Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Στα ίχνη των Σκοπιανών... ο Ιντιάνα Τζόουνς

    31 Μαΐου 2008, 15:10

    Παναγιώτης Σαββίδης

    Φωτιές ανάβει η νέα ταινία του Steven Spielberg ?Ο Ιndiana Jones και το βασίλειο του κρυστάλλινου κρανίου?.
    Ο θρυλικός αρχαιολόγος, μιλώντας για τους θησαυρούς του αρχαίου κόσμου, αναφέρεται στο μεγαλείο της Μακεδονίας, την οποία παρουσιάζει ως ανεξάρτητη χώρα και όχι ως κομμάτι του αρχαίου ελληνικού κόσμου.

    Σύμφωνα με την εφημερίδα ?Vecher? υπάρχουν ελληνικές αντιδράσεις, για τα όσα παρουσιάζονται στην ταινία. Το δημοσίευμα αναφέρει πως η Ντόρα Μπακογιάννη, έχει ζητήσει από τον σκηνοθέτη, είτε να προχωρήσει σε διευκρινήσεις για την αρχαία Μακεδονία, είτε να αφαιρεθεί εντελώς η σκηνή.

    Τα μέσα ενημέρωσης της ΠΓΔΜ, αναφέρονται ειρωνικά στο θέμα, λέγοντας πως ο γνωστός σκηνοθέτης, κινδυνεύει με ? μηνύσεις από τον Έλληνα πρωθυπουργό, που κατάγεται από τη ?Μακεδονία του Αιγαίου?, όπως χαρακτηρίζουν την ελληνική Μακεδονία.

    [/b]
    Τι ωραια πραγματα ρε παιδι μου...

    Comment


    • Εντάξει καλός καλός ο πατριωτισμός,αλλά αν και ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμού και κουλτούρας,η αρχαία Μακεδονία ηταν όντως ανεξάρτητη...όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί ήταν ανεξάρτητοι (μακεδόνες,αθηναίοι,αχαιοί/σπαρτιάτες).Απλά είχαν πολύ καλές πολιτισμικές/οικονομικές σχέσεις.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Εντάξει καλός καλός ο πατριωτισμός,αλλά αν και ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμού και κουλτούρας,η αρχαία Μακεδονία ηταν όντως ανεξάρτητη...όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί ήταν ανεξάρτητοι (μακεδόνες,αθηναίοι,αχαιοί/σπαρτιάτες).Απλά είχαν πολύ καλές πολιτισμικές/οικονομικές σχέσεις.
        [/b]
        Πολύ σωστό. Άλλωστε, οι Μακεδόνες δεν θεωρούνται Έλληνες από πολλούς, αλλά φύλο το οποίο εξελληνίστηκε στην πορεία. Πάντως, ουδεμία σχέση με τους Σκοπιανούς, τόσο από άποψη "αίματος", όσο κι από άποψη γλώσσας και κουλτούρας.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Το δημοσίευμα αναφέρει πως η Ντόρα Μπακογιάννη, έχει ζητήσει από τον σκηνοθέτη, είτε να προχωρήσει σε διευκρινήσεις για την αρχαία Μακεδονία, είτε να αφαιρεθεί εντελώς η σκηνή.[/b]

          καντε μαλακιες να μπλεξουμε χειροτερα...

          Comment


          • ναι θα μας κλασουν δυο τριχες απο τα αρχ**ια μας οι Αμερικανοι....

            Comment


            • Εγώ ξυρίζομαι.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Πολύ σωστό. Άλλωστε, οι Μακεδόνες δεν θεωρούνται Έλληνες από πολλούς, αλλά φύλο το οποίο εξελληνίστηκε στην πορεία. Πάντως, ουδεμία σχέση με τους Σκοπιανούς, τόσο από άποψη "αίματος", όσο κι από άποψη γλώσσας και κουλτούρας.
                [/b]
                Καλα ενταξει δε το συζηταω, αρκετοι εκει πανω εχουν ξεφυγει. Δε ξερω ποσο αντιπροσωπευτικο ποσοστο ηταν αλλα καποιοι διαδηλων και ελεγαν πως πρεπει η Θεσσαλονικη να γινει πρωτευουσα τους. Οτι να ναι.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Μήπως δεν έχουν καλές μπουγάτσες και τους καίει;


                  Comment


                  • Σήμερα αγόρασα καινούρια οδοντόβουρτσα.


                    Πώς σας φαίνεται; Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από την παλιά μου, αλλά την είχα χρόνια και πρέπει να την αλλάζουμε συχνά. Απο καιρό χρειαζόταν αλλαγή, αλλά ξέρετε πόσο αναβλητικός είμαι! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι το ίδιο καλή όπως η προηγούμενη. Η στοματική υγιεινή μας αφορά όλους. Ποτέ δε ξέρεις ποιον θα φιλήσεις!!

                    Comment


                    • Μήπως δεν έχουν καλές μπουγάτσες και τους καίει;
                      [/b]
                      Σίγουρα αυτό είναι.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Σήμερα αγόρασα καινούρια οδοντόβουρτσα.


                        Πώς σας φαίνεται; Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από την παλιά μου, αλλά την είχα χρόνια και πρέπει να την αλλάζουμε συχνά. Απο καιρό χρειαζόταν αλλαγή, αλλά ξέρετε πόσο αναβλητικός είμαι! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι το ίδιο καλή όπως η προηγούμενη. Η στοματική υγιεινή μας αφορά όλους. Ποτέ δε ξέρεις ποιον θα φιλήσεις!!
                        [/b]
                        γραψε και για τις καινουργιες σου σαγιοναρες (πως θα βγεις στη θαλασσα με τις παλιες ?) και για τα βατραχοπεδιλα σου αργοτερα, και για το μαγιο σου κλπ...

                        Comment


                        • Σήμερα αγόρασα καινούρια οδοντόβουρτσα.


                          Πώς σας φαίνεται; Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από την παλιά μου, αλλά την είχα χρόνια και πρέπει να την αλλάζουμε συχνά. Απο καιρό χρειαζόταν αλλαγή, αλλά ξέρετε πόσο αναβλητικός είμαι! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι το ίδιο καλή όπως η προηγούμενη. Η στοματική υγιεινή μας αφορά όλους. Ποτέ δε ξέρεις ποιον θα φιλήσεις!!
                          [/b]
                          Πιστεύω πως η παλιά σου ήταν πιο καλή.Καλά θα κάνεις να πας να ξαναγοράσεις την ίδια!
                          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                          Comment


                          • Shadow γαματο το ποκεμον που εβαλες, περιτο να πω οτι ηταν παντα στην εξαδα μου, με psywave αν θυμαμαι η οποια ηταν και γαμω τις επιθεσεις.

                            Comment


                            • Shadow γαματο το ποκεμον που εβαλες, περιτο να πω οτι ηταν παντα στην εξαδα μου, με psywave αν θυμαμαι η οποια ηταν και γαμω τις επιθεσεις.
                              [/b]
                              ευχαριστω!
                              κινησεις δεν θυμαμαι και πολλες, θυμαμαι ομως οτι λεγετε Gengar κι αποτελει εξελιξη του Ghostly και Haunter. δυστηχως την επομενη γενια ποκεμον την εχασα κι ετσι εβαλα αυτον απο τους πρωτους.

                              Comment


                              • To psywave einai adunamh epi8esi.To psychic kai eidika to psycho boost einai oi dunatoteres psixikes.
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X