Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ramparter View Post
    Ειναι ανησυχτικο το λιγοτερο αν μια κοινωνια συνηθισει τη καταχρηση εξουσιας απο πλευρα αστυνομιας/ματ.
    Κι όμως, είναι το φυσιολογικό, τουλάχιστον στην εδώ κοινωνία που αυτά συμβαίνουν αρκετά και ακούγονται κιόλας. Το να εκπλήσσεται κάθε φορά κανείς κρύβει και υποκρισία από πίσω ενίοτε, χωρίς να λέω ότι ισχύει αυτό για κάποιον εδώ μέσα.

    Με έπιασε ο Treetop MSN και μου είπε ότι αυτό που τον εκπλήσσει αυτήν την φορά είναι ότι όλα γίνονται μπροστά στην κάμερα και ότι, παρά το ότι υπάρχουν ντοκουμέντα, ο υπουργός κάλυψε την αστυνομία, οπτική με την οποία δεν διαφωνώ καθόλου και πράγματι, υπό αυτό το πρίσμα, ναι, είναι κάτι που δεν έχουμε δει πολλές φορές (αλλά και πάλι εμένα προσωπικά δε με εκπλήσσει καθόλου - οι τακτικές είναι γνωστές και το θράσος περισσεύει, αποδεδειγμένα).
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Δεν εκπλησσομαστε, αγανακτουμε ομως. Αυτο ελειπε να λεμε "οκ δε πειραζει που του σπασε το κεφαλι, περυσι ειχε σπασει και του αλλου. Και του χρονου καποιου θα το ανοιξουν παλι οποτε ολα λειτουργουν ρολοϊ."
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Θέλω να πω, δεν το συνηθίζετε ποτέ;


        Ποτέ μα ποτέ. Η συνήθεια, για εμένα, είναι συνώνυμη με το συμβιβασμό. Τι σημαίνει να το συνηθίσουμε; Η αστυνομία είναι κοινωνικοί λειτουργοί, να βοηθάνε τη κοινωνία πρέπει όχι να ρίχνουν ξύλο.

        Comment


        • Μα δε μιλάμε για τη παραδοσιακή αστυνομία πλέον, μιλαμε για ειδικές δυνάμεις καταστολής. Στην ουσία δηλαδή για στρατό που έχει βγει στο δρόμο με διαφορετική ονομασία. Οι δυνάμεις καταστολής έχουν πολύ συγκεκριμένους λόγους ύπαρξης και πολύ συγκεκριμένες τακτικές δράσης.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Originally posted by Raphael View Post
            Ποτέ μα ποτέ. Η συνήθεια, για εμένα, είναι συνώνυμη με το συμβιβασμό.
            Καλά, τι να πω, πίστευα ότι υπάρχει λόγος που είναι δυο διαφορετικές λέξεις με διαφορετική έννοια αυτές, αλλά απ' ό,τι φαίνεται δεν ισχύει αυτό για όλους.

            Rampo, η αγανάκτηση δεν ήρθε ξαφνικά με αυτό το video, γιατί προϋπήρχε. Θεωρώ πως και αυτή, κάποτε, ξεπερνιέται λόγω συνήθειας.

            Επαναλαμβάνω ότι η επιδίωξή μου δεν είναι να υποβαθμίσω το γεγονός (για κανέναν λόγο...), ούτε και θεωρώ την αυθαιρεσία και την κατάχρηση εξουσίας σε οποιαδήποτε μορφή ή έκφανσή της μικρό θέμα (κάθε άλλο, την θεωρώ το μεγαλύτερο έγκλημα). Απλά είμαι της άποψης ότι αυτό μπορείς να το αντιπαλεύει κανείς, με τον οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς να κουβαλά συναισθήματα αγανάκτησης και χωρίς να εκπλήσσεται κάθε φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Για μένα πλέον τέτοια συμβάντα και όχι η δική μου, προσωπική καθημερινότητα είναι η ρουτίνα της ζωής (δυστυχώς, εδώ που έχουμε φτάσει...), μαζί με πολλά άλλα μεγάλα κακά βέβαια.

            Όπως το πάρει κανείς. Σκεφτείτε ότι πάνω - κάτω κάτι παρόμοιο είπε ο _Lloyd πίσω, όταν αιτιολογούσε το ότι δεν συγκινήθηκε από τον θάνατο ενός παιδιού. Χιλιάδες παιδιά πεθαίνουν κάθε μέρα, αλλά για τα περισσότερα δεν χύνουμε δάκρυα.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Αν ο πολίτης είναι αθώος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Εσείς όταν περπατάτε στο δρόμο, φοβάστε μη σας συλλάβουν;

              Είδα και μερικούς από τους συμπαραστάτες πόσο πολιτισμένοι είναι.

              Οι αστυνομικοί από την άλλη πρέπει να είναι πρότυπο και δυστυχώς τα ειρωνικά γελάκια τους και η χρήση βίας σε τέτοιες περιπτώσεις δεν βοηθάνε στο να βελτιώσουν την, υπερβολικά για μένα, αρνητική εικόνα που έχει η κοινωνία για αυτούς.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Άσχετο αλλα μας κυβερνάει ο Καρατζαφέρης και δε το ξέρω?

