Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Συνεχίζεις να λες τα ίδια και δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις τι γράφουν οι άλλοι αλλά θες να πεις τα δικά σου. Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε αυτό το θέμα. Δεν είναι συζήτηση αυτό.


    Comment


    • δεα τα διαβασα, αλλα για να γραφετε τοσα πολλα παλι κωλος γινατε...lol

      Comment


      • βαριέμαι να κάθομαι να απαντάω σε καετί πυο έγραψες και δεν υπάρχει και νόημα.μερικές σκόρπιες απαντήσεις μόνο για να το λήξουμε εδώ.

        α)δεν είπα όσους πάνε στο στρατό μαλάκες.που το είδες αυτό;από το μυαλό σου τα βγάζεις;
        β)όχι ακόμα,σε ένα χρόνο θα πάω.όσον αφορά τα βύζματα πιστεύω πως αν μπορούσες να το αποφύγεις θα το έκανες κι εσύ και τώρα θα είχαμε τελείως άλλη κουβέντα.πάντως αν ξέρεις έχω περάσει από πολλά σκατά και δεν είχα κανέναν να με στηρίξει.το ότι βρέθηκε μια άκρη για κάτι πιο "ελαφρύ " αν θες δεν έχει σημασία.γιατί σε πληροφορώ πως θα προτιμούσα να υπηρετούσα δύο και τρία χρόνια στον Έβρο παρά αυτά.
        γ)ούτε εγώ θα τον αποφύγω,απλά θα τον περάσω πιο ήπια

        στα άλλα δεν έχει νόημα να πω κάτι.I've made my point.τώρα αν κάποιοι αδυνατείτε να κατανοήσετε κάποια πράγματα αυτό είναι άλλο θέμα.

        πάντως δεν είδα να απαντάς κάτι στον Αλέξανδρο;γιατί άραγε;μήπως παραήταν σωστός για τα επιχειρήματά σου;
        Carpe diem

        Comment


        • Kai gia na apanthsw kai ston aleksandro.

          Δεν συμφωνώ καθόλου. Έπαιξα 10 χρόνια πόλο στην Βουλιαγμένη και μπορώ να σου πω ότι πέρασα πολύ πιο σκληρές προπονήσεις και έφαγα και πολύ ξύλο και πολύ βρισίδι σε αυτά τα χρόνια απ'ότι οποιοσδήποτε φαντάρος σε έναν χρόνο στον Ελληνικό στρατό.[/b]
          Oi proponiseis, to vrisidi kai to ksylo den einai afto to opoio dyskolevei kapoion ston strato, afto pou dyskolevei einai afto to opoio exei synithisei o kathenas mas, h diakoph ths routinas tou, opws eipes poio katw na parathseis to spiti th doulia kai tous filous sou, giati etsi tha einai ston polemo pou eite ginei eite oxi giafto se proetimazei.

          Αυτήν την στιγμή βρήκα την πρώτη μου δουλειά που με πληρώνει χρήματα που ανάθεμα κι αν θα βγάζω μετά από 10 χρόνια εργασίας στην Ελλάδα. Ο νόμος λοιπόν λέει ότι εγώ πρέπει να παρατήσω την δουλειά μου, τους φίλους μου και την κοπέλα μου στο εξωτερικό και να πάω να 'υπηρετήσω' την πατρίδα μου για έναν ολόκληρο χρόνο[/b]
          Ean zeis sto eksoteriko mpwreis na kaneis mono ena eksamhno sto ellhniko strato h kai na ton apofygeis telios psakse to ligo parapanw.

          Στο τέλος αυτού του χρόνου θα έχω πάρει 5-10 κιλά και θα έχω πληρωθεί όσο ένας 15χρονος που μοιράζει κάρτες για να βγάλει το χαρτζιλίκι του. Αυτό εγώ το βλέπω σαν χάσιμο χρόνου.

          Για πες μου λοιπόν για ποιον λόγο θα έπρεπε να θέλω να το κάνω αυτό.[/b]
          Sto telos aftou tou xronou analoga me to poso tha exeis pitharxisei ston eafto sou kai oxi analoga me to poso exeis fidiasei h apofygei otidhpote den tha exeis parei 10 kila, kai tha exeis plhrothei arketa wste na zhseis enan aneto xrono kai opws eipa na valeis kai lefta sthn akrh, egw ebala 4500 evrw kai sto telos tha exw panw apo 5200, den htan panta wrea alla xasimo xronou den htan sigoura, twra tha exw ta aparethta moria pou xriazomoun gia na perasw sto limeniko h opoudhpote thelhsw xwris vismata kai glypsimata, tha mporw na agorazw otidhpote fthynotera kai na kanw fthnoteres diakopes.

          Kai sto katw katw gia emena pou den ezhsa foititikh zwh o stratos htan akrivos afto, gelousa me thn paranoia tou, kai stis tris to mesimeri hmoun spiti mou me to pc mou thn kopela mou ta lefta mou kai tis aneseis mou.


