Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προφανώς και μπορείς να έχεις την άποψή σου, ο τελευταίος που θα στο απαγόρευε είμαι εγώ, αλλά καλώς ή κακώς μέσα στη απέραντη ιδέα της υποκειμενικότητας (υπερτιμημένη και άκρως διαστρεβλωμένη έννοια) υπάρχουν αντικειμενικές αξίες αντικειμενικές αξίες, οι οποίες δεν επιβάλλονται από ανθρώπους σε άλλους ανθρώπους, φασισμός δηλαδή, (από εμένα προς εσένα καλή ώρα ή το αντίθετο) αλλά αποτελούν κομμάτι της υπάρχουσας πραγματικότητας.[/b].
    Είμαι ένθερμος υποστηρικτής των παραπάνω απόψεων, εντούτοις δεν έχουν καμία απολύτως θέση σε θέματα πολιτικής (και ηθικής ), γιατί είναι θέματα με βάθος και δυσνόητα, στα οποία το να εντοπιστεί συγκεκριμένη αντικειμενική αξία (κι όχι γενικόλογη του στυλ: "Η πολιτική πρέπει να είναι τέτοια ώστε όλοι οι πολίτες να ζουν καλά."), είναι σχεδόν αδύνατο.

    Αλλά εν πάση περιπτώσει, αφού η διαφωνία έγκειται σε κάτι το τόσο ριζικό, δεν θέλω να δώσω συνέχεια. Παρεξήγηση. ;)

    Πριν το συνεχίσουμε, θέλω μου εξηγήσεις ακριβώς τι προτείνεις, τις θέσεις μου τις ξέρεις. Απορρίπτεις τη σημερινή παγκοσμιοποίηση, αν ναι για ποιους λόγους, θέλω να δω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου.
    [/b]
    Είμαι σαφώς κατά της παγκοσμιοποίησης όπως συντελείται σήμερα, για τους γνωστούς λόγους (κυριαρχία πολυεθνικών, επιβολή του δικαίου των ισχυρών κρατών επί των πιο αδύναμων και λοιπά). Ο λόγος που απορρίπτω και την πτώση των συνόρων, είναι γιατί δεν προσφέρουν κάτι που δε μπορεί να αποκτηθεί με πιο ομαλό τρόπο, ενώ βλάπτουν σημαντικά την ανομοιογένεια σε κάθε επίπεδο. Σημειωτέον πως είμαι φανατικός οπαδός των αντίπαλων δεών, του εκρηκτικού και γόνιμου διαλόγου και της διαφορετικότητας, αρκεί να μην οδηγούμαστε σε ακρότητες ή να μη μένουμε μόνο εκεί. Αυτό που χρειάζεται είναι περισσότερη αλληλεγγύη, περισσότερη καλή πίστη, περισσότερος ανθρωπισμός, λιγότεροι δισεκατομμυριούχοι, λιγότερα πυρηνικά όπλα, λιγότερος εθνικισμός, περισσότερη παιδεία εν τέλει.

    Κάθισα κι έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό, αλλά τελικά το διέγραψα γιατί άκρη δεν έβγαινε. Δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αιτιολογήσω την άποψη, γιατί κάθε φορά προκύπτουν νέα ερωτήματα (είναι αυτό που έλεγα περί "δύσκολων" θεμάτων συζήτησης) και τελικά θα χρειαστεί να γράψω κάτι κωμικά μεγάλο, το οποίο δεν διατίθεμαι να κάνω. Άλλωστε, όπως είπε κι ο Shadow, το γυρίσαμε πολύ σε θεωρητική πολιτική και συνεπώς είμαστε εκτός θέματος. Ελπίζω η παραπάνω παράγραφος να σε βοήθησε να καταλάβεις πάνω - κάτω που κινούνται οι απόψεις μου.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Τελειωστε λιγο με τα πολιτικα, βαρεθηκαμε...

      Σχετικα με την αναρχια αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι προκειτε για μια εντελως ουτοπικη θεωρια, δεν προκειτε να εφαρμοστει ποτε.. Καλα ειναι ολα αυτα που λεει αλλα αν τα εφαρμοσουν ολοι οι ανθρωποι, πραγμα που ειναι αδυνατο, δε γινεται να αλλαξει ολος ο κοσμος τι να κανουμε..

