Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αθλητισμός!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πια βία/μαχαιριές/εγκαύματα στην πλάτη και πράσινα άλογα μου λες μωρέ; Καρότα στο γήπεδο ρίξανε και αυτό μάλιστα σε γήπεδο που αμα θυμάμαι καλά δεν υπήρχαν καν οπαδοί του Παναθηναϊκού παρα μόνο του Ολυμπιακού. Και σου ξαναλέω οτι ΝΑΙ είναι ηλίθιο, ναι είναι προκλητικό, αλλά δεν είναι σαν να μαχαιρώνεις και τον άλλον στην πλάτη. Όπως και να το κάνεις είχε μια δόση χιούμορ.

    Τι να πώ λές για τον οπαδό του Παναθηναϊκού που έκανε κωλοδάχτυλο στον Μέσι, δηλαδή νομίζεις οτι όταν έγινε το περιστατικό με το Κασκόλ στα μούτρα του Φίγκο αρχικά και με την σημαία μετά δεν λέγανε όλοι τα ίδια για την Barcelona - Πορτογαλία; Η διαφορά είναι οτι οι περισσότεροι κρίνουν το πόσο συμπαθητικές είναι οι ομάδες απο την μπάλα που παίζουνε και απο τους παίχτες που διαθέτουνε, όχι απο τους οπαδούς τους. Και η Barcelona παίζει αναμφισβήτητα την πιο ωραία μπάλα στον κόσμο αυτή την στιγμή, ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό; Και αυτό στο λέω εγώ που στην Ισπανία προτιμώ την Real. (δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι που θέλουν να χάσει η Barcelona, ανάμεσα τους και γώ, το θέλουμε επειδή έχουμε βαρεθεί να την βλέπουμε να νικάει τα πάντα )

    Comment


    • Rampo καμία σχέση. Αν δεις παλιότερα ποστς μου (πολύ πριν γίνει καν η φετινή κλήρωση των ομίλων) που λέω το ίδιο πράγμα μαζί με κάποιους από τους λόγους.

      Πια βία/μαχαιριές/εγκαύματα στην πλάτη και πράσινα άλογα μου λες μωρέ; Καρότα στο γήπεδο ρίξανε και αυτό μάλιστα σε γήπεδο που αμα θυμάμαι καλά δεν υπήρχαν καν οπαδοί του Παναθηναϊκού παρα μόνο του Ολυμπιακού. Και σου ξαναλέω οτι ΝΑΙ είναι ηλίθιο, ναι είναι προκλητικό, αλλά δεν είναι σαν να μαχαιρώνεις και τον άλλον στην πλάτη. Όπως και να το κάνεις είχε μια δόση χιούμορ.
      Μιλάμε για άλλο περιστατικό καταρχήν. Εγώ μιλούσα στον Imrahil για αγώνα Ηρακλής-Παο. Θα μου πεις έχει διαφορά; Ναι έχει ότι τουλάχιστον οι γαύροι που τα πέταξαν έχουν ρίξει και κάποιες φορές ξύλο και έχουν φάει κάποιες άλλες, δεν τα πέταξαν για να κάνουν τους τζάμπα μάγκες. Αυτό που δεν έχει διαφορά είναι ότι η λογική είναι καρότα--> λαγοί--> τρεξιμο --> ξύλο --> μαχαιριές κτλ οπότε προφανώς δεν είναι αστείο και δεύτερον εδώ μέσα κάτι τέτοιο δεν έχει καμία απολύτως αξία ούτε σαν αστείο ούτε σαν πικάρισμα ούτε σαν τίποτα γιατί πολύ απλά τα πράγματα στα οποία αναφέρεται δεν έχουν θέση εδώ μέσα.

