Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Επειδή θέλω να λύσω τα προβλήματά μου και δεν με νοιάζουν πλέον τα προβλήματα της χώρας μου είμαι σκατά;Μάλιστα.
    Den eipa esena skata sygekrimena, alla des ligo afthn thn eikona:
    Se mia xwra 11 ekatommyriwn, oloi koitane thn parth tous kai otan ta pragmata ginoun skata (opws einai anamenomeno) apofasizoun na fygoun gia na pane allou kathgorontas thn xwra kai oxi tous eaftous tous xwris na tous noiazei pws proklithikan afta ta provlhmata kai ean mporoun na epilithoun me kapoion tropo.

    Den einai oi anthrwpoi skata?


    The Cursed katalavainw ti les, aplws den exw ti na kanw twra kai axoloumai me to sygekrimeno thema.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Μάλιστα, μοιρολατρία, τάσης φυγής, σεχταρισμός και φόρτωμα στο κόκκορα μαζί με σχολιασμό σε ένα forum αντί να συμμετέχουν οι συζητώντες στον πυρήνα της αντιπαράθεσης που είναι ταξική πάλη.

      Δεν έχει νόημα να κάτσω να γράψω ένα σεντόνι με επιχειρήματα διότι θα χάσω ουσιαστικό χρόνο που πρέπει να εξοικονομήσω για την οργάνωση του αγώνα της τάξης μου. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα που λέει ο σοφός λαός.

      Το να συζητώ αόριστα πως φταίει η χώρα, πως η κοινωνία δεν αλλάζει, πως όλοι είναι ζώα και εγώ είμαι ο έξυπνος μια χαρά καραμελίτσα του συστήματος πιπιλάτε χωρίς καν να αναζητάτε τα αίτια των προβλημάτων σας και το κυριότερο ΛΥΣΗ σε αυτά. Μια χαρά κάνετε την κριτική από τον καναπέ και το ψωλάρισμα πάει σύννεφο από σοφιστείες-φιλοσοφίες που έχουν ξοφλήσει εδώ και αιώνες ΠΟΥ ΕΝΩ υπάρχουν λύσεις που για να τις πετύχεις πρέπει να στρώσεις κώλο και να δουλέψεις, περιμένετε να θερίσετε εκεί που δεν έχει σπείρει κανένας σας.

      Καθίστε λοιπόν να μουτζώνεται την τηλεόραση και να νομίζεται πως κάνετε αγώνα για να βελτιώσετε την ζωή σας, και όταν βαρεθείτε το μούτζωμα βάζουμε κάνα Killzone ή Call of Duty να βγάλουμε το άχτι μας.

      Κατεβείτε στο δρόμο οργανωθείτε και διεκδικήστε με το ψωλάρισμα δεν κερδίζεις τίποτα στο Σικάγο το 1886 νεκροί εργάτες κέρδισαν τα τρία οχτάρια.



      μαλακίες λοιπόν του τύπου, εγώ θέλω ΑΛΛΑ οι άλλοι δεν με αφήνουν ή δεν αλλάζει τίποτα είναι καθαρά θέμα τεμπελιάς και σεχταρισμού που καλλιεργεί το ίδιο το σύστημα ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ και όχι ΜΟΝΟ στην ΕΛΛΑΔΑ.

