Announcement

Collapse
No announcement yet.

Όταν ήμουν 8...(για "παιδιά" από 8 εώς 108 χρονών ;P)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    THIS TOPIC



    Charles Martinet Approves!!!
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #47
      Mα τα χίλια μπαρμπούνια!!!Έχω 5-6 τεύχη Σεραφίνο,Πινόκιο(ναι αυτό με τα ορθογραφικά λάθη!!!),Τιραμόλα και φυσικά Τομ και τζέρι τα παλιά ξέρετε...Και ένα τεύχος Σπάιντι από εποχές 88-89 μπορεί και παλιότερα.Δίαολε τα έχω επάνω αλλά με την πρώτη ευκαιρία τα φέρνω...
      ΒΑΒΟΥΡΑ και φυσικά ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ-το θυμάστε??Μια περίοδο χαμός γινόταν.Θυμάμαι το τεύχος με το αφιέρωμα στο Donkey Kong Country!!

      Μετά ήρθε η δευτέρα γυμνασίου και το GamePRO...Πρώτο τεύχος που είχα πάρει ήταν το 12 ή 13 με τον Motaro από το Mortal Kombat Trilogy ή το Ultimate δε θυμάμαι...Το GAMES από το οποίο έχω τα δύο πρώτα τεύχη και κάπου πρέπει να έχω χωμένο και ένα USER και τα PIXEL next gen.

      Επίσης έπαιρνα και ΑΡΤΣΙ αρκετά όπως και Spiderman από KAMΠΑΝΑ("κομματι από κέηκ!!!")
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #48

        [/b]

        Ναι ρε γμτ ΝΑΙ αυτό έψαχνα να θυμηθώ εδώ

        Ο Κάπταιν Μαρκ ,ο λόρδος κι ο Μεξικάνος...πω
        Κάθε Σάββατο στο περίπτερο μετά τη μπάλα γι αυτό...

        ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ-το θυμάστε??Μια περίοδο χαμός γινόταν.Θυμάμαι το τεύχος με το αφιέρωμα στο Donkey Kong Country!![/b]

        ΣΑΪΝΙΑ!!!!!!!!
        Ωραίος βρε Βurai!!
        Με την μίνι μίνι βιβλιοθήκη, τα ωραία εγκυκλοπαιδικά θέματα κτλ...
        Α ρε γμτ...Τhose were the days
        NDS themes

        Comment


        • #49
          Nαι ρε συ!!!! :blink: Η mini βιβλιοθήκη!!!Πωπω!!Τι είπες τώρα ρε συ...
          Επίσης θυμάμαι κάτι μικρά βιβλιαράκια με περιπέτειες των παπιών(Scrooge κτλ)αλλά σαν μυθιστορηματάκι με εικονογράφηση,τα θυμάται κανείς??
          Επίσης θυμάμαι τα βιβλία από ΣΤΡΑΤΙΚΗ,με αρχαία ελλάδα,Αθήνα,Σπάρτη,Θησέας κτλ.ΤΑ λάτρευα.Έχω κάποια αλλά τα περισσότερα έχουν περάσει σε ξαδερφάκια για εκπαίδευση

          http://www.stratikis.gr/egkyklopaide...aramythion.htm
          μόλις έπαθα ένα μικρό σοκ...Πω,τα είχα όλα και φυσικα τα είχα ζωγραφίσει από πάνω όσο δεν πήγαινε.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #50
            Γαμάτα τα ΣΑΪΝΙΑ, αλλά μόλις άρχισα να παίρνω GamePro (τεύχος 5) αναγκάστηκα να τα σταματήσω, γιατί ΑΛΜΑΝΑΚΟ, GamePro και ΣΑΪΝΙΑ δεν έβγαζε το χαρτζιλίκι.
            Έπρεπε αναγκαστικά να σταματήσω ένα από τα ΑΛΜΑΝΑΚΟ ή ΣΑΙΝΙΑ και σταμάτησα το δεύτερο γιατί γούσταρα πολύ τα comic του πρώτου.

            Βέβαια συνέχιζα να διαβάζω το περιοδικό καθώς πολλά παιδία το έπαιρναν στο σχόλιο και το διάβαζα από κει, φοβερά περιοδικά και τα δυο.

            Αργότερα είχα πάθει πώρωση με τις ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ LOL.
            Τις διαβάζαμε, και μετά τις συζητάγαμε στο σχολείο.

