Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νταξει ρε Dj o Michael Jackson ηταν ενας ανθρωπος που εγινε διασημος απο πιτσιρικας δεν εζησε ποτε αληθινα παιδικα χρονια και κανεις δεν του φαιροταν σαν ενα φυσιολογικο ανθρωπο ολοι διπλα του τον εβλεπαν σαν μια μηχανη παραγωγης χρηματος ακομα και οι ιδιοι οι γονεις του
    και με ενα πατερα που τον κακοποιουσε
    σε τι ανθρωπο θα μπορουσε να εξελιχθει ;
    σιγουρα ισορροπημενος ανθρωπος δεν θα μπορουσε να γινει
    και δεν πιστευω οτι εκανε στον εαυτο του εχει σχεση με ρατσισμο

    Comment


    • Originally posted by Xeno View Post
      αλλα επειδη δε γνωριζουμε παρα πολλα πραγματα προτιμω να μην εκφερω γνωμη για ολες του αυτες τις επιλογες..
      Όπως εκφέρει με τόση άνεση ο Dj Solid

      Originally posted by DjSolid View Post
      και μερικα παιδακια μπορουν να κοιμουνται πλεον πιο ησυχα...
      Dj προφανώς δεν άνηκες στο στενό κύκλο του M. Jackson οπότε δεν ξέρεις πραγματικά τι έχει συμβεί. Ό,τι έχεις ακούσει είναι από τα Μ.Μ.Ε.
      Τώρα εσύ θα μου πεις δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, ντάξει όμως ας μην αναφέρουμε τέτοια θέματα σε αυτή την περίπτωση.

      Θα κρατήσω όσα είπατε περί δόξας και εκμετάλλευσης. Δύσκολο πράγμα να τα διαχειριστείς αυτά. Ας ελπίσουμε να βρει την ησυχία του τώρα.
      Το αγαπημένο μου τραγούδι του ήταν το Beat it!
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Έτσι ρε Ryu!!! Beat it με Eddie Van Halen στις κιθάρες!!

        EDIT:
        Στο θέμα ρατσισμού πάντως, απορώ πώς ο οποιοσδήποτε προσάπτει πράγματα σε ένα άτομο που και τραγούδια έχει πει γι'αυτό το θέμα και συναυλίες και φιλανθρωπίες είχε κάνει. Προσωπικά τον θεωρώ μία από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες στο χώρο της μουσικής. Ακόμη κι αν δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο είδος το Thriller έχει περίοπτη θέση στη δισκοθήκη μου. Σχετικά με τα όσα αναφέρει ο solid snake συμφωνώ απόλυτα. Η ζωή του MJ κάθε άλλο παρά φυσιολογική ήταν...
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Like it or not, thats my opinion. Την εκφραζω οπως εχω το δικαιωμα και την ελευθερια να το κανω, και οποιος γουσταρει μπορει να την ακουσει, δεν χρειαζεται να του αρεσει κιολας.

          Το γεγονος οτι καποιος μπορει να κανει φιλανθρωπιες δεν παει να πει οτι δεν ειναι οτιδηποτε. Δηλαδη αν εγω δωρισω τα λεφτα (που δεν εχω) στους (πιο) φτωχους παει να πει οτι νοιαζομαι για ολους και ειμαι ο τελειος ανθρωπος; Προς Θεου...

          Συμφωνω απολυτα οτι ο ανθρωπος ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ στην τεχνη του, ειδωλο και γιγαντας. Αυτο ομως δεν παει να πει οτι ειναι υπερανω κρισης, σχολιασμου ή οτιδηποτε αλλο. Προσωπικα ακουγα οταν ημουν πολυ μικρος (δημοτικο) αλλα απο εκει και περα μου ηταν αδιαφορη η μουσικη του λογο γουστου. Showman ανεπαναληπτος, στις συναυλιες του φευγαν με τα φορεια με το που εμφανιζοταν στην σκηνη.

