Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ban @ user above.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Cursed ετοιμάζεσαι να πολιτευτείς?

      Επειδή θα μου φύγουν όλα τα μαλλιά μαυτά που διαβάζω απαντάω με έναν εναλλακτικό τρόπο :

      Γύρισα στο σπίτι μου αργά το απόγευμα και δέχθηκα μια επίθεση άνευ προηγουμένου. “Να μου πεις τώρα πού έχεις κρυμμένα τα λεφτά.”
      “Να πάρουμε καινούργιο αυτοκίνητο.”
      Ποια λεφτά, μα τι λέτε, είπα δειλά στην αρχή και μετά κατάλαβα…Προχωρώντας στο σπίτι, είδα αναποδογυρισμένο το κρεβάτι, ξηλωμένο το στρώμα, άνω κάτω το πατάρι, ένα σπίτι ΧΑΟΣ.
      Κοίτα να δεις πρόβλημα “εκ του μη όντως”. Τι το ήθελες άνθρωπέ μου και μαρτύρησες ότι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
      Έτσι καθαρά, δημόσια, δεν λέγονται τέτοια πράγματα. Διότι, εσύ κύριέ μου, την έχεις σκίσει τη γάτα, λές ο,τι θέλεις και κάνεις ο,τι θέλεις. Εμάς μας ρώτησες αν μπορούμε να φθάσουμε στα μεγέθη σου;
      Αυτή η επίσημη δήλωση με οδήγησε στην παράδοση, όπου διαπίστωσα να σχηματίζονται ουρές στα Αστυνομικά Τμήματα από απλούς πολίτες πού ομολογούσαν τη συνενοχή τους. Μερικοί παραδίδονταν και ζητούσαν προφυλάκιση (σίγουρη στέγη και τροφή).
      Τα Μέσα ανακοίνωναν ότι συστήνεται επιτροπή από τους εγχώριους εργολάβους για άμεση κατασκευή 10.000.000 ατομικών φυλακών αλλά τελικά με παρέμβαση των “έξω” αποφασίσθηκε “κατ’ οίκον φυλάκιση”. Αυτός πού πρώτος ομολόγησε την αλήθεια, με πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, γίνεται ισόβιος πρώτος πολίτης της χώρας και σε κάθε διασταύρωση δρόμων τοποθετείται το άγαλμά του.
      Δεν έφτανε η επένδυση στον φόβο, από σήμερα επενδύουμε και στην συνενοχή αυτών πού δεν έχουν σκίσει τη γάτα.

      Ο Νίκος Μπεχράκης είναι Πολιτικός Μηχανικός. Πρώην υποδιοικητής της 1ης ΥΠΕ Αττικής.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • Καλά, οι εναλλακτικές απαντήσεις, οι σαρκασμοί, είναι εύκολα, το ξέρω. Και μας βολεύουν πολύ, ενίοτε. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα δεν ισχύουν.

        Και ισχύουν ανεξαρτήτως ιδεολογίας, _Lloyd. Το αν το κεφάλαιο καταπιέζει την εργατική τάξη, αν ο Θεός είναι ο Λένιν και ο αν Μαρξ είχε δίκιο σε όλα δεν έχει σχέση με την κακοδιαχείριση από πλευράς κυβερνήσεων σε αυτό το επίπεδο. Για άλλη μια φορά, το παράδειγμα της Γερμανίας που άρχισε να κάνει περικοπές σιγά - σιγά, δέκα χρόνια πριν την κρίση (γιατί άραγε; μάλλον για να μην φτάσει εδώ που φτάσαμε εμείς), με επιβεβαιώνει. Γιατί και στον καπιταλισμό, εξακολουθεί να υπάρχει λαϊκή ευθύνη και διακυμάνσεις επιπέδου πολιτικής διαχείρισης. Αλλά ξέρω, στην Ελλάς του 2010, φωνή βοώντος... Ή ο Παπανδρέου μας φταίει, ή ο Κόκκαλης, ή το πολιτικό σύστημα, λες και ο σωτήριος σοσιαλισμός θα κατέβει μια ωραία πρωία και θα στείλει το βιοτικό μας επίπεδο διακόσια κλάσεις πάνω μονομιάς. Οπότε, μέχρι τότε, αράζουμε και βρίζουμε τους κλέφτες.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Cursed, όταν μία μικρή επιχείρηση απασχολέι ένα άτομο κι ο εργοδότης του , του δίνει 3000 ευρώ το μήνα αναπόφευκτα κάποια στιγμή δε θα τα βγάλει πέρα ~εάν τα έσοδα της δεν είναι ανάλογα~.

