Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μιλαμε για ενα περιοδικο, δεν εκφραζει τους Γερμανους σαν εθνος, επειδη ετυχε να ναι γερμανικο εντυπο θυμηθηκαμε τι εχουν κανει οι Γερμανοι, αν ηταν απο αλλη χωρα λογικα κι εκει κατι θα ειχαμε να θυμηθουμε, κλασικοι ελληνες γουσταρουμε να κανουμε μαλακιες αλλα ετσι και μας την πει καποιος θυμομαστε την περηφανια μας. Ειμαστε πρωτοι να κριτικαρουμε τους αλλους αλλα εμεις εχουμε το ακαταλογηστο. Και ναι εννοειται οτι δε θιχτηκα προσωπικα.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Kαλα οκ χτες στο Ραδιο αρβυλα ο Κανακης ειπε κατι σωστο. Ποιοι ειναι αυτοι,ποιος ειναι αυτος ο λαος με ποια ιστορια χρησιμοποιει τη δικια μας για να μας ξεφτιλισει. Τον εαυτο τους ξεφτιλιζουν ετσι οχι εμας. Συμφωνω απολυτα μαζι του.

      Τεσπα λιγα χρονια ακομα και μετα Hellenism will rise again.
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • Originally posted by BigBOSS View Post
        Χαρακτηρίζουν ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες κλέφτες και απατεώνες (εμένα, εσάς, τον πατέρα, την μάνα σας).....
        Καλά κάνουν. Αφού είμαστε. Προφανώς και όχι όλοι, αλλά όταν η συντριπτική πλειοψηφία είναι έτσι, το "όλοι" είναι λογικό να χρησιμοποιείται.

        Originally posted by BigBOSS View Post
        ΠΟΙΟΙ οι Γερμανοί;!! Που κατέστρεψαν την χώρα μας και δεν έδωσαν πολεμική αποζιμίωση όπως υποχρεούνται να κάνουν (ακόμη και σήμερα αυτό ισχύει).
        Ποιοι, οι Γερμανοί, που αφού πολέμησαν δυο φορές ολόκληρο τον κόσμο στα ίσια κι έχασαν, ο κόσμος τους επέβαλε τα πάνδεινα σαν κυρώσεις, τους καταπίεσε, τους εκμεταλλεύτηκε κι όμως, αυτοί ανέκαμψαν και τάισαν όλοι την Ευρώπη.

        Ποιοι, οι Γερμανοί, ο σπουδαιότερος λαός του πλανήτη, τον οποίον τώρα, επειδή είχαν την δύναμη και τα κίνητρα να κάνουν ό,τι κάναν στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο (γιατί και οποιοσδήποτε άλλος λαός αν είχε την δύναμη και τα κίνητρα θα έκανε ακριβώς το ίδιο - ο ρατσισμός και η προβατοποίηση δεν έχουν πατρίδα) έχουμε όλοι στη μπούκα, ενώ του χρωστάμε τα πάντα. Ειδικά εμείς οι Έλληνες, που μας πρόσφεραν όσο κανένας και ακόμα μας προσφέρουν, μέσω της Ε.Ε.

        Ποιοι, οι Γερμανοί, που τις αποζημιώσεις καλά κάνουν και δεν τις δίνουν, την στιγμή που εμείς οι ίδιοι δεν τις ζητάμε...

        Originally posted by Azrael View Post
        Kαλα οκ χτες στο Ραδιο αρβυλα ο Κανακης ειπε κατι σωστο. Ποιοι ειναι αυτοι,ποιος ειναι αυτος ο λαος με ποια ιστορια χρησιμοποιει τη δικια μας για να μας ξεφτιλισει. Τον εαυτο τους ξεφτιλιζουν ετσι οχι εμας. Συμφωνω απολυτα μαζι του.
        Με ποια ιστορία; Όποιος δεν έχει ιστορία 5.000 ετών, δηλαδή, αυτόματα δεν έχει καθόλου ιστορία, ε;
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Ποιοι, οι Γερμανοί, που αφού πολέμησαν δυο φορές ολόκληρο τον κόσμο στα ίσια κι έχασαν, ο κόσμος τους επέβαλε τα πάνδεινα σαν κυρώσεις, τους καταπίεσε, τους εκμεταλλεύτηκε κι όμως, αυτοί ανέκαμψαν και τάισαν όλοι την Ευρώπη. Και τις αποζημιώσεις καλά κάνει και δεν τις δίνει, την στιγμή που εμείς οι ίδιοι δεν τις ζητάμε...


