Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είδα το "The Shawshank Redemption" ("Τελευταία Έξοδος-Ρίτα Χέιγουορθ" στην γλώσσα μας) του Darabont.
    Έχω να πώ ότι μετά απο χιλιάδες ώρες παρακολούθησης ταινιών καθ'όλη την διάρκεια της ζωής μου μέχρι τώρα, επιτέλους μπορώ να υποστηρίξω ακράδαντα και με βεβαιότητα πώς βρήκα ΜΑΚΡΑΝ την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ταινία που είχα την τιμή να δώ ποτέ μου. Πραγματικά είναι απο τις περιπτώσεις που τα λόγια είναι περιττά...

    Την επόμενη μέρα είδα το Jumper στο σινεμά.
    Είναι απο εκείνες τις ταινίες που φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες και κούλ στο τρέιλερ ενώ στην πραγματικότητα είναι μία αφελέστατη και άψυχη μάπα,απο εκείνες που (ευτυχώς) ξεχνάς πέντε λεπτά απο την στιγμή που θα βγείς απο την αίθουσα. Και το χειρότερο είναι ότι οι σκηνές μάχης που μπορεί κάποιος να ελπίζει ότι θα σώσουν την κατάσταση,είναι τόσο άθλια σκηνοθετημένες έτσι ώστε να μήν μπορείς να βγάλεις καμία άκρη του τι ακριβώς γίνεται... Δέν μπορούσαν να πάρουν μαθήματα απο το X-men 2 με τον Nightcrawler???

    Ά και μία ερώτηση! Το 10,000 BC τελικά όντως είναι τόσο άθλιο? Γιατί ένας καλός μου φίλος (με εξαιρετικά κακό γούστο στα του κινηματογράφου) μου είπε ότι ήταν "καταπληκτικό" και ότι έπαθε "σόκ και δέος"

    Comment


    • Είδα το "The Shawshank Redemption" ("Τελευταία Έξοδος-Ρίτα Χέιγουορθ" στην γλώσσα μας) του Darabont.
      Έχω να πώ ότι μετά απο χιλιάδες ώρες παρακολούθησης ταινιών καθ'όλη την διάρκεια της ζωής μου μέχρι τώρα, επιτέλους μπορώ να υποστηρίξω ακράδαντα και με βεβαιότητα πώς βρήκα ΜΑΚΡΑΝ την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ταινία που είχα την τιμή να δώ ποτέ μου. Πραγματικά είναι απο τις περιπτώσεις που τα λόγια είναι περιττά...
      [/b]
      ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο &$#&*%)(#&@^$(*#!! :angry2: :angry2:
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • εμένα μου άρεσε.αφού δεν εμπιστεύεσαι το γούστο του φίλου σου μην το δεις.νοίκιασε το καλύτερα.ή κατέβασέ το.
        Carpe diem

        Comment


        • ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο &$#&*%)(#&@^$(*#!! :angry2: :angry2:
          [/b]
          Cursed δεστην οπωσδηποτε ;)

          Δηλαδη μολις τελειωσει θα νιωσεις πολυ " B) "
          My blog:Doppel's Den

          Comment


          • Είδα το 10000ΠΧ

            Καλή ταινία, ωραία, όλα καλά
            προφανώς μην περιμένετε να δείτε την ταινιάρα της ζωής σας αλλά ήταν μια χαρά για ποπ κορν coca cola nachos παρέα κτλ...κτλ...
            Το αν αξίζει ή όχι για σινεμά είναι στο γούστο του καθενός.
            Είμασταν παρέα πήγαμε, φάγαμε ήπιαμε μετά καλά περάσαμε

            Προς το τέλος που φτάνουν στον στόχο τους είναι πραγματικά το καλύτερο σημείο,
            Ωραία ταινία
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • Μόλις γύρισα από το cinema όπου παρακολούθησα την ταινία BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU ARE DEAD (Πριν ο διάβολος καταλάβει ότι πέθαινες )

              Ας γράψω λίγα λόγια και τις εντυπώσεις μου.