      Τι να πώ λές για τον οπαδό του Παναθηναϊκού που έκανε κωλοδάχτυλο στον Μέσι, δηλαδή νομίζεις οτι όταν έγινε το περιστατικό με το Κασκόλ στα μούτρα του Φίγκο αρχικά και με την σημαία μετά δεν λέγανε όλοι τα ίδια για την Barcelona - Πορτογαλία; Η διαφορά είναι οτι οι περισσότεροι κρίνουν το πόσο συμπαθητικές είναι οι ομάδες απο την μπάλα που παίζουνε και απο τους παίχτες που διαθέτουνε, όχι απο τους οπαδούς τους. Και η Barcelona παίζει αναμφισβήτητα την πιο ωραία μπάλα στον κόσμο αυτή την στιγμή, ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό; Και αυτό στο λέω εγώ που στην Ισπανία προτιμώ την Real. (δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι που θέλουν να χάσει η Barcelona, ανάμεσα τους και γώ, το θέλουμε επειδή έχουμε βαρεθεί να την βλέπουμε να νικάει τα πάντα )
      Κανείς δεν ασχολήθηκε με την έννοια ότι δεν βγήκε κανείς να πει ότι ντροπιάστηκε η καταλωνία και άλλα σχετικά. Οκ μπήκε στο γήπεδο τον πιάσανε τελείωσε, οι λοιπές βαρύγδουπες δηλώσεις που ακολούθησαν είναι μόνο για να έχει ο κόσμος κάτι να λέει.
      Το ότι παίζει την καλύτερη μπάλα δεν το αμφισβήτησα.

      Comment


      • Το ελληνικό αντίστοιχο του Φίγκο στο Καμπ Νου είναι η επιστροφή του Μπάγιεβιτς στη Ν. Φιλαδέλφεια σαν προπονητής του Ολυμπιακού, όχι ο καραγκιόζης που μπήκε στο γήπεδο τις προάλλες. Αν το γενικεύσουμε, ο Φίγκο άκουσε όσα άκουσε όχι γιατί κέρδιζε η Ρεάλ ή η Εθνική Πορτογαλίας, αλλά για άλλους πιο σοβαρούς και πολύ πιο συναισθηματικούς λόγους.

        Τις προάλες απεναντίας είχαμε ένα παίχτη που δεν έχει παίξει ποτέ στον Παναθηναϊκό, μια ομάδα που έχανε δίκαια 3 - 0 και έναν τύπο που έκανε κωλοδάχτυλο στον παραπάνω παίχτη...γιατί? Επειδή ήταν καλύτερος? Επειδή είχε φάει τρία? Επειδή ήταν κοντός?

        Δε με ενόχλησε η εισβολή ή το κωλοδάχτυλο (αφήστε που γελάω πολύ με ανάλογα περιστατικά) ούτε υπερασπίζομαι το Μέσι, θα σχολίαζα το ίδιο αν ήταν στη θέση του ο Νεμπεγλέρας. Με πειράζει το κόμπλεξ που βγάζει η συγκεκριμένη ενέργεια και η έλλειψη κοινού νου που δείχνει. Κατά τα άλλα, είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι βάζελοι στο γήπεδο κατά βάθος χάρηκαν τη μπάλα που είδαν και το εισιτήριο που πλήρωσαν παρά τα τρία που φάγανε.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Tίτε στο είχα γράψει και στο πρώτο ποστ, αυτά για τα οποία κατηγορείς τον Ρονάλντο τα έχει η Barcelona σαν ομάδα συνολικά. Να μιλήσουμε για κλάψα; Να μιλήσουμε για την ομάδα σύμβολο αντίστασης ενάντια στην Ρεαλ του Φράνκο; Αυτό που δεν μας λένε όμως είναι ότι από τη στιγμή που ανέβηκε ο Φράνκο η Ρεαλ έκανε 15 χρόνια να πάρει πρωτάθλημα. Σε αυτα τα χρόνια είχαν πάρει πρωταθλήματα η Ατλέτικο, η Μπιλμπαο, η Βαλένθια, Η Σεβιλλη και η Μπαρτσελόνα 5... Μάλλον δεν ήταν τόσο καλός ο Φράνκο που του πήρε 20 χρόνια για να κάνει δυνατή την ομάδα του. Και φυσικά υπάρχει και συνέχεια γιατί από τη στιγμή που αποκαταστάθηκε η δημοκρατία έκανε ούτε λίγο ούτε πολύ 10 χρόνια να δει πρωτάθλημα χρόνια στα οποία πήραν πρωτάθλημα εκτός από τη Ρεαλ, η Ατλέτικο, η Μπιλμπάο και η Σοσιεδάδ. Συνολικά στα 34 χρόνια του Φράνκο είχαν 8 πρωταθλήματα και στα επόμενα 34 9. Πετάμε και ένα ηρωϊκό "Catalunia is not Spain" και έχουμε μία ομάδα σύμβολο που άσχετα με την μπάλα που παίζει μας τα έχει κάνει τσουρέκια όλος ο πλανήτης για αυτήν. Είναι τόσο περίεργο δηλαδή κάποιοι να απεχθάνονται αυτό το σύστημα προώθησης και χα¨"ιδέματος της συγκεκριμένης ομάδας; Προσωπικά το μόνο για το οποίο τους παραδέχομαι είναι ότι δεν έχουν χορηγό στη φανέλα τους.
          Δεν έχει να κάνει λοιπόν με τον Μέσσι ή με το αν χάναμε 3-0. Έχει να κάνει με τα όσα σου είπα παραπάνω και με τον τρόπο με τον οποίο μας είχαν αποκλείσει το 2002 και όσα είχαν γίνει τότε.