      Ειχα και εγω ενα φιλο αναρχικο και βασικα αρκετους στο σχολειο αλλα δε μου εδιναν την εντυπωση οτι ειχαν καποια ιδεολογια, περισσοτερο ηταν "παμε σε κανα παρτυ του δρομου και στη βιλα" παρα διαβασμενοι σχετικα με αυτο που ακολουθουσαν.. ;)

      Comment


      • οσον αφορα το θεμα του σεισμου (για να ξεκολλησετε επιτελους με τα πολιτικα), μεχρι στιγμης εχω ακουσει για 4 νεκρους. μου κανει εντυπωση παντως που δεν καταρευσαν περισσοτερα σπιτια και δεν ειχαμε πιο πολλα θυματα, ισως αμα γινοταν μεστην Αττικη να γινοταν ο χαμος, οπως και τοτε με την Ρικομεξ...

        Comment


        • Μιας και μιλάμε για σεισμό εγώ που είμαι Πάτρα τον ένιωσα για τα καλά.Ο αδερφός μου κουνιόταν σαν φραππέ μέχρι να πάει στην πόρτα κι εγώ καθόμουν και έβλεπα Alien vs predator:Requiem.Τι κι αν πέσανε τα ηχεία surround 5.1 του υπολογιστή,τι κι αν γύρισε ο σκουπιδοτενεκές ανάποδα,τι κι αν σκούζανε οι άλλες κοπέλες απέξω και μου πήραν τα αυτιά εγώ εκεί στο πόστο μου.Ο σεισμός ήταν πράγματι έντονος και διαρκής αλλά έλα που βαριόμουν να κατέβω?Κατέβηκα μετά από λίγη ώρα τελευταίος αλλά ανέβηκα μετά γρήγορα.Ε στο τέλος την κάναμε στο λιμανάκι για φραπουτσίνο.
          Μετά τον σεισμό του 1995 που τα χρειάστηκα σαν πιτσιρίκος που ήμουν οι σεισμοί φαίνονται πια μία ανοησία.

          Δηλ τι να πω να κατεβαίνουν σαν φουριόζοι οι άντρες πρώτοι και οι γυναίκες από πίσω...λολ και πουλάνε μούρη μετά...ουστ ρε κλασομπανιέρες... Πάντως δεν μπορώ να πω οι καφετέριες χεστήκανε στο τάληρο σήμερα.

          Comment


          • Εγω θυμαμαι στα 5.9 ριχτερ στην Αθηνα, εκει να δειτε πανικος που επικρατουσε, ασχημα πραγματα.. Τον σημερινο ουτε που τον καταλαβα..

            Φανταστειτε στην Ιαπωνια ομως που γινονται πολυ πιο δυνατοι σεισμοι και συχνοτερα..

            Comment


            • Eκει ομως χτιζουν με τουβλα, οχι αρπα κολλα. Καλα, στη Πελλοπονησο μιλαμε για πολυ γκαντεμια. Τι φωτιες, τι 6,5 ριχτερ... Εμαθα και γω για νεκρους, μακαρι ναναι λιγοι ομως και να μην ανακαλυφθουν τιποτα ξεχασμενοι μετα απο καιρο...

              Οσο για την αναρχια (τα παιδακια που λεει ο loqqo) "Και παλι, και παλι, βενζινη και μπουκαλι στου μπατσου το κεφαλι!" γιατι εχει αθηναικες πινακιδες που λεγαν και οι Α.μ.α.ν.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

              H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

              Comment


              • αλλαξτε θεμα γιατι καταντατε βαρετοι, ή ανοιξτε νεο τοπικ μονο για πολιτικα!

                και πειτε τιποτα για τον σεισμο που εγινε, 6,5 ριχτερ δεν ειναι και λιγα!

                προσωπικα δε θυμαμαι ποτε αλλωτε τοσο μεγαλο σεισμο στην Ελλαδα. τον οποιο ομως δεν καταλαβα καθολου, lol
                [/b]
                Όπως λέει και ο Garfield, ignorance is please. Στην Πάτρα έγινε χαμός. Ο ισχυρότερος σεισμός που έχω ζήσει και ίσως η τρομακτικότερη εμπειρία της ζωής μου so far. Ευτυχώς η πολυκατοικία που μένω είχε μάλλον ανατεθεί σε τίμιο εργολάβο που δεν έκλεβε από τα υλικά και επιβιώσαμε .

                Εdit: Mόλις είδα το post του Ren. Ευτυχώς επέζησε κιαυτός.

