Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Welcome to Greece, την πιο πολιτισμένη χώρα της Αφρικής.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Στην διαρκεια των ολυμπιακων αγωνων, οι ωρες εργασιας ηταν σπασμενες σε 3 οχταωρα. Κανεις δεν εργαστηκε στη συγκεκριμενη φαση με υπερωριες, απλα και ομορφα.
      Προσωπικα δεν εχω ουτε καποιο προσωπικο μεσω μεταφορας, ουτε αδεια / διπλωμα για αυτο.
      Ειναι εξοργιστικο στην "πολιτισμενη" Ευρωπη να υπαρχει 27/7/365 μετακινηση, και εδω να φωναζουμε για πραγματα βγαλμενα απο την φαντασια.
      Οι κυριοι εργαζομενοι που εχουν προβλημα να περασει το συγκεκριμενο μετρο, ασχετως που δεν υπαρχει περιπτωση να χωθουν σε υπερωριες, ας αναζητησουν αλλη εργασια. Δεν φτανει που υπηρεσιες ειναι χαλια, φωναζουν και απο πανω.
      Υγ. Μου αρεσει πολυ η καραμελιτσα "φταιει ο καπιταλισμος".
      Γνωριζεται τι ειναι καπιταλισμος; Οι κατηγοροι του αυτη την στιγμη πχ, μπαινουν απο καποια αυτοδοιηκουμενη κολεκτιβα μεσα στο internet και σε αυτο το forum;
      Ned Stark

      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
      Ειναι ο Getta Robo.

      Comment


      • Και ποιος θα τις δουλέψει τις υπερωρίες ρε Ραμπίδη εγώ ή εσύ;

        Και έλεος πια με τη Πρετεντερική γραμμή όπου όποιος εργαζόμενος τολμήσει να απεργήσει ή να διαμαρτυρηθεί παρουσιάζεται ως χειρότερος εχθρός του πολίτη. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εργαζόμενοι που διαφωνούν με το μετρό και έχει πέσει πάνω τους όλος ο επικοινωνιακός μηχανισμός να τους φάει.
        [/b]
        Τελικα ξερεις λιγοτερα απ'οσα θες να δειχνεις. Τις διαμαρτυριες καποιος τις οργανωνει παντα. Επισης το μετρο λειτουργει σχεδον 20 ωρες το 24ωρο, σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που και τωρα δουλευουν υπερωριες. Δεν ειδα ομως να διαμαρτυρονται γι'αυτο. Χτες δεν ηταν μια διαμαρτυρια κατα των υπερωριων, ηταν μια διαμαρτυρια κατα ενος μετρου που κι εσυ ο ιδιος ειπες οτι θα ωφελησει.

        Προσωπικα δε βλεπω καμια λογικη περα του οτι οι Πασοκοι και οι λοιποι αριστεροι συνδικαλιστες βρηκαν αλλοι μια ευκαιρεια να συσπειρωσουν το κακομοιρη εργαζομενο διπλα τους και να προκαλεσουν αντιδραση για την αντιδραση.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Στην διαρκεια των ολυμπιακων αγωνων, οι ωρες εργασιας ηταν σπασμενες σε 3 οχταωρα. Κανεις δεν εργαστηκε στη συγκεκριμενη φαση με υπερωριες, απλα και ομορφα.
          [/b]
          Ορίστε!!Αν είναι όντως έτσι, που υπάρχει το πρόβλημα? Και με έναν περιοδικό ρυθμό, έτσι ώστε να μην μπαίνουν τα ίδια άτομα συνέχεια στην βραδινή βάρδια, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα....
          Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

          Let's just all say the magic words and go back to reality.

          THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

          Comment


          • Tαπεινή μου άποψη,μετά συνεχίζετε ελεύθερα...Επειδή όταν εμπλέοκονται ιδεολογίες πολιτικές και πιστεύω πολιτικά δεν βγαίνει ποτέ άκρη,συνεχίστε αν είναι δυνατόν λίγο πιο ήρεμα.Τα γραπτά μένουν αλλά καμμιά φορά οδηγούν και σε παρεξηγήσεις.Γραπτές εκφράσεις αγανάκτησης είναι λογικές,αλλά να χαρακτηρίζουμε ομάδα ανθρώπων μπάτσους,μπτσαρία κτλ δεν είναι και το καλύτερο...Είναι σαν εμένα κάποιος αύριο παίρνοντας αφορμή από ένα μεμονωμένο γεγονός να αποκαλεί όλο τον κλαδο μου κομπογιαννίτες κτλ κτλ.
            Το πρόβλημα στη χώρα δεν είναι η εκμετάλλευση είναι και η ημιμάθεια,η ημιπαιδεία και ένα σωρά άλλα ημιτελή πράγματα μεταξύ των οποίων και ο μόνιμος ωχαδερφισμός.Σήμερα αντιδορύμε(το έχω δει σε ένα σωρό blogs από γνωστούς άγνωστους)και γράφουμε εκθέσεις(για δημοσιογράφους το λέω και άλλους κράχτες)και όταν έρθει η σειρά μας το βουλώνουμε και βγάζουμε την ουρά μας απέξω.
            Προσωπικά έχω εργαστεί 3 χρόνια εκ των οποίων τα 2 καθημερινά,8ωρο ή και 14ωρο(σε μέρες εφημεριών σε ΜΕΘ και σε άλλες κλινικές)σαν φοιτητής και το κράτος ενώ βγάζω εργασία δεν με πληρώνει δεν με διευκολύνει ρε αδερφέ...Ποτέ δεν ζήτησα ούτε και θα ζητήσω αντάλλαγμα γιατί αποκόμισα μεταξύ άλλων και πολύτιμες εμπειρίες.Αυτό ωστόσο με την κοινή λογική δεν είναι αδικία??Όχι είναι η απάντηση που έχω λάβει πολλάκις γιατί ΕΣΥ επέλεξες να υπηρετήσεις την Ιατρική.Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαντήσω κι εγώ λοιπόν σε κάθε εργαζόμενο που νιώθει να τον εκμεταλλεύονται(πως το επάγγελμα ήταν επιλογή του).Κάτι που,ωστόσο απεχθάνομαι να κάνω μιας και το θεωρώ πέρα για πέρα λάθος.Συμπάσχω και κατανοώ τους συμπλοίτες μου,όμως,δυστυχώς οι υπερωρίες πλέον είναι αναγκαίο αγκάθι σε όλα τα επαγγέλματα κ φυσικά,από όσο ξέρω,προαιρετικές,Ωστόσο πολλοί παρακαλάνε γι'αυτές για το extra ?.Κι όπως σωστά είπε και ο Ramp,θα βρεθούνε άτομα να τις αναλάβουν,γιατί κακά τα ψέματα με 400 και 700? μόνο ένα άτομο τα φέρνει βόλτα και πάλι με μεγάλη δυσκολία.
            Συνεχίστε ελεύθερα...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Ρε Σωτο οι συνδικαλιστες εκαναν θεμα εξαρχης, που τους ειδες τους εργαζομενους.

              Επισης λες για το ποιοι θα βγουν στην πορεια.. Δηλαδη μεχρι τωρα στις πορειες τι ηταν;

              Οκ εστω οτι δεν ηταν καπιταλιστες.

              Τοτε τι ηταν ολοι; Κομμουνιστες; Σοσιαλιστες; Φασιστες;

              Μη πεφτετε στην παγιδα των ετικετων που πανε καποιοι να κολλησουν στις διαφορες ομαδες.

              Το θεμα ειναι να δειτε οσοι θελετε και αν θελετε ποιοι δρουν ανεξαρτητα και ποιοι δρουν με συγκεκριμενο τροπο απλα επειδη κατι τετοιο τους προσταζουν εμμεσως πλην σαφως.

              Comment


              • Επισης στο εξωτερικο, παρα πολλα καταστηματα εχουν επισης 24ωρο λειτουργιας.
                Και μιλαμε τωρα για παπουτσαδικα και super markets μεχρι πολυκαταστηματα και δημοσιες υπηρεσιες.
                Εκει τι ειναι δηλαδη; Η κολαση του εργαζομενου; λολ.
                Κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας ωρες ωρες και πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο.
                +1 για 24ωρες μετακινησεις εντος των Αθηνων.
                24ωρα σουβλατζιδικα δεν χρειαζομαστε, υπαρχουν ηδη
                Ned Stark

                A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                Ειναι ο Getta Robo.

