Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι να πεις,ειδικός φρουρός ήταν αυτός που τον χτύπησε...

    RIP Theo

    Ελπίζω κάποιος να καταφέρει να τελειώσει την νέα του ταινία,έστω για να δούμε περί τίνος πρόκειτε :/


    Comment


    • Ένας άνθρωπος για του οποίου τον χαμό αξίζει πραγματικά να λυπηθούμε όλοι. Κατ' εμέ, ο μεγαλύτερος Έλληνας καλλιτέχνης του προηγούμενου αιώνα.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Τα συναισθήματα μου δεν απέχουν καθόλου από αυτά του Οδυσσέα και του Χρήστου, το αντίθετο μάλιστα. Όταν πληροφορήθηκα το νέο, με έπιασε ένα νευρικό γέλιο από τη στεναχώρια μου. That awkward moment κτλ...

        Αυτό που με συγκλόνισε δεν είναι τόσο το ότι πέθανε, όσο ο τρόπος που πέθανε... Αυτό το "τον παρέσυρε μηχανή..." δε μου κάθεται καλά. Όταν διάβασα το μήνυμα της φίλης μου "Πέθανε ο Αγγελόπουλος" το μυαλό μου πήγε σε κάποια ασθένεια. Όταν διάβασα την είδηση στο Βήμα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό...

        Comment


        • Έμεινε η τριλογία λειψή, αν και η Σκόνη του χρόνου ήταν μάλλον μέτρια. Για τον μπάτσο τι να πω. Κι εις ανώτερα.

          Comment


          • Originally posted by Imrahil View Post
            Έμεινε η τριλογία λειψή, αν και η Σκόνη του χρόνου ήταν μάλλον μέτρια. Για τον μπάτσο τι να πω. Κι εις ανώτερα.
            Καλά, μην προκαταβαλλόμαστε, μπορεί ο Αγγελόπουλος να πέρασε απρόσεκτα το δρόμο...
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Μάλλον αυτό θα έγινε, όμως, υποθέτω, πως κατά πάσα πιθανότητα ο αστυνομικός το είχε παραβιάσει 10 φορές πάνω το όριο ταχύτητας. Αν πήγαινε κανόνικα είτε θα προλάβαινε να σταματήσει, παρά την απροσεξία του πεζού, ή τα τραύματα που θα προξενούσε δε θα ήταν τόσο σοβαρά. Τώρα, αν πήγαινε εντός ορίου και πετάχτηκε κι ο Θόδωρας από το πουθενά στις ρόδες του, πάσο

              Comment


              • Originally posted by Imrahil View Post
                Μάλλον αυτό θα έγινε, όμως, υποθέτω, πως κατά πάσα πιθανότητα ο αστυνομικός το είχε παραβιάσει 10 φορές πάνω το όριο ταχύτητας. Αν πήγαινε κανόνικα είτε θα προλάβαινε να σταματήσει, παρά την απροσεξία του πεζού, ή τα τραύματα που θα προξενούσε δε θα ήταν τόσο σοβαρά. Τώρα, αν πήγαινε εντός ορίου και πετάχτηκε κι ο Θόδωρας από το πουθενά στις ρόδες του, πάσο
                Υπάρχει και η άλλη εκδοχή. Ξέρουμε τι συμβαίνει στην Ελλάδα και οι αστυνομικοί δεν μας σέβονται, όταν είμαστε στο δρόμο. Η άλλη εκδοχή είναι να το έκανε επίτηδες ο μπάτσος.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Imrahil View Post
                  Μάλλον αυτό θα έγινε, όμως, υποθέτω, πως κατά πάσα πιθανότητα ο αστυνομικός το είχε παραβιάσει 10 φορές πάνω το όριο ταχύτητας.
                  όπως κάνει η μεγάλη πλειοψηφεία των ελληναράδων οδηγών

                  τι να πω.... και γω και ο πατέρας μου λυπηθήκαμε, είναι εξαιρετικά λυπηρό να φεύγουν, πόσο μάλλον κατ'αυτόν τον τρόπο, άνθρωποι σαν τον Θεόδωρο Αγγελόπουλο. Αιωνία του η μνήμη.

