Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εvans, με τρομάζεις ρε αγόρι μου. Είχα σκοπό να την δω αυτήν την ταινία γιατί άκουσα καλά λόγια, αλλά με το θάψιμο που έριξες τώρα εσύ θα το σκεφτώ διπλά. Δεν είμαι γενικά και πολύ του gore / γυμνού (βασικά καθόλου δεν είμαι...), οπότε...

    EDIT: Κι εσύ ρε τέκνον Xeno; Τόσο έκτρωμα ρε παιδιά;
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Shadow εσύ παιδί μου πρέπει να δεις το Nekromantik. (είχα διαβάσει review και είχα μείνει με το στόμα ανοικτό...πολλή αρρώστια...)

      Αν θέλετε cult horror,πιάστε τα films της Hammer,τα έβαζε παλιά η ERT και περα από καλούς ηθοποιούς-έπαιζε ένας Vincent Price,ένας Christopher Lee,ένας Peter Cushing-έχουν και μία Α αισθητική και υπόθεση.Theatre of Blood,Witchfinder General και άλλα πόσα.Προφανώς δε μιλάμε για αριστουργήματα αλλά δεν είναι ούτε δήθεν,ούτε και καλά cult όπως πολλές σημερινές παραγωγές.Imo πάντα 60s-70s προσφέρονται για clut έρευνες-δεν αναφέρω τα 80s γιατί πάλι imo το ακραίο έγινε κωμικό και μόδα και ο τρόμος ήταν πλέον με λακ και νεον φωτάκια.Ωστόσο δείτε πρώτα τα εγγυημένα και μετά βουτάτε στα πιο βαθειά,πολλά από τα οποία ομολογώ πως δε θα τα έβλεπα ούτε με σφαίρες...Zombi 2,κατι βλακείες του Amato,Cannibal Holocaust κτλ κτλ.Απλά δεν είναι για μένα.

      EDIT:
      Αν ο Παζολινι,μεταξύ μας,δεν είχε κάνει τις ταινιάρες που έκανε πριν το Salo,αμφιβάλλω αν θα ακουγόταν τόσο πολύ.
      Το Hostel μόνο και μόνο από όσα έχω ακούσει δεν παίζει να το δω.Κυρίως από άποψης τσόντας και γυμνού δλδ που με χαλάει σε δήθεν cult ταινίες(personal opinion)Έχω δει για παράδειγμα το Les Contes Immoraux και το γυμνό δε με χάλασε καθόλου-η ταινία αισθητικα΄ήταν μια χαρά ειδικά η ιστορία της Bathory.

      EDIT 2:
      Για όποιον ενδιαφέρεται είχα αρπάξει προ καιρού από ένα site που έκλεισε πλέον ταSex&Fury,Female Yakuza που πρωταγωνισεί η Reiko Ike και αποτελεί βάση για τα ΚIll Bill ειδικά το 1.Τα ξέθαψα τα dvds και πλέον τα έχω. Βλέπω τον Ferryman να τρέχει

      EDIT 3:
      Nosferatu με τον Κlaus Kinski στον κεντρικό ρόλο.ΕΠΟΣ...
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • thanx Burai για τη προταση σου.
        το Cannibal Holocaust το εχω δει.
        TheCursed μην τους ακους ! δοκιμασε να το δεις ετσι οπως περιγραφω (καποια στιγμη δηλαδη που θες να δεις καποια ταινια με βια και βαριεσε) και ισως σου φανει καλο κι εσενα. εκτρωμα δε θα το ελεγα, εχω δει και χειροτερα.

        Comment


        • Εvans, με τρομάζεις ρε αγόρι μου. Είχα σκοπό να την δω αυτήν την ταινία γιατί άκουσα καλά λόγια, αλλά με το θάψιμο που έριξες τώρα εσύ θα το σκεφτώ διπλά. Δεν είμαι γενικά και πολύ του gore / γυμνού (βασικά καθόλου δεν είμαι...), οπότε...

          EDIT: Κι εσύ ρε τέκνον Xeno; Τόσο έκτρωμα ρε παιδιά;
          [/b]
          Δες το απλώς και μόνο για να πεις +1 στα όσα είπα παραπάνω. Κατά τα άλλα μη χαλάσεις την αισθητική σου για κάτι τόσο ηλίθιο.