      Comment


      • Travis, ξες γιατί είσαι εκτός θέματος; Γιατί ταξική πάλη γίνεται από κάθε χώρα του κόσμου. ;)
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Bravo Travis ωραία τα λες.Κι έχεις 100% δίκιο σε όσα λες.Όμως ακόμα κι έτσι δεν έχεις καταλάβει κάτι.Η φυγή,είναι η τελευταία λύση.Πρώτα παλεύεις,αντιμετωπίζεις τον εχθρό και μόλις καταλάβεις ότι το ματς είναι από πριν ξεπουλημένο,λες δεν γαμιέται.Θα την κάνω όπως και τόσοι άλλοι,μ'αρέσει δε μ'αρέσει.
          Πάντως αν γίνει πράγματι κάτι και ξεσηκωθούμε όλοι,μέσα είμαι.Αλλά να ξεσηκωθώ μόνος μου,άστο καλύτερα.Κανένα νόημα.Θα μου σπάσουν το κεφάλι,θα με στείλουν κρατητήριο και μετά θα έχω το ΚΚΕ και κάθε ΚΚΕ να βάζει αφίσες στους τοίχους με τη φωτογραφία μου λέγοντας "Διαδήλωση τότε στο τάδε μέρος.Λευτεριά στον αγωνιστή Altair".
          Και θα λένε οι άλλοι.ΣΠΜ!!!
          Άστο δε θα πάρω.Με την πρώτη ευκαιρία την έκανα και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by TheCursed View Post
            Travis, ξες γιατί είσαι εκτός θέματος; Γιατί ταξική πάλη γίνεται από κάθε χώρα του κόσμου. ;)
            Και πως αυτό με κάνει εκτός θέματος, εκτός αν εννοείς πως είσαι τόσο διεθνιστής που έχεις λύσει όλα τα προβλήματα της τάξης σου στην χώρα σου και συμβάλεις πλέον στο διεθνές ταξικό κίνημα..... Ο άνθρωπός,συγκεκριμένα ο εργάτης αλλάζει συνείδηση μέσα από την ταξική πάλη αγωνιζόμενος πάντα για το συλλογικό συμφέρον της τάξης του. Δεν υπάρχει κοινωνικός εταιρισμός ούτε άλλος τρόπος διαχείρισής του σάπιου καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής πόσο μάλλον σήμερα που η καπιταλιστική κρίση απογυμνώνει ΌΛΕΣ τις αντιφάσεις του συστήματος ( φτώχεια ενώ υπάρχει άφθονος πλούτος και παραγωγή, ανεργία ενώ υπάρχουν ανεπτυγμένα μέσα παραγωγής, πόλεμος ενώ υπάρχουν οι προϋποθέσεις για ευημερία σε κάθε γωνία του πλανήτη)

            Τεσπά δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

            Comment


            • Originally posted by TravisGr View Post
              εκτός αν εννοείς πως είσαι τόσο διεθνιστής που έχεις λύσει όλα τα προβλήματα της τάξης σου στην χώρα σου και συμβάλεις πλέον στο διεθνές ταξικό κίνημα.....
              Γιατί να ξεκινήσει κανείς από "την χώρα του"; Θεωρητικά, σε οποιονδήποτε τόπο κι αν συμβάλλει, καλό δεν κάνει στην τάξη του; Κι επιπλέον, μάλιστα, αν δράσει στις ανεπτυγμένες χώρες, εκεί δεν είναι που μπορεί να χτυπήσει τον ιμπεριαλισμό άμεσα; Αν, δε, δράσει σε φτωχότερη χώρα, εκεί δεν είναι που βοηθάει μια εργατιά που έχει ανάγκη ακόμα μεγαλύτερη από την ελληνική;

              Εγώ πιστεύω στην δράση οπουδήποτε, εσύ το έχεις δέσει κόμπο ότι πρέπει να ξεκινήσεις από εδώ. Με όλο το σεβασμό, αλλά πες μου τώρα, ξανά, ποιος είναι ο μοιρολάτρης μεταξύ ημών...
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Originally posted by Altair View Post
                Bravo Travis ωραία τα λες.Κι έχεις 100% δίκιο σε όσα λες.Όμως ακόμα κι έτσι δεν έχεις καταλάβει κάτι.Η φυγή,είναι η τελευταία λύση.Πρώτα παλεύεις,αντιμετωπίζεις τον εχθρό και μόλις καταλάβεις ότι το ματς είναι από πριν ξεπουλημένο,λες δεν γαμιέται.Θα την κάνω όπως και τόσοι άλλοι,μ'αρέσει δε μ'αρέσει.
                Πάντως αν γίνει πράγματι κάτι και ξεσηκωθούμε όλοι,μέσα είμαι.Αλλά να ξεσηκωθώ μόνος μου,άστο καλύτερα.Κανένα νόημα.Θα μου σπάσουν το κεφάλι,θα με στείλουν κρατητήριο και μετά θα έχω το ΚΚΕ και κάθε ΚΚΕ να βάζει αφίσες στους τοίχους με τη φωτογραφία μου λέγοντας "Διαδήλωση τότε στο τάδε μέρος.Λευτεριά στον αγωνιστή Altair".
                Και θα λένε οι άλλοι.ΣΠΜ!!!
                Άστο δε θα πάρω.Με την πρώτη ευκαιρία την έκανα και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
                Μάλλον τα έχεις μπερδεμένα τα πράγματα στο κεφάλι σου και μπερδεύεις το ΚΚΕ την ανώτερη οργάνωση ταξικής πάλης της Ελληνικής εργατικής τάξης με κάτι ομαδούλες υποτιθέμενων αντιεξουσιαστών που συμμετέχουν και αφήνουν στο έλεος του συστήματος διαδηλωτές.

