Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Χτες είδα το Revenge of the Fallen και μου άρεσε περισσότερο από την πρώτη φορά.
    Σήμερα είδα το Dark of the Moon.Για τα δικά μου γούστα η καλύτερη ταινία της τριλογίας.Κρατάει 2μιση ώρες περίπου και αν εξαιρέσουμε κάτι αμερικλανιές,θα γουστάρετε όλοι άπειρα,ειδικά αν σας άρεσαν οι 2 προηγούμενες.
    To είδα και εγώ σήμερα το Transformers. Ωραίο ήταν αλλά δεν ενθουσιάστηκα όσο θα ήθελα. Μετά από 2 ταινίες βλέπω λίγο ανούσια τη λογική "πάμε να δώσουμε ακριβώς ότι και τα προηγούμενα", δεν γίνεται να κρατάς το κοινό αν δεν ανεβαίνεις επίπεδο ταινία με την ταινία.

    Επίσης αυτό που για μένα δεν καταλαβαίνει ο Bay είναι ότι μία σκηνή μάχης από μόνη της δεν είναι απαραίτητα πορωτική. Πορώνεσαι όταν βλέπεις να μάχονται χαρακτήρες που γουστάρεις, χαρακτήρες που δεν θες να πεθάνουν, χαρακτήρες που θες να πεθάνουν. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί όταν δεν αναπτύσσεις καθόλου τους ήρωες, και στην ουσία το μόνο Transformer που έχει προσωπικότητα σε 3 ταινίες είναι ο Optimus, και όλα τα υπόλοιπα είναι απλά μηχανές. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η πιο επική στιγμή ήταν η 3λεπτη μονομαχία του Optimus.

    Επίσης οι αμερικανιές έχουν καταντήσει βαρετές, δεν με επηρεάζουν συνήθως αλλά ένα συγκεκριμένο σημείο μου χτύπησε πάρα πολύ:
     
    Εκεί που λέει ο Optimus "για το καλό της ελευθερίας θα φέρουμε τον πόλεμο σε αυτούς" , σαν να ακούω τον πρόεδρο της Αμερικής να ετοιμάζει ντου σε χώρα μισό πλανήτη μακριά.....


    Σε γενικές γραμμές πάντως την απόλαυσα την ταινία, απλά αύριο δε θα έχω κάτι να θυμάμαι.

    Comment


    • Είδα και εγώ το Transformers: Dark Of The Moon.

      E ok, μια από τα ίδια σε πιο αστεία φάση. Το πρώτο μισό το ανέχτηκα, και από εκεί και μετά απλά δεν τελειωνε ρε παιδί μου.

      Τα πρώτα δυο ήταν βασισμένα στο σαχλό love story, πανηγύρια, κακά... Και σε αυτό ρίχνει την φράση "E τελικά με παράτησε και χωρίσαμε..." σαν να ήταν ένας απλός ενθουσιασμός, ένα τίποτα, μια... περιπετειούλα, για να καλύψει την απουσία της Megan Fox, ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Γελοίο, παιδιάστικο, μαλακισμένο.

      Κάποια πράγματα γίνονταν με "σπρώξιμο", απλά επειδή έπρεπε να γίνουν με κάποιον τρόπο. ΚΑΙ σε αυτό ΔΕΝ δίνετε έμφαση στα Transformers, στους χαραχτήρες τους, και τους έχουν σε "παίξε γέλασε μοίρα". Έμφαση δίνετε στο νέο love story και σε ασήμαντους ανθρώπινους ρόλους.

      Γενικά ήταν μια από τα ίδια, μέτρια πλην, και ανούσια. Just εφέ και 3D. Για τα fanboys όμως, και πολύ τους είναι.

      Είδα και το Limitless πριν κάποιες μέρες. Ενδιαφέρουσα ταινία, με style. Κάποιες ωραίες φάσης, και μου άρεσε που τονίζονταν τα χρώματα και γενικά ο κόσμος τον χαραχτήρων κάθε φορα που έπιναν το χάπι. Από ψυχρός, γινόταν έτσι ώστε να μας δείχνει την αλλαγή.

      Τον τελευταίο μηνα περίπου είδα 3 ταινίες με τον συμπαθητικό Bradley Cooper, heh. Άντε να δω και το The A-Team.

      Comment




      • Gia opoion exei mia wra kai deka lepta na xalasei kai den endiaferetai gia spoilers mporei na dei afto to review ths tainias TF3, exei arketo gelio..
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Originally posted by Aion View Post
          Είδα και εγώ το Transformers: Dark Of The Moon.