                  Παγκόσμια συγκίνηση για τον θάνατο του Θόδωρου Αγγελόπουλου

                  Την είδηση του θανάτου του σπουδαίου έλληνα σκηνοθέτη, Θόδωρου Αγγελόπουλου, μετέδωσαν τα μεγαλύτερα ξένα μέσα ενημέρωσης.

                  Ο 77χρονος σκηνοθέτης κατέληξε το βράδυ της Τρίτης στο νοσοκομείο όπου νοσηλευόταν έπειτα από τροχαίο που σημειώθηκε στη Δραπετσώνα, όπου πραγματοποιούσε γυρίσματα για τη νέα του ταινία.

                  Την είδηση της τραγικής απώλειας του Θ. Αγγελόπουλου μεταδίδει η βρετανική εφημερίδα «The Guardian», μιλώντας για έναν «βραβευμένο έλληνα κινηματογραφιστή, γνωστό για το αργό και ονειρικό του στυλ ως σκηνοθέτη».

                  «Ο Αγγελόπουλος κέρδισε μεγάλο αριθμό βραβείων για τις ταινίες του, τα περισσότερα σε ευρωπαϊκά κινηματογραφικά Φεστιβάλ, στη διάρκεια μιας καριέρας που εκτεινόταν για περισσότερα από 40 χρόνια» αναφέρει το περιοδικό «Time».

                  «Ο Αγγελόπουλος υπήρξε εμβληματική φιγούρα του ελληνικού σινεμά, ξεκινώντας από τη δεκαετία του 1970» αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.
                  http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=440036
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Τι να πω, πραγματικά λυπάμαι που έφυγε μια τέτοια προσωπικότητα. Και με εκνευρίζει το γεγονός ότι άλλον ένα μεγάλο τον θυμόμαστε μόνο στον θάνατο, αναφέρομαι στα μέσα που τον είχαν ξεχασμένο τελείως γιατί δεν είναι "εύκολος" και εμπορικός και τώρα θα αρχίσουν τα αφιερώματα κτλ (ταινίες σίγουρα όχι, αυτές είναι αντιτηλεοπτικες) .

                    Προσωπικά έχω δει ταινίες του Αγγελόπουλου και σίγουρα δεν ήταν ότι πιο εύκολο έχω παρακολουθήσει, άλλωστε ο Τεο δεν κάνει συμβιβασμούς για να "βοηθήσει" τον θεατή, κάτι που δεν θα έπρεπε να είναι απαραίτητο στον κινηματογράφο/τέχνη.

                    Comment


                    • Το χειρότερο σε αυτό που λες είναι ο τρόπος που πολλοί, κυρίως νέοι, αντιμετωπίζουν το έργο του. Ακούς συνέχεια να κοροϊδεύουν τα αργά, "αγγελοπουλικά," πλάνα. Είναι (ή μάλλον, ήταν) από τις σημαντικότερες προσωπικότητες που είχε να επιδείξει η Ελλάδα και το έργο του το σέβονται κινηματογραφιστές σε όλον τον κόσμο. Είχα ακούσει μάλιστα ότι ο Κουροσάβα του έβγαλε το καπέλο σε ένα φεστιβάλ.

                      Αν το δούμε λίγο πιο ψυχρά βέβαια, ουκ ολίγοι άνθρωποι φεύγουν καθημερινά με παρόμοιο τρόπο (όπως πρώην πρύτανης του ΑΠΘ). Το πώς θα αντιμετωπιστεί από εκεί και ύστερα ο θάνατος του καθενός είναι μία δεδομένη κατάσταση. Από τη μία, είναι "κατακριταία" (δε φαίνεται ωραίο όλοι να τον θυμούνται από τη στιγμή που πέθανε), από την άλλη όμως είναι μία ευκαιρία πολλοί να μάθουν για τη ζωή και το έργο του. Ας μη βλέπουμε πάντα ως αρνητική αυτήν την προβολή, μπορεί να λειτουργήσει και ως φόρο τιμής στο νεκρό.

                      Comment


                      • Για το αν και πόσο έφταιγε ο αστυνομικός, ας μην τα δαιμονοποιούμε όλα. Δεν ήμασταν εκεί, δεν ξέρουμε και κυρίως ένα παπί με νόμιμη (χαμηλή) ταχύτητα σε στενό αρκεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά, πόσο μάλλον μηχανή σε λεωφόρο. Γνωρίζω ότι το κλίμα είναι κάπως περίεργο με όλα τα περιστατικά γύρω από τα δίτροχα της αστυνομίας, αλλά εδώ είναι καθαρά δυστήχημα.

