Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eδώ κουράζεσαι αν είσαι καλά στην υγεία σου και μεταφέρεις μόνος ένα τσουβάλι 50 κιλών για 30 - 50 μέτρα όχι αν είσαι μέσα στις πληγές, με τόση αιμοραγγία, με την πίεση του αίματος σε επικύνδινα επίπεδα, με γδασίρματα στο δέρμα κτλ. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος φυσικά θα λιποθυμούσε, θα έπεφτε σε κόμμα κτλ να συκώσει μετά ένα άγριο ξύλο περίπου 100 κιλών ίσως και παραπάνω ούτε λόγος κι εγώ δεν τα λέω αυτά, αυτά τα λένε γιατροί και ιατροδικαστές κατα καιρούς. Μάλιστα λένε ότι το ακάνθινο στεφάνι στο κεφάλι, επειδή τρυπάει κάποια νεύρα (δεν το λέω σωστά, δεν είμαι ειδικός) προκαλεί αφόρητο πόνο. Επίσης και ο τρόπος που του κάρφωσαν τα καρφιά στους καρπούς του χεριού το έκαναν γιατί με αυτόν τον τρόπο προκαλείτε ο μεγαλύτερος δυνατός πόνος λόγo της αποκοπής κάποιων εκεί νεύρων.

    Περα απο καποιους εφιαλτες και τριξιματα σε τοιχους μετα τις 12 [/b]
    :blink:

    Loggo εσύ ως αριστερός είναι φυσικό να μην πιστεύεις, αλλά δεν συφωνώ καθόλου με αυτά που λες περί Θεού, ότι δηλαδή η πίστη στηρίζεται στην άγνοια κτλ. Σήμερα πολλοί άνθρωποι είναι μορφωμένοι, έχουν σπουδάσει κτλ και πιστεύουν.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Ρε αγόρι μου στο έχω γράψει ήδη 3 φορές!!!Δεν διαφωνώ με αυτά που λές απλά σου λέω τι πιστεύω:

      Ποτέ δεν υπήρξε σταύρωση,ποτέ δεν υπήρξε ανάβαση στο Σινά,ποτέ δεν υπήρξε μαστίγωμα,ποτέ δεν υπήρξε κουβάλημα,στεφάνι.Δεν είπα πως είναι λάθος αυτά που λές επιστημονικά,απλά ποτέ δεν έγιναν.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Ποτέ δεν υπήρξε σταύρωση,ποτέ δεν υπήρξε ανάβαση στο Σινά,ποτέ δεν υπήρξε μαστίγωμα,ποτέ δεν υπήρξε κουβάλημα,στεφάνι.Δεν είπα πως είναι λάθος αυτά που λές επιστημονικά,απλά ποτέ δεν έγιναν.
        [/b]

        Λυπαμε αν σου χαλαει τα σχεδια το οτι τα παραπανω εχουν καταγραφει απο ρωμαιους Ιστορικους της εποχης.

        Και επισης οταν πεθανε ο Χριστος στο σταυρο εγινε σεισμος και επεσε νυχτα στη γη για καποια ωρα, εκεινη τη στιγμη υπαρχει μαρτυρια ενος Ελληνα στην Ελλαδα ο οποιος ειπε...

        Η ηρθε το τελος του κοσμου η ο Θεος εχει κατεβει στη γη...

        Comment


        • Ειναι δικαιωμα του καθενος να τα αμφισβητει παντως ακομη κι αν εχουν καταγραφει. Εδω εφημεριδα διαβαζεις με νεα που εγιναν εχθες και υπαρχουν μεσα χιλιες δυο αναληθειες.
          Do a barrel roll!

          Comment



          • Η ηρθε το τελος του κοσμου η ο Θεος εχει κατεβει στη γη...
            [/b]



            Iδέα μου είναι ή εκείνη την εποχή οι Έλληνες πίστευαν σε πολλούς Θεούς;;;Λεω εγώ τώρα...

            Επίσης ναι μου χαλάει τα σχέδια,φυσικά,είμαι ο διάολος και ήρθα να κατακτήσω την γη,και αυτό μου χαλάει τα σχέδια.

