Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • (δεν κρατιέμαι, θα σχολιάσω)
    Στα περί θρησκευτικών, στη πραγματικότητα η Ιστορία τείνει προς τη μεριά του Somari.
    Σε αντίθεση με ό,τι μπορεί να πιστεύετε/να σας έχουν διδάξει στο σχολείο, η ύπαρξη του Ιησού σαν ιστορικό πρόσωπο αμφισβητείται πολύ έντονα τα τελευταία χρόνια. Εξηγώ:

    Ο τύπος θεωρητικά έζησε στην καλύτερα τεκμηριωμένη εποχή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, ωστόσο οι Ρωμαίοι ιστορικοί του πρώτου αιώνα δεν αναφέρουν πουθενά τον λεγάμενο κύριο, πράγμα εντελώς παράλογο. Υποτίθεται πως ανάσταινε νεκρούς και θεράπευε αρρώστους, είναι δυνατόν να μην έπεσε τίποτα, μα τίποτα στην αντίληψη τους? Ακόμη και τα κείμενα των ραβίνων της εποχής (των 'μεγάλων εχθρών' του, ντε!), που αναφέρουν και καταδικάζουν αρκετούς αιρετικούς δεν λένε τίποτα για κάνεναν Ιησού.
    Η μόνη ιστορική αναφορά στον Ιησού δεν γίνεται παρά στα κείμενα του Ιώσηπου (Josephus), σε μία και μοναδική παράγραφο που εμφανίστηκε ως δια μαγείας στα γραπτά του 4 αιώνες μετά τη συγγραφή τους (στα χρόνια του Κωνσταντίνου, αν σας λέει τίποτα αυτό) και κάνει μπαμ από μακριά ότι είναι πλαστή.
    Το ίδιο ισχύει και για τη πόλη της Ναζαρέτ, την οποία περιέργως αγνοούν όλοι οι γεωγράφοι του πρώτου αιώνα και στοιχεία δείχνουν ότι δεν υπήρξε καν πριν το δεύτερο αιώνα.

    Ακόμη κι αν δεν μελετήσει κανείς σε βάθος, πάμπολλες προφανείς αντιφάσεις συμβάλλουν στην άποψη ότι ο Ιησούς ο Ναζωραίος στη πραγματικότητα δεν υπήρξε ποτέ. Σκεφτείτε:

    -δίκη για έναν υποτιθέμενο αιρετικό σε μια εποχή που οι μη-Ρωμαίοι πολίτες εχθροί της αυτοκρατορίας καταδικάζονταν χωρίς δίκη? Και μάλιστα ο έπαρχος προσφέρθηκε να ανταλλάξει την ελευθερία του με έναν πιστοποιημένο δολοφόνο? I mean, wtf?

    -αφαιρέθηκε από το σταυρό και ενταφιάστηκε? Μα, οι εγκληματίες σταυρώνονταν ακριβώς για να μείνουν πάνω στο σταυρό και να γίνουν δημόσιο θέαμα/παράδειγμα προς αποφυγήν για τους υπόλοιπους

    Κοινώς, ξεκολλήστε λίγο από αυτά που μαθαίνατε στο σχολείο. Ζούμε σε μία θεοκρατούμενη χώρα, αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι και κανένας σχολικός θεολόγος δεν πρόκειται να σας πει την αλήθεια για αυτά τα πράγματα. Ψάξτε και λίγο μόνοι σας και θα δείτε πόσες τρύπες έχει η 'ιστορική αλήθεια' του Χριστιανισμού.


    ΥΓ: εγώ τα παιδιά μου δεν θα βαφτίσω πάντως. Θεωρώ τον νηπιακό προσηλητισμό τουλάχιστον απαράδεκτο
    (ας λέει το σόι ό,τι θέλει, εγώ ονοματοδοσία θα κάνω στο ληξιαρχείο κι όχι στην εκκλησία)
    Now Playing:

    Vampire: The Masquerade Bloodlines

    Comment


    • Τι να μας πεις μωρέ και εσύ,πήγαινε πιες πράσινο τσάι που σε κάνει να φαντάζεσαι πράγματα
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • /thread (γμτ στο ενδιαμεσο προλαβε να ποσταρει και το σομαρι ).

        Comment


        • Eιναι λογικο οι αθεοι φορα να παιρνουν τετοιες θεσεις οταν λεει ο bigboss οτι πιστευω επειδη εγιναν θαυματα.

          Eγω προσωπικα δεν πιστευω επειδη εγιναν θαυματα και δεν υπαρχει επισης αποδειξη οτι ο Χριστος αναστηθηκε, υπαρχουν ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις. Το αν θα ειναι καποιος Χριστιανος σημαινει οτι εχει διαβασει αρχικα τη διαθηκη η την εχει διδαχθει και δεχεται πως αυτο το μυνημα αυτη η φιλοσοφια αυτα τα διδαγματα ειναι τα σωστα τα ορθα εκπορευωνται απο το Θεο και για αυτο πιστευει, τα θαυματα απο το Χριστο δεν εγινανα για να πιστεψουν οι πιστοι της εποχης αλλα οι απιστοι για αυτο να μην τα επικαλειστε για να υπερσπιστητε το Χριστιανισμο, οσον αφορα την ανασταση, ειναι ενα γεγονος για μενα το οποιο το δεχεσαι επειδη ειδη πιστευεις πως οσα ειπωθηκαν στις γραφες ειπωθηκαν απο τον ενσαρκωμενο Θεο και για αυτο δεχεσαι οτι στο τελος αναστηθηκε ειναι η λογικη συγγηρια που προκυπτει αν δεχθεις τις γραφες.

