Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ξαναβλέπω αυτό το ντοκυμανταίρ ελέω της επετείου πτώσεως του Τείχους του Αίσχους

    Όλη η επικαιρότητα θα «τρέχει» μπροστά μας με συνδέσεις και ανταποκρίσεις από τα σημεία των εξελίξεων, συνεντεύξεις με τα πρόσωπα της επικαιρότητας και καίριες αναλύσεις που θα ρίχνουν φως, σε όλα τα σημαντικά γεγονότα. Συντονιζόμαστε καθημερινά στο «ΣΗΜΕΡΑ» με τον Δημήτρη Οικονόμου, τον Άκη Παυλόπουλο και τη Ντόρα Κουτροκόη, επειδή η ουσία της ημέρας που ξεκινά, βρίσκεται στην ενημέρωση, στον ΣΚΑΪ.


    Εντάξει,είναι αμερικανόπαιδο κάργα ο Παπαχελάς, αλλά νομίζω αξίζει,μόνο και μόνο για τις μαρτυρίες των ανθρώπων της εποχής και των γεγονότων.Σοκαριστικό.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Ωραίος somari, θα το δω.

      Comment



      • Για να δούμε τι θα κάνουν όλοι αυτοί που "φώναζαν" για το άσυλο...
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Originally posted by straier View Post
          http://www.in.gr/news/article.asp?ln...7&lngDtrID=244
          Για να δούμε τι θα κάνουν όλοι αυτοί που "φώναζαν" για το άσυλο...
          Απ' τη μια αισχρό το ότι πάνε να φιμώσουν το Indymedia, αλλά απ' την άλλη καλά να πάθει κι αυτός που έκανε κατάχρηση εξοπλισμού που παραχωρήθηκε για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Η φωτό είναι από το Φυσικό Αθήνας. Δείτε πόσο εμετική προπαγάνδα έχουν φτάσει να κάνουν τα κόμματα πλέον...Εκτός από τις κομματικές αφίσες (όχι παραταξιακές) δείτε την εικόνα...
            Παραλληλα με την γιορτή της 17 Νοέμβρη έφτιαξαν "κολάζ" για το τείχος του αίσχους, ΕΚΘΕΙΑΖΟΝΤΑΣ το...Και όχι μόνο...αλλά με...γλυπτό τείχος...δείτε προσεκτικά την εικόνα...απλά!Και μιλάμε για παιδιά 18-25 χρονών.Η εικόνα υποτίθεται δείχνει την διαφορά του δυτικού κόσμου (αριστερά) από τον κόσμο του κομμουνισμού (δεξιά) με το...τείχος στο ενδιάμεσο και τίτλο "Γερμανία - 20 χρόνια από την ανατροπή του σοσιαλισμού - τα ταξικά τείχη δε κρύβονται με φιέστες". Αυτό τώρα δεν είναι το ίδιο φασιστολαγνικό με δηλώσεις / πράξεις καρατζαφέρη, όταν μιλάμε για ένα τείχος που χώριζε οικογένειες στη μέση;



            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Νόμιζα ότι είχαμε πιάσει πάτο,αλλά από ότι φαίνεται έκανα λάθος.Μπορούμε και χειρότερα...

              Οι φοιτητές πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουν και να αντιμετωπίσουν τα πραγματικά προβλήματα που θα βρουν μπροστά τους μόλις βγουν στην αγορά εργασίας...


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Κι εγώ υπέρ του τείχους είμαι, αλλά για άλλους λόγους... Τέλος πάντων, δε μπαίνω καν στον κόπο να το σχολιάσω αυτό.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Originally posted by TheCursed View Post
                  {...}Κι εγώ υπέρ του τείχους είμαι, {...}
                  Ναι και εγώ

                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Θα είχε ενδιαφέρον να το σχολιάσεις πάντως είμαι περίεργος. Συζήτηση κάνουμε εδώ...

                    Τώρα για τη φωτογραφία δεν έχω λόγια. Ειδικά το πως παρουσιάζει την ανατολή με τη δύση είναι αξιοθρήνητο... Και ναι ήταν τόσο ευτυχισμένοι οι άνθρωποι στην ανατολική Γερμανία που κάναν κρα να πάνε στη δυτική...

                    Φυσικά δεν έγιναν όλα ρόδινα με το που έπεσε το τείχος και οι οικονομικές διαφορές ανάμεσα σε ανατολικογερμανούς και δυτικογερμανούς παραμένουν μεγάλες αλλά εδώ πάμε σε άλλη πραγματικότητα.

                    Αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο να παρατηρήσει κανείς πως στις "κομμουνιστικές" χώρες δεν υπήρξε ποτέ σοσιαλισμός-κομμουνισμός αλλά φασιστική ολιγαρχία...
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Originally posted by straier View Post
                      Αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο να παρατηρήσει κανείς πως στις "κομμουνιστικές" χώρες δεν υπήρξε ποτέ σοσιαλισμός-κομμουνισμός αλλά φασιστική ολιγαρχία...
                      Χαχα, αυτό είναι πράγματι δύσκολο για κάποιους.