          Comment


          • Σε 5 λεπτα αρχιζει το el clasico.
            Δυστυχως το εχει το conex tv οποτε myp2p.eu και sopcast FTW.

            Comment


            • Η Barca έκανε το τέλειο παιχνίδι. 10/10.
              Η Real πάλι έδειξε πολύ λίγα. Έφαγε και γρήγορα και εύκολα τα γκολάκια και βραχυκύκλωσε. Άντε να δούμε στο Μπερναμπέου τώρα...

              Comment


              • Originally posted by sub_zero View Post
                Μιλήστε καλύτερα για καμιά St.Pauli και αφήστε αυτό το ανέκδοτο.
                Χαχα, άστα να πάνε με αυτήν την ομάδα. Δεύτερη εθνική Γερμανίας μέχρι πέρυσι και παρόλ' αυτά μας είχαν πρήξει με το πόσο antifa και γαμάτη είναι. Είχε γεμίσει ο κόσμος καπελάκια, κασκόλ, μπλουζάκια κ.λ.π., πραγματικά από το πουθενά. Αποδεικνύει πόσο θύματα του μάρκετινγκ είμαστε (ακόμα και στο ποδόσφαιρο, διάολε), γιατί περί μάρκετινγκ πρόκειται, δεν εξηγείται αλλιώς. Εδώ καλά - καλά δεν ξέραμε όλες τις ομάδες της Bundesliga και ξαφνικά για κάποιον λόγο μας κατέβηκε να ασχοληθούμε με μια ομάδα δεύτερης εθνικής από το, κατά κοινή ομολογία, πιο σιχαμερό προάστιο μιας πόλης που έδωσε το όνομά της σε αμερικάνικο έδεσμα. Έλεος δηλαδή.

                Γενικά εμένα πάντως με έχει προβληματίσει όλη αυτή η κατάσταση με την St. Pauli και "τα ξυλίκια με τους φασίστες των βορειοανατολικών". Δε μπορώ να το χωνέψω ούτε κατά διάνοια το πόσο πουλάει η όλη φάση και το πόσο θα γελάνε οι τύποι με τις πωλήσεις merchandise που κάνουν στην Ελλάδα, λες και είναι η Manchester United ή η Milan. Φαίνεται, απ' όλα αυτά, κατά τη γνώμη μου, ότι και στο ποδόσφαιρο είμαστε "κομματικοποιημένοι" -τρόπον τινά- και ψάχνουμε απλά να εκτονώσουμε τα κόμπλεξ μας.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Ακόμα χειρότερα, ένας παίκτης του Πανσερραικού από τις Σέρρες έβρισε παίκτη του Άρη που τυγχαίνει να είναι Αλβανός μ' αυτή την φράση "Θα εξαφανίσω εσένα, τον αδελφό σου και την Αλβανία", πράγμα που οι άλλοι το χαρακτήρισαν εθνικίστικος ρατσισμός.