          Comment


          • TheCursed μην τους ακους ! δοκιμασε να το δεις ετσι οπως περιγραφω (καποια στιγμη δηλαδη που θες να δεις καποια ταινια με βια και βαριεσε) και ισως σου φανει καλο κι εσενα. εκτρωμα δε θα το ελεγα, εχω δει και χειροτερα.
            [/b]
            Λογικά θα την δω κάποια στιγμή, από περιέργεια κυρίως, αλλά με το θάψιμο που έπεσε εδώ μέσα δεν θα έχω την παραμικρή προσδοκία πλέον. Προς το παρόν προτεραιότητα έχουν άλλες ταινίες.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • για να τελειωσει το θεμα με τα Hostel γιατι τα θαψατε. εξαρταται παντα τι ταινιες γουσταρει ο καθενας. αν ο Evans δε νιωθει πως διασκεδαζει με ταινιες δρασης και βιας και γουσταρει κατι πιο ψαγμενο, τοτε λογικο βρισκω να αηδιαζει με τις συγκεκριμενες. εμενα μ'αρεσουν σχεδον τα περισσοτερα ειδη και δεν εχω προβλημα. οπως και με τη μουσικη παλι το ιδιο γινετε τελος.

              Comment


              • Δεν είπε καθόλου αυτό ο Evans. Και εγώ γουστάρω τις ταινίες δράσης, με βία, με αίμα, με ωμό περιεχόμενο γενικά αλλά το Hostel αν δεν με αηδίασε με άφησε απλά αδιάφορο. Δεν είναι θέμα εδώ πέρα του να είσαι ψαγμένος. Είναι μία ταινία που φτάνει στα όρια και δοκιμάζει αντοχές, και στο συγκεκριμένο θέμα αυτό δεν είναι καθόλου καλό. Κινηματογραφικά δεν διαθέτει τίποτα το χαρισματικό, επίσης.
                Βέβαια, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να σου αρέσει και το σέβομαι.

                Comment


                • ρε άθλιοι,άσχετοι με τα σπλατερ.Τα Χόστελ είναι πολύ καλές ταινίες.έχουνε σφαξίδι,έχουνε γυμνά γκομενάκια,είναι αρρωστημένα.τι άλλο θέλετε;
                  αν όλα αυτά δε σας φτάνουν σκεφτείτε ότι είναι βασισμένα σε πραγματικές καταστάσεις και σοκαριστείτε.τα συζητούσαμε και στο γκέημπρο.

                  το Νεκρομάντικ το έχω δει Μπουράι.πραγματικά ότι πιο σάπιο και άρρωστο έχει γεννήσει ανθρώπινος νους.έχει βγει και 2.
                  επίσης cannibal holocaust & cannibal ferox για όσους γουστάρουνε σπλατεριά.
                  προτείνω ταινίες του πολυαγαπημένου μου Lucio Fulci.
                  zombie flesh eaters
                  demonia
                  house by the cemetery
                  city of the dead
                  και φυσικά το υπέρτατο αριστούργημά του
                  The Beyond(Η έβδομη πύλη της κολάσεως)

                  ο Αρτζέντο δεν είναι σπλάτερ.είναι πιο πολύ μυστήριο.βέβαια τα susperia & inferno & phenomena έχουνε πράγμα μέσα αλλά...you get the point.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Για τον Argento συμφωνώ όσο δεν πάει.
                    Δείτε το Opera πάση θυσία.Ακροβατεί επιτυχημένα μεταξύ μυστηρίου και ολίγον splatter(βασικά ελάχιστα)Και η μουσικη ακόμη μία φορά είναι υπέροχη.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • σε όαλ έπρεπε να συμφωνείς αλλά w/e
                      Carpe diem

                      Comment


                      • ρε άθλιοι,άσχετοι με τα σπλατερ.Τα Χόστελ είναι πολύ καλές ταινίες.έχουνε σφαξίδι,έχουνε γυμνά γκομενάκια,είναι αρρωστημένα.τι άλλο θέλετε;
                        [/b]
                        Θα ήθελα να λείπει αυτό, παρακαλώ.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment




                        • Aπό splatter είμαι πολύ επιλεκτικός πλέον.Ας πούμε ποτέ δε λέω όχι σε κάτι στο στυλ των Evil Dead(respect!)Από την άλλη αυτές τις πιο σκληρές ταινίες με εντόσθια,έμβρυα που τρώγονται κτλ,δεν τα μπορώ γιατί είναι εντελώς έξω από την αισθητική μου.Κάτι που δε συμβαίνει με zombie movies,ειδικά το πρώτο και καλύτερο από όλα Night of the living Dead που είναι τρομερά ενδιαφέρον και σκηνοθετικά.

