Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ προτείνω το εξής: προτού τα βάλετε με την συμπεριφορά ενός συνανθρώπου σας να σκεφτείτε πως είναι ο κόσμος γενικά. Αν βγάλετε ένα άσχημο συμπέρασμα μαντέψτε: τον έχετε κάνει έτσι εσείς οι ίδιοι και όταν κάποιος ξεσπά τυφλά πάνω σε αυτόν τον κόσμο είναι γιατί πραγματικά έτυχε να μην μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Κανείς δεν γεννιέται με καραμπίνα στο χέρι.
    Insert Coin

    Comment


    • Panta yparxei kati kalytero na kaneis.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Μπορώ να σου αναφέρω πάμπολλες τέτοιες χώρες (μάλιστα θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να απαριθμήσω αυτές στις οποίες υπάρχει λιγότερος κοινωνικός ρατσισμός), αλλά δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα. Περισσότερη σημασία έχει η αιτιολόγηση του γιατί αυτό ισχύει, αλλά εκεί απαιτείται πολλή και εις βάθος ανάλυση, την οποία δε νομίζω πως έχω τη διάθεση να κάνω, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν έχω internet σπίτι.
        Αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα να μάθω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι, χωρίς εξήγηση, απλή αναφορά.
        Σύμφωνοι. Αλλά το ότι, όπως λες, ο κόσμος δεν είναι τέλειος, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να απαιτήσουμε από όλους να τον δεχτούν με ευκολία. Δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο, δυστυχώς, γιατί υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν και πιο αδύναμοι χαρακτήρες.
        Δεν το απαιτούμε εμείς αλλά οι καταστάσεις. Άνθρωποι με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα και ψυχικές παθήσεις μπορεί να αποδειχτούν ωρολογιακές βόμβες. Αν δεν έκανε αυτό που έκανε τώρα (που σχεδόν σίγουρα δεν θα το έκανε αν δεν έτρωγε χυλόπιτα, σύμφωνα με τα γραφόμενα του) θα έκανε κάτι παραπλήσιο αργότερα, όπως το να σκότωνε την κοπέλα που τα έφτιαξε μαζί του γιατί τον χώρισε ή να αυτοκτονήσει κλπ... Σίγουρα ο κοινωνικός ρατσισμός που αντιμετώπισε χειροτέρεψε τα πράγματα, δεν το αρνούμαι, αλλά το γεγονός είναι ότι ο άνθρωπος χρειαζόταν ψυχολογική-ψυχιατρική βοήθεια και κανείς δεν ήταν εκεί να του την παρέχει. Αυτό είναι για μένα το πραγματικό πρόβλημα.

        Σύμφωνοι εδώ, αλλά αυτό έχει να κάνει με παράγοντες εντελώς άσχετους. Στην Ιαπωνία π.χ. φταίει η εργασιομανία, στην Φινλανδία το κλίμα κ.ο.κ., οπότε τα άτομα εκεί είναι πιο ευαίσθητα απέναντι σε εξωτερικές πιέσεις. Αυτό, όμως, δεν καθιστά τις πιέσεις αυτές απαραίτητα μεγαλύτερες απ' ότι στην Ελλάδα και στην Φινλανδία ειδικά, δεν τολμώ καν να διανοηθώ πως συγκρίνονται σε ένταση.
        Κανείς παράγοντας δεν είναι άσχετος. Ακόμα και το κλίμα είναι κοινωνικός παράγοντας αφού επηρεάζει τόσο δραστικά την καθημερινότητα των ανθρώπων. Δεν έχει να κάνει με το "σχεδιασμό" της κοινωνίας ως πολιτικό-κοινωνικό σύστημα και δε φταίνε οι Φινλανδοί που είναι έτσι το κλίμα της χώρας τους αλλά υπάρχει και επηρεάζει.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Originally posted by jedah View Post
          Εγώ προτείνω το εξής: προτού τα βάλετε με την συμπεριφορά ενός συνανθρώπου σας να σκεφτείτε πως είναι ο κόσμος γενικά. Αν βγάλετε ένα άσχημο συμπέρασμα μαντέψτε: τον έχετε κάνει έτσι εσείς οι ίδιοι και όταν κάποιος ξεσπά τυφλά πάνω σε αυτόν τον κόσμο είναι γιατί πραγματικά έτυχε να μην μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Κανείς δεν γεννιέται με καραμπίνα στο χέρι.
          Ναι αν με πυροβολούσε κάποιος αυτό θα σκεφτόμουν....δν θα έλεγα τπτ για τον ίδιο μιας και θα φταίνε άλλοι και θα υπάρχει μια αιτιολογία "τρέλλας" ή "αδύναμου χαρακτήρα"...ή ότι η κοινωνία κτλ...

          Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες αλλά με μία πρώτη ματιά προφανώς θα κατηγορίσω αυτόν που θα με έβλαπτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, γτ στην τελική αυτός είναι ο κύριος υπεύθηνος...

          Οι ηθικοί αυτουργοί έπονται...αν υπάρχουν....
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • Τα άρρωστα παιχνίδια του μυαλού είναι αποτέλεσμα πίεσης. Σκεφτείτε πόσες φορές στεναχωρήσατε κάποιον δικό σας ενώ σας φταίνε άλλα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις αυτές τις συμπεριφορές. Αν κάποιος τον έιχε ακούσει και καταλάβει αυτό τον άνθρωπο μπορεί να είχανε σωθεί όλοι. Αλλά τι να λέμε...
            Insert Coin

            Comment


            • Originally posted by jedah View Post
              Αν κάποιος τον έιχε ακούσει και καταλάβει αυτό τον άνθρωπο μπορεί να είχανε σωθεί όλοι.
              Αυτή είναι νομίζω και η ουσία της υπόθεσης...
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Eγω να πω πως λιγο πολυ διαφωνω και σε καποια τοσο σοβαρα θεματα πιστευω πως δε χωραει κανενα ελαφρυντικο. Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και τη δικη του αδυναμια και το να φορτωνει κανεις το φταιξιμο σε αλλους ειναι μια ευκολη λυση, οταν δε μπορει να σηκωσει το βαρος των καταστασεων.

                Σαφως και ειναι λογικο να υπαρχουν ευαλωτοι και ψυχικα ασθενεις ανθρωποι οι οποιοι προφανως και ειναι πιο επιρρεπεις σε τετοιες συμπεριφορες, αλλα ακομα κι ετσι η ευθυνη βαραινει κυριως εκεινους και μετα ολους τους αλλους.

                Comment


                • Well said master Xeno;)
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Κανείς παράγοντας δεν είναι άσχετος. Ακόμα και το κλίμα είναι κοινωνικός παράγοντας αφού επηρεάζει τόσο δραστικά την καθημερινότητα των ανθρώπων. Δεν έχει να κάνει με το "σχεδιασμό" της κοινωνίας ως πολιτικό-κοινωνικό σύστημα και δε φταίνε οι Φινλανδοί που είναι έτσι το κλίμα της χώρας τους αλλά υπάρχει και επηρεάζει.
                    To "κανείς παράγοντας δεν είναι άσχετος" ισχύει μόνο από την στιγμή που δεχτούμε πως κάνουμε ανάλυση της έννοιας της ποιότητας ζωής. Εγώ έκανα συζήτηση καθαρά έναντι κοινωνικού ρατσισμού έως τώρα και το κλίμα είναι κάτι το πράγματι άσχετο με αυτόν. Αν θες να επαναφέρουμε την συζήτηση "Ελλάδα vs εξωτερικό" σε γενικότερα πλαίσια, κανένα πρόβλημα.

                    Originally posted by straier View Post
                    Αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα να μάθω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι, χωρίς εξήγηση, απλή αναφορά.
                    Τονίζω πως η παρακάτω λίστα περιλαμβάνει μόνο ευρωπαϊκές χώρες οι οποίες, σύμφωνα με τις όποιες γνώσεις έχω βάση του ψαξίματος που έχω κάνει, μπορώ να πω με σιγουριά πως έχουν λιγότερο κοινωνικό ρατσισμό απ' ότι η Ελλάδα. Άλλοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν κάποιον στο να καταρρεύσει ψυχολογικά δεν λαμβάνονται υπ' όψιν στη συγκεκριμένη λίστα.

                    Με τυχαία, σειρά, λοιπόν:

                    Αυστρία
                    Ολλανδία
                    Βέλγιο
                    Σουηδία
                    Δανία
                    Φινλανδία
                    Νορβηγία
                    Λουξεμβούργο
                    Σλοβενία
                    Λιχτενστάιν
                    Ισλανδία

                    Κατά τα άλλα, για την πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών που δεν βρίσκονται σε αυτήν την λίστα, δε μπόρω να εκφράσω άποψη επί του συγκεκριμένου θέματος. Λίγες είναι οι ευρωπαϊκές χώρες που μπορώ να ξεκάθαρα πως έχουν λιγότερο κοινωνικό ρατσισμό από την Ελλάδα.

                    Επίσης, να τονίσω πως αναφέρομαι στον κοινωνικό ρατσισμό στα σχολεία και μόνο. Αν το επεκτείνουμε, στην παραπάνω λίστα προστίθεται σίγουρα η Γερμανία, η Ελβετία και η Βουλγαρία, λογικά και άλλες.