                Αν αναφέρεσαι στα γεγονότα της Τετάρτης που υπήρχε γενική απεργία και χτύπησαν το κακόμοιρο παιδί και είναι σε κώμα αυτή την στιγμή εγώ ήμουν στο λιμάνι οργανωμένα ώστε να αποφύγουμε τέτοια ύπουλα χτυπήματα διότι υπάρχει εμπειρία πως λειτουργούν οι μηχανισμοί του συστήματος σε συνθήκες κρίσης. Αντίθετα το παιδί που κατέβηκε να διαδηλώσει ειρηνικά η οργάνωσή του δεν πήρε μέτρα για να προφυλάξει τους διαδηλωτές της, έτσι έγινε το κακό που κατά την άποψή μου ήταν σχεδιασμένο 100% πέρα από τους μηχανισμούς της αστυνομίας αλλά και από την ίδια του την οργάνωση.

                Comment


                • Originally posted by Bartman View Post
                  Προσωπικά από μικρό παιδί που έκανα ταξίδια στο εξωτερικό τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο και άθελά μου σύγκρινα από μέσα μου την Ελλάδα με τις χώρες που επισκεπτόμασταν και την έβρισκα ανύπαρκτη μπροστά σε αυτές.
                  Eγώ από την άλλη έχω έναν φίλο (γνωριστήκαμε στο στρατό και εκτοτε μείναμε φίλοι) που γεννήθηκε και έζησε Γερμανία για 20 χρόνια. Μου είπε πολλες φορές πως δεν του άρεσε καθόλου το εκεί όλο κλίμα καθώς και ο τρόπος ζωής. Μου είπε χαρακτηριστικά πως εκει ζεις για να δουλεύεις και σχεδόν για τίποτε άλλο, οι άνθρωποι είναι σαν ναρκωμένοι. Λιώνουν στην δουλειά και μετά πάνε και πλακώνονται στις μπύρες ώστε να ξεδώσουν και ύστερα ρεύονται και ξερνούν στους δρόμους. Στα 20 του αποφάσισε να έρθει και να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο καθώς εκεί δεν άντεχε άλλο. Και σαν αυτόν υπάρχουν και άλλοι πολλοί Έλληνες από Γερμανία που έρχονται Ελλάδα για να σπουδάσουν και να ξεφύγουν απο την εκεί ιδιαίτερα μονότονη ζωή.

                  Για την Αγγλία στην οποία έμεινε 5 μήνες για μάστερ, μου είπε πως εκεί έχουν ουσιαστικά υποκουλτούρα και γενικά η ελληνική κουλτούρα σήμερα είναι αρκετά πάνω από πολλές ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες. Για το Βερολίνο όπου βρίσκεται τώρα (μαστερ) μου λέει πως στους δρόμους περισσότερο βλέπεις γκέι και γενικά ότι νάνε παρά νορμάλ όπως λέμε άνθρωπο. Για την νοοτροπία του σημερινού Έλληνα (όχι αυτού που διπλασίασε την Ελλάδα, που παρολίγον να έκανε την Ελλάδα "των δύο ηπείρων και πέντε θαλασσών" ~την οποία έθαψε ο ελληνικός λαός επιρρεασμένος απο τον φιλειρινικό λόγο της αντιπολίτευσης φέρνοντας πίσω στην Ελλάδα το κόκκινο πανί για την Αντάντ βασιλια Κωνσταντίνο και μη ψηφίζοντας τον Βενιζέλο~, που αντιστάθηκε στον φασισμό και ναζισμό) αυτός όπως και γω υποστηρίζουμε πως οι Έλληνες δεν μπορεί να είναι έτσι δηλαδή να κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους και την καλοπέραση αλλά ότι έτσι τους μάθανε και αυτό αλλάζει και είναι καθαρά θέμα παιδείας , βέβαια δεν ξέρω και κάτα πόσο αυτό ισχύει αφού οι Έλληνες είναι από αυτούς που δουλεύουν περισσότερο σε όλη την Ευρώπη.

