Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για σκάστε μία ματιά εδώ. Μου ήρθε από το "Ηλιόσπορος" σα e-mail.

    Άλλο ένα θύμα αστυνομικής βίας

    του Μόδεστου Σιώτου 31/05/2011

    Κυριακή, 9:30π.μ., γωνία Πανεπιστημίου και Θεμιστοκλέους.

    Περπατούσα προς το σταθμό της Ομόνοιας προκειμένου να καλύψω ένα ρεπορτάζ στα Κάτω Πατήσια. Βλέπω δύο ομάδες ΔΙΑΣ σταθμευμένες. Η πρώτη αποτελείτο από επτά-οκτώ αστυνομικούς και βρισκόταν κάτω από ένα κλειστό περίπτερο ενώ η δεύτερη, αποτελούμενη από δέκα άτομα, στεκόταν λίγα μέτρα πιο πέρα. Η πρώτη ομάδα είχε στα χέρια της ένα μετανάστη-μάλλον πακιστανικής καταγωγής- με ύψος γύρω στο 1,68 και βάρος κάτω από 60 κιλά. Τον είχαν βάλει στη γωνία και γελούσαν εις βάρος του, λέγοντας του πράγματα τα οποία δεν κατάφερα να ακούσω, και σκουντώντας τον εναλλάξ περιπαικτικά.

    Σταμάτησα στη καντίνα, ακριβώς απέναντι τους, για να αγοράσω κάτι. Μόλις πλήρωσα βλέπω τον έναν από τους αστυνομικούς να κλωτσάει στα οπίσθια των μετανάστη. Εκείνος προσπαθούσε να καλυφθεί και οι υπόλοιποι αστυνομικοί βλέποντας τον αλλοδαπό να προσπαθεί να μη χτυπηθεί, γελούσαν. Δίστασα για το αν πρέπει να επέμβω ή όχι αλλά τελικά τους φωνάζω: «συγνώμη, τι κάνετε εκεί στον άνθρωπο;».

    Τα γέλια πάγωσαν. Σχεδόν όλη ομάδα ΔΙΑΣ γυρνάει προς το μέρος μου αφήνοντας ήσυχο το πακιστανό. Ο αστυνομικός που τον κλώτσησε, έρχεται προς το μέρος μου (απείχα 3-4 μέτρα) και με ύφος τραμπούκου μου λέει, «για δώσε μου τη ταυτότητα σου και έλα εδώ». Πλησιάζω δίνοντας την αστυνομική μου ταυτότητα και λέγοντας τους «ορίστε, πάρτε την, δεν έχω να φοβηθώ, τίποτα, δημοσιογράφος είμαι». Τότε, ένας άλλο αστυνομικός πετάγεται από πίσω ζητώντας μου δημοσιογραφική ταυτότητα. «Δεν έχω», τους αποκρίνομαι για να λάβω την απάντηση «τότε, α****ια δημοσιογράφος είσαι».

    Μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, ο αστυνομικός που ζήτησε τη ταυτότητα με αρπάζει από το κεφάλι, με γυρνάει ανάποδα, και με κολλάει στο κλειστό ψυγείο του περιπτέρου. «Παιδιά έλεγχο» φωνάζει στους συναδέλφους του. Μου πιέζει πιο δυνατά το κεφάλι στο ψυγείο και μου κλωτσάει τα πόδια. Μου αρπάζουν τη τσάντα και αρχίζουν να μου αδειάζουν τις τσέπες, πετώντας ό,τι έχω στο πεζοδρόμιο. Τους φωνάζω, «συγνώμη, τι κάνετε αυτή τη στιγμή; Θεωρούμαι ύποπτος για κάτι;» «Έλεγχο και προσαγωγή σου κάνουμε να μάθεις άλλη φορά να μιλάς».
    Ταυτόχρονα, ένας αστυνομικός με ξυρισμένο κεφάλι, γύρω στα 35, ύψος 1,78 και περίπου στα 90 κιλά, κολλάει το κεφάλι του στο δικό μου (ενώ ο συνάδελφος του με πίεζε στο ψυγείο) και μου λέει «θα πας προσαγωγή μ****α για παρεμπόδιση αστυνομικού έργου και αντίσταση κατά της αρχής». «Ποια αντίσταση;» του λέω προσπαθώντας να γυρίσω το κεφάλι μου προς τη μεριά του. Η απάντηση που έλαβα ήταν κωμικοτραγική : «Τον βλέπετε όλοι;» φωνάζει γυρνώντας στους συναδέλφους του, «ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ» και προσθέτει «είμαστε πέντε άτομα ρε που όλοι βλέπουμε ότι αντιστέκεσαι, να δούμε τι θα πεις στον εισαγγελέα».

