Announcement

Collapse
No announcement yet.

Game Of Thrones

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kαλο ηταν το επεισοδιο αν και μου τα χαλασε το wtf moment στο τελος. Joffrey και Tyrion σωσαν το επεισοδιο παντως, ο καθενας με τον τροπο του.

    Comment


    •  

      Edit (Xeno): spoiler tags για να κραταμε και τα προσχηματα.

      Comment


      • Mάλλον το πιο ενδιαφέρον επεισόδιο μέχρι τώρα. Υπάρχουν κάποιοι χαρακτήρες που ξεχωρίζουν με ευκολία και το επεισόδιο αυτό τους είχε όλους δίνοντας τυράκια για την συνέχεια μιας σεζόν που άρχισε κάπως "περίεργα" με όλα αυτά τα παράπλευρα stories που σε έχουν σε στάση αναμονής για να δεις που θα καταλήξει το όλο πράγμα με τους Βασιλιάδες αλλά η εξέλλιξη ερχόταν με το σταγονόμετρο.

         

        Ο Ρομπ ερωτεύτηκε γκομενάκι φίνο τη στιγμή που αυτή έκοβε το σάπιο πόδι του τυπά. True north style Γενικά γουστάρω πολύ Βορρά και ευχαριστιέμαι όλες τις σκηνές με Ρομπ Σταρκ και King of the North αλλαλαγμούς. Και το πως μεταφέρθηκαν τα νέα στο Νότο με την επίθεση των λύκων.... κλάσαν μπανιέρες οι φλώροι της Αυλής.

        Κωλοπαιδαρά, εγωίστα, καταφερτζή και συμφεροντολόγε Μικροδάχτυλε πάλι πας να την κάνεις την κουτσουκέλα σου. Τουλάχιστον θα 'χει ενδιαφέρον να δούμε πόσο θα μπλέξει το πράγμα αν όντως η Κατ ελευθερώσει τον μορφονιό.

        Σκηνές με Τζόφρι πολύ καλές. Και όταν μπλέκει και ο θείος γίνονται ακόμα καλύτερες. Τα τεκτενώμενα στο King's Landing παραμένουν από τα καλύτερα όλων των παράπλευρων ιστοριών, όπου μπλέκεται Imp και το σαδιστικό γουρούνι ανηψιός του έχει πάντα ενδιαφέρον.

        Και το storyline της Άρυα άρχισε να αποκτά ωραίο twist. Μορφάρα ο μπαμπάς Λάννιστερ πάντως, σκάει στο πλάνο και γεμίζει η οθόνη, αμέσως έγινε αισθητή η απουσία του τόσα επεισόδια.

        Η αγαπημένη μου σκηνή ήταν μάλλον στο Qerth. Επιτέλους κατέληξαν κάπου οι ταλαίπωροι. Ο ηθοποιός που έκανε τον έμπορο των 13 έπαιξε γαμάτα, ταίριαξε άψογα η μορφή του, οι κινήσεις του, ο λόγος του. Ωραίοι διάλογοι εκεί.

        Καλά στο τέλος μας έστειλε αδιάβαστους, τι σκατά πέταξε η άλλη απ'το μπιμπ της;; Οκ φαινόταν σατανική η κοκκινομάλλα αλλά κάπου μέσα στο τόσο γήινο στοιχείο της σειράς, μια νότα φανταστικού είναι πάντα λίγο wtf, όπως πέρυσι με τους δράκους.

        Μακάρι το επόμενο επεισόδιο να συνεχίσει πράγματα που είδαμε στο 4ο, κυρίως το storyline του Στάνις με τη κοκκινομάλλα και αυτό της Aria. Αν δείξει Σνόου, ας δείξει κάτι ενδιαφέρον γιατί το στόρυ με τις γυναίκες-κόρες ήταν λίγο boring ενώ εκείνο του Greyjoy στο Πάικ μου είναι το πλέον αδιάφορο.
        sigpic

        Comment


        • Χορταστικο επεισοδιο το τελευταιο, λιγο λιγο προχωρανε αρκετες ιστοριες.
           