          Το μονο που γουσταρα παρα πολυ σε αυτον ηταν η συλλογη του απο βιντεοπαιχνιδια (εχει μια τεραστιας αξιας συλλογη που βγηκε προσφατα σε πλυστηριασμο) και το γεγονος οτι ειχε στην κατοχη του εναν Πανθηρα. Τιποτε αλλο.

          EDIT: Επισης δεν συγκρινα κανεναν. Ανεφερα μια αναλογια, η οποια στην τελικη δεν ειναι και κατι το συνταρακτικο απο πλευρας ιδεων... And whatever, ας μην θιξω αλλο καποιον ο οποιος σημαινει πραγματα για καποιους αλλους, who am I στην τελικη;
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • Εμ μίλησες για ρατσισμό λόγω αλλαγής χρώματος και σου εξήγησα πως είχε λεύκη. Το γεγονός βέβαια πως την άφησε να εξελιχθεί- δε γνωρίζω καν αν υπήρχαν τα μέσα από 80s να αντιμετωπιστεί( που και πάλι δεν αντιμετωπίζεται 100% αλλά w/e)- δεν τον κάνει πολέμιο των δικαιωμάτων των αφροαμερικανών. Το they don't really care about us μιλάει ακριβώς γι'αυτο. Συγγνώμη αλλά και άλλοι πόσοι καλλιτέχνες έχουν κάνει φιλανθρωπικές εκδηλώσεις πχ ο Bono των U2 ασχέτως αν με ενδιαφέρει πόσο % της περιουσίας τους δίνουν. Η φιλανθρωπία παραμένει καλή πράξη που προφανώς ούτε αναιρεί ό,τι κακό έχει πράξει κάποιος ούτε ωστόσο διαγράφετια με το παραμικρό. Αυτά που ανέφερα τα ανέφερα για να σου δείξω απτές αποδείξεις πως ο Jackson κάθε άλλο παρά ρατσιστής ήταν.

            Τώρα για τα υπόλοιπα σαφώς και έχεις το δικαίωμα να λες την άποψή σου. Μην περιμένεις όμως όταν κάνεις τόσο άτοπες συγκρίσεις και δεν τη στηρίζεις οι υπόλοιποι να τη σεβαστούν. Συγγνώμη αλλά η σύγκριση με τον χίτλερ το καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι άτοπη τόσο κάτω από το πρίσμα της λογικής σύγκρισης, όσο και του πιο λογοτεχνικού παραλληλισμού που επιδίωξες- ατυχώς κατ'εμέ να κάνεις.

            Υπάρχουν καλλιτέχνες από τον Λοτρέκ μέχρι τον Morrison και που είχαν κουσούρια και δεν ήταν αποδεκτοί από το κοινωνικό σύνολο μετά θάνατον όμως έμεινε το έργο τους και όχι η ζωή τους. Ταπεινή μου άποψη είναι πως δυστυχώς όταν πεθαίνει καποιος καλλιτέχνης ή γνωστός όλα τα κοράκια( δεν αναφέρομαι σε σένα Dj αλλά σε κάτι εκπομπές και δημοσιογ΄ραφους του κώλου) πεφτουν στο κουφάρι για να τον "τιμήσουν" και να πούνε πόσο λυπούνται κτλ μαζί με ένα σωρό ανακρίβειες. Πιστεύω πως όταν καποιος έχει πεθάνει κατ'αρχάς πρέπει να υπάρχει ένας Α σεβασμός και να μην αναλωνόμαστε σε κακίες και μικροπρέπειες και είναι καλύτερα να μιλάμε για το έργο του.

            Απορώ πως μπορείς να σέβεσαι έναν άνθρωπο που είχε δώσει μέρος της περιουσίας του για να ζήσουν καλύτερα φτωχοί άνθρωποι ή άνθρωποι του Τρίτου κόσμο μόνο για τη συλλογή του από games. Δικαιωμά σου σαφέστατα απλά μου κάνει εντύπωση...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Σεβομαι την τεχνη του. Σεβομαι και καποιες απο τις κινησεις του. Δεν μπορω να σεβαστω με τιποτα την λογικη που ειχε οταν εκανε τις εγχειρησεις και οταν εμπλεκε στα σκανδαλα. Ουτε κακια ειναι ουτε μικροπρεπεια. Επισης εκανα ενα edit το οποιο μαλλον δεν διαβασες, περι συγκρισεων.

