Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • δε νομίζω.τόσο καιρό δεν κάναμε κάτι για αλλαγή του ονόματός τους.αυτοί τώρα θέλουν να το κάνουν Μακεδονία.μάλλον πάντα θέλανε αλλά τώρα το διεκδικούν πιο έντονα.
    Carpe diem

    Comment


    • Μισό λεπτάκι, για να μην μπερδέψουμε κάποια πράγματα. Το κράτος λέγεται "Δημοκρατία της Μακεδονίας" και όχι "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας". Ο δεύτερος όρος αποτελεί έναν, στην ουσία, προσδιορισμό υπό τον οποίο εισήχθη στον Ο.Η.Ε. Το ότι εξακολουθούν πολλοί να χρησιμοποιούν τον προσδιορισμό αυτό έχει να κάνει με σεβασμό της απόφασης του Ο.Η.Ε. και των θέσεων της Ελλάδας.

      Αυτό που θέλουν αυτοί, είναι να αναγνωριστεί το κράτος σε όλα τα κράτη τους κόσμου και επίσημα στον Ο.Η.Ε. ως "Δημοκρατία της Μακεδονίας" και όχι να ονομαστεί έτσι, καθώς ήδη ονομάζεται έτσι. Αυτό που θέλει η Ελλάδα, είναι να μετονομαστεί.

      Όσον αφορά τις προτάσεις, η ιδανική λύση κατ'εμέ είναι το "Nova Makedonija" και νομίζω πως καλύπτει, ή έστω θα έπρεπε να καλύπτει, τις δυο πλευρές.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • εγω παντος θα ελεγα το εξης, αφου η Μακεδονια ειναι Ελληνικη, και οι αποδηξεις για αυτο ειναι ακραδαντες, γιατι να μην ονομαστει Ελληνικη Μακεδονια? και να προσχωρησει στην Ελλαδα?

        Comment


        • το καλύτερο.
          Carpe diem

          Comment


          • Πρωτον, θα πρεπει να νιωσετε ενα πραγμα: η προταση "Η Μακεδονια ειναι Ελληνικη" ειναι ενα εντελως ηλιθιο λαθος το οποιο κανει το 99% των ελληνων και αυτο επειδη το ειπαν στην Βουλη το 1996.

            Το σωστο ειναι "Η Μακεδονια ειναι ΕΛΛΑΔΑ"!!! Δεν ειναι ενα κτημα, κατι το υλικο για να το εχει καποια χωρα, αλλα αποτελει εδαφος την ελληνικης επικρατειας και ετσι θεωρηται ως ΕΛΛΑΔΑ.

            Απο εκει και περα, απο ολες αυτες τις μαλακιες με τα ανω-κατω και δεξια, αρχιζω να κουραζομαι και να βαριεμαι. Ας την πουν οπως θελουν, αλλα να ξερουν οτι εαν κανουν καμια μαλακια με τα ιστορικα γεγονοτα θα μας βρουν μπροστα μας.

            Το γεγονος οτι ιστορικα η περιοχη της Μακεδονιας εκτινοταν στο μεγαλυτερο μερος των Βαλκανιων ειναι ιστορικως αποδεδειγμενο και δεν χωραει συζητησης. Το ιδιο ομως ηταν και η Μικρα Ασια, το ιδιο και η Μεγαλη Ελλαδα, το ιδιο και ενα καρο αλλες περιοχες ανα τον κοσμο. Εαν αυτοι οι ανθρωποι νιωθουν λοιπον Μακεδονες ιστορικα, με γεια τους με χαρα τους. Το ονομα δεν θα αλλαξει ομως την ιστορια.

            Γνωμη μου ειναι οτι αυτο το οποιο θα πρεπει να κανει η Ελλαδα και να φροντισει να κοιταξει και να διασφαλισει ειναι η ιστορικη αληθεια και πραγματικοτητα και ταυτοτητα. Τα ονοματα δεν κανουν τα κρατη, η ιστορια τους τα κανει. Ετσι ολος ο κοσμος ξερει οτι οι Τουρκοι ειναι κατακτητες στην Κυπρο, οτι επεβαλαν την Μικρασιατικη καταστροφη, οτι οι Βουλγαροι ηταν καποτε κατακτητες της Θεσσαλονικης την οποια απελευθερωσαν οι Ελληνες κτλ. Η ιστορια δεν διαγραφεται. ΑΥΤΟ ειναι που πρεπει να κοιταμε.
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • Χαιρετώ παίδες.Δεν ποσταρω συχνά τώρα τελευταία επειδή

              Ας πω και εγώ την γνώμη μου.

