Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair
    Τράβα να δεις αν έρχομαι,που θα μου πεις τι κατέχω και τι όχι.Πρώτα απ'όλα δεν είπα ότι δεν είχε καλές ερμηνείες ή ότι δεν ήταν καλογυρισμένη κλπ,είπα απλά ότι ήταν βαρετή μέχρι αηδίας.
    Την είδα 3 φορές για να την "κάνω" να μου αρέσει,όντας φαν του Ταραντίνο,και τις 3 απέτυχε.Απλά πράγματα.Τι να σου πω,ότι δε μου αρέσε για ποιο λόγο;το μόνο που θυμάμαι πλέον ήτσν ότι και τις τις 3 φορές τη βαρέθηκα.Αν αυτό δε σου φτάνει για λόγος,τράβα δες την όσες φορές χρειαστείς μέχρι να την βαρεθείς και μην προσπαθείς να μου αλλάξεις γνώμη,δεν το'χεις.
    Από κει και πέρα,όσον αφορά τα Όσκαρ,επειδή δεν το έχω ψάξει και δεν έχω και όρεξη να το κάνω,δεν ξέρω με τι κριτήρια βαθμολογούν,κρίνουν και αποφασίζουν,αλλά από τη στιγμή που το αποτέλεσμα αυτών των κριτηρίων εμένα προσωπικά δε με καλύπτει,μου είναι αιδάφορο σε ποιον τα δίνουνε.Να σου δώσω ένα παράδειγμα μήπως και καταλάβεις.
    Αν πχ κρίνουν ερμηνείες,σκηνοθεσία,φωτογραφία κλπ,εγώ για τα δικά μου βραβεία τα βραβεία Altair όπως θα είναι γνωστά από τούτη τη σημαδιακή ημέρα,κρίνω κατά πόσον έχουν μέσα εκρήξεις,σπαλτεριά,βία,γυμνό,ποζεριά.Λοιπόν,με αυτά τα κριτήρια,το Inglourious Basterds αποτυγχάνει,για αυτό που προσπαθεί να πουλήσει τουλάχιστον,δηλαδή ταινία δράσης.Γιατί όταν μου το προωθείς ως μια ταινία που μαζεύονται κατι τυπάδες για να σφάξουν Ναζί και έχεις τους χαρακτήρες αν επιδίδονται σε ένα όργιο λογοδιάρροιας,τότε είτε έχεις αποτύχει,είτε με εξαπάτησες ως καταναλωτή,είτε και τα δύο.Οπότεμε βάση όλα τα παραπάνω,καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η ταινία,παρόλα τα καλά που είχε,βλέπε ερμηνείες,μουσική,σκηνοθεσία,φωτογραφία,αποτυγχάνε ι στο βασικότερο,που είναι να με κάνει να περάσω καλά.Τέλος.

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

    Δες τα πρώτα 2μισι λεπτά τουλάχιστον.
    Βασικά το θέμα ένα είναι, ότι έχεις λάθος. Από την αρχή έπρεπε να πεις "Σε μένα τον Altair δεν άρεσε η ταινία, της έδωσα ευκαιρίες αλλα με άφησε αδιάφορο, άσχετος τον απίστευτων ερμηνειών.". Και τότε ok δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Άλλο κάτι να μην είναι του γούστου σου, και άλλο να το κατακρίνεις σαν άσχημο, ειδικά από την στιγμή κιόλας που παίρνει τέτοιες κριτικές και χτύπησε και το oscar με κάθε δικαίωμα.

    Το video το είδα όλο. Καλο το concept, ωραίο humour, αλλα ο τύπος κάπου τα χάνει. Με την λογική του, το Game Of Thrones είναι πατάτα. Είναι?

    Comment


    • omg it's steam all over again!!!!
      επισης δε καταλαβαινω πως θεωρειται εξαπατηση επειδη απλα το στουντιο αποφασισε να προβαλλει λανθανον τρέιλερ
      λολ επισης @ ορισμος του μη βαρετου
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Originally posted by Ground_zero View Post
        Mr Pink says Hi



        Tainia me para poly ikanopoihtiko telos.
        Την είχα πετύχει στην τηλεόραση προς το τέλος και είχα μείνει κάγκελο. Επιδίωξα να τη δω.

