Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ 4ωρο και στον πατέρα μου δε με 10 ευρά και ανασφάλιστος δε. Και να δεν έχω την πολυτέλεια να παραιτηθώ. Του χρόνου που θα μένω και μόνος μου θα χει πλάκα...

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Μ'αρέσει πολύ όταν μιλάνε οι άσχετοι και κράζουν τους Δ.Υ.
      Καταλάβετε κάτι.Σε όλους τους χώρους εργασίας, είτε αυτός είναι δημόσιος είτε ιδιωτικός τομέας,υπάρχουν άνθρωποι που ξύνονται όλη μέρα,υπάρχουν άνθρωποι που γαμιούνται στη δουλειά όλη μέρα και υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν λιγότερο από το ωράριό τους ανάλογα το φόρτο εργασίας.
      Μόνο το Δημόσιο όμως υπάρχει πιθανότητα να σε πληρώνει περισσότερο απ' όσο παράγεις.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Πολυ σχετικος δειχνεις οταν δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα IT και δημοσιου..

        Comment


        • Originally posted by TheCursed View Post
          Μόνο το Δημόσιο όμως υπάρχει πιθανότητα να σε πληρώνει περισσότερο απ' όσο παράγεις.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Αν εγώ εργάζομαι σε συνθήκες σύγχρονης δουλείας, με λεηλατημένα εργασιακά δικαιώματα, αναγκαζόμενος να χτυπάω τρελά ωράρια και να παίρνω μισθούς πείνας, τότε, δε κοιτάζω ούτε ποιες είναι οι αιτίες για τις οποίες συμβαίνει αυτό, ούτε και τι μπορώ να κάνω για να μην είμαι, ούτε εγώ, ούτε και ο διπλανός μου δούλος.

            Πρέπει όλοι να είναι δούλοι.


            1η Μάη 2013.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Προς το παρόν δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, οι περισσότεροι μου φαίνεται πως τα έχουνε αποδεχτεί αλλά ίσως κάποτε κατά τύχη ίσως δούμε "μέρες Βαστίλης" και δω
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Γιατι γινεται αυτο δεν χρειαζεται και μεγαλη αναλυση για να το καταλαβεις, τι μπορεις να κανεις δηλαδη εκτος απο το να ψαχνεις για μια καλυτερη δουλεια??

                Comment


                • Μπορείς να γίνεις λίγο ρομαντικός και να πιστέψεις οτι θα καταφέρεις να αλλάξεις το ισχύον οικονομικό καθεστώς. Και παράλληλα μέχρι να το αλλάξεις να βρεις και καμιά καλύτερη δουλειά για να την βγάζεις κάπως.

                  Comment


                  • Originally posted by Loggo View Post
                    Αν εγώ εργάζομαι σε συνθήκες σύγχρονης δουλείας, με λεηλατημένα εργασιακά δικαιώματα, αναγκαζόμενος να χτυπάω τρελά ωράρια και να παίρνω μισθούς πείνας, τότε, δε κοιτάζω ούτε ποιες είναι οι αιτίες για τις οποίες συμβαίνει αυτό, ούτε και τι μπορώ να κάνω για να μην είμαι, ούτε εγώ, ούτε και ο διπλανός μου δούλος.

                    Πρέπει όλοι να είναι δούλοι.
                    Για να μιλάμε λίγο πιο συγκεκριμένα, εγώ θα έλεγα σε πρώτη φάση να αλλάξει το αντιπαραγωγικό και αντικοινωνικό νεοελληνικό μοντέλο οριζόντιας αναδιανομής (και τα μυαλά τα οποία το δημιούργησαν) το οποίο είναι άμεσος και άμεσα εφικτός στόχος και στη συνέχεια βλέπουμε που θα κινηθούμε.

                    Ο κόσμος ποτέ δεν άλλαξε σε μια μέρα.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Μεχρι να το αλλαξεις το οικονομικο συστημα μιας και μαλλον θα παρει λιγο καιρο οπως φανταζομαι με τι θα ζεις?? Τα ετοιμα των γονιων οπως καταλαβαινω, και αν δεν πιασει και βρεθεις ανεργος ετων 50 θα πεις δεν πειραζει αγωνιστηκα για μια ιδεα και δεν συμβιβαστικα με 10ωρα και μισθους πεινας.. win/win situation το βλεπω..