    Εκείνη τη στιγμή, δεν άντεξα και φώναξα «είστε σοβαροί; Τι ακριβώς μου κάνετε; Μου συμπεριφέρεστε σαν κακοποιό και θα μου κάνετε προσαγωγή επειδή σας είπα να μη βαράτε τον άνθρωπο;». Η απάντηση που εισέπραξα ήταν να με πιέσει ακόμα πιο πολύ ο αστυνομικός στο κεφάλι ενώ με κλώτσησε για ακόμα μία φορά στα πόδια. Ο άλλος, ο ξυρισμένος, ξανακολλάει το πρόσωπο του στο δικό μου και αρχίζει να φωνάζει επανειλημμένα και όλο και πιο δυνατά «ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΣΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΕΡΓΟ;» καθώς και «ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΨΕΥΤΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΙΟ» . Προσπαθούσα να μιλήσω, να του πω κάτι αλλά κάθε φορά που άνοιγα το στόμα μου, μου φώναζε όλο και πιο δυνατά «ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;» και με απειλούσε ότι θα με «χώσει μέσα». Ξαφνικά, ακούω από τον ασύρματο κάποιου αστυνομικού ότι «είμαι καθαρός». Μετά από ένα λεπτό και αφού οι δυο, τρεις αστυνομικοί, οι μεγαλύτεροι ηλικιακά στην ομάδα, συζητούσαν μεταξύ τους για τη τύχη μου, μού ανακοινώνουν «ότι τη γλίτωσα αυτή τη φορά την Ομόνοια». Ο αστυνομικός απελευθερώνει το κεφάλι και το υπόλοιπο σώμα μου ενώ μου λέει να μαζέψω τα «σκατά». Ο συνάδελφος του με το ξυρισμένο κεφάλι, γυρνάει προς το μέρος και απειλητικό ύφος μου λέει «να μάθεις άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός με τις δημοκρατικές σου ευαισθησίες».

    Δυστυχώς, αφενός λόγω του ότι έχασα τη ψυχραιμία μου και αφετέρου διότι ήμουν εντελώς τρομοκρατημένος, δεν κατάφερα να πάρω τον αριθμό τους. Όχι πως θα μου τον έδιναν άλλωστε. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ελληνική αστυνομία που ξέρει καλά να κάνει τη δουλειά της και δημιουργεί μία αίσθηση ασφάλειας στους πολίτες της. Αν κρίνω από το ζήλο με τον οποίο χειρίστηκαν τη διαμαρτυρία ενός αθώου πολίτη για το ξυλοδαρμό ενός αλλοδαπού, είμαι σίγουρος ότι στα πιο δύσκολα περιστατικά, όπως τη δολοφονία κάποιου μετανάστη, η Αστυνομία θα είναι εκεί να «εκτελέσει» το έργο της.
    Με λίγα λόγια, ο βλάκας "δημοσιογράφος" προσπάθησε να ζητήσει να παρατήσουν ήσυχο τον αλλοδαπό, πράγμα που δεν έκανε καλά. Θα έπρεπε να τον αφήσει στην τύχη του και να απελαθεί. Για κακή του τύχη έπεσε θύμα αστυνομικού τραμπουκισμού.
    sigpic

    Comment


    • Ο Σεφερλής άλλαξε την διαφήμιση με τα πατατάκια...

      Μετά την λογοκρισία και τα εξώδικα που έστειλε ο Πάγκαλος...
      στα κανάλια για την διαφήμιση του Σεφερλή με τα πατατάκια, η διαφήμιση άλλαξε.

      Τα κατάφερε ο Πάγκαλος και ανάγκασε την εταιρία διαφήμισης να αλλάξει το τέλος του spot και αντί να δείχνει τον "Πάγκαλο" να απλώνει το χέρι στα τσιπς, δείχνει κάποιον άλλο που δεν του μοιάζει.

      Φασισμός σε όλο του το μεγαλείο λοιπόν... κρίμα, πολύ κρίμα.

