Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εδώ είναι πιο αναλυτικά το πως έγινε ο όλος ντόρος.



    Με λίγα λόγια, η Χούντα στο μεγαλείο της. Έτσι όπως πάει το πράγμα, θα πάμε πορεία οπλισμένοι με μαχαίρια και μολότωφ όλοι.
    sigpic

    Comment


    • Έτσι όπως πάει το πράγμα, θα πάμε πορεία οπλισμένοι με μαχαίρια και μολότωφ όλοι.
      Nai dwse kai logo na se mavrisoun sto ksylo...
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Οχι ρε συ, αμα κρατας μολοτωφ και μαχαρι μπορει και να σε περασουν για δικο τους και να μη σε πειραξουν...
        Do a barrel roll!

        Comment


        • 17 οι τραυματίες στο σύνολο, ένας ακόμα πήγε νοσοκομείο όπου του αφαιρέθηκε πλήρως η σπλήνα.
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment




          • Αναλυτικές οι μαρτυρίες των 2 διαδηλωτών, όσων βρισκόνταν κοντά στον 31χρονο.

            Αυτό το παλικάρι είναι ακόμα σε κώμα και είναι πολύ κρίσιμη η κατάσταση του. Τώρα θα φωνάζουν στους μπάτσους να παρακαλάνε να σωθεί ο νεαρός για να μην υπάρξουν ισόβιας κάθειρξης φυλακίσεις.
            sigpic

            Comment




            • "Είχαμε προειδοποιήσει την πολιτεία"

              Για τις τεράστιες ευθύνες που έχει η κυβέρνηση σχετικά με το πόσο επικίνδυνη μπορεί να αποβεί η βίαιη πλέον συμπεριφορά των αστυνομικών, έκανε λόγο ο Επιμελητής στο γενικό Νοσοκομείο Νίκαιας-Πειραιά, νευροχειρουργός κ. Παναγιώτης Παπανικολάου.

              Ο κ. Παπανικολάου, μιλώντας στο Newstoday, διευκρίνισε ότι το σοβαρό περιστατικό του 31χρονου δεν είναι το μοναδικό και σε καμία περίπτωση τυχαίο, καθώς και τα υπόλοιπα τέσσερα θύματα επίθεσης που νοσηλεύονται στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας, φέρουν τραύματα στο κεφάλι, κάτι το οποίο δείχνει ότι υπάρχει δολοφονική πρόθεση!

              Ο ίδιος καταγγέλλει την κυβέρνηση για «δολοφονική αμέλεια», αφού τον περασμένο Δεκέμβριο του 2010 και έπειτα από τις αιματηρές διαδηλώσεις που έλαβαν χώρα κατά την διάρκεια της επετείου του θανάτου του Αλέξη Γρηγορόπουλου , Ο Ιατρικός Σύλλογος Αττικής και η ΕΙΝΑΠ είχαν στείλει επιστολή στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, επισημαίνοντας το γεγονός ότι από τα σοβαρά επεισόδια που σημειώθηκαν μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομικών δυνάμεων, στο νοσοκομείο διακομίστηκαν περιστατικά που χαρακτηρίζονται σοβαρά. Οι γιατροί επισημαίνουν ότι τα χτυπήματα εκ μέρους των αστυνομικών δυνάμεων προς τους πολίτες, είναι δολοφονικά και πως σχεδόν όλοι καταφθάνουν με τραύματα στο κεφάλι.

              Οργισμένη η ιατρική κοινότητα η οποία είχε ζητήσει και μια συνάντηση με τον κ. Παπουτσή, δηλώνει ότι αυτή η συνάντηση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, κάτι το οποίο είναι ενδεικτικό της κρατικής αδιαφορίας…

              Ο 31χρονος είναι θύμα της εξουσίας…

              Ωστόσο στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου Νίκαιας, ο 31χρονος διαδηλωτής Γιάννης Καυκάς, δίνει την δική του μάχη για να κρατηθεί στη ζωή. Δυστυχώς ο μεταπτυχιακός φοιτητής δεν ξεπέρασε τον κίνδυνο, ενώ όπως επισημαίνει ο κ. Παπανικολάου ο οποίος τον χειρούργησε, τα επόμενα 24ωρα χαρακτηρίζονται ιδιαίτερα κρίσιμα. Τα χτυπήματα που δέχθηκε ο 31χρονος, υποδηλώνουν ξεκάθαρα εγκληματική πρόθεση.

