Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Egw vasika Agglikous ypotitlous xrhsimopoiw gia Ellhnikous den kserw alla an thes tous Agglikous mporw na stous dwsw kai egw.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Για αυτό έγραψα ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ.O Kieslowski ήταν Πολωνός μετανάστης στη Γαλλία, (λόγω της παρακμής από του κομμουνιστικού καθεστώτος νομίζω) και είχε φτάσει σε σημείο να θεωρεί και τις 2 χώρες "τόπο του" - "πατρίδα του". Σκέψου τώρα λίγο τα γεγονότα της ταινίας. Η Weronika (Πολωνή) στο πρώτο "act" της ταινίας πεθαίνει στη σκηνή, προσπαθώντας να τελειώσει το κομμάτι της (σκοπός/όνειρο)
      Τα γνωρίζω αυτά αλλά βλέποντας κάποιος την ταινία (ειδικά χωρίς να ξέρει πως ο Κισλόφσκης και η Βερόνικα είναι Πολωνοί) δε νομίζω πως μπορεί να μεταφράσει αυτά που συμβαίνουν ως separation anxiety του μετανάστη πέρα από το γεγονός πως η Βερόνικα είναι μετανάστης (που αν είναι κιόλας, γιατί μπορεί απλά να πήγε για την παράσταση ή για να σπουδάσει). Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί όντως να ήθελε να αποδώσει αυτό ο δημιουργός απλά τα γεγονότα της ταινίας δεν οδηγούν σε τέτοιο συμπέρασμα.
      Είμαι της άποψης πως μία ταινία πρέπει να είναι ένα αυτοτελές δημιούργημα. Ό,τι θέλει να πει πρέπει να υπάρχει μέσα στην ταινία και όχι στη βιογραφία του σκηνοθέτη ή σε έναν επεξηγηματικό τόμο ασχέτως αν η ταινία κουβαλάει αναπόφευκτα τα βιώματα του δημιουργού. Οποιαδήποτε εξήγηση ή προέκταση πέρα από τα όρια της ταινίας την βλέπω περισσότερο σαν easter egg.

      Δεν έχει τύχει να δω τις ταινίες της Γαλλικής σημαίας αν και το έχω στο νου μου. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό.
      Τη μουσική με τους στίχους από τις Επιστολές Παύλου την ξέρω φυσικά αν και προτιμώ τη μουσική από τη Βερόνικα, ειδικά τα δύο κομμάτια που ήδη έβαλες (Van den Budenmayer Concerto και Les Marionettes). Εκεί πραγματικά χάνομαι...
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Altair, Best movie ever created.

        H alhtheia pantws einai oti kai egw den ta paw katholou afta pou lete poio panw, variemai aforhta kai thelw na pethanw.
        Den lew "pseftokouloutiarides", alla pragmatika ta variemai mexri thanatou
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Το κατεβάζω.Αλλά seriously wtf;Περίμενα καμιά ποζεράδικη ασιατική ταινία πλεμικών τεχνών.
          Carpe diem

          Comment


          • Εγώ προσωπικά γουστάρω και τις δυο πλευρές (διασκέδαση-ψυχαγωγία) του σινεμά.
            Και καταλαβαίνω όποιον βρίσκει χαζές και ανούσιες τις ταινίες του Bay, όπως και όποιον βαριέται τον Κισλόφσκι. (Και οι δυο δικιο εχουν ) .
            Αλλά ρε φίλε γιατι οταν προτιμάς το ενα, πρέπει αυτόματα να έχεις δίκιο και να την λες στον άλλο ; Δηλαδή είναι απίθανο ο άλλος να ψάχνει και να βρίσκει κάτι διαφορετικό από εσένα ;

            Τεσπα εγώ αυτό τον καιρώ είδα τα: Un prophète και Animal Kingdom
            Και τα δυο μου άρεσαν παρά πολύ.


            edit:

            Originally posted by Altair View Post
            Το κατεβάζω.Αλλά seriously wtf;Περίμενα καμιά ποζεράδικη ασιατική ταινία πλεμικών τεχνών.
            Το Princess Bride τα σπάει ρε .