                  Προσωπικά το χάρηκα, αν και είμαι Αρειανός.

                  Titus - Είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν πας 3 - 4 γενιές πίσω στο γενεαλογικό σου δέντρο θα βρεις κάποιο παππού σου Τούρκο, Βούλγαρο ή Αρβανίτη, όπως όλοι μας. Τώρα το τι ακριβώς χάρηκες είναι δικό σου κόλλημα.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by TheCursed View Post
                    Χαχα, άστα να πάνε με αυτήν την ομάδα. Δεύτερη εθνική Γερμανίας μέχρι πέρυσι και παρόλ' αυτά μας είχαν πρήξει με το πόσο antifa και γαμάτη είναι. Είχε γεμίσει ο κόσμος καπελάκια, κασκόλ, μπλουζάκια κ.λ.π., πραγματικά από το πουθενά. Αποδεικνύει πόσο θύματα του μάρκετινγκ είμαστε (ακόμα και στο ποδόσφαιρο, διάολε), γιατί περί μάρκετινγκ πρόκειται, δεν εξηγείται αλλιώς. Εδώ καλά - καλά δεν ξέραμε όλες τις ομάδες της Bundesliga και ξαφνικά για κάποιον λόγο μας κατέβηκε να ασχοληθούμε με μια ομάδα δεύτερης εθνικής από το, κατά κοινή ομολογία, πιο σιχαμερό προάστιο μιας πόλης που έδωσε το όνομά της σε αμερικάνικο έδεσμα. Έλεος δηλαδή.

                    Γενικά εμένα πάντως με έχει προβληματίσει όλη αυτή η κατάσταση με την St. Pauli και "τα ξυλίκια με τους φασίστες των βορειοανατολικών". Δε μπορώ να το χωνέψω ούτε κατά διάνοια το πόσο πουλάει η όλη φάση και το πόσο θα γελάνε οι τύποι με τις πωλήσεις merchandise που κάνουν στην Ελλάδα, λες και είναι η Manchester United ή η Milan. Φαίνεται, απ' όλα αυτά, κατά τη γνώμη μου, ότι και στο ποδόσφαιρο είμαστε "κομματικοποιημένοι" -τρόπον τινά- και ψάχνουμε απλά να εκτονώσουμε τα κόμπλεξ μας.
                    Kαλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Δεν έγινε γνωστή από το πουθενά πέρσι επειδή ανέβηκε. Στο ελληνικό κοινό έχει αρχίσει να γίνεται γνωστή τουλάχιστον από το 2005, ίσως και πιο παλιά, εγώ πάντως καπού εκεί την είχα μάθει. Από το 2007 ήταν ήδη γνωστή σχεδόν σε όλους όσοι ασχολούνται με τα οπαδικά.

                    Μην μένεις πάντως μόνο στο antifa, πίσω από αυτό υπάρχουν μία σειρά από πράγματα που έχουν να κάνουν με το ποδόσφαιρο και όχι με την πολιτική. Αν θες να βάλεις μία ταμπέλα σε όλο αυτό το γεγονός, πιο πολύ ταιριάζει το "fuck modern football" παρά το antifa.
                    Το γιατί γίνονται τώρα αυτά και δεν υπήρχαν ξέρω γω από το 1990, έχει να κάνει με το πως έχει ξελιχθεί το οπαδικό κίνημα στην Ελλάδα σε βάθος χρόνου. Χοντρικά όλη η ιστορία ξεκινάει από τις αρχές της προηγούμενης 10ετίας που άρχισαν οι δικοί μας να εχουν επαφές και με ξένους.
                    Μπορεί να το βλέπεις απλά σαν μία μόδα για να πουληθεί καμία φανέλα αλλά σκέψου το σαν μία προέκταση των διαφόρων εννοιών που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια όπως a.c.a.b, ultras, casuals.