            Αυτό που με κάνει και γελάω περισσότερο από όλα βέβαια είναι το Άγιο Φως.Είναι η μόνη ρατσιστοφωτιά που έχω δει,ανάβει μόνο στον Έλληνα ορθόδοξο,ούτε καν τον Ρώσσο ορθόδοξο δεν καταδέχεται.

            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Το να δει κάποιος πέρα από το ψέμα της θρησκείας είναι τρομερά δύσκολο, ακριβώς γιατί είναι κάτι που επιβάλλεται στον άνθρωπο, είτε από το σχολειό, είτε από την ίδια την κοινωνία. Είτε άμεσα στην οικογένεια, είτε έμμεσα μέσω του ετεροκαθορισμού.

              Κάποτε οι Έλληνες πιστεύανε στο δωδεκάθεο, το θεωρούσαν αληθινό, δεδομένο και δε σηκώνανε κουβέντα γι αυτό, μάλιστα όταν ήρθαν οι Χριστιανοί να μιλήσουν για τον Χριστιανισμό πολεμήθηκαν όσο σε λίγες περιοχές.

              Όπως κάποτε οι Έλληνες (και κάθε λαός) δε έμπαιναν καν στον κόπο να διαπραγματευτούν τη θρησκεία και τα πιστεύω τους, έτσι και σήμερα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ούτε το ένα (δωδεκάθεο), ούτε το άλλο (Χριστιανισμός) είναι αληθινά όμως.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Λυπαμε αν σου χαλαει τα σχεδια το οτι τα παραπανω εχουν καταγραφει απο Ρωμαιους ιστορικους της εποχης. Και επισης οταν πεθανε ο Χριστος στο σταυρο εγινε σεισμος και επεσε νυχτα στη γη για καποια ωρα[/b]
                Σωστός. Επίσης και ένας Ρωμαίος εκεί εκατόνταρχος ειδωλολάτρης, συγκλονίστηκε από τα τεκτενόμενα και ομόλογησε πως πρόκειτε για υιό Θεού.

                Όπως και ότι τον τάφο φυλούσαν Ρωμαίοι στρατιώτες επειδή είχαν μάθει πως έλεγε στους μαθητές ότι θα αναστηθεί την τρίτη ημέρα, αλλά ακριβώς επειδή δεν το πίστευαν έβαλαν φρουρά για να μην πάρουν το σώμα του οι μαθητές και υποστηρίζουν ότι αναστήθικε. Φυσικά αναστήθικε επειδή είναι Θεάνθρωπος. Αυτά Loggo δεν συνέβησαν σε καμία θρησκεία, επειδή λες πως κάθε λαός θεωρούσε την θρησκεία του ως ορθή, γενικά σκέφτεσαι λανθασμένα και πέρα από τον κομμουνισμό - αριστερισμό δεν ξέρω πόσο ασχολείσε με την ιστορία ιδίως αρχαία και μεσαιωνική.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Aκουσα, οσο καταφερα δηλάδη το τραγουδι-ο θεος να το κανει - του Λογκο, πρωτα απ ολα, περα απο το μηνημα, αυτο το πραμα που ακουμε θεωρειτε μουσικη? και ο τυπος που τραγουδαει εχει φωνη? επισης ποιος τον εξαναγκασε να παει σε σχολη και να κανει παιδια? ιδεα μου ειναι η μηπω ο καθενας πλεον εχει την ελευθερια να ζησει οπως ακριβως γουσταρει και χωρις την κατακραυγη της κοινωνιας? μεσα σε αυτον τον οχετο προσπαθησα να καταλαβω τι ειναι αυτο που τελικα θελει ο τυπας μιας και ολα τα εβρησκε σκατα.

                  Δεν κατηγορω το συγκακρημενο σκουπιδι επειδη εκφραζει οχι αριστερες μαλλον αντικοινωνικες ιδεες μιας και υπαρχουν πολλοι αξιολογοι αριστεροι καλλιτεχνες οπως ο Νικολακης ο Ασημος αλλα και ο Παπακωσταντινου (αν και μες τη χλιδα ζει ο τυπας...).

                  Παντως δεν μιλαω απολυτα για τα πιστευω των αριστερων αλλα εχω να πω οτι ειναι κακογουστοι σχεδον στα παντα απο εμφανιση μεχρι οτιδηποτε...