              Εκεί που νομίζεις ότι η τύχη θα είναι με το μέρος σου και θα πάνε όλα καλά γίνεται κάτι λάθος το οποίο αλλάζει ολόκληρη τη ζωή σου...Είναι απίστευτο πως εξελίχθηκε η ζωή μετά από αυτό το συμβάν...

              Δύο αδέρφια (ρεμάλια) χρεωμένοι , με πολλά προβλήματα και πιέσεις βρίσκουν τρόπο να βγάλουν εύκολο χρήμα δυστυχώς γι αυτούς κάτι πήγε στραβά....
              Φοβερή η εξέλιξη , το σασπένς και η έντονη αγωνία ... Είναι σαν να παίρνεις και εσύ μέρος και υπάρχει συνεχώς το συναίσθημα του τι θα γίνει τώρα ;

              Ωραίος ο Άλμπερτ Φίνεϊ που παρόλο τα 83 χρόνια του συνεχίζει να παίζει...

              Πολύ καλή πραγματικά , την προτείνω ...

              Comment


              • Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Πως σου φάνηκε Somari το doomsday ;
                  Για πες λίγα λόγια

                  Comment


                  • H καλύτερη κωμωδιά.Συστήνεται ανεπιφύλακτα,ειδικά με τεράστια παρέα που απαρτίζεται από ακόμη πιο τεράστια άτομα.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Ας βγω off-topic και ας πω τι είδα και εγώ τις τελευταίες μέρες...

                      Φθινοπωρινή Σονάτα (Ingmar Bergman) με την εκπληκτική του μούσα, Liv Ulman. Αυτός ο άνθρωπος (πέθανε και πρόσφατα) κάνει κάτι μοναδικό. Πολύ αληθινή και δυνατή ταινία.

                      Νονός (τρίτη φορά). Απλώς το αναφέρω .

                      Χτες είδα δύο μικρού μήκους ταινίες του Albert Lamorisse, το "Ασπροχαίτης" και το "Το κόκκινο μπαλόνι" (Crin Blanc και Le Ballon Rouge αντίστοιχα). Και οι δύο ήταν παιδικές ιστορίες. Αν και η πρώτη δε μου άρεσε ιδιαίτερα (έδειχνε πώς ένα μικρό παιδί κατάφερνε να εξημερώσει ένα άλογο που οι μεγάλοι δεν κατάφερναν και στο τέλος έφυγε μαζί του στη θάλασσα, ενώ τους κυνηγούσαν κάτι αγρότες) η δεύτερη ήταν φοβερή (πρωταγωνιστής ήταν ο γιος του σκηνοθέτη, Pascal Lamorisse).

                      Στο Κόκκινο μπαλόνι το παιδί-πρωταγωνιστής βρίσκει ένα τεράστιο κόκκινο μπαλόνι (κατακόκκινο, λες και το έβαψαν με βερνίκι νυχιών) το οποίο δένεται συναισθηματικά με το παιδί και το παιδί με αυτό. Το αστείο της ιστορίας είαι πώς το μπαλόνι υπακούει σε αυτά που του λέει το παιδί και πώς παρουσιάζεται σαν άνθρωπος, με συναισθήματα, σαν να ζει. Τέλος πάντων, κάποτε το μπαλόνι το σκάνε κάτι κωλόπαιδα και μετά έρχεται το κατ' εμέ πολύ όμορφο τέλος της ταινίας, όπου όλα τα μπαλόνια της πόλης πηγαίνουν και βρίσκουν το μικρό παιδί και το ανυψώνουν στον ουρανό.

                      Ο Ασπροχαίτης προβλήθηκε το 1953 ενώ το Κόκκινο Μπαλόνι το 1956 και θεωρούνται και οι δύο κλασσικές και διεθνώς αναγνωρισμένες ταινίες (ιδίως το μπαλόνι). Έτυχε να προβάλλονται και οι δύο σε έναν κινηματογράφο εδώ πάνω (σε μία απίστευτα cult αίθουσα, 30 άτομα να χωρούσαν, άντε 40). Εύκολα θα αγόραζα ένα τέτοιο μπαλόνι btw.

