Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raphael τα παδιά σχολιάζουν τις συνθήκες με τις οποίες έγινε το δυστύχημα και σκέφτηκαν ότι ίσως κάποιο λάκο έχει η φάβα!

    Εντελώς συμπτωματικά πιο πριν είχα κάνει quote από το link του Somari
    Οι επαγγελματίες της τηλεοπτικής ενημέρωσης, ανέκαθεν προτιμούσαν τον εύκολο και βολικό τρόπο να συλλέγουν ή να κατασκευάζουν ειδήσεις, εξ ου και η ειδικότητα παραγωγός ειδήσεων
    Κοινώς... που ξέρεις εσύ τι μπορεί να έχει συμβεί; Ο Lloyd πολύ σωστά σκέφτηκε και είπε WTF!!!

    Εννοείται είναι τραγικό το συμβάν, αλλά κατά τη γνώμη μου, μπορεί ο τρόπος που έγινε να είναι πλαστός μόνο και μόνο για να τραβήξει την προσοχή του κοινού. Ξέρουμε πολύ καλά πόσο ύπουλα μπορούν να γίνουν τα media.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί και να δολοφονήθηκε κιόλας (τυχαία ή σκόπιμα) και να φτιάχτηκε όλη αυτή η ιστορία, αλλά εμένα δε μου δικαιολογεί αυτό το χιούμορ. Δε ξέρω, ίσως είμαι εγώ μονάχα που το πιστεύω αυτό, ίσως και να αντιδρώ υπερβολικά αλλά αυτό νιώθω.

      Comment


      • Originally posted by Raphael View Post
        Καλά είσαι ανόητος; Το βρίσκεις πολύ αστείο;
        Ναι και όχι αντίστοιχα είναι οι απαντήσεις μου στις ερωτήσεις σου.
        Επίσης δεν βρίσκω το γεγονός καν λυπηρό. Ή ,καλύτερα, το βρίσκω λυπηρό, όμως δεν θα χύσω ούτε ένα δάκρυ για αυτό, βασικά δεν θα μου κοπεί καν η όρεξη έστω και για 10 λεπτά. Αυτό το κοριτσάκι ούτε το ήξερα, ούτε πρόκειται πιθανότατα να το γνώριζα ποτέ, ούτε επηρέαζε τη ζωή μου με κάποιο τρόπο. Για να μην αναφερθούμε στην της τετριμμένη ατάκα "χιλιάδες τρίχρονα κοριτσάκια πεθαίνουν καθημερινά" (στην κυριολεξία όμως - και μάλιστα με πολύ πιο τραγικό τρόπο) τόσα χρόνια έχω δει αμέτρητα περιστατικά ανευθυνότητας γονέων και αρκετά περιστατικά ανευθυνότητας γονέων που σχετίζονται με videogames οπότε έχουν παψει προ πολλού να με επηρεάζουν τέτοια γεγονότα. Συνοψίζοντας, αυτός ο θάνατος δεν με αγγίζει και ως εκ τούτου αναφέρθηκα στην λεπτομέρεια που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση.

        Αυτό προφανώς ΑΝ το δημοσίευμα περιγράφει την αλήθεια όπως είπε και ο Ryu_gr.

        Κάπου εδώ να ζητήσω συγγνώμη από τα μέλη που είναι ευαίσθητες ψυχές, ή μέλη συγγενής ή φίλος των οποίων πέθανε με παρόμοια τρόπο και θα μου επιτρέψετε να τείνω το χέρι μου δείχνοντάς τους το δρόμο για την επανάσταση.
        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

        Comment


        • Κατανοώ τον Ράφαελ, αλλά μου άρεσε το αστείο του Loyd. Περί κυνισμού, κολοκυθόπιτα.
          Στο γεγονός αυτό καθαυτό, το στομάχι του πυροβόλησε το κοριτσάκι, κοινώς δε φαντασιωνόταν πως πυροβολούσε πάπιες, αλλά υπήρξε ασυνείδητη εκπυρσοκρότηση.
          Το ότι έμοιαζε με το περιφερειακό του Wii δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει, έχω ένα ξαδελφάκι 2 χρονών το οποίο κυνηγάω στο σπίτι αφαιρώντας πράγματα από τα χέρια του. Μόνο αυτό κάνει, με οτιδήποτε και αν βρίσκεται στο οπτικό του πεδίο, τίποτε άλλο, αν δεν το ταίζαμε θα πέθαινε από ασιτία ζουλώντας διακόπτες και βάζοντας πράγματα στο στόμα του, αυτό κάνουν τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, πειραματίζονται, πιάνουν πράγματα, τα πιέζουν και αν είναι επικίνδυνα, υπάρχουν συνέπειες.
          Δεν υπάρχει αμφιβολία πως και ο πατριός και η μητέρα θα δικαστούν και θα καταδικαστούν, απλά προς το παρόν δεν έχουν απαγγελθεί κατηγορίες ένεκα του πένθους της μητέρας, ο πατριός είναι υπερβολικά χαζός για να νιώσει οτιδήποτε. Τα περί Wii σχετίζονται με την υπεράσπιση τους και κυρίως με τη γενικότερη στάση των gun lovers στο Τενεσί και στις γειτονικές μεσαιωνικές πολιτείες(δεν φταίνε τα όπλα, φταίνε τα ψεύτικα όπλα που μπερδεύουν τα παιδιά και τα αναγκάζουν να πιάνουν τα αληθινά όπλα και να αυτοπυροβολούνται)

          Comment


          • Κάπου εδώ να ζητήσω συγγνώμη από τα μέλη που είναι ευαίσθητες ψυχές, ή μέλη συγγενής ή φίλος των οποίων πέθανε με παρόμοια τρόπο και θα μου επιτρέψετε να τείνω το χέρι μου δείχνοντάς τους το δρόμο για την επανάσταση.


