Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK πάω να το νοικιάσω (ποιος περιμένει το Θέμα της Κυριακής μετά από αυτήν την περιγραφή). Σήμερα έχει βραδιά Κιούμπρικ, έχω να δω ταινία του τουλάχιστον 3 χρόνια.

    Comment


    • Είδα χθες το Pure με την Keira Knightley. Απίστευτη ερμηνεία από τον πιτσιρικά, πολύ έντονες σκηνές γεμάτες συναισθήματα. Δείχνει την μάστιγα των ναρκωτικών από μια νέα οπτική, τα μάτια ενός δεκάχρονου παιδιού που βλέπει την μητέρα του να κατρακυλά στην ηρωίνη και κάνει τα αδύνατα δυνατά για να την βοηθήσει. Τοποθετημένο στο Λονδίνο του 21ου αιώνα ανοίγει ένα παράθυρο σε αυτά που όλοι βλέπουμε καθημερινά αλλά προτιμούμε να κλείνουμε τα μάτια μας όταν τα αντικρίσουμε. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

      Comment


      • Την είδα την ταινία, όπως και είπα ότι θα κάνω. Δε θα σχολιάσω τίποτα, ότι είχα να πω το είπα με sms στον φίλτατο. Εδώ θα αρκεστώ σε μία μόνο λέξη:

        Ποίηση

        2 ώρες και 15 λεπτά καρφωμένος στην οθόνη, η μισή τελευταία ώρα ήταν από τις καλύτερες σκηνές που έχουν δει τα μάτια μου.

        Comment


        • Εγω ειδα χθες το Before The Evil Knows You're Dead....
          Ειχα διαβασει ΤΙΣ απιστευτες κριτικες και προετοιμαστηκα για ταινιαρα,αλλα ΔΕΝ....

          Ενταξει,ηταν αρκετα καλο αλλα κατα τη διαρκεια σκεφτηκα πολλες φορες να την κλεισω και να κανω κατι αλλο..Παρα πολυ αργη ταινια,που σου παρουσιαζει το χρονικο μιας ληστειας(για οσους ξερουν) απο διαφορες οπτικες γωνιες.
          Δεν λεω,το σεναριο ειναι υπεροχο,οι χαρακτηρες αρκετα καλοι και σιγουρα μπορεις να συμπασχεις μαζι τους αλλα τα χασμουρητα κατα την διαρκεια ειναι αναποφευκτα.Το τελευταιο μισαωρο βεβαια η ενταση κορυφωθηκε και ξυπνησα λιγο και ειδικα στο τελος σε πιανει ενας κομπος στο στομαχι,αλλα γενικως ειναι απο αυτες που δεν προκειται να ξαναδω διοτι περισσοτερο τα αρνητικα μου εμειναν στο μυαλο...

          Δεν την συστηνω σε ολους

          Comment


          • είδα χτες μια συλλογή με 16 βιντεάκια της Lannie Barbie.Προτείνεται σε ΟΛΟΥΣ ανεπιφύλακτα
            Carpe diem

            Comment


            • Υπάρχει ταινία στο στιλ του Bioshock ;

              Comment


              • To 3μερο που περασε ηταν πολυ movie - καψιμο για εμενα αλλα δυστυχως... εκανα κακες επιλογες.

                Resident Evil 3... Η πρωτη ταινια ηταν Ok. Αλλα το 2ο & 3ο μερος δε βλεπονται. Σεναριακα κενα, κακες ερμηνειες, σεναριο, μη προσοχη σε λεπτομερειες, αδιαφοροι ηρωες κτλ

                Μeet the Spartans... Απτα Trailers φαινοταν απισταευτα αστειο ΑΛΛΑ δυστυχως δεν ειναι τοσο καλο τελικα. Εχει βεβαια καποιες πραγματικα αστειες στιγμες

                Diary of Dead... Λυπαμαι πολυ για τον σκηνοθετη Romero. He sucks! Το λεω κ το πιστευω. Ο ανθρωπος μαλλον ζει με τις αναμνησεις του και πολλα χρονια τωρα ειναι η σκια του παλιου καλου του εαυτου. Μετα το ΤΡΑΓΙΚΟ land of Dead (ναι..τα zombies σκεφτονται..) ερχεται αυτο το νεο σκουπιδακι. Η σκηνοθεσια ειναι οπως παντα μετρια, οι ερμηνειες τραγικες, η ατμοσφαιρα χαζη..τι αλλο να πω. Τα μηνυματα που προσπαθει να περασει μεσα απτις ταινιες του ειναι τα ιδια συνεχεια..πφ..
                Θεωρω πως πρεπει να βγει στη συνταξη. Δεν ειναι ουτε cult πια

                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • gore έχει;άμα έχει τότε είναι ταινιάρα,Ο Ρομέρο είναι ρισπέκτ
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Θεωρητικα ο Romero ειναι respect.
                    Πρακτικα δημιουργει σκουπιδια. Δεν το κανε παντα. Πλεον εχει γινει συνηθεια.
                    Εχει να κανει κατι ενδιαφερον απτην εποχη του Dawn of the Dead.
                    Το περιεργο ειναι οτι παροτι thrash director, δεν τον εχω σε εκτιμηση (δικαιως), παρακολουθω σαν φανατικος τις ταινιες του. Παραδοξο

                    Αν εχει gore? κι Al Gore εχει αμα θες.
                    ΠλΕρωσε να πα να δεις την νεα του ταινια αφου τον σεβεσαι κι ελα να τα ξαναπουμε
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • Υπάρχει ταινία στο στιλ του Bioshock ;
                      [/b]
                      Aυτό το post apocalyptic concept έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλές ταινίες και παιχνίδια και όλα βασίζονται στο "1984 ο Μεγάλος Αδελφός" του Όργουελ. Σαν το Bioshock δε θα βρεις, αλλά υπάρχουν άλλα εξίσου ποιοτικά και με τα ίδια μηνύματα.