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Πολυ σχετικος δειχνεις οταν δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα IT και δημοσιου..
                        Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο άσχετος είσαι και πόσο σχετικός είμαι εγώ.
                        Εγώ πέρσι δούλευα νυχτερινός σε ξενοδοχείο.Υπήρχαν μέρες που δούλευα ένα 8ωρο σερί (3-4 φορές σε 5μήνες),υπήρχαν και φορές (10-20 το πεντάμηνο) που για 8 ώρες πιανόταν ο κώλος μου να κάθεται σε μια καρέκλα και να βλέπω ταινίες και σειρές.Τις περισσότερες φορές βέβαια δούλευα σύνολο 2-3 ώρες και τις υπόλοιπες ώρες χάζευα στο ίντερνετ,έβλεπα ταινίες,έπαιζα κλπ.Το ίδιο θα κάνω και φέτος λογικά.Όλα αυτά στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ!!!
                        Ο πατέρας μου από την άλλη,είναι στο Δημόσιο,ένα χρόνο πριν βγει στη σύνταξη,και κάθεται και δουλεύει τουλάχιστον 7 ώρες από τις 8.Και είναι ένα χρόνο πριν τη σύνταξη,που σημαίνει ότι έχει περάσει ουκ ολίγα,οκ;
                        Άλλο παράδειγμα.Φίλος ντηλιβεράς.Ανασφάλιστος με 25 ευρώ τη μέρα,για 6 ώρες και σήμερα πήγε 3 παραγγελίες.Και τελευταία φορά που έλεγξα,η επιχείρηση ανήκει σε ΙΔΙΩΤΗ!!!
                        Όποιος έχει πάει στρατό καταλαβαίνει αυτό που λέω.Οι υπόλοιποι απλά συνεχίζουν να αναμασάνε την ίδια καραμέλα με όλους τους άσχετους.
                        να σας θυμίσω λοιπόν κάτι που σίγουρα θα το έχετε ακούσει κι εσείς εκεί.
                        "Αν ήξεραν οι μισοί φαντάροι,πως περνάνε οι άλλοι μισοί,θα είχαμε εμφύλιο πόλεμο".
                        Εν ολίγοις αυτό που λέω άσχετε φίλε μου,είναι πως όλα εξαρτώνται από την ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!Τώρα αν εσύ θες να συνεχίσεις να κατηγορεί το Δημόσιο για όλα τα στραβά που σου συμβαίνουν,ελεύθερα,αλλά μην περιμένεις να σε πάρω και στα σοβαρά μετά.

                        edit:Μόλις διάβασα το ποστ του Λόγκο.Πάρα μα πάρα πολύ σωστός.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Οσο σχετικος εισαι με gaming αλλα τοσο εισαι και εδω.. Προφανως υπαρχουν βυσματικες δουλειες παντου αλλο η εξαιρεση και αλλο ο κανονας ομως, και μονο που συγκρινεις ΙΤ με δημοσιο δειχνει το ποσο σχετικος εισαι. Επισης χωρις να θελω να σε προσβαλω δεν μιλουσα τοσο για δουλειες που μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε και για θεσεις ανειδικευτου..

                          Γενικα μη λες χαζομαρες και μην αποκαλεις ετσι ευκολα ασχετο τον αλλο με βαση τις προσωπικες σου εμπειριες γιατι φαινεσαι ακομα πιο ασχετος απο οσο εισαι..