          Lol αυτο θα ελειπε, σφαγιασαν εκατομμυρια ανθρωπους και θα επρεπε να τους λεμε και ευχαριστω που ταιζουν την Ευρωπη;

          Τζαμπα να μας τα δωσουν πρεπει.
          Ground_Zero:

          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

          Comment


          • Originally posted by Azrael View Post
            Lol αυτο θα ελειπε, σφαγιασαν εκατομμυρια ανθρωπους και θα επρεπε να τους λεμε και ευχαριστω που ταιζουν την Ευρωπη;

            Τζαμπα να μας τα δωσουν πρεπει.
            Ήταν οι μόνοι που δώσαν ποτέ τίποτα. Θα μου πεις κανείς ποτέ δεν έσφαξε τόσο, δεκτό, αλλά τόσα χρόνια μετά τα έχουν ξεπληρώσει όλα εις διπλούν και εις τριπλούν. Και άσε που, ούτως ή άλλως, τσάμπα τα δώσαν.

            Δες και το edit στο προηγούμενό μου post.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Καταρχήν Rampater δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δημοσιέυμα εκφράζει τους Γερμανούς ως σύνολο, πάντως είναι γνωστό πως οι Γερμανοί ΔΕΝ έχουν και τα καλύτερα αισθήματα (ιδιαίτερα) για τους Έλληνες αλλά και για άλλους Ευρωπαίους. Αυτό είναι μαρτυρία Ελλήνων που είτε ζουν είτε σπουδάζουν στη Γερμανία.

              Και πράματι οι Γερμανοί ως έθνος έχουν κάνει πολλά, γιατί ο καθένας έχει τους ηγέτες που του αρμόζουν, είναι ίσως ο μεγαλύτερος εγκληματίας κατά της ανθρωπότητας, και από αυτό προκάλεσαν και την σχεδόν ολοκληρωτική ισοπέδωση της χώρας τους κατά τον B' ΠΠ. Είναι μια χώρα που θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική σε ότι λέει και να το σκέφτεται δύο και τρεις φορές, εκτός και αν δεν τους ενδιαφέρει εάν γελοιοποιούνται με αυτά που λένε. Και δυστυχώς για αυτούς στη συνείδηση των ευρωπαικών λαών και όχι μόνο έχει αποτυπωθεί το "Γερμανία = Χίτλερ"

              Και φυσικά δεν ξεχναμε τι έχουν κάνει η Γερμανοί στην χώρα μας. Επίσης ο ελληνικός λαός ήταν - είναι (και θα είναι) ανέκαθεν περήφανος και έχει κάθε λόγο να είναι. Δεν χρειάζεται να μας την πούνε οι Γερμανοί και οι κάθε Γερμανοί για να θυμηθούμε το ένδοξο παρελθόν και την τεράστια ιστορική διαδρομή ως έθνος που έχουμε. Από τέτοιες αναφορές μόνο οι ίδιοι εκτίθονται και μας δίνουν την αφορμή να μιλάμε για λαούς που μέχρι και τα μέσα περίπου του 13ου αιώνα μ.Χ. πολιτισμικά βρίσκονταν πολύ πίσω από τους Έλληνες-Βυζαντινούς, σε όλους τους τομείς.

              Τέλος έαν εσένα δεν σε προσβάλει εάν σε λένε κλέφτη και απατεώνα, ενώ ποτέ δεν έκλεψες ή ποτέ δεν έκανες απατεωνιές και είσαι ένα παιδί που σπουδάζει και προσπαθεί να ζήσει με τα πολλά ή λίγα λεφτά που έχει, εγώ δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • @Cursed

                Σε αυτο που λες για την ιστορια..

                Ναι κοιτα εχουν ιστορια αλλα για ποιο λογο....σφαγεις ηταν και μονο καταστροφη δωσαν.Ναι ωραια ειναι αυτα στα games και στις ταινιες, στη ζωη ομως δεν ειναι cool.