          Mhn viazeste na milisete oso apantaei o allos, kai oso lete oti den katalavenw egw to idio mporo na pw kai gia esas, pragmatika, lete ta idia kai ta idia kai opws eipate ive made my point also.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • 2 πράγματα και τέλος.
            α)ο στρατός με προετοιμάζει για πόλεμο ΠΩΣ;με το να καθαρίζω πατάτες και τουαλέτες;και να κάνω αγγαρείες και γενικά μαλακίες;αν με είχαν έαν χρόνο να εκπαιδεύομαι,να μαθαίνω πράγματα,να πολεμάω κλπ εγώ θα γούσταρα.θα έλεγα ότι τουλάχιστον γίνεται για το καλό της πατρίδας μου και θα ξέρω τουλάχιστον να υπερασπίσω τον εαυτό μου,και δε θα πάω σαν το σκυλίσ τ'αμπέλι.
            β)αυτό περί γλυψίματος θα κάνω πως δεν το διάβασα γιατί θα παρεκτραπώ πολύ άσχημα αν αντιληφθώ έστω και για λίγο πως πρόκειται για μπηχτή στο άτομό μου.άλλωστε δεν έχω ανάγκη να γλύψω κανέναν και για τίποτα.ποτέ δεν το έχω κάνει και ποτέ δεν θα το κάνω.ΤΕΛΟΣ
            Carpe diem

            Comment


            • Για να καταλάβω, από πότε ο στρατός έγινε μαγκιά;
              Υπάρχουν ένα σορό μαγκιές να κάνει κανείς στη καθημερινότητά του που είναι κι απείρως πιο εποικοδομητικές από ένα μάτσο στατόκαυλους να σε διατάζουν, αν είναι μάγκας ο στρατόκαυλος που περνάει από το στρατό, πόσες φορές πιο μάγκας είναι αυτός που πηγαίνει για δεντροφύτευση (όπως θίχτηκε παλιότερα καλή ώρα) χωρίς μάλιστα να τον αναγκάζει κανείς;

              Επίσης πρέπει να δεχτούν μερικοί το γεγονός ότι αυτό που κάποιοι το αντιλαμβάνονται σαν εμπειρία που θα λένε στα παιδιά τους, κάποιοι άλλοι το αντιλαμβάνονται από μια απλή αγγαρεία, έως μια εκ των πιο μελάνων σημείων στην ζωή τους, δεν υπάρχει τίποτα διαπραγματεύσιμο εδώ.

              einai mia empeiria pou oii fovitsiarides kai fygoponoi ton apofevgoun.[/b]
              Ή πολύ απλά δεν είναι τίποτα από τα δυο και διαφωνούν με τη γενικότερη ιδέα του, απλά.

              Τόσο θέμα της υποχρεωτικής θητείας, όσο και αυτό του στρατού γενικά είναι τεράστιο, το συζητάμε αν θέλετε, αλλά please δε μπορώ να ακούω περί μαγκιάς κι εμπειρίας. Αντί σιγά σιγά να συζητάμε πως θα βρούμε τρόπους ολοένα και να μειώνονται οι δαπάνες σε στρατιωτικούς εξοπλισμούς και να καταργούνται οι υποχρεωτικές (και μη σιγά σιγά) θητείες, συζητάμε τα περί εμπειρίας και περί μαγκιάς.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Den milisa gia magia alla empeiria einai telos.

                Oso gia ekpedefsh pane dokimos den katharisa oute mish patata, an den kserete den tha milate enhmerothite perissotero.

                Mphxtes den petaksa prosopika se kanena den sas kserw den me kserete, alla otan kapoios mou leei oti magia tou pou den ekane strato, tote proton safos einai vysma giati den ekane strato kai defteron safos einai fygoponos giati prospathise na apofygei kati apo to na to antimetopisei.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • δεν πανε όλοι δόκιμοι.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Den kseroun oloi apo strato tote kai den dikeounte na paraponiounte kathos einai dikeoma tous na pane..
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • όπως είχε αναφερθεί κάποτε το να μιλάς με ένα fanboy είναι σαν να μιλάς σε τοίχο.δε βλέπω να υπάρχει διαφορά εδώ.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Pou eides ton funboismo mhn ta parw egw twra?
                        Kai an thes na to analisoume yparxei kati xeirotero apo to na milas me funboys kai afto einai na milas me asxetous.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • απλά ρίξε σε μια ματιά σε όλα όσα έχουν ειπωθεί.δε δίνω άλλη συνέχεια.

                          fine by me.προτιμώ να με λένε άσχετο παρά fanboy,με ότι αυτό συνεπάγεται.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Δεν διαβάζεις σωστά κιόλας μου φαίνεται. Τα πέρι πόλο και προπονήσεων ήταν για το φυγόπονοι και φοβιτσιάρηδες. Όσο για την προετοιμασία για τον πόλεμο, αν πιστεύεις ότι το να παίρνεις ένα μάτσο παιδιά ενάντια στη θέληση τους και να τους βάζεις όπλα στα χέρια φτιάχνει καλούς στρατιώτες είσαι βαθιά νυχτωμένος. Όπως σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου, έτσι και η Ελλάδα πρέπει να κάνει τον στρατό επάγγελμα και όχι αγγαρία. Όπως είπε και ο Loggo, ο στρατός δεν είναι μαγκιά, όσο και να θέλουν μερικοί να πείσουν τον εαυτό τους ή άλλους επ'αυτού. Τα περί φοβιτσιάρηδων και λοιπά να πας να τα πεις σε τίποτα παιδάκια του δημοτικού που μπορεί να ψαρώσουν.