                          Comment


                          • Originally posted by Altair View Post
                            Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο άσχετος είσαι και πόσο σχετικός είμαι εγώ.
                            Εγώ πέρσι δούλευα νυχτερινός σε ξενοδοχείο.Υπήρχαν μέρες που δούλευα ένα 8ωρο σερί (3-4 φορές σε 5μήνες),υπήρχαν και φορές (10-20 το πεντάμηνο) που για 8 ώρες πιανόταν ο κώλος μου να κάθεται σε μια καρέκλα και να βλέπω ταινίες και σειρές.Τις περισσότερες φορές βέβαια δούλευα σύνολο 2-3 ώρες και τις υπόλοιπες ώρες χάζευα στο ίντερνετ,έβλεπα ταινίες,έπαιζα κλπ.Το ίδιο θα κάνω και φέτος λογικά.Όλα αυτά στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ!!!
                            Ο πατέρας μου από την άλλη,είναι στο Δημόσιο,ένα χρόνο πριν βγει στη σύνταξη,και κάθεται και δουλεύει τουλάχιστον 7 ώρες από τις 8.Και είναι ένα χρόνο πριν τη σύνταξη,που σημαίνει ότι έχει περάσει ουκ ολίγα,οκ;
                            Άλλο παράδειγμα.Φίλος ντηλιβεράς.Ανασφάλιστος με 25 ευρώ τη μέρα,για 6 ώρες και σήμερα πήγε 3 παραγγελίες.Και τελευταία φορά που έλεγξα,η επιχείρηση ανήκει σε ΙΔΙΩΤΗ!!!
                            Όποιος έχει πάει στρατό καταλαβαίνει αυτό που λέω.Οι υπόλοιποι απλά συνεχίζουν να αναμασάνε την ίδια καραμέλα με όλους τους άσχετους.
                            να σας θυμίσω λοιπόν κάτι που σίγουρα θα το έχετε ακούσει κι εσείς εκεί.
                            "Αν ήξεραν οι μισοί φαντάροι,πως περνάνε οι άλλοι μισοί,θα είχαμε εμφύλιο πόλεμο".
                            Εν ολίγοις αυτό που λέω άσχετε φίλε μου,είναι πως όλα εξαρτώνται από την ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!Τώρα αν εσύ θες να συνεχίσεις να κατηγορεί το Δημόσιο για όλα τα στραβά που σου συμβαίνουν,ελεύθερα,αλλά μην περιμένεις να σε πάρω και στα σοβαρά μετά.

                            edit:Μόλις διάβασα το ποστ του Λόγκο.Πάρα μα πάρα πολύ σωστός.
                            O φίλος σου πήρε 3 παραγγελίες γιατί τόσες του δώσανε, αν του δίνανε 10 δεν θα είχε την επιλογή να πει εγώ θα πάω τις 3 (βέβαια αν συνεχίσει για καιρό να έχει 3 παραγγελίες τη μέρα τότε μάλλον το μαγαζί θα κλείσει κτλ κτλ αλλά μετά μπλέκονται και άλλοι παράγοντες οπότε ας μην επεκταθούμε). Αυτοί που κάθονται στο δημόσιο, κάθονται όχι επειδή δεν έχουν δουλειά να κάνουν αλλά πολύ απλά επειδή μπορούν να κάθονται. Και μπορεί να λες εσύ για το παράδειγμα του δικού σου πατέρα που είναι δημόσιος υπάλληλος και δουλεύει αντί να κοροϊδεύει τον κόσμο αλλά μπορώ να σου πω κι εγώ για το δικό μου πατέρα που στη δουλειά του εμπλέκεται με δημόσιες υπηρεσίες και με αυτά που βλέπει ακόμα και τώρα τραβάει τα μαλλιά του.
                            Δουλεία και δημόσιο είναι αστείο να αναφέρονται στην ίδια πρόταση. Όπως το ίδιο αστείο είναι να νομίζουμε ότι ο λόγος της κρίσης που περνάμε είναι ο δημόσιος τομέας. Το ότι δεν είναι ο λόγος όμως δεν αναιρεί ότι πρέπει να αλλάξει ριζικά αν θέλουμε να μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε (με το όποιο οικονομικο-κοινωνικο μοντέλο μπορεί να εφαρμοστεί υποθετικά).

                            Όταν 3 δεκαετίες στο δημόσιο γίνεται φαγοπότι ε λογικό είναι να μην λήξει αναίμακτα όλο αυτό. Είναι σαν κάτι δήθεν οικολόγους που στα μέρη μου ωρύονται να μην γίνει καινούριο εργοστάσιο της ΔΕΗ επειδή σε εκείνη τη περιοχή υπάρχει κάποιο είδος πουλιού αλλά δεν τους πειράζει ότι τρώμε τους ρύπους ενός εργοστασίου του 70. Όσο κάποιοι κάνουν πλάτες σε παράσιτα (προφανώς και δεν είναι όλοι αλλά αυτό δεν αναιρεί την ύπαρξη τους) τόσο πιο βαθιά στο βούρκο θα μπαίνουμε.

