Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by straier View Post
    Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα πάντως είναι άλλο ένα βήμα για την κληροδότηση του πλούτου σε συγκεκριμένα άτομα και στην αναξιοκρατία.
    Είμαι κι εγώ υπέρ της φοίτησης χωρίς δίδακτρα και λοιπά, αλλά ας μην καταστροφολογούμε. Όλος ο κόσμος με ιδιωτικά πανεπιστήμια λειτουργεί (ή και δημόσια με τσουχτερά δίδακτρα) και δεν είδα και πολλές ανεπτυγμένες χώρες να είναι περισσότερο αναξιοκρατικές από την Ελλάδα.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Originally posted by TheCursed View Post
      Είμαι κι εγώ υπέρ της φοίτησης χωρίς δίδακτρα και λοιπά, αλλά ας μην καταστροφολογούμε. Όλος ο κόσμος με ιδιωτικά πανεπιστήμια λειτουργεί και δεν είδα και πολλές ανεπτυγμένες χώρες να είναι περισσότερο αναξιοκρατικές από την Ελλάδα.
      Αυτό είναι μία μόνο από τις πτυχές του θέματος, δηλαδή πέρα από το καθαρά πρακτικό της υπόθεσης που λέει ότι όποιος δεν έχει να πληρώσει τον πίνει από εκεί και πέρα είναι και θέμα κουλτούρας. Μπαίνεις δηλαδή σε μίαλογική ότι πας για να αγοράσεις την γνώση σαν ένα προϊόν που θα σου αποφέρει κέρδος. Το ελληνικό πανεπιστήμιο έχοντας τα μύρια όσα προβλήματα με την τωρινή του μορφή, τουλάχιστον για αυτόν που θα κοιτάξει να το εκμεταλλευτεί του δίνει τη δυνατότητα να πάει ένα βήμα μπροστά σε επίπεδο σκέψης και αντίληψης συνολικά.

      Comment


      • Originally posted by Somari View Post
        Όλων των ΚΚΕ? Μλκκε κκεμλ κλπ? Α ρε ταννο δε τη παλεύεις μια οι τύποι ακόμα στη ψειρου είναι
        Μια χαρά την παλεύω. Απλά δεν έχαψα την προπαγάνδα τους. Το ήξερα ότι η δίωξη εις βάρος της Χ.Α. ήταν παράνομη. Μετά από την τρίτη απολογία Ρουπακιά έγιναν οι αποκαλύψεις. Τώρα πέφτει η «κυβέρνηση» αυτή. Περιμένετε λίγο ακόμα και θα δείτε. Σε λίγο καιρό ελευθερώνεται η Ελλάδα οριστικά απ' αυτούς.
        sigpic

        Comment


        • Πότε έγινες χρυσαύγουλο αγορίνα μου; Μεχρι πρότινος μας το παιζες αντίθετος...
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι εάν δεν ήταν δωρεάν η τριτοβάθμια εκπαίδευση, ο αδερφός μου και εγώ δεν θα είχαμε σπουδάσει, όχι ότι είμαι από καμιά άπορη οικογένεια, αλλά απλά δεν περίσσευαν χρήματα για να σπουδάσουμε σε άλλη πόλη, πόσο μάλλον να πληρώνουμε και δίδακτρα από πάνω. Τώρα θα μου πεις γιατί να σπουδάσουν όλοι ; Και δεν θα έχεις άδικο, αλλά το να θες να σπουδάσεις και να μην μπορείς είναι κάτι που δεν θέλω να σκεφτώ καν.

            Comment


            • Originally posted by sOLiD SNAKE
              Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι εάν δεν ήταν δωρεάν η τριτοβάθμια εκπαίδευση, ο αδερφός μου και εγώ δεν θα είχαμε σπουδάσει, όχι ότι είμαι από καμιά άπορη οικογένεια, αλλά απλά δεν περίσσευαν χρήματα για να σπουδάσουμε σε άλλη πόλη, πόσο μάλλον να πληρώνουμε και δίδακτρα από πάνω. Τώρα θα μου πεις γιατί να σπουδάσουν όλοι ; Και δεν θα έχεις άδικο, αλλά το να θες να σπουδάσεις και να μην μπορείς είναι κάτι που δεν θέλω να σκεφτώ καν.
              Δεν ειπε κανεις να μην υπαρχει δωρεαν εκπαιδευση, ειναι παραλογο ομως να μην υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια. Αλλα τι να κανουμε ο Ελληνας κρινει το χρημα, οποιος βγαζει χρηματα ειναι πονηρος βρωμικος αισχροςκερδης ανηθικος και δε ξερω τι αλλο. Αυτη η μιζερια μας οδηγησε ως εδω και θα το φαμε καλα το αγγουρακι για μερικα χρονια ακομη μεχρι να αλλαξουμε νοοτροπια και να γινουμε ειλικρινεις. Και πανω απ'ολα να σταματησουμε να φοβομαστε και να μαστε drama queens.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Originally posted by sOLiD SNAKE
                Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι εάν δεν ήταν δωρεάν η τριτοβάθμια εκπαίδευση, ο αδερφός μου και εγώ δεν θα είχαμε σπουδάσει,
                από αυτούς που έχουνε σπουδάσει οι μισοί και περισσότεροι (μάλλον πολύ περισσότεροι) δεν θα είχανε σπουδάσει εάν δεν υπήρχαν δημόσια ΑΕΙ/ΤΕΙ.