                  Iδέα μου είναι ή εκείνη την εποχή οι Έλληνες πίστευαν σε πολλούς Θεούς;;;Λεω εγώ τώρα...
                  [/b]
                  Πιστευαν σε 12 Θεους και ειχαν και ενα βωμο στον 13ο Θεο τον αγνωστο Θεο που πιστευαν οτι ηταν πιο ψηλα απο ολους...

                  Αυτό που με κάνει και γελάω περισσότερο από όλα βέβαια είναι το Άγιο Φως.Είναι η μόνη ρατσιστοφωτιά [/b]
                  Ο Θεος παντα σε ολη την ιστορια ειχε συμπαθειες και εμπαθειες με διαφορους λαους, εξαλου ο ανθρωπος ειναι κατ εικονα του οποτε φερνει και διαφορα χαρισματα η νοοτροπιες του αν θες.

                  Στη Παλαια διαθηκη εξαφανησε χιλιαδες αιγυπτιους πχ

                  Comment


                  • Πάντως για γενικές σκέψεις πάνω στις θρησκείες υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Εδώ σχολιάζουμε την επικαιρότητα.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • <div class='quotetop'>(BigBOSS &#064; May 20 2008, 10&#58;40 AM) [snapback]23789[/snapback]</div>
                      Μα Altair οι επιστήμονες λένε πως όσο γυμνασμένος και να ήσουν δεν θα άντεχες τέτοιο πράμα.
                      [/b]
                      παλιά οι επιστήμονες λέγανε πως η Γη είναι επίπεδη

                      τέλος πάντων.ο καθένας έχει την άποψη του.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Στη Παλαια διαθηκη εξαφανησε χιλιαδες αιγυπτιους πχ[/b]
                        Αυτό διάβασα ότι ίσως να οφείλεται σε τσουνάμι λόγω της τεράστιας έκρηξης του ηφαιστείου της Θήρας τον 16 αιων. π.Χ. , δηλαδή οφείλεται σε φυσικά αίτια - γεωλογικό φαινόμενο, απλώς οι Ισραηλίτες πρόλαβαν να περάσουν πριν γυρίσουν τα νερά, όταν ήταν δηλαδή ακόμη πολύ ρηχό το μέρος. Ο Θεός δεν θέλει το κακό κανενός.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Ο Θεός δεν θέλει το κακό κανενός.
                          [/b]
                          Συμφωνα με τη Διαθηκη οι Αιγυπτιοι ειχαν παρα πολλες ευκαιριες να υπακουσουν και δεν το καναν, τωρα οσον αφορα το κακο αυτο εξαρταται, πρωτα απ ολα απο το κατα ποσο θεωρεις οτι η υλιστικη ζωη ειναι η πραγματικη η οχι, εγω θεωρω πως ειναι ενα μικρο διαλειμμα μιας ανωτερης πνευματικης και αυθαρτης ζωης, με αυτη τη λογικη ο θανατος δεν εχει καμια αξια και μπορει να χρησημοποιηθει ως μια μορφη εμπειριας που θα βελτιωσει τη ποιοτητα καποιου ανθρωπου και θα τον αναβαθμησει στο πνευματικο επιπεδο.

                          Comment


                          • που είναι ο Θεός όταν γεννιούνται παιδιά με κινητικά προβλήματα ή παραμορφωμένα;
                            που ήταν ο Θεός χτες που ένα 9χρονο αγοράκι ξεψύχησε από χτύπημα στο κεφάλι όταν έπεσε από το ποδήλατο;
                            που είναι ο Θεός όταν συμβαίνουν όλα τα σκατά του κόσμου σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα;

                            αυτά όσον αφορά κάτι σχόλια ο Θεός θέλει το καλό μας κλπ.

                            Carpe diem

                            Comment


                            • Έχουμε βγει πολύ off-topic, συνεχίστε την συζήτηση στο κατάλληλο thread μπας και συζητήσουμε την επικαιρότητα (πΟΤΕ, κάπνισμα, Eurovision κλπ).


                              Comment


                              • χτες ένα 9χρονο αγοράκι ξεψύχησε από χτύπημα στο κεφάλι όταν έπεσε από το ποδήλατο.επικαιρότητα.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X