      Blogger is a blog publishing tool from Google for easily sharing your thoughts with the world. Blogger makes it simple to post text, photos and video onto your personal or team blog.



      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Αυτό με τον Πάγκαλο το είχα προσέξει κι εγώ.Μάλιστα θυμάμαι όταν το πρωτοείδα με την φάτσα του Πάγκαλου,αναρωτήθηκα πως στο κέρατο δεν έχει κοπεί ακόμα.
        Carpe diem

        Comment


        • Εγώ αναρωτιέμαι πως δεν έχουμε φάει ακόμα μήνυση ομαδικώς σαν χώρα που σε μια διαφήμιση της FIX οι πρωταγωνιστές λένε, "ο λογαριασμός στην Άγκελα". Κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση μου γυρίζουν τα λαμπάκια. Τώρα οτι το Blog θεωρεί αυτό το συμβάν φασιστικό είναι απίστευτα ηλίθιο, αλλά οκ άμα το ακούσει πολλές φορές ο κόσμος στο τέλος το πιστεύει κιόλας.

          Comment


          • Originally posted by ChrisTop View Post
            Εγώ αναρωτιέμαι πως δεν έχουμε φάει ακόμα μήνυση ομαδικώς σαν χώρα που σε μια διαφήμιση της FIX οι πρωταγωνιστές λένε, "ο λογαριασμός στην Άγκελα". Κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση μου γυρίζουν τα λαμπάκια. Τώρα οτι το Blog θεωρεί αυτό το συμβάν φασιστικό είναι απίστευτα ηλίθιο, αλλά οκ άμα το ακούσει πολλές φορές ο κόσμος στο τέλος το πιστεύει κιόλας.
            Απλό. Ότι προβάλλεται στην Ελλάδα, δεν μπορεί να προβληθεί στο εξωτερικό. Κάθε διαφήμιση είναι της κάθε χώρας και όχι παγκοσμίως. Δεν φάγαμε μήνυση ως χώρα, γιατί πολύ απλά δεν το είδαν αυτο το διαφημιστικό για την γριά Ναζίστρια Άνγκελα.
            sigpic

            Comment


            • Οριστε ενα ενδιαφερον αρθρο σχετικα με τα "τραβηγμενα απ' τ' αυτια" σεναρια περι επιστροφης στη δραχμη τα οποια απλα υπαρχουν για να τρομοκρατουν τον κοσμο:

              Comment


              • Originally posted by ChrisTop View Post
                Εγώ αναρωτιέμαι πως δεν έχουμε φάει ακόμα μήνυση ομαδικώς σαν χώρα που σε μια διαφήμιση της FIX οι πρωταγωνιστές λένε, "ο λογαριασμός στην Άγκελα". Κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση μου γυρίζουν τα λαμπάκια. Τώρα οτι το Blog θεωρεί αυτό το συμβάν φασιστικό είναι απίστευτα ηλίθιο, αλλά οκ άμα το ακούσει πολλές φορές ο κόσμος στο τέλος το πιστεύει κιόλας.
                σιγά ρε Christop που σου ανάβουν και τα λαμπάκια..οταν μας είπε ο Πάγκαλος κοπρίτες σου άναψαν; όταν είπε πως στα Ίμια ο αέρας έριξε κάτω την ελληνική σημαία σου άναψαν τα λαμπάκια; επίσης μη στεναχωριέσαι καθόλου για την Γερμανία και την Μέρκελ. Μέχρι στιγμής τα κέρδη της Γερμανίας απο την κατάσταση στην Ελλάδα υπολογίζονται σε 10 δις ευρώ.

                Παρακάτω παραθέτω ένα ownage εναντίον του Πάγκαλου απο τον πατήρ Πλεύρη:xp:



                Originally posted by Tanno View Post
                Δεν φάγαμε μήνυση ως χώρα, γιατί πολύ απλά δεν το είδαν αυτο το διαφημιστικό για την γριά Ναζίστρια Άνγκελα.
                To Iράν για δύο ώρες δεν τις έδινε άδεια να μπει στον εναέριο χώρο του και έτσι το αεροπλάνο της Ανγκέλα έκανε βόλτες πάνω απο την Τουρκία. Είμαι σίγουρος πως στους Έλληνες άρεσε αυτό.