          E ok, μια από τα ίδια σε πιο αστεία φάση. Το πρώτο μισό το ανέχτηκα, και από εκεί και μετά απλά δεν τελειωνε ρε παιδί μου.

          Τα πρώτα δυο ήταν βασισμένα στο σαχλό love story, πανηγύρια, κακά... Και σε αυτό ρίχνει την φράση "E τελικά με παράτησε και χωρίσαμε..." σαν να ήταν ένας απλός ενθουσιασμός, ένα τίποτα, μια... περιπετειούλα, για να καλύψει την απουσία της Megan Fox, ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Γελοίο, παιδιάστικο, μαλακισμένο.

          Κάποια πράγματα γίνονταν με "σπρώξιμο", απλά επειδή έπρεπε να γίνουν με κάποιον τρόπο. ΚΑΙ σε αυτό ΔΕΝ δίνετε έμφαση στα Transformers, στους χαραχτήρες τους, και τους έχουν σε "παίξε γέλασε μοίρα". Έμφαση δίνετε στο νέο love story και σε ασήμαντους ανθρώπινους ρόλους.

          Γενικά ήταν μια από τα ίδια, μέτρια πλην, και ανούσια. Just εφέ και 3D. Για τα fanboys όμως, και πολύ τους είναι.
          Μήπως αυτό που περιγράφεις είναι το TF2;Μήπως κάπου τα μπέρδεψες;Το 3 είναι κλάσεις ανώτερο από το 2.Ούτε ρομπότ να πηδάνε πόδια έχει,ούτε γυναίκες cyborg,ούτε γέρικα αεροπλάνα που κλάνουν αλεξίπτωτα.
          Ένα σοβαρό σήκουελ όπως έπρεπε να είναι,με σκηνές απόγνωσης και συγκίνησης.
          Κκλάσεις ανώτερο από το-στην καλύτερη- μέτριο TF2.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            Ένα σοβαρό σήκουελ όπως έπρεπε να είναι,με σκηνές απόγνωσης και συγκίνησης.
            Μήπως αυτό που περιγράφεις είναι η Μπλε του Κισλόφσκι; Μήπως κάπου τα μπέρδεψες;
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • lol σωστο κραξιμο,ακου η μπλε του κισλοφσκι...

              ρε ξεκολατε το 3 δεν εχει megan fox τι λεμε τωρα

              ταινιες eye candy του pop corn ειναι , κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο μην παρεξηγηθω, ολα χρειαζονται στις σωστες δωσεις

              το 3 και γω παντως το απολαυσα περισσοτερο απο τα πρωτα 2, αλλα οτι εριξα χασμουρητα τα εριξα, χιλιες φορες ομως το sucker punch που ειδα προθες για το σωστο eye candy διχως ενοχες χωρις φοβο και παθος

              Comment


              • Τα πρώτα δυο ήταν βασισμένα στο σαχλό love story, πανηγύρια, κακά... Και σε αυτό ρίχνει την φράση "E τελικά με παράτησε και χωρίσαμε..." σαν να ήταν ένας απλός ενθουσιασμός, ένα τίποτα, μια... περιπετειούλα, για να καλύψει την απουσία της Megan Fox, ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Γελοίο, παιδιάστικο, μαλακισμένο.
                Πρέπει να δεις την Ποκαχόντας 2.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Originally posted by Somari View Post
                  Μήπως αυτό που περιγράφεις είναι η Μπλε του Κισλόφσκι; Μήπως κάπου τα μπέρδεψες;

                   
                  Η σκηνή που ετοιμάζονται να εκτελέσουν τον Bumblebee καθώς και η σκηνή κατά την οποία φεύγουν από τον πλανήτη μας τα autobots ήταν δυο αρκετά συγκινητικές σκηνές,για ταινία του είδους τλχ,ενώ η σκηνή προς το τέλος που οι Decepticons γαμάνε τα πάντα μου έφερε στο μυαλό σκηνές από τα επεισόδια των ημερών.Και ναι,αυτά είναι αρκετά για να νιώσεις απόγνωση όταν βλέπεις πως ότι και να κάνεις πέφτει στο κενό.Επίσης,στις σκηνές που άνθρωποι προδίδουν ανθρώπους,μου θύμισε τις ελληνικές κυβερνήσεις που δεν τους νοιάζει το συμφέρον του λαού αλλά το δικό τους.