                      Κατά τα άλλα τι να σχολιάσω σ' αυτό που postαρε ο Somari ρε straier; Κάποιοι άνθρωποι απλά έχουν αυταπάτες γιατί τους βολεύει να έχουν κι από εκεί και πέρα κάνουν του κεφαλιού τους.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Πάντως το ζήτημα του τοίχους το έχουν πάρει πολύ πατριωτικά.
                        Τη Τρίτη στη πορεία, ανεβαίνοντας από ομόνοια, πέρασα κατά μήκος όλων των μπλοκ. Σε αυτά του ΚΚΕ, προς απάντηση σε όσα ειπώθηκαν τον τελευταίο καιρό με αφορμή την επέτειο της πτώσης του τοίχους, κρατούσαν σημαίες της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας…

                        Originally posted by straier View Post
                        Αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο να παρατηρήσει κανείς πως στις "κομμουνιστικές" χώρες δεν υπήρξε ποτέ σοσιαλισμός-κομμουνισμός αλλά φασιστική ολιγαρχία...
                        Χαχαχα
                        Αυτή την απορία έχω κι εγώ τόσα χρόνια.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Κι εγώ υπέρ του τείχους είμαι, αλλά για άλλους λόγους...
                          Αυτό εννοούσα να σχολιάσεις.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Είναι τόσο ηλίθιοι που δίνουν από μόνοι τους απάντηση στον αντίλογο "κατηγορείτε τους συντηρητικούς δεξιούς και τους φασίστες για τις συμπεριφορές τους αλλά κι εσείς κάνετε τα ίδια". Οι μόνες δύο κατηγορίες που αναγνωρίζω πλέον στο συγκεκριμένο κόμμα και τις παραφυάδες του είναι ή τρωκτικά της εξουσίας είτε σκουριασμένα συντηρητικά μυαλά που αδυνατούν να σκεφτούν με τον οποιοδήποτε ρεαλιστικό ή λογικό τρόπο.

                            Οι φοιτητές (και όχι οι παρατάξεις) πρέπει να τους πάρουν με τις πέτρες.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Originally posted by straier View Post
                              Αυτό εννοούσα να σχολιάσεις.
                              Α... Το είμαι υπέρ του τείχους σημαίνει ότι βασικά είμαι κατά της ένωσης της Γερμανίας. Δεν εννοώ να σκοτώνουν όποιον πλησιάζει στα σύνορα φυσικά, αν είναι δυνατόν. Αλλά οι Δυτικογερμανοί φορολογούμενοι δεν είχαν καμία υποχρέωση να τα σκάνε για να αναπτυχθεί και πάλι η παρακμάζουσα Ανατολική Γερμανία. Ας μέναν ξεχωριστά κράτη (ό,τι καθεστώς κι αν αποκτούσε η Ανατολική) κι ο καθένας ας έπαιρνε αυτό που διάλεξε, βάση των επιλογών που έκανε.

                              Κατά τα άλλα αν θέλετε να το πάρουμε ηθικά, με την ίδια λογική να έμπαινε και η Αλβανία στην Ελλάδα και να πληρώναμε για να αναπτυχθεί. Ε, αυτά δεν συμβαίνουν (εντελώς άλλη κουβέντα το αν θα έπρεπε να συμβαίνουν - σε έναν πολύ μακρινό χρονικά κόσμο θα γίνονται τέτοια, αν γίνονται ποτέ) όμως και οι Γερμανοί δεν ενδιαφέρονταν να βοηθήσουν τους αδύναμους. Ήθελαν απλά το "έθνος" τους ενωμένο. Μέγα λάθος τις συνέπειες του οποίου βιώνουν ακόμα και σήμερα.

                              Τέλος πάντων, στην τελική θα μου πείτε ότι και οι Δυτικοί πήραν αυτό που ήθελαν με την ένωση, οπότε τι κάθομαι και γκρινιάζω...
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Αλλά οι Δυτικογερμανοί φορολογούμενοι δεν είχαν καμία υποχρέωση να τα σκάνε για να αναπτυχθεί και πάλι η παρακμάζουσα Ανατολική Γερμανία. Ας μέναν ξεχωριστά κράτη (ό,τι καθεστώς κι αν αποκτούσε η Ανατολική) κι ο καθένας ας έπαιρνε αυτό που διάλεξε, βάση των επιλογών που έκανε.
                                Οι πιο πολλοί ανατολικογερμανοί δεν πήραν αυτό που διάλεξαν αλλά αυτό που τους έλαχε μετά το τράβηγμα της γραμμής (αυτό ισχύει για όλους βέβαια αλλά ακόμα περισσότερο για αυτούς).
                                Στο θέμα τώρα της εισροής χρημάτων δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Φυσικά έβαλαν χρήματα οι δυτικοί αλλά πήραν φτηνά εργατικά χέρια και χώρο για καινούργιες επενδύσεις από μια σχεδόν κορεσμένη αγορά σε ένα παρθένο τοπίο. Θα έλεγα μάλιστα πως οι ανατολικογερμανοί ίσως πήραν λιγότερα από όσα έδωσαν αφού ο μέσος μισθός είναι μικρότερος από των δυτικών ακόμα και σήμερα.
                                Για μένα πάντως είναι θετικό για έναν πολύ απλό και ίσως κάπως ρομαντικό λόγο. Γιατί έγινε (σχεδόν) εντελώς ειρηνικά και οι απλοί πολίτες με τη θέληση να είναι μαζί με τους αδερφούς τους έγιναν οι καταλύτες αλλά και οι πραγματοποιητές της αλλαγής. Καταλαβαίνω πως δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά μερικές φορές δεν είναι κακό να πιστεύεις και στα παραμύθια...
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X