              Καταρχάς διαφωνώ κάθετα με οποιαδήποτε ονομασία φέρει το όνομα Μακεδονία.Το ξέρω ότι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε,όμως είναι απαράδεκτο να λάβει η χώρα αυτή ονομασία που να φέρει το όνομα Μακεδονία.Οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τους αρχαίους Μακεδόνες και μάλιστα αυτό είναι κάτι που το παραδέχονται και οι ίδιοι!!!Αυτοί απλώς υποστηρίζουν ότι η αρχαία Ελλάδα και η αρχαία Μακεδονία ήταν 2 εντελώς διαφορετικές πολιτικές οντότητες και ότι αργότερα,επί βυζαντινών χρόνων,κατέβηκαν στα βαλκάνια,εγκαταστάθηκαν στην περιοχή που ζούσαν οι αρχαίοι Μακεδόνες και έπειτα συγχωνεύτηκαν και δημιουργήθηκε ο λαός που κατοικεί αυτήν την σταιγμή στα Σκόπια.Για να στηρίξουν αυτά τους τα ψέματα,επιστρατεύουν επιχειρήματα τα οποία είναι το λιγότερο γελεία και επιστημονικώς αστήρικτα.Για παράδειγμα,ισχυρίζονται ότι οι Μακεδόνες και οι αρχαίοι Έλληνες ήταν 2 εντελώς διαφορετικές φυλές.

              Εγώ θα πω μόνο 2 αντεπιχειρήματα που καταρρίπτουν τις θεωρίες τους.

              1)Στην αρχαιότητα στους ολυμπιακούς αγώνες μπορούσαν να λάβουν μέρος ΜΟΝΟ Έλληνες.Οι αρχαίο Μακεδόνες συμμετείχαν.Τα συμπεράσματα δικά σας.
              2)Αν υπάρχει μακεδονική εθνότητα τότε που στο καλό είχε κρυφτεί κατά την διάρκεια των βαλκανικών πολέμων;Αν υπήρχη τέτοια εθνότητα τότε λογικά δεν θα έπρεπε οι "μακεδόνες" να αντισταθούν στις κατακτητικές ορέξεις των Ελλήνων,των Βουλγάρων και των Σέρβων που ήθελαν να προσαρτήσουν τα εδάφη της Μακεδονίας εκείνη την περίοδο;Δεν βγήκαν να πολεμήσουν οι μακεδόνες για την ανεξαρτησία τους γιατί πολύ απλά η μακεδονική εθνότητα είναι κάτι που επινοήθηκε αρκετά χρόναι μετά τους βαλκανικούς πολέμους.

              Αυτάαα.Πιθανόν να μην μπορέσω να απαντήσω σε επόμενα ποστς γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να πηγαίνω συχνά σε νετ καφε λόγω στρατού...(την τύχη μου,άλλοι 10 μήνες μείνανε. )



              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Dj μαλλον εχεις χασει κεφαλαια στην Ιστορια που διδασκονται οι ανω μακεδονες δεξια Αλβανοι κατω γιουσλαβοι κλπ κλπ απο τα λιγα που ξερω ειναι πως ισχυρηζονται οτι η Μακεδονια ηταν ανεξαρτητη της Ελλαδας και οτι υπηρχε μισος με τους δυο λαους, υπηρχε μια μακεδονικη γλωσσα, ουτε ελληνικη ουτε σκοπιανοι και ενοειτε πως ο Μεγα Αλεξανδρος ηταν δικος τους, απο κει και περα οι Ελληνες καναν γενοκτονια και διωγμο των Μακεδονων κατα τους Βαλκανικους και κατακτησαμε τοτε τη Μακεδονια στην οποια ομως παρεμεινε μια Μακεδονικη μειονοτητα (που πολυ φοβαμε οτι θα θελουν να αναγνωριστει και κατι τετοιο μετα το ονομα) απο κει και περα εχουν οπως διαβασατε και στην επιστολη Παπανδρεου ενα οραμα Μεγαλης Μακεδονιας, η οποια τους ανηκει και αυτη τη στιγμη καταπατειτε απο Ελληνες.

                ενα παναντολ για το πονοκεφαλο και εναστεντον για τα νευρα σε οποιον διαβασε το ποστ.

