Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ρε διάβασες ότι έγραψα;

    Τέλος πάντων,συνέχισε μόνος σου.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Εγώ κάτι σε ρώτησα...

      Από που βασίζεσαι τα 19 χιλιάρικα που μόλις είπες?

      Το ότι θα είναι ακριβότερη η ζωή στο εξωτερικό το γνωρίζουμε, γιατί αφορά νοίκι, λογαριασμοί και τα λοιπά. Εδώ όποτε που το πας?

      Άμα δεν θέλεις να απαντήσεις, σε καλό σου...
      sigpic

      Comment


      • Afto leei re tanno, den tha ta dineis sto sxoleio, tha ta dineis omws sthn diamonh.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Originally posted by Ground_zero View Post
          Afto leei re tanno, den tha ta dineis sto sxoleio, tha ta dineis omws sthn diamonh.
          Ε αν αυτό λέει, τότε πάω πάσο. Υπάρχει και η λύση να εργαστείς κάπου και να βρεις κάποιο σπίτι να συγκατοικήσεις με κάποιον συμπατριώτη σου ή και ξένο συμφοιτητή σου...

          Επίσης...

          Ακόμα ένα περιστατικό επίθεσης από αλλοδαπούς εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μου.. αυτήν την φορά... ως παρολίγον θύμα εμένα...


          Αυτό δεν είναι τυχαίο, γιατί τέτοιο θύμα είναι ένας φίλος μου από την Κέρκυρα κι έγινε εδώ Θεσσαλονίκη. Θανάση, νομίζω τον ξέρεις και από άλλο forum(ο Zodiak είναι!).
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Tanno View Post
            Αυτό δεν είναι τυχαίο,
            ΤΥΧΑΙΟ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!!

            Comment


            • To γιατί πρεπει να υπαρχει ή να μην υπαρχει το ασυλο δεν ειναι κατι που μπορει να αναλυθει με βαση το τι ειδε καποιος απο το τι ειδε καποιος στο Mega, αυτο για τον lms.
              Επί της ουσιας για το αν μας αξιζει το ασυλο ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα σιγουρα ακαιρη. ΛΕω ακαιρη γιατι δεν μπορεις να μπεις σε διαπραγματευσεις για υποχωρησεις με μια κυβερνηση που το μονο που εχει δειξει ειναι οτι θελει να διαλυσει την χωρα.

              Originally posted by Ground_zero View Post
              To oplo den exei krotafo Tanno, to anthrwpino kefali exei.
              Egw den mporw na katalavw giati tsantizeste kai endiafereste toso poly oi mh amesa endiaferomenoi.
              Tus Instagram: https://www.instagram.com/tusyourdaddyTus TikTok: http://bit.ly/TusTikTokTus Facebook Page: http://www.facebook.com/tus.h.tusisTus Snapchat: t...

              Comment


              • Originally posted by Deus View Post
                Ρε σκέψου λίγο προτού γράψεις,σχεδόν σε όλες τις ευρωπαικές χώρες η ζωή είναι πολύ ακριβότερη από την Ελλάδα.
                Ε... Όχι; Ειδικά αυτό το "πολύ", έκανε την πρόταση σου απλά ψευδή. Οι "πολύ" ακριβότερες της Ελλάδας χώρες είναι πολύ συγκεκριμένες, ειδικά τα τελευταία χρόνια που το κόστος ζωής έχει εκτιναχθεί κι εδώ.

                Αλλά, ναι, δωρεάν παιδεία έξω πολύ δύσκολα βρίσκεις. Στο πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης, π.χ., υπάρχουν μέχρι και δωρεάν μεταπτυχιακά (και δεν εννοώ για φοιτητές με υποτροφία), αλλά αυτό είναι μια λαμπρή εξαίρεση. Γενικά έχουμε δίδακτρα από 1.200€ στην καλύτερη (επίσης σπάνια περίπτωση), μέχρι κι εγώ δεν ξέρω πόσο. Δεν είναι παίξε - γέλασε αυτά τα ποσά.

                Οπότε στο θέμα "σπουδάζω όσο πιο οικονομικά μπορώ", η Ελλάδα βγαίνει σχεδόν σίγουρα πρώτη στην Ευρώπη και μάλλον και στην πεντάδα παγκοσμίως, με ανύπαρκτα δίδακτρα για προπτυχιακές σπουδές και ιδιαίτερα φθηνά μεταπτυχιακά προγράμματα - κι αυτό μόνο για όσους πληρώνουν...
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Katse na xaliesai xwris idietairo logo
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by TheCursed View Post
                    Ε... Όχι; Ειδικά αυτό το "πολύ", έκανε την πρόταση σου απλά ψευδή. Οι "πολύ" ακριβότερες της Ελλάδας χώρες είναι πολύ συγκεκριμένες, ειδικά τα τελευταία χρόνια που το κόστος ζωής έχει εκτιναχθεί κι εδώ.