              Ο Jackson δεν ειχε λευκη, εκανε εγχειρησεις αλλαγης της μελλανινης στο σωμα του. Επισης για να μην φαινονται τα χαρακτηριστηκα της μαυρης φυλης πανω του εκανε πλαστικες στα χειλη, στην μυτη και μεταμοσχευσεις μαλλιων. Αυτα ειναι πραγματα τα οποια γνωστα εδω και δεκαετιες.

              Αλλοι κανουν εγχειρησεις αλλαγης φυλλου. ΟΚ. Αλλοι κανουν εγχειρησεις αλλαγης φυλης. Δεκτον. Αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε, δεν το υποστηριζω και το κατακρινω. Απλουστατο.

              Και σοβαρα, δεν το καταλαβαινω! Τοσο πολυ πειραζει που εξεφρασα μια αποψη η οποια δεν ειναι συμφωνη με των αλλων; Επαναλαμβανω οτι δεν συγκρινα κανεναν, αλλα το ειδος της σκεψεις πισω απο καποιες ενεργειες ειναι αυτο το οποιο εθεσα σαν ζητημα. Και για μενα ναι, εισαι το ιδιο ρατσιστης εαν δεν γουσταρεις την φυλη σου και προσπαθεις να αλλαξεις αυτο το οποιο εισαι και το ιδιο οταν προσπαθεις να αλλαξεις και ολους τους υπολοιπους. Και αληθεια, πως ενας ανθρωπος μπορει να αγαπαει τους αλλους οταν δεν αγαπαει τον ιδιο του τον εαυτο;

              Τελος παντων, πραγματικα νομιζω οτι η κουβεντα δεν εχει και κανενα ιδιαιτερο νοημα, και βγαινω κι εγω κακος απο το ολο ζητημα, εστω κι αν ειναι αυτες οι αποψεις μου.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • Κοίταξε πίστεψε ό,τι θες ειλικρινά αλλά είχε λεύκη. Το είχε παραδεχτεί τόσο ο ίδιος δημόσια όσο υπάρχουν και μαρτυρίες ιατρών. Δεν ήθελα να το αναφέρω αλλά μας το είχαν αναφέρει σαν παράδειγμα προχωρημένης νόσου και στη σχολή μου. Παράλληλα είχε και ΣΕΛ( συστηματικό ερυθηματώδη λύκο) που είναι ιδιαίτερα σοβαρή πάθηση. Δε θα αναφερθώ εκτενέστερα, αλλά από επίσημες πηγές δεν έχει αναφερθεί κάτι από όσα ισχυρίζεσαι. mini edit:επίσης δε γνωρίζω αν είναι δυνατόν ή έστω αν υπάρχει επέμβαση για σκόπιμη καταστροφή των μελανοκυττάρων και γιατί κάποιος να υποστεί μια διαδικασία που θα του προκαλέσει απώλεια της προστασίας από τις επικίνδυνες ακτινοβολίες του ηλίου και όχι μόνο... Αν το ψάξεις πιστεύω πως θα δεις πως τα περισσότερα από αυτά ήταν κάτι σαν αστικοί μύθοι που δημιουργήθηκαν από φυλλάδες της σειράς a la espresso etc.

                Για τις εγχειρήσεις συμφωνώ κι επαυξάνω. Σαν γιατρός, θεωρώ πως πρέπει να γίνονται μόνο όταν είναι απαραίτητες και αυτή είναι και η σωστή δεοντολογικά και ηθικά τποποθέτηση. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην καθ'ημέρα πράξη. Μπορώ να σου αναφέρω παραδείγματα διασήμων που έκαναν κακό στον εαυτό τους για την αθανασία και αιώνια νεότητα και σίγουρα ο Jackson ήταν ένας από αυτους.