                "Άτακτη" φυγή βουλευτών

                Μέσω του Εθνικού Κήπου, με τη συνοδεία των ανδρών της ΕΛ.ΑΣ και Πυροσβεστών, οι οποίοι κρατούσαν φακό λόγω σκότους, φυγαδεύτηκαν αργά το βράδυ, υπουργοί, βουλευτές, υπάλληλοι, και δημοσιογράφοι, μετά την αιφνιδιαστική κίνηση των «Αγανακτισμένων» να αποκλείσουν τις εισόδους του Κοινοβουλίου.

                Οι σκηνές που εκτυλίχθηκαν αργά το βράδυ ήταν πρωτόγνωρες, καθώς οι διαδηλωτές, για πρώτη φορά, από το ξεκίνημα των κινητοποιήσεών τους, προχώρησαν σε αυτή την ενέργεια.

                Με παράταξη ισχυρών αστυνομικών δυνάμεων κατά μήκος της λεωφόρου Βασιλίσσης Σοφίας και μέσω του Εθνικού Κήπου, έγινε τελικά δυνατή η αποχώρηση βουλευτών, εργαζομένων, ακόμη και του προέδρου της Βουλής, Φίλιππου Πετσάλνικου, από το κτίριο του Κοινοβουλίου, το οποίο είχε αποκλειστεί.

                Τελικά, αργά το βράδυ, οι τελευταίοι των «Μοϊκανών», βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, Κώστας Γείτονας και Γρηγόρης Νιώτης, κατάφεραν να βγουν από το Κοινοβούλιο, αλλά η αμηχανία και η «παγωμάρα» στα πρόσωπα των πολιτικών ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς το μένος και η οργή των πολιτών ξεχειλίζει.
                http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=321876&cid=4

                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Originally posted by BigBOSS View Post
                  σιγά ρε Christop που σου ανάβουν και τα λαμπάκια..οταν μας είπε ο Πάγκαλος κοπρίτες σου άναψαν; όταν είπε πως στα Ίμια ο αέρας έριξε κάτω την ελληνική σημαία σου άναψαν τα λαμπάκια; επίσης μη στεναχωριέσαι καθόλου για την Γερμανία και την Μέρκελ. Μέχρι στιγμής τα κέρδη της Γερμανίας απο την κατάσταση στην Ελλάδα υπολογίζονται σε 10 δις ευρώ.
                  Δεν είναι και μεγάλο ψέμα που μας είπε κοπρίτες ο Πάγκαλος (δεν το έχω ακούσει το γεγονός), δεν έχουμε βέβαια όλοι οι Έλληνες το προφίλ που νομίζει το εξωτερικό, αλλά σίγουρα πρώτα απο όλους εμείς φταίμε για την κατάσταση στην χώρα μας.
                  Ούτε το γεγονός με τα Ίμια το έχει πάρει το αυτί μου όμως δεν είμαι και τόσο πατριώτης για να μου προκαλούν θυμό τέτοια συμβάντα.
                  Ποίος σου είπε οτι στεναχωριέμαι για τους Γερμανούς και για την Μέρκελ; Ο μόνος σοβαρός λόγος να στεναχωριόμουν είναι οτι όταν πήγα στην χώρα τους κατέταξα στην Nr. 1 φλώρικη χώρα στον κόσμο. Όταν μας έχουν δανείσει τα κέρατα τους τα τελευταία 20 χρόνια τα 10 δις ευρώ που κερδίσανε απο μας τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν είναι τίποτα, εξάλλου αυτά τα 10 δις είναι για την Γερμανία το 0,1 του ΑΕΠ της.


                  Αντιθέτως οτι οι Έλληνες διαφημίζουμε προϊόντα κοροϊδεύοντας τους ανθρώπους που μας δανείζουν τα λεφτά που ξοδεύουμε τόσα χρόνια και βλέποντας πως αυτή η διαφήμιση έχει απήχηση, ναι, μου ανάβουν τα λαμπάκια.