          Θα ήταν απόλυτα προκλητικό να πει εκ των υστερων ο εργοδότης "εσύ φταις μαλάκα που κλείσαμε" τη στιγμή που ο ίδιος το ενέκρινε κι έκανε το γενικό κουμάντο.

          Δε φταίνε λοιπόν οι αποδέκτες/λαός

          Εν τέλει μη ξεχνάμε το βασικό.

          Η πλήρης διαχείριση των οικονομικών περνάει από πολιτικά χέρια κι όχι απ'το λαό. Το ότι υπάρχει τόσο μεγάλο έλλειμα είναι καθαρά πολιτική ευθύνη , όπως και η απόκρυψή του
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Καταρχάς, διαβάζω το προηγούμενο μου post και με πιάνουν τα γέλια με το πόσο αντικομμουνιστής ακούγομαι.

            Originally posted by Scatman View Post
            Θα ήταν απόλυτα προκλητικό να πει εκ των υστερων ο εργοδότης "εσύ φταις μαλάκα που κλείσαμε" τη στιγμή που ο ίδιος το ενέκρινε κι έκανε το γενικό κουμάντο.
            Εννοείται πως ισχύει αυτό. Στην δική μας περίπτωση όμως, διαλέγουμε τον εργοδότη. ΟΚ, οι κεντρικές πολιτικές επιλογές δεν διαφέρουν, όποιος κι αν εκλεγεί. Παρακάτω. Ο λαϊκισμός και η σπατάλη τι σχέση έχουν με τα συμφέροντα της αστικής τάξης (στον _Lloyd πάει αυτό ); Καμία. Αντίθετα, στις χώρες με πιο ανεπτυγμένο καπιταλισμό, υπάρχει λιγότερος λαϊκισμός τέτοιου τύπου.

            Μην ανησυχείτε καθόλου - κι εκεί τα συμφέροντα των επιχειρήσεων εξυπηρετούν και μια χαρά χρωστάνε και στις τράπεζες. Απλώς εδώ, έγινε και αυτή η (αχρείαστη) πολιτική επιλογή, που εύκολα μπορούσαμε να αποφύγουμε. Κι εμείς, οι "εργαζόμενοι" του παραδείγματός σου, Scatman, την στηρίξαμε. Και έμμεσα και άμεσα: Και με την ψήφο μας και με τον τρόπο ζωής μας. Δε φταίμε κι εμείς;

            Αν όχι, πάω πάσο. Θεωρώ ότι τόσα χρόνια ήταν στο χέρι του Έλληνα να δείξει την αντίθεσή του στην συγκεκριμένη πολιτική επιλογή. Και δεν το έκανε, ενώ ήταν το πιο απλό πράγμα.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Κι αν ο μαλάκας εκβίαζε το αφεντικό πως θα αλλάξει αφεντικό, κάθε φορά που το αφεντικό του πρότεινε να του μειώσει το μισθό γιατί αλλιώς δε βγαίνει το μαγαζί; Κι αν αυτή η κατάσταση χρόνιζε τόσο ώστε να μην υπήρχε πλέον ξεκάθαρη πρόταση αναπροσαρμογής του μισθού του μαλάκα, αλλά απ'ευθείας αύξησή του, ώστε το αφεντικό να εξασφαλίσει τη θέση του;
              Η δημοκρατία μας ήρθε μπούμερανγκ, γιατί μια πλειοψηφία τη διέφθειρε αρμέγοντας μόνο τα θετικά της.

              Comment


              • Και τι ευθύνη έχει τεράστιο ποσοστό πχ νέων που δεν έχουν καν προλάβει να ψηφίσουν ή δε ψηφίζουν τους συγκεκριμένους, να βρίσκονται ξαφνικά κι αυτοί μέσα σε αυτούς που τα έφαγαν?