                Edit #2:

                Γενικά το όλο θέμα των σεισμών (πέρα από τον σεισμό τον ίδιο) έχει πολλή πλάκα. Τα νέα κυκλοφορούν πιο γρήγορα και από την ταχύτητα του φωτός, και αποκτούν συνεχώς όλο και πιο τραγική διάσταση, έπειτα οι σεισμολόγοι διαφωνούν, ο καθένας αναπτύσσει τη δική του θεωρία και στο τέλος όλοι συμφωνούν πως η καταστροφή του κόσμου είναι κοντά.
                Για παράδειγμα, η πραγματικότητα είναι ότι κατέρρευσε ένα σπίτι στην Φωσταίνα (random χωριό) και ότι μέχρι στιγμής έχουν βρεθεί 2 μόνο νεκροί (achaia tv ftw). Και γω όταν είχα βγει, άκουγα χαρακτηριστικά τον κόσμο να λέει ότι καταρρέουν σπίτια, σκοτώνονται άνθρωποι, επιτίθενται οι εξωγήινοι, πήραμε την Κόκκινη Μηλιά κ.λ.π.
                Μόνο από τα Μ.Μ.Ε (και όταν λέω M.M.E εννοώ τους δημοσιογράφους, όχι πανικοβλημένους πολίτες ) και μάλιστα μόνο από τα άμεσα ενδιαφερόμενα εξ'αυτών (achaia tv ftw #2) μπορεί να λάβεις σχετικά αξιόπιστη ενημέρωση. Δε λέω ότι τα σημερινά γεγονότα δεν ήταν δυσάρεστα, αλλά η καταστροφολογία που συνοδεύει κάθε σεισμό με έχει τόσο κουράσει όσο και διασκεδάσει...
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • http://www.youtube.com/watch?v=EK02VRdfW2s

                  http://www.youtube.com/watch?v=OTcxlij4D1g
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Παιδια, μιας και οι σεισμοι ουτε κατι καινουργιο ειναι, αλλα ουτε και θα σταματησουν να υπαρχουν για μερικες χιλιαδες χρονια, πρεπει επιτελους να μαθουμε να ζουμε με αυτους. Και με αυτο οτι συνεπαγεται.
                    Ned Stark

                    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                    Ειναι ο Getta Robo.

                    Comment


                    • Μετα το σεισμο του 1999 στην Αθηνα πιστευω πως οτι εμεινε αντεχει σε δυνατους σεισμους. Αλλωστε εχει ξαναταρακουνηθει η Αθηνα απο τοτε ουκ ολιγες φορες και δεν ειχαμε ιδιαιτερα προβληματα.

                      Παντως και σημερα καλα το νιωσαμε, εγω τουλαχιστον που βρισκομουν σε 6ο οροφο πολυκατοικιας.

                      Καλα τα ΜΜΕ ειναι τραγικα σε τετοια θεματα, μιλανε ολη την ωρα λες και ολοι ειμαστε συγκλονισμενοι και περιμενουμε μπροστα απ'τη τηλεοραση με το σταυρο στο χερι να δουμε τι αλλο τρομερο θα μας συυμβει. Και καθε φορα οι ιδιες ανοητες ερωτησεις: "θα υπαρξουν μετασεισμοι;", "πρεπει να ανησυχει ο κοσμος;" κλπ...

                      ΕΛΕΟΣ.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Παιδια, μιας και οι σεισμοι ουτε κατι καινουργιο ειναι, αλλα ουτε και θα σταματησουν να υπαρχουν για μερικες χιλιαδες χρονια, πρεπει επιτελους να μαθουμε να ζουμε με αυτους. Και με αυτο οτι συνεπαγεται.
                        [/b]
                        Define ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το λέω αυτό γιατί αν εννοείς την αντίδραση του κρατικού μηχανισμού (να είναι πάντα σε ετοιμότητα και προετοιμασμένος για τέτοιου είδους καταστάσεις, να μπορεί να προσφέρει καταφύγιο σε τυχόν πληγόντες ή να εκτελούνται γρήγορα οι τυχόν επιχειρήσεις επεγλωβισμών) την ανταπόκριση των Μ.Μ.Ε (να μην τραγικοποιούν τα γεγονότα) και την υποδομή των κτηρίων (τέτοιες κατασκευές ώστε να απορροφούν τις δονήσεις και να αποδυναμώνουν τον εκάστοτε σεισμό) συμφωνώ. Αλλά δεν μπορείς να ζητάς από τον κόσμο -τουλάχιστον από εμένα- να σταματήσει να φοβάται τους σεισμούς. Είναι ένας απόλυτα δικαιολογημένος φόβος, αν λάβεις υπόψη σου όλους τους παράγοντες με τους οποίος σχετίζεται ένας σεισμός. Το να φοβάσαι ένα σεισμό δεν είναι σα να φοβάσαι τα ιπτάμενα κουνέλια ή τον Κουικάρα. Ένα φαινόμενο ,"μεγαλύτερο από εσένα", η έκβαση του οποίου δεν εξαρτάται καθόλου από σένα ( δεν μπορείς να κάνεις τίποτε για να αντιμετωπίσεις και μπορεί να προκαλέσει έναν επώδυνο και σχετικά αργό θάνατο, αφήνοντάς σε ανήμπορο στη θέση σου να τον προσμένεις) πάντα θα προκαλεί φόβο σε μια μεγάλη μερίδα (αν όχι στην πλειοψηφία) ανθρώπων.
                        Επίσης ας μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα σεισμογενής χώρα (ακόμη και στην Πελλοπόνησο, που νομίζω είναι η πιο σεισμογενής περιοχή της, οι σεισμοί δεν είναι "τόσο" μεγάλης έντασης -ο σημερινός πρέπει να ήταν ο ισχυρότερος εδώ και πολλά χρόνια). Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο δεν θα μάθουμε ποτέ να ζούμε με αυτούς.