                  Comment


                  • Christop με ολο το συμπαθειο, σε εχουν φλομωσει στη προπαγανδα:
                    μας δανείζουν τα λεφτά που ξοδεύουμε τόσα χρόνια
                    Και που τα ξοδεψαμε τα λεφτα; Να σου πω που, για να αγοραζουμε εξοπλισμους, αυτοκινητα και οτι αλλο εξαγουν οι δανειστες μας. Τα λεφτα που μας δανεισαν τα χουν παρει πισω πολλαπλασια και ειναι υποκριτες. Βεβαιως και η ευθυνη βαραινει εμας, καλοι μαλακες ειμαστε που δε το ειδαμε και που δεν εξιοποιησαμε/επενδυσαμε τα λεφτα που δανειστηκαμε και απλα τα φαγαμε, αλλα μη μας το παιζουν τωρα και Γερμανοι κλπ οτι δηθεν τους κοροιδεψαμε και οτι ειμαστε κλεφτες. Ειναι τεραστεια υποκρισια.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Originally posted by ChrisTop View Post
                      Δεν είναι και μεγάλο ψέμα που μας είπε κοπρίτες ο Πάγκαλος (δεν το έχω ακούσει το γεγονός)απο όλους εμείς φταίμε για την κατάσταση στην χώρα μας.
                      όχι δεν φταίμε εμείς, πρώτα απ'όλα φταίνε αυτοί που κυβερνούν και που παίρνουν αποφάσεις για εμάς χωρίς να μας ρωτήσουν. Σιγά τώρα μη δικαιολογήσουμε και τον Πάγκαλο.

                      Originally posted by ChrisTop View Post
                      Όταν μας έχουν δανείσει τα κέρατα τους τα τελευταία 20 χρόνια τα 10 δις ευρώ που κερδίσανε απο μας τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν είναι τίποτα, εξάλλου αυτά τα 10 δις είναι για την Γερμανία το 0,1 του ΑΕΠ της.
                      ποιοi μας έχουν δανείσει του κερατά; οι γερμανοί; καλό ανέκδοτο και αυτο.. που τους τα επιστρέφουμε πίσω αυτά και περισσότερα απο τα όπλα που αγοράζουμε, απο τα αεροδρόμια που παραχωρούμε, απο την κατασκευή των δρόμων; τις τηλεπικοινωνίες; απο τις μεγάλες εισαγωγές γερμανικών προιόντων; (για αυτό συμφέρει στην Γερμανία η Ελλάδα να μην παράγει), η Siemens; do you know what are you talking about? ή πιστεύεις πως οι γερμανοί τα έδωσαν αυτά χωρίς να πάρουν περισσότερα; νομίζεις τόσο πολύ μας αγαπάνε;
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Να σου πω που, για να αγοραζουμε εξοπλισμους, αυτοκινητα και οτι αλλο εξαγουν οι δανειστες μας. Τα λεφτα που μας δανεισαν τα χουν παρει πισω πολλαπλασια και ειναι υποκριτες.
                        Αυτό

                        που τους τα επιστρέφουμε πίσω αυτά και περισσότερα απο τα όπλα που αγοράζουμε, απο τα αεροδρόμια που παραχωρούμε, απο την κατασκευή των δρόμων; τις τηλεπικοινωνίες; απο τις μεγάλες εισαγωγές γερμανικών προιόντων; (για αυτό συμφέρει στην Γερμανία η Ελλάδα να μην παράγει), η Siemens;

                        Και αυτό.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Παιδιά, παιδιά... Άλλοι οι Γερμανοί που μας δάνεισαν (τράπεζες, επενδυτές) και άλλοι οι Γερμανοί που κέρδισαν από τα όσα αγοράζαμε από αυτούς (μέτοχοι συγκεκριμένων εταιριών). Οι δεύτεροι κέρδισαν, αλλά εις βάρος των πρώτων, οι οποίοι μας δάνεισαν και αυτή τη στιγμή κινδυνεύουν να μην τα πάρουν πίσω (θεωρητικά τουλάχιστον). Αν θέλετε να εξετάσουμε συνολικά το αν η Γερμανία σαν κράτος κέρδισε ή έχασε, εγώ θα σας πω ότι δε μπορεί κανένας μας να είναι βέβαιος. Το πρόβλημα, όμως, των Γερμανών μαζί μας δεν έγκειται εκεί. Δεν είναι ότι "τους κλέψαμε", ή κάτι παρόμοιο. Είναι ότι αυτοί έκαναν πολλές θυσίες ήδη πριν τις αρχές της δεκαετίας, προκειμένου να συμμαζέψουν τα δημοσιονομικά τους.