            Έχω ακόμα μερικά τεύχη ΑΛΜΑΝΑΚΟ, δυστυχώς τα έχω χάσει με μετακομίσεις κλπ. Έχω όμως έναν φίλο που έχει από τα πρώτα τεύχη μέχρι το 2003 χωρίς να έχει χάσει κανένα, καμιά φορά πηγαίνω και κάνουμε time paradox καταστάσεις, όπως και με τα ΣΑΪΝΙΑ σε άλλο φίλο.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #51
              ωραια και αθωα χρονια! πανε οι καλες εποχες. κριμα που τα σημερινα παιδια δεν θα τα ζησουν αυτα. θα μου πεις βεβαια πως σε 20 χρονια απο τωρα τα ιδια θα λενε για σημερα.

              Comment


              • #52
                http://www.stratikis.gr/elladatonthrylon.htm

                Kαι μόνο που δεν έχουν αλλάξει την εικονογράφηση RESPECT απλά!!

                ΑΛΜΑΝΑΚΟ...Είχε ξεκινήσει σαν άλλο ένα ΚΛΑΣΙΚΑ αλλά στην πορεία άρχισε τα πιο gaming στοιχεία και ιστορίες από disney club,Darkwing Duck etc.Θυμάμαι review Chronicles of the Sword να χαζεύω τους σκελετούς κτλ και να φαντάζομαι πόσο μπροστά είναι το PC από το NES που είχα.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #53
                  Χεχεχε για να κάνω λίγη ποζεριά,τις "Ανατριχίλες" τις έχω σχεδόν όλες σε άριστη κατάσταση!!!!!

                  Επίσης ήταν και μία άλλη σειρά αρκετά καλή πάλι του R.L.Stine,κάτι βιβλιαράκια μικρότερα βέβαια απο τις Ανατριχίλες που έβγαιναν κάθε 15 μέρες στο περίπτερο αλλά μου διαφεύγει η ονομασία...

                  Α και για όσους ενδιαφέρονται τα Σαίνια κυκλοφορούν και σήμερα! Νομίζω πώς τα πήρε το μάτι μου σε ένα περίπτερο στο Σύνταγμα. ;)

                  Comment


                  • #54
                    Ναι ρε ΣΤΡΑΤΙΚΗ,ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

                    Πόσοι από εσας είχαν διαβάσει αυτή την σειρά;;;

                    http://www.stratikis.gr/paramythenio...stoudasous.htm

                    Εγώ δυστυχώς μόνο τα πρώτα μέρη,και είχα φάει και τρελή πόρωση με το συγκεκριμένο παραμύθι.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #55
                      Σαινια, Αλμανακο και Ανατριχιλες.

                      Μαλιστα οι Ανατριχιλες ηταν εκεινες που ενεπνευσαν να κανω την πρωτη προσπαθεια για να γραψω μια ιστορια. Ηταν ιστορια μιας σελιδας θυμαμαι (ή μιαμισης;) και θυμαμαι τελειωνε χαρακτηριστικα με την φραση "και κυλισε απο το σωμα του πρασινο αιμα..."

                      Those were the times ακριβως!

                      Επισης να θυμηθω το Πινοκιο που εβλεπα φανατικα στην Et1 και το εβλεπα στο χωριο μου τα καλοκαιρια σε μια ασπρομαυρη τηλεοραση παμπαλαια που και το ΕΤ1 αν το επιανε

                      Ακομη θυμαμαι επειδη μου αρεσαν τα τραγουδια του Ζουγανελη τοτε ενας θειος μου μου ειχε γραψει μια βιντεοκασσετα με ολα τα videoclip.

                      Αλλα "καλλιτεχνικα" "ασματα" που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι η Μακαρενα και το "Λαμπω" της Βισση.

                      Και μολις τωρα μου ηρθαν κατι τσιχλες (ροζ, πλαιεσ ασν σιδηροδρομος παχυς και κοντος) που ειχαν κατι αυτοκολητα με δεινοσαυρους ή με κατι τυπαδες που εκανα αιδιαστικα πραγματα (εβαζαν το χερι στην μυτη και το εβγαζαν απο το αυτι ή το ματι)

                      Και για να γινει λιγο ακομα πιο cult το post... Mask Raider!!!
                      My blog:Doppel's Den

                      Comment


                      • #56
                        Ναι ρε ΣΤΡΑΤΙΚΗ,ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

                        Πόσοι από εσας είχαν διαβάσει αυτή την σειρά;;;

                        http://www.stratikis.gr/paramythenio...stoudasous.htm

                        Εγώ δυστυχώς μόνο τα πρώτα μέρη,και είχα φάει και τρελή πόρωση με το συγκεκριμένο παραμύθι.
                        [/b]
                        ΕΧΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΚΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΑΝΩΝ!!!!! Λέγεται "Η παράξενη χώρα" και αφηγείται τον πόλεμο που παραλίγο να ξεσπάσει ανάμεσα στους κατοίκους του δάσους. Πολύ πλάκα!
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #57
                          Πω ρε Στρατικη
                          τα ειχα πρωτοδιαβασει οταν πηγαινα στα ξεδερφια μου μαζι με τον αδερφο μου και καθομασταν και τα διαβαζαμε ξανα και ξανα
                          αργοτερα αγορασαμε μερικα και αλλα μας τα εκαναν δωρο