            Δε χρειάζεται να είμαι ευαίσθητη ψυχή ή να έχω ζήσει μία παρόμοια κατάσταση για να βρω ανόητο, χοντρό ή αναίσθητο το αστείο σου. Νομίζω πως δε χρειάζεται κάτι παραπάνω από τη στοιχειώδη συναίσθηση για να αποφεύγεις όσο μπορείς τέτοιου είδους περιττό και επιτηδευμένο χιούμορ.
            Επίσης δεν ισχυρίζομαι πως με χτύπησε κατακούτελα το γεγονός, πως έχασα την όρεξη μου ή πως θα το σκέφτομαι για καιρό. Αλλά από την άλλη πιστεύω πως απέναντι σε αυτό που έγινε, δεν είναι ανάγκη στο κάτω-κάτω να νιώσω όλα αυτά για να αποφύγω να αστειευτώ απροκάλυπτα.
            Δε σε αδικώ που, ενδεχομένως, πειράχτηκες από τους χαρακτηρισμούς μου, αλλά και το να ειρωνεύεσαι από πάνω πάει πολύ πιστεύω.
            Καταλαβαίνω πως θέλεις να εμποτίζεις τα posts σου με χιούμορ και εύθυμη διάθεση, και συνήθως το καταφέρνεις εύστοχα, αλλά κάποιες φορές θα πρέπει να βάζουμε ένα όριο, περισσότερο για τη δική μας συνείδηση παρά για να μη μας τη πει ο κάθε ανόητος forum-ίτης (εγώ ενδεχομένως).

            Comment


            • Originally posted by _Lloyd View Post
              Για να μην αναφερθούμε στην της τετριμμένη ατάκα "χιλιάδες τρίχρονα κοριτσάκια πεθαίνουν καθημερινά" (στην κυριολεξία όμως - και μάλιστα με πολύ πιο τραγικό τρόπο) τόσα χρόνια έχω δει αμέτρητα περιστατικά ανευθυνότητας γονέων και αρκετά περιστατικά ανευθυνότητας γονέων που σχετίζονται με videogames οπότε έχουν παψει προ πολλού να με επηρεάζουν τέτοια γεγονότα.
              Οταν ανοιξα την σελιδα,η απαντηση του Lloyd ηταν η πρωτη που διαβασα και νομιζα οτι λεγατε για αυτο:

              Comment


              • Originally posted by Imrahil View Post
                αυτό κάνουν τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, πειραματίζονται, πιάνουν πράγματα, τα πιέζουν και αν είναι επικίνδυνα, υπάρχουν συνέπειες
                Με δεδομένη την ηλιθιότητα και ανευθυνότητα των "κηδεμόνων", υπάρχει κι ένας παράγοντας μιμητισμού όταν μιλάμε για τόσο μικρό παιδί. Ένα τρίχρονο κοριτσάκι επικοινωνεί, εκφράζει απορίες και το μυαλό του λειτουργεί σα σφουγγάρι. Το lightgun από μόνο του δε θα το ωθήσει στο φόνο, αλλά όταν βλέπει μια αβλαβή, ανεξήγητη κίνηση θα τη μιμηθεί. Όπως προσέχεις τα μαχαίρια σε ένα σπίτι, έτσι προσέχεις και τη συμπεριφορά σου και τις κινήσεις σου μπροστά σε ένα παιδί. Διπλό το φάουλ λοιπόν, χωρίς να κατηγορώ το lightgun.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Ακριβώς. Πιστεύω πως κάθε φορά που ένα μικρό παιδί λέει μία άσχημη λέξη, οι γονείς μάλλον θα πρέπει να χτυπήσουν τις μούρες τους παρά το ποπουδέλι του μωρού.

                  Comment


                  • Sorry, we couldn’t find that page


                    Ένα video για όσους πιστεύουν ότι η Ελληνική αστυνομία κάνει καλά την δουλεία της.
                    Και αντιδράει βίαια στις πορείες γιατί την προκαλούν.

                    Απλά ντροπή...

                    Comment


                    • IQ Ματατζήδων:

                      12...13?14 το πολύ...
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Υπάρχει κάτι το μεμπτό στο video εκτός από το ανάποδο γκλομπ; Όχι ότι δεν αρκεί για να ρίξουμε μπινελίκια, αλλά έχουμε δει πολύ χειρότερα.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Ενα σπασμενο κεφαλι. Αμα ηταν δικο σου θα ειχες αλλη γνωμη. Οταν στο σπασει καποιος, φωναξε με να γελασω παντως.
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • Α ναι.. και η δήλωση του "Προστάτη" του Πολίτη..
                            16-03-2010:Δελτίο Τύπου με δήλωση του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη για την υπόθεση σύλληψης νεαρού διαδηλωτή

                            Comment


                            • Originally posted by Azrael View Post
                              Ενα σπασμενο κεφαλι. Αμα ηταν δικο σου θα ειχες αλλη γνωμη. Οταν στο σπασει καποιος, φωναξε με να γελασω παντως.
                              Έλα εξυπνάδες... Δεν πάω να μειώσω το "σπασμένο κεφάλι", το ζήτημα είναι ότι σπάνε δεκάδες κάθε χρόνο και (το έχω ξαναπεί εδώ άλλωστε) μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ακόμα ταράζονται από αυτά τα περιστατικά. Θέλω να πω, δεν το συνηθίζετε ποτέ; Δεν λέω να το δεχτείτε ή να συμβιβαστείτε, άλλο αυτό.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Ειναι ανησυχτικο το λιγοτερο αν μια κοινωνια συνηθισει τη καταχρηση εξουσιας απο πλευρα αστυνομιας/ματ.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X