                  Οκ ίσως το παράκανα λίγο,αλλά με τους συνειρμούς που μου'ρθαν στο νου όσο το έβλεπα αυτά ένιωσα.Εσύ μπορείς απλά να συνεχίσεις να τρολλάρεις.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • E oxi kai sou thymise afta ta pragmata wre Altair, entaksei eipame...
                    Anyway egw shmera eida to Sorcerer's aprentice.

                    Entaksei tainia Disney provlepsimh apo thn arxh mexri to telos, yphrxan merika shmeia pou mou thn edine, alla genika perasa kala, o kakos ta spaei (Spiderman 2 FTW) apistefta enw parallhla vlepoume kai ligo thn Thea thn Monica Bellucci sto telos me prasina matia na pselnei sta italika kai emeis na goustaroume!!!

                    Highlight to shmeio opou o prwtagwnisths antigrafei thn skhnh tou Mickey apo thn Fantasia opou xrhsimopoiei tis skoupes gia na katharisei to spiti sta grhgora kai to spell kanei backfire, mexri kai thn idia mousikh exei (provlepsimo omws :/)

                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post

                      Οκ ίσως το παράκανα λίγο,αλλά με τους συνειρμούς που μου'ρθαν στο νου όσο το έβλεπα αυτά ένιωσα.Εσύ μπορείς απλά να συνεχίσεις να τρολλάρεις.
                      E εντάξει τώρα, τι να πω, αν σε ταινία του Michael Bay βάζεις τους προδιορισμούς "σοβαρό" "απόγνωση" και "συγκίνηση" που δε χρειάζεται καν τα τεράστια ρομπότ για να είναι άτοπο, μάλλον το μοναδικό που μπορώ να σχολιάσω είναι περί κινηματογραφικής παιδείας. Αλλά επειδή θα παρεξηγηθώ θα μείνω απλά στο τρολάρισμα.
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Άτοπο από που κι ως που;Το θέμα είναι τι συνειρμούς κάνεις και με τι γεγονότα το συνδέεις όσο τα σκέφτεσαι.Αν τώρα εσύ,είσαι τόσο κομπλεξικός που δεν μπορείς να το αντιληφθείς,συνέχισε να μιλάς για κινηματογραφική παιδεία και @@ μάντολες.
                        Εγώ πάντως πιο πολύ δένομαι με χαρακτήρες που τους βλέπω να αναπτύσσονται σιγά σιγά και φτάνει σε μια κορύφωση,παρά με μια ταινία του Κισλόφσκι πχ.Κλάην Μάην.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • "Κλάην Μάην" (lol) ο Κισλόφσκι για χάρη του Michael Bay;
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Originally posted by Altair View Post
                            Άτοπο από που κι ως που;Το θέμα είναι τι συνειρμούς κάνεις και με τι γεγονότα το συνδέεις όσο τα σκέφτεσαι.Αν τώρα εσύ,είσαι τόσο κομπλεξικός που δεν μπορείς να το αντιληφθείς,συνέχισε να μιλάς για κινηματογραφική παιδεία και @@ μάντολες.
                            Εγώ πάντως πιο πολύ δένομαι με χαρακτήρες που τους βλέπω να αναπτύσσονται σιγά σιγά και φτάνει σε μια κορύφωση,παρά με μια ταινία του Κισλόφσκι πχ.Κλάην Μάην.
                            Εγώ να δεχτώ το θέμα των συνειρμών κτλ, αλλά που είδες χαρακτήρες να αναπτύσσονται, σιγά σιγά κιόλας;

                            Comment


                            • Originally posted by Somari View Post
                              E εντάξει τώρα, τι να πω, αν σε ταινία του Michael Bay βάζεις τους προδιορισμούς "σοβαρό" "απόγνωση" και "συγκίνηση" που δε χρειάζεται καν τα τεράστια ρομπότ για να είναι άτοπο
                              Εγώ πάντως το The Island του Michael το γούσταρα και απ' όσο θυμάμαι τολμώ να πω πως είχε αυτά τα στοιχεία!
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • apistefta enw parallhla vlepoume kai ligo thn Thea thn Monica Bellucci sto telos me prasina matia na pselnei sta italika kai emeis na goustaroume!!!
                                Ωπ η ταινία μόλις έκανε λέβελ απ από το "δεν ήξερα καν πως υπάρχει" στo υπόψιν.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X