                          ακομα εχω μερικα απο τα παραμυθια και καποια απο ελληνικη μυθολογια
                          απο τα λιγα πραγματα που εχω κρατησει δυστυχως <_<


                          ρε παιδια λιγo πιο ηρεμα γιατι θα παθω overdose
                          αντε και θελω να διαβασω για την ###εξεταστικη
                          αλλα πως να διαβασω με αυτά που βλεπω

                          εντωμεταξυ απο αυτα που εχετε αναφερει δεν υπαρχει κατι που να μη μου θυμιζει τις παλιες ξεγνοιαστες εποχες που το μονο που σκεφτομουν ειναι ποτε θα παιξω μπαλα με τους φιλους μου και η μονη μου εγνοια ηταν να μην χασω τα αγαπημενα μου προγραμματα στην τηλεοραση και να αγοραζω τυχες και αλλα τετοια




                          Comment


                          • #58
                            Επισης να θυμηθω το Πινοκιο που εβλεπα φανατικα στην Et1 και το εβλεπα στο χωριο μου τα καλοκαιρια σε μια ασπρομαυρη τηλεοραση παμπαλαια που και το ΕΤ1 αν το επιανε[/b]
                            Ακριβώς ΤΟ ΙΔΙΟ&#33;&#33;&#33; :blink:
                            Ρε συ τσέκαρε μήπως είμαστε κλώνοι&#33;&#33;(a la Metal Gear)

                            Ασπρόμαυρη στο χωριό στο σπίτι της γιαγιάς μου Στρουμφάκια,Ντένις ο Τρομερός και το απίστευτο Tales of the Gold Monkey στην ΕΡΤ 1 μετά το ουράνιο τόξο μεταγλωττισμένο
                            Τα παραθέτω

                            http://www.youtube.com/watch?v=NEAbgTObHOg με το original dub&#33;&#33;&#33;Σοφοκλής Πέπας,Ανέτα Παπαθανασίου κτλ

                            http://www.youtube.com/watch?v=Tc_rZI5qr5w
                            Eίναι ο Ντένις&#33;&#33;&#33;
                            Τα βάζει μ&#39;όλους&#33;&#33;
                            Είναι ο Ντένις...ο Τρομερός&#33;&#33;&#33;

                            και το τελευταίο που είπα όποιος το θυμάται έχει μπισκοτάκι
                            http://www.youtube.com/watch?v=YdFN6agkNnQ

                            Oι τοσοδούληδες&#33;&#33;&#33;ΕΡΤ 1
                            http://www.youtube.com/watch?v=Ps3DRmeC9Cg&NR=1
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #59
                              ΕΧΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΚΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΑΝΩΝ&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; Λέγεται "Η παράξενη χώρα" και αφηγείται τον πόλεμο που παραλίγο να ξεσπάσει ανάμεσα στους κατοίκους του δάσους. Πολύ πλάκα&#33;
                              [/b]
                              Πωω&#33;&#33;&#33; Τα είχα διαβάσει όλα&#33; Τρελή πόρωση&#33; Ειδικά οι πολεμικές μηχανές των νάνων, με το ελικοπτεράκι μέσα σε σαπουνόφουσκα και κάτι άλλα τέτοια κουλά τα σπάγανε κανονικά.
                              Από κόμιξ έχω άπειρα ντόναλντ και μίκυ μάους (έχω ένα από το 86 νομίζω, το είχα βρει στο καράβι της γραμμής εν έτι 98, φανταστείτε πόσα χρόνια είχε μείνει εκεί), spiderman, batman, superman, αλμανάκο και φυσικά άπειρα σαΐνια. Αγαπημένο μου ήταν η Nathalie από το τελευταίο με την ηλίθιο θείο της.

                              Comment


                              • #60
                                Χα χα&#33; Τα έχω κι εγώ τα βιβλία από τον Παραμυθόκοσμο του Δάσους&#33; "Έρχονται οι Γίγαντες&#33;&#33;&#33;&#33;"

                                Τα έχω ακόμη, δεν τα δάνεισα&#33; Αν και έχουν ξεφτύσει με τα χρόνια, κι ενδεχομένως να τα ξαναγόραζα αν τα έβρισκα τσίλικα.

                                Μιας και πιάσατε σειρές της κρατικής τηλεόρασης, κι αφού δεν είδα κάπου να γίνεται αναφορά σε αυτή την σειρά, θυμάστε το "ο Φρου Φρου κι ο ξυλουργός;"
                                OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                                Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                                Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                                Comment

                                Working...
                                X