                    Αλλά, ναι, δωρεάν παιδεία έξω πολύ δύσκολα βρίσκεις. Στο πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης, π.χ., υπάρχουν μέχρι και δωρεάν μεταπτυχιακά (και δεν εννοώ για φοιτητές με υποτροφία), αλλά αυτό είναι μια λαμπρή εξαίρεση. Γενικά έχουμε δίδακτρα από 1.200€ στην καλύτερη (επίσης σπάνια περίπτωση), μέχρι κι εγώ δεν ξέρω πόσο. Δεν είναι παίξε - γέλασε αυτά τα ποσά.

                    Οπότε στο θέμα "σπουδάζω όσο πιο οικονομικά μπορώ", η Ελλάδα βγαίνει σχεδόν σίγουρα πρώτη στην Ευρώπη και μάλλον και στην πεντάδα παγκοσμίως, με ανύπαρκτα δίδακτρα για προπτυχιακές σπουδές και ιδιαίτερα φθηνά μεταπτυχιακά προγράμματα - κι αυτό μόνο για όσους πληρώνουν...

                    Oκ λάθος μου το ότι γενίκευσα,αλλά και πάλι τα συνολικά έξοδα για να σπουδάσει κανείς σε κάποια από τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης είναι πολλά ανεξαρτήτως διδάκτρων λόγω κόστου ζωής.Μια που αναφέρεις την Κοπεγχάγη,η ζωή εκεί είναι πολυ ακριβότερη από την Ελλάδα.Φίλοι μου έχουν φοιτήσει και ζήσει εκεί οπότε τα ξέρω από πρώτο χέρι.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Originally posted by Deus View Post
                      Μια που αναφέρεις την Κοπεγχάγη,η ζωή εκεί είναι πολυ ακριβότερη από την Ελλάδα.Φίλοι μου έχουν φοιτήσει και ζήσει εκεί οπότε τα ξέρω από πρώτο χέρι.
                      Ναι, η Δανία είναι όντως μια από τις χώρες που μπορείς να χαρακτηρίσεις "πολύ ακριβότερες από την Ελλάδα".
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Αρκούσε να καταργηθεί η ασυλία από τους φοιτητές ως τον κοσμήτορα, και να παραμείνει η ασυλία στους χώρους αυτούς προκειμένου να προστατευτούν από τυχόν προβοκάτορες και αναρχικούς που θα θέλουν να τα ρημάξουν όλα.
                        Σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω τη φουντα...
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Ο λόγος κατάργησης του ασύλου είναι αποκλειστικά και μόνο να μπορεί το κράτος ανά πάσα στιγμή να διαλύει συνελεύσεις, καταλήψεις και γενικότερα οιασδήποτε μορφής προσπάθεια οργάνωσης του φοιτητικού κινήματος μέσα στα πανεπιστήμια (όσο γραφικό και αν ακούγεται και αυτό). Από δω και πέρα, θα γίνουν ακραία πράγματα στα πανεπιστήμια (γιατί η κατάσταση είναι ακραία) όπως συνεχείς καταλήψεις και θα δείτε Μ.Α.Τ μέσα στο πανεπιστήμιο να δέρνουν φοιτητές. Τότε θα καταλάβετε γιατί το άσυλο καταργήθηκε. Τα υπόλοιπα που λέγονται είναι απλώς προσχήματα που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση (και οι λοιποί που το στήριξαν) προς όφελός τους.

                          Ανεξάρτητα πολιτικών πεποίθησεων και λοιπών απόψεων περί ιδιωτικοποιήσεων, αξιολογήσεων, αλλαγής του πανεπιστήμιου, δεν μπορεί νοήμων άνθρωπος να συμφωνεί με την κατάργηση του ασύλου. Είμαι κάθετος σε αυτό, είναι σαν να λες ότι οι απεργίες θα είναι παράνομες και θα καταστέλλονται πάραυτα (που θα γίνει και αυτό, ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό) όντας εργαζόμενος και να γουστάρεις.