                Γενικά αν δεν υπήρχαν δημόσια σχολεία και ΑΕΙ/ΤΕΙ ένα 85-90% του πληθυσμού θα ήταν τούβλα.

                Originally posted by sOLiD SNAKE
                Τώρα θα μου πεις γιατί να σπουδάσουν όλοι ;
                γιατί είναι στα δικαιώματα του ανθρώπου
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Εγώ αυτό που βλέπω είναι τα δημόσια να πηγαίνουν προς ιδιωτικοποίηση και όχι την ίδρυση ιδιωτικών.

                  Comment


                  • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                    Εγώ αυτό που βλέπω είναι τα δημόσια να πηγαίνουν προς ιδιωτικοποίηση και όχι την ίδρυση ιδιωτικών.
                    ε ναι αυτο θέλουνε να κάνουν στην Ελλάδα, όλα να γίνουν ιδιωτικά. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

                    Όποιος έχει λεφτά θα μάθει γράμματα όποιος δεν εχει (δηλαδή η πλειοψηφεία του πληθυσμού) ας είναι τούβλα. Είναι καλό για τους έχοντες την εξουσία να υπάρχουν πάρα πολλά "τουβλα"
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Ωραία όλα αυτά που γράφετε, πράγματι δε διαφωνώ με τίποτα. Αλλά για εμένα η αξιοκρατία ή η απουσία της συγκεκριμένα είναι καθαρά πολιτισμικό χαρακτηριστικό κι επηρεάζεται σε πολύ μικρό βαθμό από το επίπεδο και τις δομές της εκπαίδευσης στην κοινωνία (η σχέση είναι κυρίως αντίστροφη). Μπορούμε να σύρουμε τα χίλια όσα στην προοπτική της "εκπαίδευσης για λίγους", αλλά αν μη τι άλλο δε θα αποτελέσει αίτιο αναξιοκρατίας από μόνη της και ειδικά στην Ελλάδα όπου ούτως ή άλλως κυριολεκτικά δε γίνεται να υπάρξει περισσότερη αναξιοκρατία στους περισσότερους τομείς της ζωής.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Παιδεία <> εκπαίδευση
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Originally posted by Somari View Post
                          Παιδεία <> εκπαίδευση
                          Σωστό και αυτό, βέβαια την Παιδεία δεν την προσφέρουν καν τα Ιδρύματα κατά τη γνώμη μου, αλλά οι κοινωνικές σχέσεις και το επίπεδο ευημερίας (όχι μόνο υλικής). Δε θεωρώ πως απέκτησα Παιδεία ούτε στο σχολείο, ούτε στο Πανεπιστήμιο (τουλάχιστον όχι μέσω του προγράμματος σπουδών).

                          Μεγάλη κουβέντα.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Originally posted by Somari
                            Πότε έγινες χρυσαύγουλο αγορίνα μου; Μεχρι πρότινος μας το παιζες αντίθετος...
                            Τους Χ.Α. τους έχω σαν όπλο εναντίον όλων των άλλων κομμάτων. Δεν τους υποστηρίζω ακριβώς. Πάνω απ' όλα ο πατριωτισμός. Αυτοί είναι απλά τα χέρια και τα πόδια, εγώ έχω το νου μου που δρω μια χαρά.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Ramparter View Post
                              Αλλα τι να κανουμε ο Ελληνας κρινει το χρημα, οποιος βγαζει χρηματα ειναι πονηρος βρωμικος αισχροςκερδης ανηθικος και δε ξερω τι αλλο.
                              Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις βέβαια, που το παίζουν κιολας και ευεργέτες κατά καιρούς! Οι σημερινοί ευεργέτες θα έπρεπε να συλλαμβάνονται, έχει πει κάποιος. Αν ο άλλος το έχει βγάλει παράνομα το χρήμα, γιατί να μην τον κράξεις, εφόσον έχεις αποδείξεις βέβαια.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Originally posted by BigBOSS View Post
                                ε ναι αυτο θέλουνε να κάνουν στην Ελλάδα, όλα να γίνουν ιδιωτικά. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

                                Όποιος έχει λεφτά θα μάθει γράμματα όποιος δεν εχει (δηλαδή η πλειοψηφεία του πληθυσμού) ας είναι τούβλα. Είναι καλό για τους έχοντες την εξουσία να υπάρχουν πάρα πολλά "τουβλα"
                                Αστειευεσαι μαλλον αλλα δυστυχως πολλοι αυτο πιστευουν. Τουβλα βγαινουν ουτως ή αλλως απο τα πανεπιστημια οι περισσοτεροι.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X