                        Για το έργο του Αγγελόπουλου, δεν ξέρω κατά πόσο είχε διατηρήσει την επαφή του με το σήμερα, και σε αυτό αναφέρομαι αποκλειστικά στην πρόσφατη τριλογία του που μου φάνηκε ένα σκέτο αναμάσημα και κενή περιεχομένου, έστω σκηνοθετικού. "Το βλέμμα του Οδυσσέα" και το "Μια αιωνιότητα και μια μέρα", ειδικά το πρώτο, περιελάμβαναν ένα προβληματισμό που αφορούσε όχι μόνο τον Έλληνα αλλά κάθε Δυτικό. Παλιότερες ταινίες του, όπως ο "Θίασος" και οι "Μέρες του '36", έχουν τη θέση τους στον ελληνικό και παγκόσμιο κινηματογράφο και τους αξίζει απόλυτα. Σα σκηνοθέτης όμως δεν ξέρω αν είχε κάτι παραπάνω να δώσει στο Μεγάλο Κινηματογράφο, αυτόν που τώρα εκπροσωπεί, καλώς ή κακώς, ο Λάνθιμος και η Τσαγκάρη του "Attenberg".

                        Νομίζω ο Βέντερς είχε πει σε μια συνέντευξη πως είχε δείξει στους φοιτητές του μια ταινία του Αγγελόπουλου (ή "Το βλέμμα του Οδυσσέα" ή το "Θίασο", δεν είμαι σίγουρος") και εκεί που περίμενε να τους πάρει ο ύπνος και τεχνικά/ σκηνοθετικά να μην καταλάβουν γρι, τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Επίσης ο Κουροσάβα δήλωνε θαυμαστής του Αγγελόπουλου, ενώ όλοι οι διάσημοι ξένοι ηθοποιοί που είχαν συνεργαστεί μαζί του, όπως ο Νταφόε και ο Γκαντζ, μιλούσαν σα να μιλάνε για το Θεό. Αν υπήρχε ένα πρόβλημα με την παρουσία του Αγγελόπουλου είναι πως ταυτίστηκε, όχι τελείως άδικα, με ένα συγκεκριμένο δυσκοίλιο εσωστρεφές κινηματογράφο και έγινε ιερή αγελάδα - και τις ιερές αγελάδες δεν τις αγγίζουμε, δεν τις πειράζουμε, τις λατρεύουμε αλλά δεν ασχολούμαστε και πολύ μαζί τους.

                        Σε κάθε περίπτωση, μια διαφορετική ποιότητα πνευματικού ανθρώπου που δεν έχει αυτή τη στιγμή αντικαταστάτη.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • εχει εν δυναμει αντικαταστατες ομως και αυτο αρκεί κατα την άποψη μου. ο ελληνικος κινηματογραφος βρισκεται σε αρκετα καλο επίπεδο και εχει πολλες διακρισεις. περισσοτερη αισθηση πιστεύω εκανε τκ γεγονος ως γεγονος και, κυριως, ο τρόπος που συνεβη. δε νομιζω να εβγαζε κι αλλη ταινια εξαλλου.

                          Comment


                          • δε νομιζω να εβγαζε κι αλλη ταινια εξαλλου.
                            Τελευταία του ταινία θα ήταν αυτή που γύριζε τώρα, ο ίδιος έχει πει ότι θα ήταν το κινηματογραφικό του αντίο.

                            Για τον σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο διαβάζω συνέχειά όλο και καλύτερα σχόλια, έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον της διεθνής κινηματογραφικής σκηνής. Μαύρο λιβάδι, Κυνόδοντας, Attenberg, L, Alps είναι κάποια από αυτά.

                            Comment


                            • Το πιο λυπητερό όλων το διάβασα μόλις τώρα...



                              Μπράβο μαλάκα


                              Comment


                              • Originally posted by Laharl View Post
                                Το πιο λυπητερό όλων το διάβασα μόλις τώρα...



                                Μπράβο μαλάκα
                                Μπορεί κάλλιστα να ισχύουν όλα αυτά, αλλά το ύφος είναι γλοιώδες και η άποψη παράλογη, άσχετη με το οτιδήποτε.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X