                Comment


                • Dj μαλλον εχεις χασει κεφαλαια στην Ιστορια που διδασκονται οι ανω μακεδονες δεξια Αλβανοι κατω γιουσλαβοι κλπ κλπ απο τα λιγα που ξερω ειναι πως ισχυρηζονται οτι η Μακεδονια ηταν ανεξαρτητη της Ελλαδας και οτι υπηρχε μισος με τους δυο λαους, υπηρχε μια μακεδονικη γλωσσα, ουτε ελληνικη ουτε σκοπιανοι και ενοειτε πως ο Μεγα Αλεξανδρος ηταν δικος τους, απο κει και περα οι Ελληνες καναν γενοκτονια και διωγμο των Μακεδονων κατα τους Βαλκανικους και κατακτησαμε τοτε τη Μακεδονια στην οποια ομως παρεμεινε μια Μακεδονικη μειονοτητα (που πολυ φοβαμε οτι θα θελουν να αναγνωριστει και κατι τετοιο μετα το ονομα) απο κει και περα εχουν οπως διαβασατε και στην επιστολη Παπανδρεου ενα οραμα Μεγαλης Μακεδονιας, η οποια τους ανηκει και αυτη τη στιγμη καταπατειτε απο Ελληνες.

                  ενα παναντολ για το πονοκεφαλο και εναστεντον για τα νευρα σε οποιον διαβασε το ποστ.
                  [/b]
                  Εντάξει, ας μην το πάμε εκεί. Αυτά μπορεί να κάνουν όποιον τα διαβάζει πρώτη φορά να θέλει Panadol και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, αλλά όποιος έχει συνηθίσει την ακροδεξιά προπαγάνδα, πιάνει την κοιλάρα του (με τα δυο χέρια) και γελάει δυνατά ή αισθάνεται άσχημα με το πόσο εκτός τόπου και χρόνου ζουν τα άτομα τα οποία πιστεύουν τέτοια πράγματα.

                  Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι, έτσι; Δεν ευθύνονται οι ίδιοι για τις άτοπες, αυτές, απόψεις τους, αλλά αυτοί που τους τις πασάρουν. Να 'ναι καλά οι "δημοκρατικές" κυβερνήσεις που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η προκοπή των πολιτών τους...
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Τριζουν τα κοκκαλα του Κυριλλου και του Μεθοδιου...
                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    • Dj μαλλον εχεις χασει κεφαλαια στην Ιστορια που διδασκονται οι ανω μακεδονες δεξια Αλβανοι κατω γιουσλαβοι κλπ κλπ απο τα λιγα που ξερω ειναι πως ισχυρηζονται οτι η Μακεδονια ηταν ανεξαρτητη της Ελλαδας και οτι υπηρχε μισος με τους δυο λαους, υπηρχε μια μακεδονικη γλωσσα, ουτε ελληνικη ουτε σκοπιανοι και ενοειτε πως ο Μεγα Αλεξανδρος ηταν δικος τους, απο κει και περα οι Ελληνες καναν γενοκτονια και διωγμο των Μακεδονων κατα τους Βαλκανικους και κατακτησαμε τοτε τη Μακεδονια στην οποια ομως παρεμεινε μια Μακεδονικη μειονοτητα (που πολυ φοβαμε οτι θα θελουν να αναγνωριστει και κατι τετοιο μετα το ονομα) απο κει και περα εχουν οπως διαβασατε και στην επιστολη Παπανδρεου ενα οραμα Μεγαλης Μακεδονιας, η οποια τους ανηκει και αυτη τη στιγμη καταπατειτε απο Ελληνες.

                      ενα παναντολ για το πονοκεφαλο και εναστεντον για τα νευρα σε οποιον διαβασε το ποστ.
                      [/b]
                      Αγορινα μου, μα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ!!! Λεω οτι σαν ΕΛΛΑΔΑ πιο πολυ με ενδιαφερει να κατοχυρώσω την ιστορικη αληθεια και να αποδειξω στον κοσμο οτι αυτο που διδασκονται στα σχολεια των Σκοπιων ειναι ΛΑΘΟΣ. Δεν εχω χασει ΚΑΝΕΝΑ κεφαλαιο της ιστοριας, μαλιστα θυμαμαι σαν χθες τον Μητσοτακη να λεει μπροστα σε ολη την ελληνικη βουλη πως σε δεκα χρονια θα εχει ξεχαστει το θεμα!