              Οι υπόλοιποι τέσσερις νοσηλευόμενοι διαδηλωτές στο ίδιο νοσοκομείο, επίσης με τραύματα στο κρανίο, δεν διατρέχουν κάποιο κίνδυνο. Ακόμα όμως ένας διαδηλωτής, νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση στον Ευαγγελισμό, ο οποίος διεκομίσθη με εσωτερική αιμορραγία στην κοιλιακή χώρα, ενώ υπεβλήθη σε αφαίρεση σπλήνας.

              Ακούστε σε αυτό το σημείο ολόκληρη την συνέντευξη του νευροχειρουργού Παναγιώτη Παπανικολάου στο Newstoday:

              Είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο, πως τα τελευταία περιστατικά είναι αποτέλεσμα της οικονομικής πολιτικής και της κατάντιας που έχει φέρει την χώρα το πολιτικό μας σύστημα. Την ώρα που το κέντρο της Αθήνας, μετατρέπεται σε Σικάγο, οι κάτοικοί της, ζητούν αν μη τι άλλο η εξουσία να αποτελεί το καλό παράδειγμα και να υπηρετεί τους πολίτες σε χαμηλούς τόνους χωρίς δολοφονικές συμπεριφορές…
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Originally posted by Ramparter View Post
                Οχι ρε συ, αμα κρατας μολοτωφ και μαχαρι μπορει και να σε περασουν για δικο τους και να μη σε πειραξουν...
                Πέστο ψέματα! Κι ειδικά άμα φοράς κράνος κι ασπίδα όπως τα μέλη των Χρυσών Αυγών...
                - Anime based on videogames list -

                Comment


                • York, Αύγουστος, στην αυλή της τοπικής παμπ, ηλιόλουστο γλυκό μεσημέρι, εγώ κι ένας φίλος μου. Φαϊ, μπύρα και κατήφεια. Λίγο τα προσωπικά μας που ήταν πολύ μελαγχολικά για διαφορετικούς λόγους, λίγο ο φίλος μου που είχε πήξει άσχημα όλο το καλοκαίρι μέχρι πολύ πρόσφατα δουλεύοντας και γράφοντας παράλληλα την πτυχιακή, λίγο η κατάσταση στην Ελλάδα εκείνη την εποχή, λίγο οι μαύρες προοπτικές, λίγο η υπερβολική Αγγλία, είχε δέσει το γλυκό. Κάποια στιγμή ο φίλος μου πήρε μια εφημερίδα από το δίπλα τραπέζι και διάβασε το εξώφυλλο, που έλεγε κάτι σαν "12χρονος μαχαίρωσε 8 φορές το 16χρονο αδερφό του για εντελώς μαλακισμένο λόγο και αναίτια".

                  Αγαναχτισμένος, πετάχει μακριά την εφημερίδα και μονολογεί "Α στο διάλο, κωλοχώρα...".

                  Το ίδιο πράγμα είπα κι εγώ χτες, όταν άκουσα το ασύλληπτο έγκλημα με τον πατέρα που τον μαχαιρώσανε εν ψυχρώ (ούτε να το γράψω δε μπορώ...). Δεν έχω ούτε δύναμη ούτε διάθεση να το πω και σήμερα, έχω κουραστεί. Εγκληματίες μετανάστες που μαχαιρώνουν εν ψυχρώ έναν άνθρωπο (η πρώτη αφήγηση είναι πως αντιστάθηκε, η δεύτερη πως τον κάρφωσαν πισώπλατα, πιστεύω την πρώτη), ρατσιστοφασίστες που επανακάμπτουν, η Αστυνομία που βαρά εντελώς ανελέητα έχοντας μπερδέψει το παϊδι με το κεφάλι...