          Το κωλοπαιδο εφαγε αλλη μια ωραιοτατη σφαλιαρα, ενω ο Hound πρεπει να εσφαξε το μισο πληθυσμο του King's Landing.
          Το τελος παντως μπλεκει τα πραγματα αρκετα με το nigga stole my dragons σκηνικο (οχι πως δεν ηταν αναμενομενο να συμβει αυτο), αντε να δουμε τι θα ερθει στο επομενο επεισοδιο.

          Comment


          • Το προηγούμενο ήταν το επεισόδιο των sidekicks, τούτο 'δω των αμόρε.
             

            Εντάξει, η εκκίνηση ήταν εντελώς wtf. Έπρεπε να περάσουν αρκετά λεπτά μέχρι να καταλάβω ότι όντως ο Γκέυτζοης κατέλαβε το Winterfell, νόμιζα ότι παρακολουθούσα κάποιο όνειρο του Μπραν. Μωρέ καλά του τα είπε του μουρόχαβλου ο μπάρμπα Ρόντρικ. Ήθε ο θάνατος του να έρθει από τον Direwolf του Μπραν του κωλοπαιδαρά απ'το Pyke, κανείς δεν τα βάζει με τους Βόρριους κακομοίρη!!!

            King's Landing χάος. Παραμένει το πιο focused και γαμιστερό story, τας ποτάνας έγινε πάλι.

            Και δίδυμο μπαμπά Λάννιστερ με Άρυα παραμένει δυνατό. Και οι σκηνές του προηγούμενου και αυτές είναι πολύ καλές και θέλω να δω που θα το πάει το πράγμα αν και με το που εμφανίστηκε ο " the man has said" και άρχισε να κόβει κεφάλια, το πράγμα πάει μόνο του σε αποκάλυψη της ταυτότητας της Άρυα και μπαμπά Λάννιστερ ως τρίτο στόχο αλλά μένει να δούμε, εδώ σκοτώνουνε key characters για πλάκα οπότε τα πάντα ρέει μου φαίνεται.

            Kαι Ρομπ όπως πάει το πράμα θα έχουμε αλλόφρονη μάνα να προσπαθεί να μεταπείσει τον γιόκα της για το νέο του έρωτα αφού η γκομενίτσα βρωμάει πατόκορφα κατάσκοπος των Λάννιστερ. Μπορεί και όχι. Αλλά έτσι άφησε να εννοηθεί.

            Α και κωλοτρίψιμο της Άγριας σε Γίαννη Χιόνη pas mal. Δεν επακολούθησε Άγριο Σεξ ως όφειλε αλλά ας όψεται ο όρκος της Νυχτερινής Φρουράς.

            Όταν γύρισε σε Querth άρχισε ήδη να με πέρνει ο ύπνος, πρόλαβα να δω τον εβραίο έμπορα να μην λογαριάζει ούτε βασιλικό αίμα, ούτε δρακομάνες ούτε τίποτα και τώρα που η κατά τα φαινόμενα και φουλ ύποπτη υπηρέτριά της βούτηξε τα δρακάκια, τρέχα γύρευε.

            Μετά το έχασα, θα το δω ξανά σήμερα.
            sigpic

            Comment


            • Το τελευταίο μου φαίνεται άνετα το καλύτερο της 2ης. Και κλασικά το κόβει σε σημείο που φωνάζεις: "Όχιιιιιιι! Δείξτε μου τι γίνεται ^%$#%@!"

               
              Ο Jon Snow κατάφερε και έκανε triple-fail μέσα σε χρόνο μηδέν. Της χάρισε τη ζωή, το μετάνιωσε(;!), την κυνήγισε και την έπιασε, έχασε τους δικούς του, δεν την κέρασε, οπότε γιατί; Για ποιο λόγο να ρισκάρει τη ζωή του;

              Ωραίος ο έμπορος με το Χ που έριξε στην Daenerys. Μπας και νιώσει λίγο κι αυτή ότι δεν πιάνει σε αγνώστους (μα γιατί άραγε;!) το ονειροπόλο "Βοηθήστε με γιατί είμαι η αληθινή βασίλισσα, βλέπω και όνειρα!"...

              Ο Tyrion είναι όπως πάντα ωραίος χαρακτήρας, δε μασάει, και η σφαλιάρα ήταν μάλλον απάντηση στις προσευχές όλων...

              Ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας για μένα στη δεύτερη season είναι άνετα η Arya, η οποία συνεχίζει να παίρνει τις σωστές αποφάσεις για να επιβιώσει, μέσα σε ελάχιστο χρόνο και έχει φτάσει σιγά-σιγά κιόλας να βρίσκεται κοντά στον μπάρμπα-Lannister από τον οποίον φαίνεται να κερδίζει κάποιο σεβασμό.

              Ο Theon έδειξε το ποιον του και ελπίζω το κεφάλι του να κυλίσει σύντομα...


              Comment


              • Καλο και το τελευταιο επεισοδιο, χωρις να εχει βεβαια την ενταση του προηγουμενου.
                 
                - Η Khaleesi και ο Jon τα εχουν βρει λιγο σκουρα, να δουμε πως θα προχωρησει το story τους στο επομενο επεισοδιο.
                - Ο Jaime πλεον κανει οτιδηποτε ειναι δυνατον για να πεθανει, παρολαυτα ελπιζω να μην τον φαει η Cat για να εχουν και κατι στα χερια τους οι Starks.
                - Η Arya παιδευεται πολυ για να μην καρφωθει στον Lannister, αντε να δουμε κι εκει αν θα κανει κινηση να τον φαει σε αυτη τη season.
                - Ο Theon οκ το ξεφτυλισε το θεμα, μεχρι και ο ιδιος αυτη τη φορα βεβαια καταλαβε τι εκανε, αλλα και παλι αυτο δε νομιζω να του χαρισει τη συμμετοχη στο casting για πολλα επεισοδια ακομα.

                Comment


                • Για το πρόσφατο επεισόδιο,

                   

                  Μου άρεσε πάρα πολύ το story της Καλίσι με τον warlock που έσφαξε τους εμποράκους. Το σασπένς για το τι θα συμβεί ή πρόκειται να συμβεί στο περιβόητο πλέον House of the Undying έχει χτυπήσει κόκκινο.

                  Γαμιστερό character development είχε ο Τζέιμι σε αυτό το επεισόδιο, σταρχιδιστής εντελώς. Και απώντος του Da King of da North μυρίζει μπαρούτι η όλη φάση.

                  Ο Γιάννης Χιόνης μου έβγαλε τη ψυχή κατά τη διάρκεια του επεισοδίου. Δλδ ρε μπαγλαμά τι άλλο να κάνει το κορίτσι, να τον πάρει και να τον βάλει στο στόμα της;;; Ε τσίμπα τώρα μια ενέδρα και καλή χώνεψη!

                  Οκ μπαμπάς Λάννιστερ και Άρυα είπαμε, είναι από τα πλέον ενδιαφέροντα δίδυμα. Εκτός της έντασης μεταξύ των δύο μου αρέσει που μαθαίνουμε γενικότερα lore στους διαλόγους τους. Πολύ έξυπνα δεν αφήνει να εννοηθεί τίποτα αν και δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν έχει μυριστεί κάτι ο μπαμπα-Λάννιστερ, ήδη τις μπιχτές του για την αρχοντική της καταγωγή τις πέταξε αλλά η Άρυα δε μασάει.

                  Οκ. Ο Θήον πλέον φλερτάρει επικίνδυνα να εκθρονίσει το μούλικο για τον most-hated χαρακτήρα της σειράς. Τα έχει εντελώς χαμένα. Και τι σκατά cliffhanger ήτανε τούτο;;; Θέλω να πιστεύω πως δεν έγινε αυτό που ήθελε να δείξει, τον πάω πολύ τον πιτσιρικά με τον Χόντρορ, κάτι μαλακία θα έκανε για εκφοβισμό ίσως και έκαψε τα παιδάκια της φάρμας. Κωλοπαιδαρά Θήον.
                  sigpic

                  Comment


                  • Μισό λεπτό, μια διευκρίνιση. Στο βιβλίο η Άρυα φεύγει από το Kings Landing λίγο μετά την εκτέλεση του πατέρα της μαζί με το Γιόρεν της Night Watch και αρχίζει να πηγαινοέρχεται στις ερημιές, όπου συναντά το νόθο σιδερά γιο του Ρόμπερτ και τρεις παρανόμους σε μια άμαξα (ο ένας είναι ο Jaqen H'ghar, άπειρη μούρη), πιάνονται αιχμάλωτοι από το Γκρέγκορ Κλεγκέιν και καταλήγουν με τα πολλά στο Harrenhal (πρώτη φάση, μετά έχει κι άλλα). Πουθενά σε όλο αυτό το συρφετό σε μιλά ή δε συναντά τον Τάιγουιν Λάννιστερ. Το έχουν αλλάξει στη σειρά?