                Η διοικητική πολιτική δε χωρά συναισθήματα. Το λάθος των πολιτών είναι που επέλεξαν μία μερίδα ανθρώπων να διοικήσει τη χώρα (ανάμεσα σε λίγες επιλογές).

                Το τι έπραξαν αυτοί εκ των υστέρων και για ποιούς λόγους, αφορά και βαραίνει τους ίδιους (πολιτικούς).

                Όφειλαν να ζητήσουν μία συγνώμη κι όχι να βγαίνουν αντεπίθεση.
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • Οι νέοι είναι η μειοψηφία που δεν πρόλαβε να αρπάξει, όπως και αρκετοί άλλοι, κυρίως αριστεροί. Σε ό,τι αφορά το μεγαλύτερος μέρος της πρώτης κατηγορίας βέβαια, άρπαξαν οι γονείς τους, για αυτό και έχουν τη δυνατότητα να τους συντηρούν μέχρι μια προχωρημένη ηλικία αεργίας/ανεργίας(των νέων). Η δεύτερη κατηγορία μιλάει εκ του ασφαλούς, καθώς δεν έκλεψε γιατί πολύ απλά δεν κατάφερε να υφαρπάξει την εξουσία και όχι ένεκα τιμιότητος. Όπως έχει δείξει η ιστορία, αν της παρουσιαζόταν η ευκαιρία και αυτή θα τα άρπαζε ωραιότατα, με τη διαφορά πως θα εγκαθίδρυε μια σχετική φτώχια για όλους η οποία θα μετεφραζόταν σε μια ψευδαίσθηση δικαιοσύνης. Οι καλές προθέσεις ορισμένων μελών της μιας ή της άλλης πλευράς λίγη σημασία θα είχαν ως φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
                  Όσοι βέβαια μορφώνονται και δουλεύουν σαν τα σκυλιά από μικρή ηλικία, χωρίς ουδέποτε να έχουν γευτεί άμεσα ή έμμεσα το διαμοιραζόμενο easy money, είναι απλά άτυχοι, αλλά ως μειοψηφία δεν αναιρούν την αλήθεια της γενικότερης κατάστασης,

                  Comment


                  • Πήγα να απαντήσω σοβαρά αλλά μετά είδα αυτό:
                    Ο λαϊκισμός και η σπατάλη τι σχέση έχουν με τα συμφέροντα της αστικής τάξης;
                    Και τρελάθηκα.
                    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                    Comment


                    • Σαν μην έφτανε αυτό. Έρχονται και χειρότερα. Κόβουν και στους δημόσιους υπάλληλους(μαζί και τον μπαμπά μου - Εφοριακός) τους μισθούς σε €1200 από €2000 που ήταν. Όπως τα βλέπω τα πράγματα, με βλέπω να μην πάω για κάποιο καιρό kendo και να περιορίσω και τις αγορές μου με τα παιχνίδια και τις εξόδους.

                      Αν το διαβάσετε αυτό και προφανώς κάποιοι από σας το πάθετε(ειδικά εσύ, Θανάση), θα γίνει χαμός με τους λογαριασμούς και τα αντιλαϊκά μέτρα εναντία από μας τους μεσαίους ως τους μικρούς.

                      Αν συνεχίσουν έτσι τα μέτρα, εγώ θα την κάνω για άλλη χώρα για να γλιτώσω το μαρτύριο.
                      sigpic

                      Comment


                      • Συμφωνώ μεν πως όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης αλλά όταν ακούω για BMW και πισίνες ξύνω το κεφάλι μου. Πραγματικά δεν ξέρω ούτε μία τέτοια περίπτωση.
                        Και φυσικά είναι προκλητικό να βγαίνει κάποιος πολιτικός και να λέει πως λαός το έφαγε.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by Tanno View Post
                          Σαν μην έφτανε αυτό. Έρχονται και χειρότερα. Κόβουν και στους δημόσιους υπάλληλους(μαζί και τον μπαμπά μου - Εφοριακός) τους μισθούς σε €1200 από €2000 που ήταν. Όπως τα βλέπω τα πράγματα, με βλέπω να μην πάω για κάποιο καιρό kendo και να περιορίσω και τις αγορές μου με τα παιχνίδια και τις εξόδους.

