Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In other news έχουμε και τα πρώτα αντίποινα για την εξόντωση Μπιν Λάντεν:


    Και το ανέκδοτο της βδομάδας:
    Η βράβευση του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, για τη σταθερή αντικαπνιστική του στάση και την υιοθέτηση αυστηρής
    - Anime based on videogames list -

    Comment


    • Οφείλω να συμφωνήσω με Altair και Thecursed .
      Προσωπικά από μικρό παιδί που έκανα ταξίδια στο εξωτερικό τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο και άθελά μου σύγκρινα από μέσα μου την Ελλάδα με τις χώρες που επισκεπτόμασταν και την έβρισκα ανύπαρκτη μπροστά σε αυτές.Πάντα ήθελα να φύγω από εδώ , πολύ πιο πριν φτάσουμε σε αυτό το οικονομικό στάδιο, γιατί δεν ανεχόμαι να ζω σε μία τέτοια χώρα που τρώει τα παιδιά της , που οι πολιτικοί,οι παράγοντες του αθλητισμού,η παιδεία , η υγεία είναι κάτω του μετρίου.Πλέον το ψάχνω είτε να σπουδάσω έξω είτε να τελειώσω εδώ και να πάω για μεταπτυχιακό έξω και καθώς σπουδάζω να προσπαθήσω να γίνω μόνιμος κάτοικος της χώρας που θα με φιλοξενεί...
      Οι κάτοικοι της Ελλάδας δεν με ενόχλησαν προσωπικά κάπου αλλά με ενοχλούν κάποιες εταιροχρονισμένες αντιλήψεις για την θρησκεία τους , για τον ρατσισμό , για τον οπαδισμό κτλ.
      Δεν αντέχω να βλέπω τουλάχιστον 2-3 φορές τον μήνα να καίγεται το κέντρο της Αθήνας και να γινόμαστε περίγελος των ξενων ειδησεογραφικών πρακτορείων, να παιθένουν αθώοι χωρίς απολύτως κανέναν λόγο και να ανακοινώνονται μέτρα προστασίας αφού έχει γίνει το κακό.Δεν αντέχω να ζω σε μία χώρα που η καθημερινότητα των φοιτητών της αναλώνεται στην καφετέρια και στα μπαράκια 24/7 , σε μία χώρα που την νοιάζει πως θα παει στην Eurovision , που το κράτος κοροιδεύει μες τα μούτρα και λέει ευχαριστώ.

      Οι άνθρωποι αποτελούν την χώρα , η Ελλάδα έχει πανέμορφα μέρη να επισκευτείς και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κλίμα και με τα τοπία της . Έχω πρόβλημα με το σάπιο μυαλό του μεγαλύτερου ποσοστού των ανθρώπω αυτής της χώρας.

      Comment


      • An oloi osoi exoun thn antilhpsh sas fygoun tote pws kai pote tha allaksei h Ellada?

        Tade efh Tzitzifiogos.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Ground δε διαφωνώ μαζί σου.Απλά εδώ και μερικούς μήνες,έχω συνειδητοποιήσει πως αυτή η χώρα δε σώζεται.
          Καταρχήν πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει από τα ελληνικά χέρια και κουμάντο κάνουν οι μεγάλες δυνάμεις.Επιπλέον,όσοι είναι ικανοί και πρόθυμοι για αλλαγή,είτε τους ρίχνουν σε λήθαργο είτε τους διώχνουν μακριά,είτε τους τρώει η μαρμάγκα.
          Πλέον,λυπάμαι που το λέω,όσο και αν αγαπάω τη χώρα μου πλέον δεν βλέπω κάτι που να αξίζει να σωθεί.Κομμάτι κομμάτι θα την ξεπουλήσουνε οι πολιτικοί μας,όπως είχε γίνει και παλιότερα με διάφορες συνθήκες και γενικά είναι ένας ατελείωτος κύκλος.
          Ο Ελληνάρας νοιάζεται μόνο για τη φραπεδιά του,το αμάξι του,το αν θα πάρει η ομάδα του το πρωτάθλημα και τι θα πηδήξει.Να μιλήσω για τις νοικοκυρές παντού;Που πήγαμε όλοι και υπηρετήσαμε στα σύνορα απέναντι από τους Τούρκους,και αυτοί μπήκαν μέσα στα σπίτια μας μέσω της τηλεόρασης;Να μιλήσουμε για τη ΓιουροΒύζιον;Που όλοι πλέον ασχολούνται με αυτήν;Να μιλήσω για κουλτούρα και τέχνες;Που όλοι ασχολούνται με τον κάθε κύναιδο μόδιστρο και αν τσακώθηκε και με ποιον τσακώθηκε;
          Και η παραπάνω παράγραφος,είναι το μικρότερο από τα προβλήματα αυτής της χώρας.
          Να μιλήσουμε για τις παρατάξεις στις σχολές που αρχίζουν τον προσηλυτισμό με το που πατήσεις το πόδι σου σε αυτές;Που είναι ο ένας πιο σάπιος από τον άλλο;
          Μήπως θες να μιλήσουμε για την κουτοπονηριά του Έλληνα;Πως θα κλέψει πιο πολλά ή θα γλιτώσει φόρους (δικαιολογημένα αν σκεφτούμε πόσο βαριά είναι η φορολογία);
          Μακρηγορώ και δεν λέω και τίποτα ουσιαστικό τόση ώρα,μόνο πράγματα που είναι ευρύτερα γνωστά.Συνήθως αποφέυγω τέτοιες κουβέντες και κακώς μίλησα,απλά άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου και βγήκαν όσες σκέψεις έχω τον τελευταίο καιρό σκορπισμένες μέσα στο μυαλό μου(ποιο;λέμε τώρα).
          Carpe diem