                          Στα μέσα της δεκαετίας, ο Γερμανικός λαός "υπέφερε" κατά τα κάποιο τρόπο, η οικονομία τους ήταν πολύ υποτονική και τα εισοδήματα πεσμένα. Με όλες αυτές τις πρώιμες θυσίες, όμως, έγιναν ανταγωνιστικοί κι ευέλικτοι, άντεξαν την κρίση και τα βγάζουν πέρα πιο εύκολα απ' όλους. Εγώ το βρίσκω απόλυτα λογικό, λοιπόν, να μην θέλουν να την βγάλουμε καθαρή εμείς, που την έννοια του δημοσιονομικού συμμαζέματος δεν την έχουμε καν στο λεξιλόγιό μας, ούτε και τώρα που έχουμε φτάσει, όχι στο παρά πέντε, αλλά στο παρά ένα της χρεοκοπίας.

                          Δε με ενδιαφέρει να κάτσω να τους υπερασπιστώ έναντι του αν έχουν δίκιο ή όχι, αλλά μη πάμε να τους βγάλουμε κι εχθρούς μας (στον γερμανικό λαό αναφέρομαι), έχουν μια ξεκάθαρη λογική σ' αυτό το θέμα και να είστε σίγουροι ότι στην θέση τους θα κάναμε τα ίδια και χειρότερα.

                          Κατά τα άλλα, BigBOSS, αυτό που περιγράφεις στην δεύτερη παράγραφο του post σου είναι η βασική αρχή της παγκοσμιοποίησης: Όποια χώρα εξάγει προϊόντα κι έχει πλεόνασμα, εξάγει το πλεόνασμα αυτό σαν κεφάλαιο, έστω υπό τη μορφή δανείου. Δεν είναι κακό να εισάγεις προϊόντα και να τα καταναλώνεις με δανεικά. Οι Η.Π.Α. είναι από τα πάρα πολλά κράτη που τόσα χρόνια επιβιώνουν έτσι. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται σωστή διαχείριση των χρημάτων αυτών (επένδυση κι όχι μαμ) κι επειδή αυτό δεν το κάναμε καθόλου εμείς, αλλά ούτε και οι Η.Π.Α. όσο θα έπρεπε, άρχισαν τα προβλήματα και για τους δυο μας (για μας περισσότερο τώρα, για τις Η.Π.Α. τα ξαναλέμε σε είκοσι χρονάκια το πολύ).
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Kλασσικός γερμανόφιλος που προσπαθεί να δικαιολογήσει αδικαιολόγητα πράματα. Φίλε cursed στην τελική απο όλα αυτά που γράψαμε επωφελείται το γερμανικό κρατος. Cursed έχεις δείξει και άλλες φορές αυτή σου την μεροληψία.

                            Εμείς αναφέραμε τι πήραμε και τι (πολύ μεγαλύτερο) δώσαμε ως αντάλλαγμα. Καλά τα σαράβαλα γερμανικά υποβρύχια που γέρνουν δεν επιδέχονται σχόλιο. Όλα τα άλλα ειναι λόγια να λέμε για να περνά η ώρα. Eπίσης μιλάς για μέτρα που πήραν οι καλοί γερμανοί για να ορθοπωδήσουν κτλ που δεν με ενδιαφέρει τι έκαναν αλλά προφανώς αναφέρεις κάτι τέτοιο με το σκεπτικό ότι και τα μέτρα που παίρνονται τώρα στην Ελλάδα παίρνονται για τον ίδιο λόγο, δηλαδή την ανάπτυξη και την δημοσιονομική εξυγίανση της χώρας, δηλαδή εσύ το πιστεύεις αυτό; πιστεύεις πως όλα αυτά γίνονται για την σωτηρία της Ελλάδας και όχι του ευρώ και για τους πιστωτές; ειδες μετά απο έναν χρόνο κάτι το θετικό που να δείχνει πως πράγματι αυτά τα μέτρα έχουν κάποιο νόημα; τα 500 ευρώ μισθός πείνας σε νέους έως 25 ετών είναι για το καλό της Ελλάδας;

                            Στο κάτω κάτω είναι άστοχο να συγκρίνεις την τότε κρίση της Γερμανίας με την τωρινή της Ελλάδας γιατί μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράματα που προέκυψαν απο διοφορετικούς λόγους.