                          Αν το διαβάσετε αυτό και προφανώς κάποιοι από σας το πάθετε(ειδικά εσύ, Θανάση), θα γίνει χαμός με τους λογαριασμούς και τα αντιλαϊκά μέτρα εναντία από μας τους μεσαίους ως τους μικρούς.

                          Αν συνεχίσουν έτσι τα μέτρα, εγώ θα την κάνω για άλλη χώρα για να γλιτώσω το μαρτύριο.
                          LOL εδώ μερικοί παίρνουμε 600 και 700 το μηνα, και δεν έχουμε πιο βασικά.πλάκα μας κάνεις;;;
                          ΥΓ: μη περιμένεις προφανώς το μισθό του μπαμπά σου...
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Originally posted by _Lloyd View Post
                            Πήγα να απαντήσω σοβαρά αλλά μετά είδα αυτό:

                            Και τρελάθηκα.
                            Άρα στην Γερμανία (και γενικά στις περισσότερες χώρες του κόσμου) που ο λαϊκισμός δεν υφίσταται καν με την εδώ μορφή του, δεν έχει συμφέροντα η αστική τάξη; Right. Ξέρω πολύ καλά που το πας, αλλά άλλες πολλές πολιτικές σκηνές σε βγάζουν κάργα λάθος. Η θεωρία πολλών αριστερών παρατάξεων σε αυτό το θέμα δεν έχει αντίκρυσμα στην πράξη απαραίτητα.

                            Πρέπει να καταλάβεις ότι τα όσα λέω τα λέω σε πλαίσια ανάλυσης αστικής πολιτικής, γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα. Το να μη δεχόμαστε τέτοιες πολιτικές είναι από τα απλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε όλοι και μας συμφέρουν και όλους. Ναι, ακόμα και τους ταξικούς μας εχθρούς μπορώ να πω.

                            straier, η πισίνα είναι κάτι σπάνιο, αλλά η BMW όχι. Δεν ξέρεις κανέναν που να έχει BMW; Για το προκλητικό της δήλωσης συμφωνώ και το έγραψα και στο πρώτο μου post.

                            Συμφωνώ με τον Imrahil.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Εγώ ξέρω οτι μου υποσχεθήκατε πραξικόπημα και ακόμα περιμένω
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Originally posted by Somari View Post
                                LOL εδώ μερικοί παίρνουμε 600 και 700 το μήνα, και δεν έχουμε πιο βασικά.πλάκα μας κάνεις;;;
                                ΥΓ: μη περιμένεις προφανώς το μισθό του μπαμπά σου...
                                Δεν τον περιμένω. Χαρτζιλίκι μου δίνει ο μπαμπάς, εφόσον δεν βρίσκω κάπου να δουλέψω. Θέλω να τελειώσω την σχολή γραφιστών και μετά να βρω μόνιμη δουλειά με καλά λεφτά για να την βγάλω καθαρή.

                                600-700 για σας όντως είναι τα χειρότερα, γιατί ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα(ΔΕΗ, ΕΥΑΘ, κινητό, ΟΤΕ, Φόρος οίκησης κ.α.). Σαν μην έφτανε αυτό. Είναι και τα τρόφιμα. Σε λίγο δεν θα μας μείνει και τίποτα για να βγούμε και έξω.

                                Αν ήταν στα 1000 ευρώ, ίσως θα την βγάζαμε μία και καλή μ' όλο τον ντόρο.

                                Επίσης για την όλη συζήτηση που λέτε ποίος τα έφαγε και ποίος όχι. Είναι ολοφάνερο ότι πολιτικοί, ομάδα πλούσιων(όπως Ωνάσης κ.α.) και πολυφημισμένων εταιρειών τα έχουν φάει. Η μεσαία και κάτω τάξη δεν ευθύνεται για το όλο χάος(εκτός μερικοί για τα εγκλήματα).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X