                      Εγω, σε αντιθεση με πολλους ελληνες "γνωστες" και πολιτικους, βουταω πρωτα την γλωσσα μου στο μυαλο μου και μετα μιλαω.
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • Η Μακεδονία είναι Ελληνική (περιοχή).
                        Carpe diem

                        Comment


                        • H Μακεδονια ειναι ΕΛΛΑΔΑ (περιοχη της Ελλαδος και οχι κτημα). Ρε, ρωτηστε και κανενα δασκαλο που ξερει πεντε πραγματα παραπανω απο γλωσσολογια και εκφραση! Μην εκτίθεστε...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • To thema sthn olh ypothesh den einai toso poly h istorikh plevra kai ta gegonota, oson afora afton ton tomea o DJ Solid exei dikio pistevw.

                            Afto pou mas kaiei perissotero einai to na mhn mas vgaloun argotera Slavikh moionothta sthn Makedonia pou einai Ellada opws leei kai o Solid kai zhthsoun aneksarthtopoihsh kai etsi paroun edafos sto tsampa h ginei kapoios polemos.

                            Twra ta peri istorias emena mou akougontai poio defterevonta.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Το γεγονος οτι ιστορικα η περιοχη της Μακεδονιας εκτινοταν στο μεγαλυτερο μερος των Βαλκανιων ειναι ιστορικως αποδεδειγμενο και δεν χωραει συζητησης. Το ιδιο ομως ηταν και η Μικρα Ασια, το ιδιο και η Μεγαλη Ελλαδα, το ιδιο και ενα καρο αλλες περιοχες ανα τον κοσμο. Εαν αυτοι οι ανθρωποι νιωθουν λοιπον Μακεδονες ιστορικα, με γεια τους με χαρα τους. Το ονομα δεν θα αλλαξει ομως την ιστορια.
                              [/b]
                              H ιστορία αλλάζει και απότι αποδεικνύεται στην πράξη αλλάζει πολύ εύκολα. Ευτυχώς ή δυτυχώς ζω και ζεις σε μία χώρα με πλούσια ιστορία, με μιά βόλτα όμως έξω από το πρώτο κιόλας λεπτό καταλαβαίνεις ότι αυτή η πλούσια ιστορία έχει αλλάξει. Αν σκεφτείς πως ήταν η Ελλάδα πριν 50 χρόνια και πως είναι τώρα νομίζω φαίνεται αμέσως διαφορά, διαφορά η οποία δεν δικαιολογείται ως φυσιολογική εξέλιξη στο πέρασμα του χρόνου. Το ποιους συμφέρει να μην έχουμε ιστορία και ταυτότητα νομίζω είναι προφανές...
                              Το θέμα με τα Σκόπια έχει 2 πλευρές. Η πρώτη η οποία είναι αυτή η οποία φαίνεται άμεσα είναι η αναταραχή που θα δημιουργηθεί στν περιοχή με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει (αναφέρθηκαν και πιο πάνω, να μην τα επαναλαμβάνω). Η δεύτερη πιο σημαντική και διαχρονική είναι η παραποίηση της ιστορίας που πάει να γίνει με ύπουλους σκοπούς. Τα ίδια και στο Κόσοβο, δεν μπορεί να είναι τυχαίο αυτό για να μην πάμε και πιο πίσωστην δεκαετία του 90 να αναφέρουμε περιστατικά. Ο "συνωστισμός" που μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο για τη Σμύρνη τώρα μπορεί να φαίνεται λογικό ότι προκαλεί αντιδράσεις, σε 100 χρόνια όμως δεν είναι καθόλου απίθανο κάτι τέτοιο να είναι απλά ο κανόνας. Τελικό αποτέλεσμα; 2 εκδοχές, μία απλά τα Βαλκάνια σε συνεχή αναταραχή με συνέπεια "εξασθενημένα" κράτη και μία άλλη μερικά πρώην έθνη χωρίς ταυτότητα πλέον έτοιμα να δεχθούν ότι τους προστάξουν.
                              Έχουμε ανοίξει τις πόρτες και βάζουμε στο σπίτι μας τον δούρειο ίππο και κάποιοι συνεχίζουν να βλέπουν και να μιλάνε για φασίστες, εθνικιστές και Ελληνάρες....

                              Comment



                              • Έχουμε ανοίξει τις πόρτες και βάζουμε στο σπίτι μας τον δούρειο ίππο και κάποιοι συνεχίζουν να βλέπουν και να μιλάνε για φασίστες, εθνικιστές και Ελληνάρες....
                                [/b]
                                Μην είσαι απόλυτος.
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X