                            Δεν τους βγάζουμε εχθρούς μας, λεμε απλώς τι πραγματικά συμβαίνει και πόσο υποκριτική είναι η στάση τους την οποία ανέφερε και Γάλλος ευρωβουλευτής στην κομισιόν. Το θέμα όμως είναι να μας σέβονται και μας και να μην λένε αερολογίες του τύπου τεμπέληδες Έλληνες απο τη στιγμή που σύμφωνα με επίσημα στατιστικά στοιχεία της ευρωπαικής ένωσης ή στατιστικής υπηρεσίας οι Έλληνες εργάζονται περισσότερο απο τους Γερμανούς αλλά πληρώνονται πολύ λιγότερα
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Είμαι 100% σύμφωνος με ό,τι λέει ο TheCursed.

                              Επίσης, λέτε οτι όσα μας δάνεισαν οι Γερμανοί τα έχουν πάρει πίσω με τα προϊόντα που μας πουλάνε. Μας ανάγκασε κανείς να αγοράσουμε τα γερμανικά προϊόντα; Όχι βέβαια, υπάρχει λόγος που τα αγοράζουμε, επειδή είναι πιο ποιοτικά, πιο φθηνά και έχουν καλύτερη διαφήμιση. Άμα δεν θέλαμε κινητά, αυτοκίνητα, υποβρύχια ας μην τα αγοράζαμε, αλλά αφού η Ελλάδα δεν έχει την τεχνογνωσία να παράγει αυτά τα προϊόντα (γιατί μπορεί οι Έλληνες να παινευόμαστε οτι είμαστε έξυπνοι, αλλά δεν βλέπω να έχουμε σημειώσει κάποια καινοτομία τα τελευταία 20 χρόνια που ζω) δεν θα τα έχουμε στην τελική καθόλου. Μας ανάγκασε κανείς να δώσουμε σε γερμανική εταιρία την κατασκευή δρόμων, αεροδρομίων κτλ.; Όχι, αλλά προφανώς είναι πιο φθηνοί απο όλους τους υπόλοιπους εργολάβους. Όχι για μένα το πρόβλημα δεν είναι το οτι εισάγουμε ξένα προϊόντα, όλες οι χώρες το κάνουν. Απλά εμείς δεν εξάγουμε κιόλας, 1) γιατί δεν είμαστε αρκετά έξυπνοι να βγάλουμε κάποιο προϊόν να πουλάει μόνο του, 2) γιατί δεν έχουμε αρκετό πετρέλαιο, φυσικό αέριο, γενικά άλλες πηγές ενέργειας, 3) γιατί η εργασία στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβή για να επιλέξουν οι εταιρίες να χτίσουν εργοστάσια στην χώρα.


                              Όλες οι λάθος κινήσεις γίνανε απο τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Ο λόγος που λέω οτι πρώτα εμείς (οι πολίτες) φταίμε για την οικονομία της χώρας είναι επειδή εμείς είμαστε αυτοί που ψηφίζαμε τόσο καιρό αυτούς που μας κυβερνούν δεν τους επιλέξανε άλλοι για εμάς. Για να ακριβολογήσω δεν είμαστε εμείς αυτοί που φταίμε αλλά οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας οι οποίοι ήταν αρκετά αδαείς να πιστεύουν οτι όταν προσλάμβανε το κράτος εκατοντάδες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους απο τους οποίους ένα μεγάλο ποσοστό δεν παράγει ΤΙΠΟΤΑ, οι εταιρίες του κράτους δουλεύανε με χασούρα για να είναι φθηνά το ρεύμα, τηλέφωνο, νερό, εισιτήρια και μπορούσε ο οποιοσδήποτε να μην δώσει τους φόρους που του αναλογούν επειδή οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί ήταν τις πούτσας, ΧΑΙΡΟΝΤΟΥΣΑΝ επειδή νόμιζαν οτι το κράτος θα τους πληρώνει για ΠΑΝΤΑ.

                              Comment


                              • Christop μια χαρα ειναι αυτα που λες, αλλωστε κι εγω ειπα οτι η ευθυνη ειναι δικη μας. Απλα να ξεκαθαρισουμε κατι. Υπαρχει αυτη τη στιγμη μια εικονα και μια εντυπωση οτι ειμαστε οι κλεφτες της ΕΕ. Αυτο το πραγμα ειναι τεραστειο ψεμα απλα. Μη φτανουμε στο αλλο ακρο να νιωθουμε οτι τους χρωσταμε.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X