                Δεν είμαι ο τεράστιος fan του σε καμμία περιπτωση. Και όσων είμαι τεράστιος fan πχ Mustaine πάντα παραδέχομαι το πόσο στριμμένοι ή ηλίθιοι δυνητικά είναι.( με λίγα λόγια δεν εξιδανικεύω προσωπικότητες καλλιτεχνών επειδή λατρεύω το έργο τους)

                Τελος πάντων θα έβαζα κανά Moonwalker να δω αλλά πρέπει να το κατεβάσω πρώτα( την ταινία) Επίσης ψήνομαι να έπαιζα και το game μιας και ήταν από τα λίγα games που δοκίμασα σε emulator( αν και δε λέει και πολλά αλλά ντάξει) Πάω να βάλω το thriller. Peace παίδες.

                ΕDIT:
                EBAY madness. Story vol 132214

                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment




                • To proteinw se olous, exei kai thn plaka tou.

                  RIP Michael Jackson.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Eπίσης ήταν παιδεραστής :resp:

                    Comment


                    • Ο Jackson δεν ειχε λευκη, εκανε εγχειρησεις αλλαγης της μελλανινης στο σωμα του. Επισης για να μην φαινονται τα χαρακτηριστηκα της μαυρης φυλης πανω του εκανε πλαστικες στα χειλη, στην μυτη και μεταμοσχευσεις μαλλιων. Αυτα ειναι πραγματα τα οποια γνωστα εδω και δεκαετιες.
                      Είχε λεύκη .. Όμως σίγουρα έκανε και εγχειρήσεις για να γίνει ολόασπρος .. Και από θέμα marketing να το πάρεις, δεν γίνεται ο "King Of Pop" να εμφανίζεται στην σκηνή με άσπρες βούλες στο μαύρο δέρμα του ... Popstar είναι και όχι σκυλί δαλματίας ( αν και αυτά είναι μαύρες βούλες σε άσπρο δέρμα αλλά you get the point )

                      Δεν νομίζω ότι ο Jackson μπορεί να θεωρηθεί ρατσιστής ... Ρατσιστής προς τον ίδιο σου τον εαυτό το βλέπω λίγο δύσκολο .. Άλλωστε απέδειξε μέσα από τις πράξεις του ( φιλανθρωπίες κτλ. ) ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους μαύρους ή οποιουδήποτε άλλου χρώματος ανθρώπους ... Κομπλεξικό μπορείς να τον πείς, ρατσιστή όχι ..

                      Σεβαστή η άποψη σου, απλά είμαι και εγώ στο "pro-Michael" group, και είπα να πώ και εγώ κάτι ..

                      Τέλος, να πούμε R.I.P στον Michael ... Πραγματικά είναι κρίμα το πως ο μεγαλύτερος showman της Pop σκηνής, σβήνει τόσο άδοξα .. Τουλάχιστον, θα ζεί μέσα από το παρελθόν του ( ελπίζω το καλό παρελθόν )



                      Comment


                      • Καλως, I consider myself corrected.
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • R.I.P. στον Θεό της Pop μουσικής.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Δεν ξερω αν απλα το βαλες επειδη σε αυτο το κομματι συμμετεχει και ο MJ μεσα στους τοσους.
                              Αν καποιος ειναι γνωστος για αυτο, αυτος ειναι ο Quincy Jones, ενας πολυ μεγαλος παραγωγος της εποχης (και οχι μονο) και σε αυτον οφειλει σε τεραστιο βαθμο το μεγαλο του μπαμ ο MJ, αφου αυτος ηταν ο παραγωγος του στο major breakthrough του, το Thriller και υποτιθεται πως σε αυτον ανηκε σε μεγαλο βαθμο η ιδεα αυτης της μουσικης πρωτοποριας (βαλε και το εξισου πρωτοποριακο clip του ομωνυμου κομματιου.. ε δε θελει και πολλα για να γινει η δουλεια).

                              Comment


                              • Το κομματι αυτο δε το γνωριζα μεχρι χτες (teh), οπως ηταν επομενο το πετυχα μεσα στις τοσες αναφορες στον Jackson, μ'αρεσε παρα πολυ και το βαλα. Περα απο τον MJ απ'οτι ειδα συμμετειχαν παρα πολλοι γνωστοι.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X