                Και αυτο που ειπε ο Κανακης και συμφωνησα ειναι πως χρησιμοποιουν τη δικη μας ιστορια να μας ξεφτιλισουν.Ειναι ντροπη αυτο απο μερος τους.Ειναι απλα κακοβουλο και κακοηθες, εσυ δε το βλεπεις αυτο δηλαδη;

                Επισης χωρις να θελω να σε προσβαλω ή να πω κατι απολυτα, γενικοτερα απο καιρο εχω την αντυπωση πως εχεις μια αποστροφη προς τη χωρα μας.Ναι δε λεω αστα να πανε ειναι τωρα.Καλη η ιστορια αλλα πρεπει να κοιταμε και το μελλον και οι προδοτες τα τελευταια 30 χρονια δουλεψαν ωστε να μην εχουμε αυτο που πρεπει.

                Βεβαια αυτοι ειναι οι Ελληνες σημερα, αυτο μας αξιζει, τετοιοι ειμαστε.


                Αλλα μου φαινεται καποιες φορες βγαζεις αντιπαθεια προς το γενος μας και τα ισοπεδωνεις ολα.Μπορει να κανω και λαθος.
                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • ******************************

                  Edit: Αυτολογοκρισία λόγω δεσμού moderator.

                  Comment


                  • Ποια ειναι αυτη ρε, pics ρε
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • Σιγά μη σου δώσω pics. Μπες καμία φορά στο MSN και θα τη βάλω avatar για λίγο. Είναι πολύτιμη ρε, την αγαπάω.

                      Comment


                      • Originally posted by BigBOSS View Post
                        Και πράματι οι Γερμανοί ως έθνος έχουν κάνει πολλά, γιατί ο καθένας έχει τους ηγέτες που του αρμόζουν
                        Πράγματι και το ίδιο ισχύει και για την σύγχρονη Ελλάδα.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        είναι ίσως ο μεγαλύτερος εγκληματίας κατά της ανθρωπότητας
                        Ο γερμανικός λαός; Ναι, χαίρω πολύ, όπως και αυτός με την μεγαλύτερη προσφορά είναι, δε μου λες κάτι.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Είναι μια χώρα που θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική σε ότι λέει και να το σκέφτεται δύο και τρεις φορές, εκτός και αν δεν τους ενδιαφέρει εάν γελοιοποιούνται με αυτά που λένε.
                        Δηλαδή δεν κρίνουμε τι λέγεται, αλλά από ποιον;

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Και δυστυχώς για αυτούς στη συνείδηση των ευρωπαικών λαών και όχι μόνο έχει αποτυπωθεί το "Γερμανία = Χίτλερ"
                        Δυστυχώς και για τους Γερμανούς, αλλά και για τους υπόλοιπους ευρωπαϊκούς λαούς.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Επίσης ο ελληνικός λαός ήταν - είναι (και θα είναι) ανέκαθεν περήφανος και έχει κάθε λόγο να είναι.
                        Αν θες την γνώμη μου, πλέον δεν έχει κανέναν σοβαρό λόγο να είναι.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Δεν χρειάζεται να μας την πούνε οι Γερμανοί και οι κάθε Γερμανοί για να θυμηθούμε το ένδοξο παρελθόν και την τεράστια ιστορική διαδρομή ως έθνος που έχουμε.
                        Ούτε κι αυτοί χρειάζονται εμάς για να θυμηθούν το δικό τους παρελθόν και την τεράστια ιστορική διαδρομή τους ως λαός (δεν πιστεύω στα έθνη), έννοια σου.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Από τέτοιες αναφορές μόνο οι ίδιοι εκτίθονται και μας δίνουν την αφορμή να μιλάμε για λαούς που μέχρι και τα μέσα περίπου του 13ου αιώνα μ.Χ. πολιτισμικά βρίσκονταν πολύ πίσω από τους Έλληνες-Βυζαντινούς, σε όλους τους τομείς.
                        ...Και από τον 13ο αιώνα μ.Χ. μέχρι και σήμερα βρίσκονται πολιτισμικά πολύ πιο μπροστά από τους Βυζαντινούς - Έλληνες. Εμάς θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει το χτες πιο πολύ από το σήμερα;

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Τέλος έαν εσένα δεν σε προσβάλει εάν σε λένε κλέφτη και απατεώνα, ενώ ποτέ δεν έκλεψες ή ποτέ δεν έκανες απατεωνιές και είσαι ένα παιδί που σπουδάζει και προσπαθεί να ζήσει με τα πολλά ή λίγα λεφτά που έχει, εγώ δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω.
                        Δεν με προσβάλλει, γιατί εγώ μπορεί να μην έκλεψα, έκλεψε όμως το μισό μου σόι, έκλεψαν φίλοι μου, έκλεψαν σχεδόν οι πάντες γύρω μου. Είναι λάθος να με παίρνει κι εμένα η μπάλα, αλλά δεν αδικώ κανέναν. Κι εγώ στην τελική κλέφτη με λέω, 19 χρόνια με τέτοιον κοινωνικό περίγυρο μέσα μου την έχω την απάτη, δεν παίζει.