                    Originally posted by straier View Post
                    Δεν το απαιτούμε εμείς αλλά οι καταστάσεις. Άνθρωποι με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα και ψυχικές παθήσεις μπορεί να αποδειχτούν ωρολογιακές βόμβες. Αν δεν έκανε αυτό που έκανε τώρα (που σχεδόν σίγουρα δεν θα το έκανε αν δεν έτρωγε χυλόπιτα, σύμφωνα με τα γραφόμενα του) θα έκανε κάτι παραπλήσιο αργότερα, όπως το να σκότωνε την κοπέλα που τα έφτιαξε μαζί του γιατί τον χώρισε ή να αυτοκτονήσει κλπ... Σίγουρα ο κοινωνικός ρατσισμός που αντιμετώπισε χειροτέρεψε τα πράγματα, δεν το αρνούμαι, αλλά το γεγονός είναι ότι ο άνθρωπος χρειαζόταν ψυχολογική-ψυχιατρική βοήθεια και κανείς δεν ήταν εκεί να του την παρέχει. Αυτό είναι για μένα το πραγματικό πρόβλημα.
                    Συμφωνώ σε αρκετά μεγάλο βαθμό με το παραπάνω. Η βασική μου διαφωνία έγκειται στο αν η απουσία βοήθειας προς τέτοια άτομα είναι χειρότερη από τον κοινωνικό ρατσισμό. Το θέμα είναι ότι, όπως είπε και ο jedah, κανείς δε γεννιέται με καραμπίνα στο χέρι.

                    Σύμφωνοι, από εκεί και πέρα, Xeno, πως πρώτα φταίει ο ίδιος. Για το ότι η κοινωνία δεν κατάφερε να αυτοπροστατευτεί, όμως, δεν φταίει ποτέ αυτός που την χτυπάει.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Αυτός που την χτυπάει φταίει φίλε μου.Αλλιώς τώρα θα είχαμε βγει όλοι με ένα κουζινομάχαιρο στο δρόμο και θα σφάζαμε όποιον βρούμε μπροστά μας.
                      Πολλές φορές έχω βιώσει κι εγώ τον κοινωνικό ρατσισμό όμως μάντεψε.Ποτέ δεν σκότωσα κανέναν.Κι εγώ έχω φάει χυλόπιτες από γκόμενα και μάλιστα πολλές (πάρα πολλές η αλήθεια είναι).Πολλές φορές με έχουν προδώσει φίλοι μου,αδέλφια μου,που τους ήξερα όλη μου τη ζωή σχεδόν.
                      Γι'αυτό πέφτουμε φίλε μου.Για να μάθουμε να σηκωνόμαστε.Πιο δυνατοί.Έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα πάντα.
                      Η αντίδραση είναι δικαιολογημένη συνήθως.Όμως μια τέτοια αποτρόπαια πράξη χωρίς δισταγμό και διακρίσεις το θεωρώ ότι χειρότερο.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Originally posted by altair View Post
                        Αυτός που την χτυπάει φταίει φίλε μου.
                        Δε συμφωνώ, δυστυχώς, για πάρα πολλούς λόγους, αλλά τέλος πάντων, ο καθένας έχει την άποψή του. Η κοινωνία, πάντως, οφείλει να προσπαθήσει όσο μπορεί να αυτοπροστατευτεί.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.Το θέμα δεν είναι ποιον ή τί χτυπάς αλλά πώς χτυπάς.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Originally posted by altair View Post
                            Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.Το θέμα δεν είναι ποιον ή τί χτυπάς αλλά πώς χτυπάς.
                            Ναι, το κατάλαβα αυτό. Η απάντησή μου κινούνταν σε άλλο μήκος κύματος, αλλά τέλος πάντων, απαιτεί αρκετή ανάλυση το θέμα. Για να μην τα πολυλογώ, το λοιπόν, η κοινωνία οφείλει να πάρει τα μέτρα της σε κάθε περίπτωση και είναι υπόλογη για το ότι δεν το κάνει.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Σαφώς και το φταίξιμο πάει πρώτα σε αυτόν. Κάτι όμως που θα μπορούσαμε να μάθουμε από αυτό το τραγικό γεγονός είναι να προσέχουμε περισσότερο τους διπλανούς μας και να τους ακούμε. Μου είχε κάνει εντύπωση που το είχε γράψει και ο Αltair στο blog του, ότι οι άνθρωποι δεν ακούνε, ζουν στο μικρόκοσμό τους αγνοώντας τις ανάγκες του άλλου. Ντάξει δεν είπαμε να ζούμε για τους άλλους, αλλά καλό είναι να έχουμε οξυμένες τις αισθήσεις μας και στις συμπεριφορές των άλλων.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment




                              • Αυτά είναι. Κι ύστερα λέμε ότι στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα με την θρησκεία...
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X