                    Αν ναι καλά κάνανε, γιατί επί τρία περίπου βιβλία η Άρυα περιφέρεται στις ερημιές χωρίς ιδιαίτερο λόγο και πιάνεται αιχμάλωτη όλη την ώρα.

                    Εντυπωσιάζομαι που βρίσκετε ενδιαφέρον στην ιστορία της Νταινέρυς, μου είχα φανεί μακράν η πιο ηλίθια και βαρετή των βιβλίων. Εκτός αν την έχουν αλλάξει κι αυτή, πράγμα επίσης θετικό γιατί χειρότερη δε γινόταν. Η Νταινέρυς ήταν εντελώς βούρλο.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Πάρτο πίσω αμέσως! Η Daenerys είναι πανέμορφη! Emilia Clarke at least...
                      Όχι, έχεις δίκιο. Είναι βαρετή και εκνευριστική.
                       
                      "Που είναι οι δράκοι μου;", "Ποιος πήρε τους δράκους μου;", "Είδε κανείς τους δράκους μου;", "Ξέρετε ποια είμαι εγώ;", "Ο κόσμος μου ανήκει!" και τα γνωστά, στο άπειρο!... Της λείπει το σεξάκι μάλλον...
                      Αυτό που φαίνεται από την άλλη να είναι ενδιαφέρον στην ιστορία της είναι το House of the Undying, με τον Warlock Voldemort για boss! Για να δούμε, τι θα δούμε...


                      Comment


                      • @ Dope: αυτο που λες στο τελος εκανε ο Theon, αλλα κι εμενα μου πηρε λιγα λεπτα να το χωνεψω.
                        Οσο για το House of the Undying απορω τι θα δουμε εκει περα να γινεται με τους αλλους 2.

                        Comment


                        • Με το Θέον αυτό που φαντάζεστε έγινε. Το άλλο σενάριο ούτε που μου πέρασε από το μυαλό και είμαι σίγουρος πως δεν ισχύει. Θα το φάει το κεφάλι του αλλά δεν τον συμπαθούσα ιδιαίτερα ούτως ή άλλως. Ούτε και την αδερφή του...
                          Η σκηνές με τον Χιονιά παίζει να ήταν από τις πλέον βαρετές της σειράς. Να μιλάνε τόση ώρα για σεξ σε μια σειρά που υπάρχει σε αφθονία δε λέει.
                          Τίτε, η Νταϊνέρυς δε χρειάζεται να είναι ενδιαφέρων χαρακτήρας. Απλά την κοιτάς. Εξάλλου μπορεί η ίδια να είναι κάπως σπαστικιά (και αφελής) ειδικά στο δεύτερο κύκλο αλλά η ιστορία της ως τώρα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Εξάλλου, ΕΧΕΙ ΔΡΑΚΟΥΣ!!!
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment




                          • Spot on!


                            Καλά για την κίνηση του Theon δεν αμφέβαλα. Μου φάνηκε ξεκάθαρο για κάποιο λόγο ότι ήταν στημένο...


                            Comment


                            • Παίδες διαβάζω με ενδιαφέρων τα ποστ σας αλλά μην προτρέχετε
                              Κατά τα αλλά μια χαρά κυλάει η σεζόν και πάμε βουρ ολοταχώς προς επικό επεισόδιο, το μόνο που θα πω είναι Blackwater .-

                              Comment


                              • Τα χουν αφήσει όλα για τα 2 τελευταία επεισόδια οι αλήτες.
                                Ο Jaqen H'ghar χαλαρά ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας που έχει δείξει ο 2ος κύκλος ως τώρα. Τζόν Σνόου πανίβλακας. Ο νάνος ακόμα οουνάρει τους πάντες. Αλλά πάνω απο όλα, ΤΙ ΚΑΥΛΑ ΑΥΤΗ Η ΠΡΙΓΚΙΠΟΠΟΥΛΑ, 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΓΔΥΘΕΙ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ.

                                Comment

                                Working...
                                X