                Comment


                • Νικόλα και Βασίλη άλλο τα τρία 8ωρα κι άλλο οι, άμεσα ή έμμεσα, αναγκαστικές υπερωρίες. Με τις νέες θέσεις εργασίας είπα, είμαι 1000% υπέρ. Αν κάνουν το μετρό, 24ωρο, με τρία 8ωρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

                  Έλα ρε Ραμπίδη τώρα, δε θα έλεγα κάτι τέτοιο αν δεν ήμουν 100% σίγουρος. Υπάρχουν ένα σωρό εργαζόμενοι που δεν ανήκουν σε κανέναν συνδικαλιστικό φορέα και έχουν βγει, ως ανεξάρτητοι, σε διάφορα ραδιόφωνα έχοντας διαφωνήσει με τα μέτρα. Αλλά άλλη προβολή θα πάρει το ένα και άλλη το άλλο.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Πρωτον ας αφησουμε στην ακρη το blog. Εδω εξεταζουμε το θεμα απ τη δικη μας σκοπια και οχι απ τη σκοπια των συνδικαλιστων ή των bloggers.

                    Δευτερον το μέτρο αυτο το γνωριζουμε περιπου 3 μηνες.. Οι εργαζομενοι λογικα το ξερουν περισσοτερο καιρο.

                    Γιατι κανεις δε διαμαρτυρηθηκε εξ αρχης;

                    Γιατι ξυπνησε τελευταια στιγμη η φωνη κατα της ανισοτητας/εκμεταλλευσης/καταπιεσης κτλ;

                    Γιατι;

                    Comment


                    • Σωτηρη, ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος ας απαντησει σε αυτα που ειπα παραπανω. Τοσες χωρες που εχουν τα παραπανω μετρα, εχουν δυστηχησμενους και ταλεπωρημενους υπαλληλους;
                      Σωτηρη το προβλημα σου (πλυν τις αποψεις σου για ristar / burning rangers / green hill zone) με λυπει.
                      Ειναι ξεκαθαρο πως οι θεσεις σου εχουν να κανουν με τα λαμογια τους ταξιτζηδες, που μυξοκλαιγοντε που θα χασουν χρηματα εαν με το καλο περαση αυτο το μετρο.
                      Λυπουμεθα κυριοι αλλα χασατε.
                      Ned Stark

                      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                      Ειναι ο Getta Robo.

                      Comment


                      • Ω μα οχι ρε συ, οι ταξιτζιδες δε θελουν να δουλευουν το βραδυ και το κανουν απλα απο ενδιαφερον για ολους εμας που μετακινουμαστε τη νυχτα.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Νικόλα μου, οι εργαζόμενοι που ανέφερα πιο πάνω τι είναι;


                          1-Υποκινούμενοι από τα συνδικάτα που εκμεταλλεύονται την εργατική τάξη για δικά τους συμφέροντα;

                          2-Μεταμφιεσμένοι ταξιτζήδες;

                          Η ιδανική λύση θα ήταν τα τρία 8ωρα και οι νέες θέσεις εργασίας, όχι μονο στο Metro αλλά και στα λεωφορεία, στη χειρότερη εάν επικαλούνται μειωμένα έσοδα ας αυξήσουν την τιμή του εισιτηρίου στα βραδινά δρομολόγια (πάλι από ταξιτζή καλύτερα είναι), έτσι όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι, και εργαζόμενοι και πολίτες που χρειάζονται τα μεταφορικά μέσα.

                          Γιατί ως πολίτης που θες περισσότερα δρομολόγια δεν απαιτείς αυτό Νικόλα μου;
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Ηθικο διδαγμα : τελικα ολα τα προβληματα της κοινωνιας μας αρχιζουν και τελειωνουν στους ταξιτζηδες.

                            Comment


                            • Ρεσυ Σωτηρακο, αυτο που δεν θελεις να καταλαβεις ειναι:
                              Οτι δεν παιζει να γινει ετσι οπως το λες, μιας και ηδη εχει ξαναγινει
                              Αν καποιος δεν γουσταρει κατι απο την εργασια του, φευγει. Ψαχνει για καλυτερη. Τι να κανουμε, δεν ειναι ολες οι δουλειες το ιδιο.
                              Το να υποκεινουντε απο ταξιτζηδες παντος ειναι η ποιο λογικη εξηγηση.
                              Στην πυρα λοιπον.
                              Υγ. O ξενιος εδωσε την απαντηση.
                              Ned Stark

                              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                              Ειναι ο Getta Robo.

                              Comment


                              • Γεια σου ρε Νικολάκη μερακλή.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X