            Αμα θες ποζεράδικη ασιατική ταινία πλεμικών τεχνών, κατέβασε τα Armour of God 1 και 2 με Τσακι Τσαν, τα κατέβασα χθες απο warez-bb.org σε rapidshare

            Comment


            • Altair Princess bride einai o titlos re ti asiatikh tainia polemikwn texnwn?
              Des thn, akomh kai na mhn saresei tha exeis na les oti thn eides.
              Inigo Montoya leme, most bad ass dude evar.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Έκανα συνειρμούς από την Ζήνα,warrior princess κι έτσι,διάβαζα στα γρήγορα και τα σχόλιά σου,απαντούσα κιόλας στα κατεβατά,ήμουν και με 5 ώρες ύπνο.Που μυαλό;
                Carpe diem

                Comment


                • δε νομίζω πως μπορεί να μεταφράσει αυτά που συμβαίνουν ως separation anxiety του μετανάστη πέρα από το γεγονός πως η Βερόνικα είναι μετανάστης (που αν είναι κιόλας, γιατί μπορεί απλά να πήγε για την παράσταση ή για να σπουδάσει). Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί όντως να ήθελε να αποδώσει αυτό ο δημιουργός απλά τα γεγονότα της ταινίας δεν οδηγούν σε τέτοιο συμπέρασμα.
                  Μα για αυτό ρε συ τόση ώρα επιμένω στην αλληγορία. Δηλαδή δε χρειάζεσαι μεταναστάτη για να μιλήσεις για μεταναστάτη. Τέλος πάντων ακόμα και όντως να μην πάει εκεί το μυαλό σου, μπορείς να κατανοήσεις αρκετά εύκολα ότι το όλο σκηνικό που παίζεται έχει να κάνει με τη μετάβαση από ένα paradigm καταστάσεων σε ένα νέο... το οποίο αφήνει την "απορία" στον θεατή για το κατά πόσο πραγματικά νέο είναι.

                  Kαι μιας και πιάσαμε και λίγο preisner, το album "requiem for my friend" το γνωρίζεις; Το έγραψε όταν πέθανε ο Kieslowski. Ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι το παρακάτω (και αυτό υποτίθεται ελληνικά αλλά ...δεν το έχει με την προφορά η σοπράνο)



                  Και αφου αναφέρθηκε και το Van den Budenmayer: Το ακουσα από μια διαφήμιση της Vodaphone το 2004 και ασχολήθηκα με το album --> ασχολήθηκα με την ταινία --> η οποία ασχολείται με το κατα πόσο διάφορα τυχαία ερεθίσματα στη ζωή μας μπορούν να δώσουν συγκεκριμένη ρότα στον χαρακτήρα μας.