          Comment


          • E entaksei pantou tha vreis provlhmata kai afto me thn Eurovision den einai provlhma.
            To provlhma einai me tous kleftes politikous nai, alla entaksei ama einai na pame oloi sto ekswteriko, tote isws na lythoun ta provlhmata mas.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Σίγουρα δεν θα λυθούν,αλλά τουλάχιστον θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.Εδώ χαμένος κόπος θα'ναι.
              Carpe diem

              Comment


              • Rage quit
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Originally posted by Altair View Post
                  Πλέον,λυπάμαι που το παραδέχομαι,αλλά αυτή η χώρα είναι σκατά.
                  H χώρα μας ως ομορφιά φυσικού τοπίου είναι απο τα ωραιότερα μέρη του κόσμου με το καλύτερο κλίμα για να ζήσει κάποιος συν τον τεράστιο ορυκτο πλούτο που δυστυχώς είναι ανεκμετάλλευτος. Το κράτος είναι το λιγότερο για τα σκατά. Ας μην μπερδεύουμε την χώρα - πατρίδα με κάτι διεφθαρμένους πολιτικούς και αρρωστημένες νοοτροπίες που έφεραν το κράτος στα χάλια του σήμερα. Αυτό το μπέρδεμα είναι διεστραμμένο. Εκτός και αν δεν θέλουμε να έχουμε δικιά μας πατρίδα.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Originally posted by Altair
                    Μια χώρα δεν είναι μόνο τα τοπία,το χώμα,ο καιρός,αλλά και οι άνθρωποι που ζούνε σε αυτήν,και το βασικότερο;Η νοοτροπία.
                    Αλλά ναι,καταλαβαίνω τι θες να πεις.
                    'Nuff said.

                    υ.γ.Πολύ χαίρομαι που επιτέλους έκανα quote στον εαυτό μου.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Ground_zero View Post
                      An oloi osoi exoun thn antilhpsh sas fygoun tote pws kai pote tha allaksei h Ellada?

                      Tade efh Tzitzifiogos.
                      Γιατί, αν μείνουν όλοι όσοι έχουν τέτοιες αντιλήψεις, πως και πότε θα αλλάξει η Ελλάδα; Κι ακόμα σημαντικότερο: Γιατί να μας ενδιαφέρει να αλλάξει η Ελλάδα; Εγώ (το έχω δηλώσει πολλάκις) πιστεύω ακράδαντα πως η Ελλάδα πρέπει να μείνει ακριβώς ως έχει, για να εξυπηρετεί τη μερίδα κόσμου που την βρίσκει και κάνει το κέφι της εδώ. Ναι, υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, δεν ξέρω πόσοι είναι, αλλά υπάρχουν. Μόνο οι υπόλοιποι έχει νόημα να την κάνουμε για κοινωνίες που μας ταιριάζουν και τους ταιριάζουμε, που μπορούμε να τις ανεχτούμε και μπορούν να μας ανεχτούν.

                      BigBOSS, επικαλείσαι συνεχώς την έννοια της πατρίδας, ξεχνάς, όμως, ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε αυτήν. Είναι σα να επικαλείσαι τον Θεό για να πείσεις έναν άθεο για κάτι: Τσάμπα κόπος.