                          Τώρα το Nekromantik το είχα δει στα Metropolis σε dvd έκδοση από ελληνική εταιρεία και μόνο που διάβασα την υπόθεση ένιωσα μια ζάλη και τάση για λιποθυμία...Όταν διάβασα και λεπτομέρειες για την ταινία και το πώς γυρίστηκε ορκίστηκα όυτε το όνομα να μην ξαναθυμηθώ. :blink:

                          Είχα διαβάσει και για μία αρρωστημένη ταινία του Μαστοράκη με αιμομιξία,κανονική σφαγή ζώου κτλ αλλά κάτι τέτοιες απόπειρες τις θεωρώ επιτηδευμένες και εντελώς στα πλαίσια του εντυπωσιασμού και του "σπρώχνω τα όρια να δω πού θα βγάλει"(Island of death το είχα διαβάσει σε παλιό hammer από τον καφρΑγόρο ποιον άλλον )
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Δεν εχω δει κανενα hostel αλλα μου εχουν πει οτι ειναι μουφα σε σχεση με τα SAW, τωρα το ονομα του tarantino τι σχεση εχει και που κολλαει δεν ξερω αλλα και μονο που υπαρχει θα τα δω καποια στιγμη...

                            Κατεβασα να δω το Boondock Saints που εχω ακουσει καλα λογια.. εντυπωσεις αργοτερα.. B)

                            Comment


                            • <div class='quotetop'>(TheCursed &#064; Sep 25 2008, 02&#58;28 PM) [snapback]39530[/snapback]</div>
                              Θα ήθελα να λείπει αυτό, παρακαλώ.
                              [/b]
                              Luffy mode on γιατί gay είσαι; Luffy mode off

                              <div class='quotetop'>(Burai &#064; Sep 25 2008, 02&#58;28 PM) [snapback]39531[/snapback]</div>


                              Aπό splatter είμαι πολύ επιλεκτικός πλέον.Ας πούμε ποτέ δε λέω όχι σε κάτι στο στυλ των Evil Dead(respect&#33;)Από την άλλη αυτές τις πιο σκληρές ταινίες με εντόσθια,έμβρυα που τρώγονται κτλ,δεν τα μπορώ γιατί είναι εντελώς έξω από την αισθητική μου.Κάτι που δε συμβαίνει με zombie movies,ειδικά το πρώτο και καλύτερο από όλα Night of the living Dead που είναι τρομερά ενδιαφέρον και σκηνοθετικά.

                              Τώρα το Nekromantik το είχα δει στα Metropolis σε dvd έκδοση από ελληνική εταιρεία και μόνο που διάβασα την υπόθεση ένιωσα μια ζάλη και τάση για λιποθυμία...Όταν διάβασα και λεπτομέρειες για την ταινία και το πώς γυρίστηκε ορκίστηκα όυτε το όνομα να μην ξαναθυμηθώ. :blink:

                              Είχα διαβάσει και για μία αρρωστημένη ταινία του Μαστοράκη με αιμομιξία,κανονική σφαγή ζώου κτλ αλλά κάτι τέτοιες απόπειρες τις θεωρώ επιτηδευμένες και εντελώς στα πλαίσια του εντυπωσιασμού και του "σπρώχνω τα όρια να δω πού θα βγάλει"(Island of death το είχα διαβάσει σε παλιό hammer από τον καφρΑγόρο ποιον άλλον )
                              [/b]

                              το έχω δει το Island of death.μα σκέψου φίλτατε,ότι όλοι οι σκνοθέτες ταινιών gore γιατί πλέον γι&#39;αυτά μιλάμε,αυτό ακριβώς έχουνε σκοπό.να το φτάσουνε όσο πιο μακριά πάει το θέμα,όλο και πιο ακραία,όλο και πιο ακραία.πλέον βέβαια έχω κουραστεί με αυτές τις ταινίες αλλά αν έβρισκα κάπου συγκεντρωμένες όλες τις αιματοβαμμένες σκηνές θα καθόμουνα άνετα να τις βλέπω ξανά και ξανά,γιατί ας το παραδεχτούμε μόνο αυτά αξίζουν από ταινίες του είδους.εξαιρείται το Beyond που κάνει προσπάθεια για την ύπαρξη μιας υποτυπώδους υπόθεσης με αποτέλεσμα να είναι το κορυφαίο ΙΜΗΟ.

                              υ.γ.μπράβο ρε Μπουράι.το Οπερα ξέχναγα. ;)
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Imho το Opera μία από τις πιο εμπνευσμένες σκηνές του Αrgento:την πτήση από το κοράκι μέσα στην όπερα.Χαλαρά αποτελεί από τις αγαπημένες μου και πιο όμορφα σκηνοθετημένες σκηνές.

                                Θέλω πολυ να δω και το Inferno,που ουσιαστικά αποτελεί σουραλιστικό sequel του Suspiria και έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια.Το Terza Madre που έβγαλε πέρσι ήταν αίσχος και απογοήτευση από όσα διάβασα.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X