                          Edit: Ο κ. Γεωργιάδης, αν και γραφικός, δείχνει ήδη ανοικτά τις προθέσεις του:

                          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                          Comment


                          • Originally posted by _Lloyd View Post
                            Ο λόγος κατάργησης του ασύλου είναι αποκλειστικά και μόνο να μπορεί το κράτος ανά πάσα στιγμή να διαλύει συνελεύσεις, καταλήψεις και γενικότερα οιασδήποτε μορφής προσπάθεια οργάνωσης του φοιτητικού κινήματος μέσα στα πανεπιστήμια (όσο γραφικό και αν ακούγεται και αυτό). Από δω και πέρα, θα γίνουν ακραία πράγματα στα πανεπιστήμια (γιατί η κατάσταση είναι ακραία) όπως συνεχείς καταλήψεις και θα δείτε Μ.Α.Τ μέσα στο πανεπιστήμιο να δέρνουν φοιτητές. Τότε θα καταλάβετε γιατί το άσυλο καταργήθηκε. Τα υπόλοιπα που λέγονται είναι απλώς προσχήματα που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση (και οι λοιποί που το στήριξαν) προς όφελός τους.
                            Αυτα να τα σκεφτοντουσαν νωριτερα οι φοιτητες που αντι να προστατεψουν την αξια του ασυλου φροντισαν να το καταχραστουν με το χειροτερο τροπο και καταφεραν να στρεψουν τη κοινη γνωμη κατα του ασυλου.

                            Προσωπικα ποτε δε καταλαβα την εννοια του ασυλου. Νομιμοποιουμε δηλαδη την υπαρξη χωρων οπου επιτρεπεται η ανομια;

                            Προφανως δε θελω να δω ΜΑΤ να δερνουν φοιτητες εντος σχολων οπως και δε θελω να γινεται αυτο εκτος.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Οι φοιτητές δεν καταχράστηκαν ποτέ τίποτα. Αυτό που οδήγησε την κοινή γνώμη εναντίον του (και εδώ που τα λέμε δεν ξέρω αν το έκανε) 250 που εξυπηρετούν και εξυπηρετούσαν ορισμένα συμφέροντα δεν αποτελούν τη κοινή γνώμη, ήταν όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, οι ειδήσεις του Mega οι οποίες παρουσίαζαν γεγονότα ή μέρη γεγονότων όπως ακριβώς ήθελαν (αναφέροντας αρκετές φορές και ψεύδη).

                              Ramparter δυστυχώς θα δεις πάρα πολλές φορές Μ.Α.Τ να δέρνουν φοιτητές και όχι μόνο (και μέσα και έξω από το πανεπιστήμιο), ειδικά τώρα που έχουν χρήσει/χρήζουν σχεδόν παράνομες οποιασδήποτε μορφής διαδήλωση.

                              Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά η χώρα βρίσκεται σε πραγματικά άσχημη κατάσταση, και παρόλο που πολλοί είστε υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων και του ξεπουλήματος των πάντων, από την μια μέρα στην άλλη θα δείτε μια Ελλάδα με εκπληκτικά χαμηλό βιοτικό επίπεδο, και σχεδόν χουντικό καθεστώς.
                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment


                              • Ποιοι φοιτητές μωρε; Οι φοιτητές το κατάφεραν αυτό; Γιατί ταυτοποιούμε τους μπαχαλάκηδες με τους φοιτητές;

                                Εδιτ: Το παραπάνω πήγαινε στον Ραμπίδη

                                Επίσης, 2 σελίδες τώρα μιλάτε για ιδιωτικοποίηση / δίδακτρα και φτηνότερα έξω. Εντάξει, πέταξε την @@ρια ο Τάννο, από πίσω και εσείς; Που το είδατε; Το μόνο που έχουν πει είναι για να πληρώνεις ένα συμβολικό ποσό για να συνεχίσεις τις σπουδές σου αν έχεις περάσει το όριο (2-3 ημερομίσθια ανά εξάμηνο) και δίδακτρα στα μτπ προγράμματα ΑΝ το ζητήσουν οι ίδιες οι σχολές (ΑΚΑ αν οι φοιτητές είναι οργανωμένοι, δε θα γίνει ποτέ -βλ ΦΥΣΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ)


                                Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά η χώρα βρίσκεται σε πραγματικά άσχημη κατάσταση, και παρόλο που πολλοί είστε υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων και του ξεπουλήματος των πάντων, από την μια μέρα στην άλλη θα δείτε μια Ελλάδα με εκπληκτικά χαμηλό βιοτικό επίπεδο, και σχεδόν χουντικό καθεστώς.
                                Το χουντικό καθεστώς έχει ήδη έρθει, απλά είναι οικονομικό, όχι στρατιωτικό (δε συμφέρει κανέναν άλλωστε)
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X