          Πολλοι βεβαια ειναι επιλεκτικοι, λενε πχ εγω δεχομαι αυτο αλλα οχι την αποκαλυψη η δε μου αρεσει αυτο κλπ κλπ, η διαθηκη δεν ειναι ενα μπακαλικο που διαλεγεις και περνεις η τη δεχεσαι αυτουσια η καθολου, οπως λεει και ο Χριστος, η ζεστους η κρυους τους χλυαρους τους ξερναω.

          Κοινώς, ξεκολλήστε λίγο από αυτά που μαθαίνατε στο σχολείο. Ζούμε σε μία θεοκρατούμενη χώρα, αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι και κανένας σχολικός θεολόγος δεν πρόκειται να σας πει την αλήθεια για αυτά τα πράγματα. Ψάξτε και λίγο μόνοι σας και θα δείτε πόσες τρύπες έχει η 'ιστορική αλήθεια' του Χριστιανισμού.
          [/b]
          Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου δεν υπαρχει οπως λες ασχολουνται ολοι μαζι του, στο Κρισνα πχ ο οποιος ηταν μπλε και ειχε τεσσερα χερια γιατι δε παει να ασχοληθει κανεις? αφου και αυτος δεν υπηρχε!!! η δηναμη του Χριστου σημερα πρερχεται απο τους πολεμιους του σε καθε επιπεδο, και οσο θα υπαρχουν αυτοι αλλο τοσο θα υπαρχει και εκκλησια και Χριστιανισμος.

          Comment


          • Τι να μας πεις μωρέ και εσύ,πήγαινε πιες πράσινο τσάι που σε κάνει να φαντάζεσαι πράγματα
            [/b]
            Θα πάω να καπνίσω λίγο χόρτο να περάσουν κι οι πόνοι περιόδου

            (ΦΥΓΕ, διάβασες καθόλου αυτά που έγραψα?)
            Now Playing:

            Vampire: The Masquerade Bloodlines

            Comment


            • Θα πάω να καπνίσω λίγο χόρτο να περάσουν κι οι πόνοι περιόδου

              (ΦΥΓΕ, διάβασες καθόλου αυτά που έγραψα?)
              [/b]
              παρεα τα γραφαμε και τα ειδα μετα, εκανα ενα εδιτ πιο πανω.

              Comment


              • Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου δεν υπαρχει οπως λες ασχολουνται ολοι μαζι του, στο Κρισνα πχ ο οποιος ηταν μπλε και ειχε τεσσερα χερια γιατι δε παει να ασχοληθει κανεις? [/b]
                Ασχολούνται γιατί (τους) έχουν μάθει να ασχολούνται.
                For the record, ο Κρίσνα έχει πιο πολλούς οπαδούς από τον JC.
                Now Playing:

                Vampire: The Masquerade Bloodlines

                Comment


                • Μήπως να την συνεχίσουμε, επιτέλους, εκεί που πρέπει την συζήτηση περί θρησκείας; Έχει παραγίνει το κακό, φτάνει πια... Μην μας οδηγήσετε σε κλειδώματα, παρακαλώ πολύ.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Μήπως να την συνεχίσουμε, επιτέλους, εκεί που πρέπει την συζήτηση περί θρησκείας; Έχει παραγίνει το κακό, φτάνει πια... Μην μας οδηγήσετε σε κλειδώματα, παρακαλώ πολύ.
                    [/b]
                    Κάντε ένα Cut+Paste στο κατάλληλο τόπικ
                    (plz?)
                    Now Playing:

                    Vampire: The Masquerade Bloodlines

                    Comment


                    • Έλα μωρή Kiku αρρώστια!
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Ασχολούνται γιατί (τους) έχουν μάθει να ασχολούνται.
                        For the record, ο Κρίσνα έχει πιο πολλούς οπαδούς από τον JC.
                        [/b]
                        ο Κρισνα ειναι και πολυ κουλ θεοτητα, εχω διαβασει τη μπαγκαβατ γκιτα και εχω να παω οτι τα σπαει σαν βιβλιο, βεβαια δεν πιστευω οτι υπαρχει κανενας κρισνα αλλα γενικα ηταν πολυ ανιμε τυπος και κατεβαινε στη γη πολεμαγε πετουσε ολα τα κανε τυφλα να χε ο σογκοκου, βεβαια μου τη σπασανε που δε τρωνε κρεας σε αντιθεση με μας του Χριστιανους που τσακιζουμε τα κατσικακια και τις γαλοπουλες.

                        Κερς εγω δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

                        Αλλα θα σου κανω μια φοβερη τριπλα που ασχολειτε και με θρησκεια και με επικαιροτητα.

                        Βλεπει κανεις Λιακοπουλο? :icon_twisted:

                        Comment


                        • ΟΥ ΣΙΞ ΧΑΝΤΡΕΝΤ ΣΙΞΤΙ ΣΙΞ ΟΥ ΣΙΞ ΧΑΝΤΡΕΝΤ ΣΙΞΤΙ ΣΙΞ


                          Comment



                          • Δαιμονίτσα. Κολλάει και με το Λιακόπουλο :icon_twisted:
                            Now Playing:

                            Vampire: The Masquerade Bloodlines

                            Comment


                            • δηλαδή που;


                              εντιτ:σε ποιο θέμα να το συνεχίσουμε δηλαδή;μέχρι να ποστάρω είχαν ποστάρει άλλοι 5-6.έλεος.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • δηλαδή που;
                                [/b]
                                Με τους Νεφιλίμ, τους δαίμονες από τα βάθη της γης?
                                Now Playing:

                                Vampire: The Masquerade Bloodlines

                                Comment

                                Working...
                                X