                Comment


                • Αν ο πολίτης είναι αθώος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Εσείς όταν περπατάτε στο δρόμο, φοβάστε μη σας συλλάβουν;


                  Ξέρω πολλές περιπτώσεις που πιάνουν άτομα και τα σέρνουν στο τμήμα για αναγνώριση, ή άτομα σε λιμάνια που τους ψάχνουν για ναρκωτικά και όλη αυτή η διαδικασία δεν είναι και τόσο ευχάριστη.

                  Καλά, τι να πω, πίστευα ότι υπάρχει λόγος που είναι δυο διαφορετικές λέξεις με διαφορετική έννοια αυτές, αλλά απ' ό,τι φαίνεται δεν ισχύει αυτό για όλους.


                  Σε τέτοια πράγματα εννοούσα.

                  Comment


                  • Originally posted by Strawhat Nikos View Post
                    Άσχετο αλλα μας κυβερνάει ο Καρατζαφέρης και δε το ξέρω?

                    Φαντάσου να μας κυβερνούσε αυτός... :xp:
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Ε έτσι όπως έχει πάει το πράμα, πολλοί θα έχετε ήδη διαπιστώσει ότι το ΠΑΣΟΚ, σε αρκετούς τομείς, κάνει σχεδόν συγκυβέρνηση μαζί του.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Ελα τωρα μην αρχιζετε τους κιτρινισμους, ο Καρατζαφερης ειναι πολυ πιο σοσιαλιστης, θελει να παρει τα λεφτα απο τις εταιριες για να κανει νοσοκομεια.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Originally posted by Ryu_gr View Post
                          Αν ο πολίτης είναι αθώος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Εσείς όταν περπατάτε στο δρόμο, φοβάστε μη σας συλλάβουν;
                          Εγώ προσωπικά, ναι. Βασικά φοβάμαι κάθε φορά που περνάω δίπλα από οιασδήποτε μορφής δύναμη που "διασφαλίζει την ομαλή λειτουργία του κράτους". Ίσως όχι σύλληψη αλλά έναν έλεγχο τον έχω στο τσεπάκι, απορώ πως τους έχω ξεφύγει τόσον καιρό.

                          Η συμπεριφορά της αστυνομίας και λοιπά μέτρα δεν είναι θέμα κυβέρνησης. Είναι θέμα καταστάσεων, τη στιγμή που ο πρωθυπουργός βγαίνει πλέον ανοιχτά και λέει "σκάστε και πληρώνετε γιατί οι πλούσιοι χάνουν λεφτά" τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και από δω και στο εξής δεν θα υπάρχουν και τόσες προσπάθειες συγκάλυψης οποιασδήποτε "πολιτικής κίνησης". Προσπαθούν απεγνωσμένα να πιαστούν απ'όπου μπορούν καταπνίγοντας οποιαδήποτε προσπάθεια αντίδρασης και προφανώς δεν τους ενδιαφέρει το τακτ. Τώρα, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε .

                          Υ.Γ: Για την ιστορία, με συγκινεί περισσότερο ένα σπασμένο κεφάλι στη χώρα μας σε πορεία παρά ένα νεκρό τρίχρονο κοριτσάκι αλλού και αυτό, γιατί είναι κάτι που επηρεάζω πιο "άμεσα". Βέβαια ο Cursed έχει δίκιο: σπασμένα κεφάλια μεταναστών, εργατών καθημερινά. Όμως ένα τέτοιο περιστατικό (δυστυχώς) χτυπάει πιο άσχημα γιατί ο κόσμος (και δυστυχώς ανάμεσά τους και εγώ) έχει την πεποίθηση ότι είναι πιο "σκληρό", πιο "κακό", πιο "εν ψυχρώ", είναι κάτι που κάνει η αστυνομία και άλλα.

                          Raphael, το "αντώνυμο" του συμβιβασμού είναι η αντίδραση.
                          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                          Comment



                          • Raphael, το "αντώνυμο" του συμβιβασμού είναι η αντίδραση.


                            Συμφωνώ, γιατί το διευκρίνησες;

                            Comment


                            • Originally posted by Loggo View Post
                              Ε έτσι όπως έχει πάει το πράμα, πολλοί θα έχετε ήδη διαπιστώσει ότι το ΠΑΣΟΚ, σε αρκετούς τομείς, κάνει σχεδόν συγκυβέρνηση μαζί του.
                              ιδεολογίες και μαλακίες τελικά.

                              Comment


                              • Σε επίπεδο πολιτικής εξουσίας τουλάχιστον, έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή τα πράγματα, μέσα στη παγκοσμιοποιημένη νεοφιλελεύθερη οικονομία, όντως δεν υπάρχουν ιδεολογίες. Υπάρχει μια de facto πολιτική που κάθε 4 χρόνια εκλέγεις τον απλό διαχειριστή της.

                                Από τη στιγμή που η οικονομία είναι το θεμέλιο των πάντων σε κοινωνικό επίπεδο, όταν αυτή περνάει στο φάσμα του de facto, αναγκαστικά, λίγο πολύ, το ίδιο κάνει και η κοινωνιολογική αντίληψη της πραγματικότητας. Η οποία με τη σειρά της, σε πρακτικό επίπεδο (εξουσίας δηλαδή), παύει να διαφέρει ουσιαστικά από τον ένα στον άλλο.

                                Η συντηριτικοποιήση του ΠΑΣΟΚ, σε σχέση με άλλες εποχές, δεν είναι τίποτα παραπάνω από την ενσωμάτωση της παράταξης στη σημερινή παγκόσμια πραγματικότητα.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X