                    Comment


                    • 5-0


                      Άντε, του χρόνου πάλι.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Ρε εδώ έχουμε Αστέρα Εξαρχείων, γιατί να ασχολούμαστε με τις φτηνές εισαγωγές?



                        Ξέρει κανείς πού μπορώ να δω το χτεσινό Μπαρτσελόνα - Ρεάλ στο Ίντερνετ?

                        Διάβασα το ρεπορτάζ του Contra.gr με ένα μεγάλο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Κορυφαίο σχόλιο το εξής.

                        Κέβιν Ντέιβις (Μπόλτον): "Η Μπαρτσελόνα παίζει σαν την Μπόλτον".
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Originally posted by sub_zero View Post
                          Kαλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Δεν έγινε γνωστή από το πουθενά πέρσι επειδή ανέβηκε. Στο ελληνικό κοινό έχει αρχίσει να γίνεται γνωστή τουλάχιστον από το 2005, ίσως και πιο παλιά, εγώ πάντως καπού εκεί την είχα μάθει. Από το 2007 ήταν ήδη γνωστή σχεδόν σε όλους όσοι ασχολούνται με τα οπαδικά.

                          Μην μένεις πάντως μόνο στο antifa, πίσω από αυτό υπάρχουν μία σειρά από πράγματα που έχουν να κάνουν με το ποδόσφαιρο και όχι με την πολιτική. Αν θες να βάλεις μία ταμπέλα σε όλο αυτό το γεγονός, πιο πολύ ταιριάζει το "fuck modern football" παρά το antifa.
                          Το γιατί γίνονται τώρα αυτά και δεν υπήρχαν ξέρω γω από το 1990, έχει να κάνει με το πως έχει ξελιχθεί το οπαδικό κίνημα στην Ελλάδα σε βάθος χρόνου. Χοντρικά όλη η ιστορία ξεκινάει από τις αρχές της προηγούμενης 10ετίας που άρχισαν οι δικοί μας να εχουν επαφές και με ξένους.
                          Μπορεί να το βλέπεις απλά σαν μία μόδα για να πουληθεί καμία φανέλα αλλά σκέψου το σαν μία προέκταση των διαφόρων εννοιών που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια όπως a.c.a.b, ultras, casuals.
                          ΟΚ, σε όλα αυτά δηλώνω άγνοια. Εγώ, όμως, μίλησα με βάση αυτά που έχω δει κι έχω ακούσει. Δηλαδή, όσους έχω δει να ασχολούνται με αυτήν την ομάδα ήταν τον τελευταίο ενάμιση χρόνο (πριν ανέβει - το ότι ανέβηκε προφανώς δεν έχει σχέση) και όλοι το έθεταν πάνω - κάτω εκεί που εστίασα κι εγώ. Το αν παίζει κάτι άλλο δε μπορώ να το μαντέψω, ενδεχομένως και να έχεις δίκιο, απλά αυτά που είπες εσύ (με εξαίρεση το A.C.A.B. που ούτως ή άλλως πάει χέρι - χέρι με antifa / anti-Nazi κ.λ.π.) δεν τα έχω δει κάπου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Τιτε γιατι εχεις το συνηθειο να απαντας κανοντας edit τα ποστς των αλλων ποτε δε το καταλαβα... οχι πως διαφωνω με αυτο που λες στη συγκεκριμενη περιπτωση ισι-ισα αλλα καμια φορα κι ενα απλο reply αρκει...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Το κάνω είτε για να πειράξω κάποιον και να μη φορτώνω το θέμα με spam posts (πχ σε κάποια τετριμμένη ερώτηση που αναφέρεται σε μένα) είτε για να μην εκτροχιάσω το θέμα με πιο πρόσφατο post (όπως εδώ). Προσπαθώ να το αποφεύγω πάντως σε γενικές γραμμές.

                              Επίσης αντιστάθηκα στον πειρασμό να κάνω edit και το δικό σου post
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Shame you didn't, that would be gaf-epic!
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X