                  Προσωπική μου άποψη είναι πως για τα σημερινά χάλια του κράτους πρώτα φταίνε οι κυβερνήσεις από το 1974 και μετά και κατά δεύτερον φταίει και ο ελληνικός λαός που επί χρόνια ψήφιζε δύο κόμματα και τρεις οικογένειες που ρήμαξαν την χώρα με τις αμέτρητες κλεψιές, οικονομικά σκάνδαλα και την γενικότερη οικονομική κακοδιαχείριση. Το χειρότερο μάλιστα είναι πως για όλα αυτά τα εγκλήματα δεν έχει τιμωρηθεί ακόμη κανείς από αυτούς που έκλεψαν, αντιθέτως οι κλεψιές διαγράφονται. Ο ελληνικός λαός λοιπόν έχει κάθε λόγο είναι εξοργισμένος. Η χούντα τιμωρήθηκε, οι δημοκρατικά εκλεγμένοι κλέφτες όχι. Έρχεται λοιπόν το ΜΠΑΤΣΟΚ, χωρίς να έχει τιμωρηθεί κανείς για τα οικονομικά σκάνδαλα της Ζίμενς, του Βατοπεδίου, των υποβρυχίων και τόσων άλλων που βάρυναν το κράτος με ένα χρέος 200 δις ευρώ (που είναι απεχθές χρέος) και κυνηγάει τον κοσμάκι που δεν πληρώνει μισό και ένα ευρώ στα αστικά. Ο νοών νοητό δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο εδώ.

                  Πάντως όσο σκατά και άθλια και αν είναι η κατάσταση στο σημερινό ελληνικό κράτος είναι ακόμη πιο επικύνδινο να αδιαφορήσουν συνολικά οι Έλληνες για το μέλλον της χώρας γράφοντας τα όλα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Άμα είναι να το κλείσουμε το μαγαζί και να ενσωματωθούμε στην Τουρκία ή να γίνουμε πολιτεία των ΗΠΑ.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Originally posted by TheCursed View Post
                    Γιατί να ξεκινήσει κανείς από "την χώρα του"; Θεωρητικά, σε οποιονδήποτε τόπο κι αν συμβάλλει, καλό δεν κάνει στην τάξη του; Κι επιπλέον, μάλιστα, αν δράσει στις ανεπτυγμένες χώρες, εκεί δεν είναι που μπορεί να χτυπήσει τον ιμπεριαλισμό άμεσα; Αν, δε, δράσει σε φτωχότερη χώρα, εκεί δεν είναι που βοηθάει μια εργατιά που έχει ανάγκη ακόμα μεγαλύτερη από την ελληνική;

                    Εγώ πιστεύω στην δράση οπουδήποτε, εσύ το έχεις δέσει κόμπο ότι πρέπει να ξεκινήσεις από εδώ. Με όλο το σεβασμό, αλλά πες μου τώρα, ξανά, ποιος είναι ο μοιρολάτρης μεταξύ ημών...
                    Επίτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου σε αυτά που λες διότι δεν σε ξέρω σε προσωπικό επίπεδο αλλά βάση της προσωπική μου πείρας να βγάζω τα ανάλογα συμπεράσματα σε αυτά που γράφεις. Λούμπεν εδώ, λούμπεν παντού.

                    Comment


                    • Originally posted by BigBOSS View Post
                      Για το Βερολίνο όπου βρίσκεται τώρα (μαστερ) μου λέει πως στους δρόμους περισσότερο βλέπεις γκέι και γενικά ότι νάνε παρά νορμάλ όπως λέμε άνθρωπο.
                      Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, γεμίσαμε "νορμάλ" ανθρώπους, που κάνουν "νορμάλ" πράγματα και γι' αυτό τώρα σαπίζουμε στη "νορμάλ" μιζέρια μας.

                      Χωρίς να είναι προσωπική αιχμή αυτό, παρεμπιπτόντως.

                      Originally posted by TravisGr View Post
                      Επίτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου σε αυτά που λες διότι δεν σε ξέρω σε προσωπικό επίπεδο αλλά βάση της προσωπική μου πείρας να βγάζω τα ανάλογα συμπεράσματα σε αυτά που γράφεις. Λούμπεν εδώ, λούμπεν παντού.
                      Δε μίλησα για εμένα, βασικά. Εξηγώ, πολύ απλά, γιατί είσαι εκτός συζήτησης και γιατί τα επιχειρήματα περί ταξικής πάλης είναι άσχετα με την κουβέντα "Φεύγω / μένω Ελλάδα". Εσύ, λοιπόν, που δεν είσαι λούμπεν και αγωνίζεσαι, εξήγησέ μου για ποιον ακριβώς λόγο δε μπορείς να αγωνιστείς εκτός Ελλάδας εξίσου αποτελεσματικά, αν όχι αποτελεσματικότερα;