                  Κωλοχώρα κύριοι. Μια χώρα του κώλου που χέζει ζωές.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Πριν μπω φαντάρος,όποτε άκουγα κάποιον να βρίζει τη χώρα μου (μας),νευρίαζα,βρίσκοντας πως είναι υπερβολικός,και ανθέλληνας (δεν νομίζω να χρησιμοποιώ τη σωστή λέξη,αλλά αυτή μου ήρθε,το νόημα το πιάσατε).Ναι,έβλεπα τα στραβά της (μας),αλλά τα δικαιολογούσα είτε έτσι είτε αλλιώς και πάντα πίστευα πως υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή.
                    Πλέον,λυπάμαι που το παραδέχομαι,αλλά αυτή η χώρα είναι σκατά.Και μαζί με αυτήν και οι άνθρωποι.Και όχι δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω.Γιατί χάρη στην ανέχειά μας και της βλακεία μας τους αφήσαμε να την (μας) καταντήσουν έτσι.
                    Μπουρδέλο.
                    Ποτέ δεν είχα σκεφτεί να φύγω από δω,πλέον το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό.
                    Κωλοχώρα.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Πριν μπω φαντάρος,όποτε άκουγα κάποιον να βρίζει τη χώρα μου (μας),νευρίαζα,βρίσκοντας πως είναι υπερβολικός,και ανθέλληνας (δεν νομίζω να χρησιμοποιώ τη σωστή λέξη,αλλά αυτή μου ήρθε,το νόημα το πιάσατε).Ναι,έβλεπα τα στραβά της (μας),αλλά τα δικαιολογούσα είτε έτσι είτε αλλιώς και πάντα πίστευα πως υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή.
                      Πλέον,λυπάμαι που το παραδέχομαι,αλλά αυτή η χώρα είναι σκατά

                      Ποτέ δεν είχα σκεφτεί να φύγω από δω,πλέον το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό.
                      Να το εκλάβω ως ηθική δικαίωση αυτό;
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Εσένα είχα στο μυαλό μου,ναι,πάρτο όπως θες.Αλλά πες μου ειλικρινά.Χαίρεσαι που δικαιώθηκες;
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Den einai h xwra skata, oi anthrwoi einai skata.

                          Tade efh Zaratoustras.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Μια χώρα δεν είναι μόνο τα τοπία,το χώμα,ο καιρός,αλλά και οι άνθρωποι που ζούνε σε αυτήν,και το βασικότερο;Η νοοτροπία.
                            Αλλά ναι,καταλαβαίνω τι θες να πεις.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Anthrwpoi gtp yparxoun pantou, nounou omws ena.

                              Tade efh kokovios.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Originally posted by Altair View Post
                                Εσένα είχα στο μυαλό μου,ναι,πάρτο όπως θες.Αλλά πες μου ειλικρινά.Χαίρεσαι που δικαιώθηκες;
                                Έλα, χαλάρωσε, περισσότερο σαν αστείο το έγραψα, για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα από τα posts σας. Όχι, δε νιώθω καν ηθικά δικαιωμένος ή κάτι παρόμοιο, πόσο μάλλον χαρούμενος. Μου είναι δυσάρεστο που για Χ, Υ λόγους (οικονομικής φύσεως κυρίως, πλέον) όλο και λιγότεροι άνθρωποι είναι ικανοποιημένοι με τον τόπο κατοικίας τους.

                                Πρέπει να παραδεχτώ κι εγώ πως έχω περάσει από το αντίθετο άκρο από εσένα (δηλαδή φάση πλήρους ισοπέδωσης κάθε πράγματος που αφορά το ελληνικό σήμερα), ενώ, τελικά, έχω ανακαλύψει και θετικά σε αυτό που κάποτε θεωρούσα έκτρωμα (ελληνική κοινωνία).

                                Έτερον εκάτερον, όμως, όλα αυτά δεν σημαίνουν πως πλέον έχω καλή γνώμη για την χώρα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχω κανέναν απολύτως σημαντικό λόγο να ζήσω όλη μου τη ζωή εδώ, ενώ έχω αρκετά κίνητρα να την ζήσω αλλού.

                                Originally posted by Altair
                                Μια χώρα δεν είναι μόνο τα τοπία,το χώμα,ο καιρός,αλλά και οι άνθρωποι που ζούνε σε αυτήν,και το βασικότερο;Η νοοτροπία.
                                Αμήν.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X