                        Originally posted by Azrael View Post
                        Ναι κοιτα εχουν ιστορια αλλα για ποιο λογο....σφαγεις ηταν και μονο καταστροφη δωσαν.Ναι ωραια ειναι αυτα στα games και στις ταινιες, στη ζωη ομως δεν ειναι cool.
                        Σφαγείς όλοι είχαν (και οι Γερμανοί αναγκάστηκαν να αποκτήσουν περισσότερους σαν μηχανισμό άμυνας στις εξωτερικές πιέσεις, αλλά δυστυχώς δε μας τα μαθαίνουν αυτά στο σχολείο), μα τέτοια προσφορά στην επιστήμη ελάχιστοι.

                        Originally posted by Azrael View Post
                        Και αυτο που ειπε ο Κανακης και συμφωνησα ειναι πως χρησιμοποιουν τη δικη μας ιστορια να μας ξεφτιλισουν.Ειναι ντροπη αυτο απο μερος τους.Ειναι απλα κακοβουλο και κακοηθες, εσυ δε το βλεπεις αυτο δηλαδη;
                        ΟΚ, υπό αυτήν την οπτική συμφωνώ. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να μας γελοιοποιήσουν, αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και τους βγάζουμε και λάθος στην ουσία των όσων λέμε.

                        Originally posted by Azrael View Post
                        Επισης χωρις να θελω να σε προσβαλω ή να πω κατι απολυτα, γενικοτερα απο καιρο εχω την αντυπωση πως εχεις μια αποστροφη προς τη χωρα μας.Ναι δε λεω αστα να πανε ειναι τωρα.Καλη η ιστορια αλλα πρεπει να κοιταμε και το μελλον και οι προδοτες τα τελευταια 30 χρονια δουλεψαν ωστε να μην εχουμε αυτο που πρεπει.

                        Βεβαια αυτοι ειναι οι Ελληνες σημερα, αυτο μας αξιζει, τετοιοι ειμαστε.

                        Αλλα μου φαινεται καποιες φορες βγαζεις αντιπαθεια προς το γενος μας και τα ισοπεδωνεις ολα.Μπορει να κανω και λαθος.
                        Καλά, το "τα ισοπεδώνεις όλα" μου το έχουν πει πολλοί, αλλά, χωρίς παρεξήγηση, εγώ το ακούω βερεσέ, δεν το πιστεύω με τίποτα. Κατά τα άλλα η αντιπάθεια πράγματι υπάρχει, γιατί την συμπάθεια προς τους λαούς την βγάζω με άλλα κριτήρια και όχι με το σε ποιον λαό ανήκω εγώ.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Αν θες την γνώμη μου, πλέον δεν έχει κανέναν σοβαρό λόγο να είναι.


                          Διαβάζω κάτι τέτοια και διαολίζομαι να μπω στη συζήτηση.

                          Στον υπερβολικό ψευδο-ρεαλιστικό σου ζήλο να θέσεις τα πράγματα όπως είναι και να απενεχοποιήσεις τους πολιτισμικά υπέροχους γερμανούς και να ενοχοποιήσεις τους βρώμικους, κακούς, κακούς έλληνες, λες πολύ σωστά πράγματα αλλά πετάς και βλακείες που και που.
                          Τέλος πάντων, θέλω να εξηγηθώ αλλά ΔΕΝ έχω την όρεξη τώρα, το ζήτημα είναι πως όταν έχεις δίκιο μην το &^#%$ το θέμα και εν τέλει το χάνεις.

                          Comment


                          • Originally posted by Raphael View Post
                            Διαβάζω κάτι τέτοια και διαολίζομαι να μπω στη συζήτηση.

                            Go for it.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • The Cursed εισαι Αρτουρος
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment


                              • Originally posted by Azrael View Post
                                The Cursed εισαι Αρτουρος
                                Νεοναζί είμαι.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X