                  MINDFUCK
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Μα για αυτό ρε συ τόση ώρα επιμένω στην αλληγορία. Δηλαδή δε χρειάζεσαι μεταναστάτη για να μιλήσεις για μεταναστάτη. Τέλος πάντων ακόμα και όντως να μην πάει εκεί το μυαλό σου, μπορείς να κατανοήσεις αρκετά εύκολα ότι το όλο σκηνικό που παίζεται έχει να κάνει με τη μετάβαση από ένα paradigm καταστάσεων σε ένα νέο... το οποίο αφήνει την "απορία" στον θεατή για το κατά πόσο πραγματικά νέο είναι.
                    Δεν είπα πως χρειάζεται μετανάστης. Απλά η αλληγορία δεν είναι προσβάσιμη στον θεατή χωρίς το απαραίτητο background (και για να είμαι ειλικρινής συνεχίζω να μην τη βλέπω). Με το δεύτερο σκέλος συμφωνώ προφανώς αυτός ήταν και ο τίτλος της ταινίας άλλωστε.
                    Kαι μιας και πιάσαμε και λίγο preisner, το album "requiem for my friend" το γνωρίζεις; Το έγραψε όταν πέθανε ο Kieslowski. Ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι το παρακάτω (και αυτό υποτίθεται ελληνικά αλλά ...δεν το έχει με την προφορά η σοπράνο)
                    Από όσο ξέρω έχω σχεδόν τα πάντα από Ζμπίγκνιεφ (σίγουρα το Requiem for a Friend) αλλά ακούω κυρίως τη Βερόνικα και το τραγούδι της Ευρωπαϊκής ένωσης. Ωραίο αυτό που έβαλες δεν το θυμόμουν. Ντάξει με τα ελληνικά ούτε στο τραγούδι της Ευρωπαϊκής ένωσης το έχουν με την προφορά. Μετά βίας κατάλαβα πως ήταν ελληνικό όταν το πρωτοάκουσα.
                    Και αφου αναφέρθηκε και το Van den Budenmayer: Το ακουσα από μια διαφήμιση της Vodaphone το 2004 και ασχολήθηκα με το album --> ασχολήθηκα με την ταινία --> η οποία ασχολείται με το κατα πόσο διάφορα τυχαία ερεθίσματα στη ζωή μας μπορούν να δώσουν συγκεκριμένη ρότα στον χαρακτήρα μας.
                    Έτσι έτσι. Kieslowski is after you. Αλλά σε διαφήμιση κινητού;;;
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Nαι ρε και δε τη βρίσκω πουθενά, ήταν καλή σχετικά (αν και πολύ cheesy).
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Se kana misawro vazoume na doume suckerpunch mazi me Bartman.
                        Ante ftiaxnw ta pop corn!
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Τα σπάει το Suckerpunch.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Loipon Suckerpunch.

                            Trelh tainia, gamates maxes, alla den mou aresoun ta bad endings...
                            O skhnotheths eixe merikes poly kales idees kai eipe: "Den ftiaxnw mia tainia na ta xwsw ola mesa?"

                            Kalh fash genika, tha mporouse kai kalytera (7/10) apo mena.
                            Ta parapona mou einai ta ekshs:
                            - Genika hthela kai oi xarakthres stis maxes na deixnoun cool, oxi mono oi xorografies.
                            - Kako telos
                            - Poly argh tainia (vevaia eida to extended version 2wres kai 7 lepta).


                            Pame se kati allo twra pou proteine kai o bart, ti lete na kanonisoume etsi mia mera thn evdomada ws kinhmatografikh vradia, na dialegoume mia tainia kai na thn vlepoume "mazi"?
                            Shmera htan kalh fash, elpizw na to ksanaepanalavoume syntoma.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Το Sucker Punch στο μεγαλύτερο μέρος του μου άρεσε αρκετά και δεν με κουρασε καθολου.
                              Οι μάχες τα σπάσανε , τα κοριτσια ηταν ολα adorable και τα σκηνικα,ενδημασιες,soundtrack επικα επισης. Αυτο που με χαλασε οπως και τον g_0 ήταν το τέλος το οποιο θα μπορουσε να ειχε μια πιο ευχαριστη νοτα αλλα 'νταξει προβλεποταν οτι καπως ετσι θα τελειωσει,δλδ με οχι και τοσο encouraging ending...

                              4/5 απο μενα.
                              Οποιος ψηνεται κανονονιζουμε για αυτο που λεγαμε με τον ground , δλδ να βγαλουμε 1-2 μερες την εβδομαδα στανταρ εφοσων ειμαστε διαθεσιμοι καθε φορα , να βλεπουμε οσοι ψηνομαστε την ιδια ταινια και να την σχολιαζουμε στα καπακια.

                              Comment


                              • Άμα μοιράζεστε μαζί μας και το λινκ που την κατεβάσατε,να την βρίσκουμε κι εμείς που ίσως δεν την έχουμε,εκτός απροόπτου είμαι μέσα.
                                Συφμωνώ σε όλα με τον Μπαρτ περί Suckerpunch,μόνο που το φινάλε δεν με χάλασε.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X