                      Η προσωπική σου πείρα είναι από ένα δημογραφικό με πακετοποιημένες ιδέες, ένα δημογραφικό το οποίο άπαξ και πιστέψει στην ταξική πάλη, θεωρεί μονόδρομο να την εξασκήσει "στην πατρίδα του", ενώ, ταυτόχρονα (ορθά κατά τη γνώμη μου), απορρίπτει την έννοια της πατρίδας ως κατασκεύασμα. Αν αυτή η πείρα για εσένα έχει κάποια αξία, πάω πάσο.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Originally posted by TheCursed View Post
                        Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, γεμίσαμε "νορμάλ" ανθρώπους, που κάνουν "νορμάλ" πράγματα και γι' αυτό τώρα σαπίζουμε στη "νορμάλ" μιζέρια μας.
                        Αυτό το λες εσύ που πήγες κάποιες φορές έξω και το άλλο κάποιος που έζησε σε ξένη χώρα 20 χρόνια.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          Αυτό το λες εσύ που πήγες κάποιες φορές έξω και το άλλο κάποιος που έζησε σε ξένη χώρα 20 χρόνια.
                          Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι έχω μιλήσει με πολύ περισσότερο κόσμο ο οποίος έχει ζήσει έξω απ' ότι νομίζεις και συγκεκριμένα για την Γερμανία, έχει ζήσει (και ακόμα ζει) εκεί το μισό μου σόι. Οπότε, μια, μόνο, άποψη ακόμα ενός γνωστού σου, δε μπορεί να είναι τίποτα περισσότερο από σεβαστή σε αυτή τη φάση για εμένα.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Originally posted by TheCursed View Post
                            Οπότε, μια, μόνο, άποψη ακόμα ενός γνωστού σου, δε μπορεί να είναι τίποτα περισσότερο από σεβαστή σε αυτή τη φάση για εμένα.
                            Δεν είναι μόνο μια άποψη ρε συ Cursed, οι περισσότεροι αυτό λένε για την εκει ζωή, την κολοκυθιά θα παίζουμε; Εγώ πάντως δεν παίζω.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Πάντως κι εγώ που μιλάω με έναν φίλο που σπούδαζε Αγγλία και τώρα Σκωτία,όσον αφορά τους ανθρώπους εκεί δεν ακούω και τα καλύτερα.Όμως,τουλάχιστον εκεί,έχεις δουλειά.Εδώ;
                              Οκ δεκτόν ΒΒ,στη Γερμανία οι άνθρωποι δεν είναι φυσιολογικοί.Δουλεύουν για να βγάζουν χρήματα και μετά τα ξοδεύουν στις μπύρες.Εδώ,σε λίγο καιρό,θα δουλεύουμε (???) και με το ζόρι θα μας φτάνουν για να φάμε.Με τόσες περικοπές,από πέρσι,οι μισθοί έχουν πέσει στα 2/3.Και έρχονται νέα μέτρα.Γουστάρω.Σε λίγο καιρό,το internet στο σπίτι θα γίνει πάλι είδος πολυτελείας. Εκεί θέλω να σας δω από που θα ποστάρετε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by BigBOSS View Post
                                Δεν είναι μόνο μια άποψη ρε συ Cursed, οι περισσότεροι αυτό λένε για την εκει ζωή, την κολοκυθιά θα παίζουμε; Εγώ πάντως δεν παίζω.
                                Καμία κολοκυθιά. Οι γνώμες, ξεκάθαρα, διίστανται. Τώρα, μπορεί να μην είναι 50%-50%, αλλά 40%-60% ή και 30%-70%.

                                Και πάλι, όμως, σε αυτήν την περίπτωση δεν πιστεύεις την πλειοψηφία, αλλά αυτόν ο οποίος κατά τη γνώμη σου έχει τα σοβαρότερα κριτήρια, την πιο αμερόληπτη στάση και τις πιο αναλυτικές και λογικές ερμηνείες σε επίπεδο επιχειρημάτων. Ύστερα, είναι σημαντικό να διασταυρώνεις πράγματα που ακούς με προσωπικές εμπειρίες και γνώσεις (από βιβλιογραφία π.χ.). Μόνο έτσι σχηματίζεις μια σοβαρή και ολοκληρωμένη άποψη και όχι πιστεύοντας τυφλά τους πολλούς.

                                Εγώ, π.χ., θα σου πω ότι ο φίλος σου έχει δίκιο, αλλά πρώτον υπερβάλλει και δεύτερον δε μας εξήγησε γιατί τα όσα περιγράφει είναι χειρότερα από τα εδώ προβλήματα. Άλλωστε, εκεί είναι και το όλο θέμα: Σκατά η κάθε χώρα, ναι, αλλά συγκριτικά με την Ελλάδα;
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X