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Οσο σχετικος εισαι με gaming αλλα τοσο εισαι και εδω.. Προφανως υπαρχουν βυσματικες δουλειες παντου αλλο η εξαιρεση και αλλο ο κανονας ομως, και μονο που συγκρινεις ΙΤ με δημοσιο δειχνει το ποσο σχετικος εισαι. Επισης χωρις να θελω να σε προσβαλω δεν μιλουσα τοσο για δουλειες που μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε και για θεσεις ανειδικευτου..

                              Γενικα μη λες χαζομαρες και μην αποκαλεις ετσι ευκολα ασχετο τον αλλο με βαση τις προσωπικες σου εμπειριες γιατι φαινεσαι ακομα πιο ασχετος απο οσο εισαι..
                              Στην δουλειά μου δεν είμαι ανειδίκευτος οκ;Πάει αυτό.Δεύτερον δεν λέω χαζομάρες σου δίνω αληθινά παραδείγματα για να καταλάβεις αυτό που λέω εδώ και 3 ποστ.Το δημόσιο δεν είναι ο επίγειος παράδεισος που νομίζετε όλοι.Δε λέω ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι καλύτερος ούτε καν έτσι,αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα,λέγοντας ότι ο μεν ξύνεται και ο άλλος σκοτώνεται.Ανάλογα με το πόστο και ανάλογα με την περίπτωση,όλα το ίδιο είναι.Εσύ συνέχισε πιστεύεις ότι θες.Είσαι τόσο άσχετος που δεν χρειάζεται καν συνεχίσω την κουβέντα.Α,κάτι ακόμα.Η τελευταία σου φράση έρχεται σε τεράστια αντίθεση με την πρώτη.

                              Sub πιστεύεις ότι 10 παραγγελίες είναι πολλές;θα σου δώσω ένα ακόμα παράδειγμα.Ο συγκεκριμένος φίλος μου,το μέγιστο πάει 14,το ελάχιστο ΚΑΜΙΑ.Δουλεύει 6 ώρες,παίρνει 25 ευρώ.Ένας άλλος φίλος μου,δουλεύει 8 ώρες,παίρνει τα ίδια λεφτά και πάει τουλάχιστον 25.Σε άλλο μαγαζί.Όταν δεν έχει δουλειά,απλά δεν έχει δουλειά.Τόσο απλό.Είναι που θα πέσεις.Μια φίλη μου σε δημόσιο νοσοκομείο έχει τσακίσει χέρι,μέση,αυχένα από την δουλειά,και στο ίδιο δημόσιο νοσοκομείο μητέρα φίλης μου είναι απλά στα τηλέφωνα και όλη μέρα ξύνεται.Δεν έχει να κάνει αν είναι ιδιωτικός ή δημόσιος τομέας,αυτό πρέπει να καταλάβετε.Είναι θέμα εργοδότη,πόστου και αρμοδιοτήτων.
                              Δεν μπορείτε λοιπόν να κατηγορείτε τους Δ.Υ. ως τεμπέληδες,Έτυχε να είναι σε πόστο που ευνοούνται.Αν ήσασταν στη θέση τους,το ίδιο θα κάνατε.Παραδεχτείτε το να τελειώνει εδώ αυτή ανούσια ιστορία.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Ο δημόσιος τομέας δεν είναι παραγωγικός πολλές υπηρεσίες δεν έχουνε λόγο ύπαρξης, υπάρχουνε απλώς για να βγάζουν εκατό χαρτιά που τα στοιχεία απο αυτά τα 100 χαρτιά θα μπορούσαν να εμπεριέχονται σε 3-4 τέσσερα. Το απόλυτο τίποτα, πουθενάδες οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι. Είναι γνωστό πως μπήκανε οι περισσότεροι μέσα και τώρα τα πληρώνει τα σπασμένα η νέα γενιά εμείς, με μισθούς της πλάκας κτλ ε θα πέσει πολύ ξύλο καποια μέρα.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X