                            Όσο για το χρηματικό, τα χρήματα αυτά εγώ θα τα βγάλω σε λιγότερο από δύο μήνες γιατί έβαλα τις σπουδές ως προτεραιότητα και μου βγήκε σε καλό. Το να πάω στρατό θα μου κοστίσει ένα καλό αυτοκίνητο. Δεν κατακρίνω την απόφαση σου να πας στον στρατό, αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω έιναι πως εμπειρίες υπάρχουν πολλές και διάφορες. Το οτί εσύ έχεις κάποια συγκεκριμένη εμπειρία που σε βοήθησε δεν σημαίνει ότι είναι η μόνη διέξοδος ή ότι γίνεσαι πιο άντρας από κάποιον που δεν κάνει ότι έκανες εσύ.

                            Φυσικά και καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να θέλει να πάει στρατό γιατί του αρέσει κι έχω γνωρίσει μερικά άτομα κι εδώ και στην Ελλάδα που το είναι μόνιμοι και το ευχαριστιούνται. Παρ'όλ'αυτά, αν κάποιος θέλει να πειθαρχηθεί, να προετοιμαστεί για τον πόλεμο ή οτιδήποτε άλλο τον ωθεί στον στρατό, ας το κάνει επαγγελματικά ώστε να βγάλει και κάτι παραπάνω και να απολαμβάνει και όλες τις ανέσεις που ανέφερες.

                            Όσο για το εξωτερικό και την 6μηνη θητεία, αυτά είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Το έχω ψάξει πάρα πολύ και έχω καταλήξει σε δύο συμπεράσματα. Πρώτον, τα στρατολογικά γραφεία είναι ένα μάτσο χάλι και ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και πως δουλεύει το σύστημα. Δεύτερον, οι νόμοι αυτοί είναι φτιαγμένοι για τα μάτια του κόσμου γιατί μετά από τόνους γραφειοκρατείας και άπειρες ώρες, αυτοί που τελικά τους αξιοποιούν είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών που θα έπρεπε να το δικαιούνται.


                            Comment


                            • βυζμα δεν ειχα (που να το βρω αλλωστε οταν οι δικοι μου δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με τα στρατιωτικα ?)... απο κει και περα αμα με θεωρεις φοβιτσιαρη ή και φυγοπονο Ground_zero επειδη ΔΕΝ σκορπισα ενα χρονο απ'τη ζωη μου αδικα, κωλοβαροντας και σκοτωνοντας μυγες (γιατι αυτο μαλλον ονομαζεις εμπειρια) τοτε δικαιωμα σου κι αποψη σου, οπως κι αποψη μου αυτο που ειπα πριν, οτι ο στρατος ειναι μαλακια και δε θα πρεπε να υπαρχει. και δικαιωμα μου να το αποφυγω. τελος και σταματω εδω με το θεμα γιατι με κουραζει και πλεον δεν εχω σχεση (ναι ειμαι ασχετος).

                              Comment


                              • An einai na milisoume antipolemika symfwnw o stratos prepei na katarghthei gia na milisoume realistika omws, efoswn einai kati ypoxreotiko to kaneis den to apofevgeis.
                                Ean htan sthn epilogh mou den tha phgena strato.

                                Den exw na pw kai egw tpt parapanw efoswn paradexeste oti den kserete giati milate ok den exei ousia na synexisw tpt parapanw.
                                Afto mas efage edw sthn ellada to na milame xwris na kseroume.

                                Όπως είπε και ο Loggo, ο στρατός δεν είναι μαγκιά, όσο και να θέλουν μερικοί να πείσουν τον εαυτό τους ή άλλους επ'αυτού. Τα περί φοβιτσιάρηδων και λοιπά να πας να τα πεις σε τίποτα παιδάκια του δημοτικού που μπορεί να ψαρώσουν.[/b]
                                Kai gia na mhn vazete xaza logia sto stoma mou kante mou quote to seimio pou eipa oti o stratos einai magia gia na mhn trelathw kiolas.
                                Kai oson afora ton fovo rotaw ton kathena edw mesa giati den thelei o opoiosdhpote na paei sto strato? giati variete? h giati fovate oti gia ena xrono den tha einai me tous filous-aneseis-gomena- opws thelete peite to.
                                Fovos den einai mono gia kati pou tha mas xtypisei h tha mas vrisei.
                                Kanw lathos? Apla varieste? an nai tote sygxoriste me gia thn kouventa exete apolito dikio, giati kai egw variomoun.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X