                      Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο.

                      Comment


                      • Στο μυαλό για ένα περίεργο λόγο μου έρχεται το Blade Runner.Σε πιο νεο νουάρ ύφος βέβαια.

                        Btw επειδής κάτι ειπώθηκε για Romero θεωρώ την καλύτερη του ταινία-ή μαλλον προσωπικη αγαπημένη το Night of the living dead του 1968.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Blade Runner, Gattaca, Children of Men, 1984 (η ταινία), Metropolis (καλά αυτό είναι ακόμα παλιότερα από το βιβλίο) και η λίστα σταματημό δεν έχει. Γενικά αυτό το setting είναι από τα αγαπημένα μου, αν και έχει δοθεί τόσες πολλές φορές που πλέον δύσκολα θα βρεις κάτι πραγματικά καλό.

                          Comment


                          • <div class='quotetop'>(Scatman &#064; Apr 11 2008, 10&#58;12 PM) [snapback]18083[/snapback]</div>
                            Θεωρητικα ο Romero ειναι respect.
                            Πρακτικα δημιουργει σκουπιδια. Δεν το κανε παντα. Πλεον εχει γινει συνηθεια.
                            Εχει να κανει κατι ενδιαφερον απτην εποχη του Dawn of the Dead.
                            Το περιεργο ειναι οτι παροτι thrash director, δεν τον εχω σε εκτιμηση (δικαιως), παρακολουθω σαν φανατικος τις ταινιες του. Παραδοξο

                            Αν εχει gore? κι Al Gore εχει αμα θες.
                            ΠλΕρωσε να πα να δεις την νεα του ταινια αφου τον σεβεσαι κι ελα να τα ξαναπουμε
                            [/b]

                            το land of the daed το είχα δει κιν/φο και γούσταρα.άμα βρω παρέα θα πάω να δω κι αυτό αλλιώς θα το κατεβάσω.το day of the dead το έχεις δει;και μην ξεχνάμε κάτι.αν εξαιρέσουμε το bela lugosi&#39;s white dead (τεσπά την πρώτη ταινία με ζόμπι,δε θυμάμαι τώρα ονομασία) ο Ρομέρο τα ξεκίνησε όλα στο χώρο αυτό οπότε δικαίωμά του να το εξελίξει όπως αυτός γουστάρει.κι όσο για αυτά που έλεγες σε προηγούμενο ποστ περί μηνυμάτων κτλ προτείνω να ξαναδείς τις ταινίες του.πιο προσεκτικά αυτή τη φορά. ;)
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Προφανως μου κανεις πλακα αλλιως δεν εξηγειτε.

                              Εαν σου αρεσε το Land of Dead, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να επαναπροσδιορισεις μεσα σου τι ειναι καλη horror ταινια. Κι οχι συγκριτικα με αλλες παραγωγες σκηνοθετων αλλα του ιδιου (Romero). Δεν αμφισβητω οτι εχει κανει καποιες ενδιαφερουσες παραγωγες αλλα συνολικα...ο δεικτης ειναι αρνητικος.

                              Να ξαναδω τι προσεκτικα? Πως τα zombies Για παραδειγμα εχουν αισθηματα και σκεφτονται και παιρνουν εκδικηση και...? Αν ειναι δυνατον..

                              Το οτι ο Romero εκανε ονομα μεσα απο Zombo-ταινιες δε μου λεει κατι.
                              Αυτο δε του δινει το αλαθητο ή ελευθερο να προσφερει low production Ταινιες, οι οποιες θα πρεπει να εκτιμωνται ή ακομη χειροτερα να πληρωνει καποιος εισιτηριο. Ακολουθεις λαθος λογικη πιστευω.

                              Δεν εξελισσει καθολου το ειδος, να με συγχωρεις. Παταει πανω σε γνωστα προτυπα του παρελθοντος και προσφερει πραγματα που εχουμε ξαναδει. Ακομη χειροτερα, το επιπεδο σκηνοθεσιας του πλεον δε φτανει αυτο του παρελθοντος. Κι ομως η εξελιξη ειναι κατι που αφορα και τον κινηματογραφο...

                              Οι εισπραξεις, κριτικες, αποδοχη που λαμβανουν οι ταινιες του τα τελευταια χρονια ειναι ενδεικτικα αυτων που σου αναφερω.

                              Τελος, το οτι ο Romero ειχε μεγαλο ονομα στο παρελθον επειδη εκανε αποδεκτες ταινιες δε σημαινει οτι και σημερα ειναι το ιδιο αναγνωρισιμος ή καλος.
                              Ο Romero δυστυχως δεν εχει παρων.Κι επιμενει να το αποδεικνυει
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Η καλυτερη ταινια με zombie που εχω δει ειναι το dawn of the dead(remake), το land ηταν πολυ κατωτερο αλλα ειχε τις στιγμες του και σαν ιστορια ηταν καλο..

                                Comment

                                Working...
                                X