                      Comment


                      • Είδα επιτέλους το Shawshank Redemption. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν αυτό που περίμενα από άποψη ποιότητας, αλλά μου άρεσε πολύ. Λίαν ολοκληρωμένη ταινία, σε έκανε να αισθάνεσαι "γεμάτος" μετά το τέλος της. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Ουφ συνεχίζω την πορεία μου στον κινηματογράφο. Μόλις είδα τον Πολίτη Κέιν. ΟΚ σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα, αφού δεν έζησα την ταινία στην εποχή της. Τα standards έχουν αλλάξει και ο αμερικάνικος κινηματογράφος ήταν (και είναι) πάντα ο ίδιος. Σίγουρα αυτή η ταινία έθεσε τις βάσεις για πολλά "στερεότυπα" για αυτό και θεωρείται από τις πιο κλασσικές που υπάρχουν. Όσο περισσότερο, όμως, βλέπω παλιό "κλασσικό" αμερικάνικο κινηματογράφο, τόσο περισσότερο μου φαίνεται ως μία ασταμάτητη ανακύκλωση. Σίγουρα βρίσκω πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε κάποιους σύγχρονους αμερικανούς σκηνοθέτες. Εννοείται, φυσικά, ότι όποιος θεωρεί τον εαυτό του κινηματογραφόφιλο πρέπει να την δει.

                          Και τώρα λέω να ανοίξω ένα νέο κεφάλαιο στη δικιά μου πορεία και να παρακαλουθήσω βουβό κινηματογράφο...

                          Comment


                          • Είδα επιτέλους το Shawshank Redemption. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν αυτό που περίμενα από άποψη ποιότητας, αλλά μου άρεσε πολύ. Λίαν ολοκληρωμένη ταινία, σε έκανε να αισθάνεσαι "γεμάτος" μετά το τέλος της. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
                            [/b]
                            Χεχε....κι εγω μετα τα σχολια που διαβασα νωριτερα,ειπα επιτελους να την δω κι εγω.
                            Μολις τελειωσε...
                            Φοβερη ταινια.

                            . και -

                            Comment


                            • Ουφ συνεχίζω την πορεία μου στον κινηματογράφο. Μόλις είδα τον Πολίτη Κέιν. ΟΚ σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα, αφού δεν έζησα την ταινία στην εποχή της. Τα standards έχουν αλλάξει και ο αμερικάνικος κινηματογράφος ήταν (και είναι) πάντα ο ίδιος. Σίγουρα αυτή η ταινία έθεσε τις βάσεις για πολλά "στερεότυπα" για αυτό και θεωρείται από τις πιο κλασσικές που υπάρχουν. Όσο περισσότερο, όμως, βλέπω παλιό "κλασσικό" αμερικάνικο κινηματογράφο, τόσο περισσότερο μου φαίνεται ως μία ασταμάτητη ανακύκλωση. Σίγουρα βρίσκω πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε κάποιους σύγχρονους αμερικανούς σκηνοθέτες. Εννοείται, φυσικά, ότι όποιος θεωρεί τον εαυτό του κινηματογραφόφιλο πρέπει να την δει.

                              Και τώρα λέω να ανοίξω ένα νέο κεφάλαιο στη δικιά μου πορεία και να παρακαλουθήσω βουβό κινηματογράφο...[/b]
                              Ωραίος εγώ αν και θα ήθελα να δω τέτοια έργα και να ψαχτώ περισσότερο στον κινηματογράφο δεν έχω την δυνατότητα δυστυχώς , το υλικό...Αν μπορείς να τα πούμε κάποια στιγμή στο Skype ;)

                              Πάντως έχω δει Fellini με το κορυφαίο έργο la strada
                              και βρήκα στο net το The godfather καθώς και το the balloon που έγραψες παραπάνω το οποίο με ταξίδεψε...



                              Comment


                              • Επιτέλους, κάποιος που είδε μία ταινία που έγραψα . Κερνάω beers ρεεεεεεεε xD .

                                Comment

                                Working...
                                X