                      Originally posted by Altair View Post
                      υ.γ.Πολύ χαίρομαι που επιτέλους έκανα quote στον εαυτό μου.
                      Μα, τι αλάνι είμαι όμως;! Ακόμα και σ' αυτό σε πρόλαβα!
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Γιατί, αν μείνουν όλοι όσοι έχουν τέτοιες αντιλήψεις, πως και πότε θα αλλάξει η Ελλάδα; Κι ακόμα σημαντικότερο: Γιατί να μας ενδιαφέρει να αλλάξει η Ελλάδα; Εγώ (το έχω δηλώσει πολλάκις) πιστεύω ακράδαντα πως η Ελλάδα πρέπει να μείνει ακριβώς ως έχει, για να εξυπηρετεί τη μερίδα κόσμου που την βρίσκει και κάνει το κέφι της εδώ.
                        To pws kai pote tha allaksei h Ellada eksartatai apo to ti tha kanoun giafto to provlhma aftoi pou den einai efxaristhmenoi me ton topo tous.
                        To giati na se endiaferei to na ginei mia allagh, tha eprepe na to ksereis, eksalou esy eisai aftos pou den sou aresei to ti symvenei twra kai ypotithetai oti kati prepei na allaksei.
                        Ektos kai an eisai apo aftous pou paraponiountai gia kati, alla den exoun skopo na kanoun pote tipote giafto.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Για πες τι να κάνουμε και θα το κάνουμε.Δώσε λύσεις και θα τις ασπαστούμε.Αν δεν υπάρχουν λύσεις,τι κάνεις όμως;Υπομένεις ή φεύγεις;
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Mporeis na fygeis aneta, alla afto den tha lysei to provlhma ths Elladas omws, tha lysei to diko sou provlhma mono (isws).
                            Kai epanerxomaste se afto pou eipe o Zaratoustras, oi anthrwpoi einai skata
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Ground_zero View Post
                              To giati na se endiaferei to na ginei mia allagh, tha eprepe na to ksereis, eksalou esy eisai aftos pou den sou aresei to ti symvenei twra kai ypotithetai oti kati prepei na allaksei.
                              Ground, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Κάνω σαφή διάκριση μεταξύ του "δε μου αρέσει κάτι" και του "θέλω να αλλάξει κάτι". Εγώ θέλω να αλλάξει κάτι στην ζωή μου (οι προοπτικές συγκεκριμένα, γιατί προς το παρόν μια χαρά ευτυχισμένος είμαι), όχι κάτι στην Ελλάδα. Επομένως, πολύ απλά, όσο ποζεράδικο κι αν ακούγεται, δε θα αλλάξω τη ζωή μου στην Ελλάδα, αλλά την Ελλάδα στην ζωή μου και ο νοών νοείτω.

                              Για να πω ότι θέλω να αλλάξει η Ελλάδα, θα έπρεπε να υπήρχαν αντικειμενικά πολύ πιο δυσχερείς συνθήκες (π.χ. πόλεμος). Υπό την παρούσα κατάσταση, όμως, ακόμα και μέσα στο οικονομικό χάος που ζούμε, αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν συνθήκες στην ελληνική κοινωνία, στο ελληνικό κράτος και στον ελληνικό τρόπο ζωής που εξυπηρετούν και βολεύουν κάποιους, που για κάποιους άλλους είναι το μόνο πράγμα που γνωρίζουν και κατέχουν, οι μόνες συνθήκες υπό τις οποίες μπορούν να επιβιώσουν. Αυτός και μόνο, αν θες να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να το δούμε... "αλτρουιστικά", είναι επαρκέστατος λόγος για να μη θέλω να αλλάξει η Ελλάδα.

                              Εν τέλει, για να απαντήσω και στο τελευταίο σου post, δεν υπάρχει "πρόβλημα της Ελλάδας" για εμένα (εκτός κι αν το περιορίσουμε στο οικονομικό, εκεί αλλάζει το πράγμα, αλλά εγώ δε συζητάω συγκεκριμένα γι' αυτό τώρα). Υπάρχει πρόβλημα μεγάλης μερίδας Ελλήνων που δεν κολλάνε σ' αυτήν την κοινωνία.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Επειδή θέλω να λύσω τα προβλήματά μου και δεν με νοιάζουν πλέον τα προβλήματα της χώρας μου είμαι σκατά;Μάλιστα.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X