                        Edit: Επίσης ας μην ταυτίζουμε την κατάσταση που επικρατή στην Αθήνα με την κατάσταση που επικρατεί στην υπόλοιπη Ελλάδα (και εγώ αυτό έκανα μέχρι πριν κάτι μήνες ). Προφανώς και δεν εναι χαρακτηριστικό δείγμα σεισμικών δονήσεων. Δε ζω παρά μόνο κάτι μήνες στην Πάτρα και έχω ζήσει περισσότερους σεισμούς από όσους τόσα χρόνια στην Αθήνα .
                        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                        Comment


                        • Επίσης ας μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα σεισμογενής χώρα (ακόμη και στην Πελλοπόνησο, που νομίζω είναι η πιο σεισμογενής περιοχή της, οι σεισμοί δεν είναι "τόσο" μεγάλης έντασης -ο σημερινός πρέπει να ήταν ο ισχυρότερος εδώ και πολλά χρόνια). Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο δεν θα μάθουμε ποτέ να ζούμε με αυτούς.

                          Edit: Επίσης ας μην ταυτίζουμε την κατάσταση που επικρατή στην Αθήνα με την κατάσταση που επικρατεί στην υπόλοιπη Ελλάδα (και εγώ αυτό έκανα μέχρι πριν κάτι μήνες tongue.gif ). Προφανώς και δεν εναι χαρακτηριστικό δείγμα σεισμικών δονήσεων. Δε ζω παρά μόνο κάτι μήνες στην Πάτρα και έχω ζήσει περισσότερους σεισμούς από όσους τόσα χρόνια στην Αθήνα . [/b]
                          Όχι και δε είναι ιδιαίτερα σεισμογενής χώρα η Ελλάδα. Μερικοί μεγάλοι σεισμοί που μυ έρχονται έτσι πρόχειρα στο μυαλό Θεσσαλονίκη (1970κατι), ΚΑλαμάτα (1981;), Αιγιο και Κοζάνη (1995), Αθήνα (1999), ο σημερινός. ΚΑι φυσικά υπάρχουν και αμέτρητοι μικρότερης έντασης.

                          Κι εγώ έζησα φέτος για 6 μήνες στην Πάτρα και αυτό το πράγμα που συμβαίνει εκεί είναι πραγματικά απίστευτο. Μιλάμε για πολύ κούνημα. Από ένα σημείο και μετά βέβαια οι αντιδράσεις των περισσοτέρων είναι σαν και αυτή του Ren

                          * Κορυφαίο σκηνικό, να δίνουμε μάθημα το Φεβρουάριο στο αμφιθέατρο της εστίας για όσους ξέρουν και ξαφνικά να αρχίζουμε να κουνιόμαστε πέρα δώθε και εγώ να νομίζω ότι είναι ζαλάδα από την αυπνία . Μέχρι να καταλάβω ότι ήταν σεισμός τα είχα παίξει

                          Comment


                          • Εμενα μου την δινει ασχημα που ΚΑΘΕ φορα, "Οι σεισμολογοι εμφανιζονται καθησυχαστικοι".

                            Δε λεω , τι να πουν κι αυτοι "Αααα,6.5 ριχτερ?Αυτο δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα ακολουθησουν?" αλλα κι αυτα τα ΜΜΕ ας σταματησουν να κανουν τις ιδιες ΗΛΙΘΙΕΣ ερωτησεις μια ζωη....

                            Comment


                            • Αν δε κανω λαθος η τελευταιας τεχνολογιας συσκευη που προβλεπει σεισμο, μπορει να τον προβλεψει 5 λεπτα πριν απο το σεισμο.

                              Comment


                              • Αν δε κανω λαθος η τελευταιας τεχνολογιας συσκευη που προβλεπει σεισμο, μπορει να τον προβλεψει 5 λεπτα πριν απο το σεισμο.
                                [/b]
                                Ποτέ δεν έχω ακούσει ποτέ προειδοποίηση έστω και 1 λεπτό πριν τον σεισμό. Συνήθως βγαίνουν στα κανάλια κανά 20λεπτο αφού γίνει ο σεισμός.


                                Comment

                                Working...
                                X