        Τρομερή μετριότητα δυστυχώς, πλην του τέλους. Απ' τις χειρότερες του Tarantino.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Originally posted by Aion View Post
          Βασικά το θέμα ένα είναι, ότι έχεις λάθος. Από την αρχή έπρεπε να πεις "Σε μένα τον Altair δεν άρεσε η ταινία, της έδωσα ευκαιρίες αλλα με άφησε αδιάφορο, άσχετος τον απίστευτων ερμηνειών.". Και τότε ok δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Άλλο κάτι να μην είναι του γούστου σου, και άλλο να το κατακρίνεις σαν άσχημο, ειδικά από την στιγμή κιόλας που παίρνει τέτοιες κριτικές και χτύπησε και το oscar με κάθε δικαίωμα.

          Το video το είδα όλο. Καλο το concept, ωραίο humour, αλλα ο τύπος κάπου τα χάνει. Με την λογική του, το Game Of Thrones είναι πατάτα. Είναι?
          Καλά τώρα γίνεσαι ερειστικός χωρίς λόγο. Εγώ διαφωνώ με τον Altair, πιστεύω μάλιστα πως το νόημα της ταινίας για την οποία μιλάει του διέφυγε εντελώς αλλά ο καθένας με τη γνώμη του. Φυσικά δε χρειάζεται να βάζεις πριν το κάθε σου post το "κατα την άποψή μου", αυτό εννοείται. Και το οτι κέρδισε Όσκαρ και βραβεία δε πάει να πει απολύτως τίποτα.
          Υποθέτω πως ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης μου "μιλάει" αλλιώς μέσα απ' το χιούμορ του και μέσα απ' τις ιδιοτροπίες του. Το Reservoir Dogs που είπε ο Cursed μετριοτότητα, εγώ το εξυμνώ. Ακόμα και η συζήτηση στην αρχή της ταινίας περί tips για τη σερβιτόρα ήταν για εμένα απολαυστική. Απο' κει και πέρα δε περιμένω απ' το καθένα να χωνεύει το ίδιο τα ίδια τεχνάσματα.

          Comment


          • Την είχα πετύχει στην τηλεόραση προς το τέλος και είχα μείνει κάγκελο. Επιδίωξα να τη δω.

            Τρομερή μετριότητα δυστυχώς, πλην του τέλους. Απ' τις χειρότερες του Tarantino.
            Des kiales tainies tou Tarantino.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Με κάλυψε ο Raf.Οι υπόλοιποι,άκυρο.
              Στο θέμα μας.Είδα το Τζάνγκο,"είναι άφωνο το Ντ,δεν προφέρεται χωριάτη".
              Γάμησε.Άντε να πούμε,επιτέλους.Για μένα,έτσι πρέπει να είναι μια ταινία του Ταραντίνο.Γεμάτη χιούμορ,δράση,γαμηστερούς διαλόγους,αξιομνημόνευτους χαρακτήρες και το βασικότερο,στις 2 και 45 λεπτά που κρατάει,να μην κουράζει.
              10/10 Βραβείο Altair καλύτερης χρονιάς για το 2013 ως τώρα.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Raf View Post
                Καλά τώρα γίνεσαι ερειστικός χωρίς λόγο. Εγώ διαφωνώ με τον Altair, πιστεύω μάλιστα πως το νόημα της ταινίας για την οποία μιλάει του διέφυγε εντελώς αλλά ο καθένας με τη γνώμη του. Φυσικά δε χρειάζεται να βάζεις πριν το κάθε σου post το "κατα την άποψή μου", αυτό εννοείται. Και το οτι κέρδισε Όσκαρ και βραβεία δε πάει να πει απολύτως τίποτα.
                Υποθέτω πως ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης μου "μιλάει" αλλιώς μέσα απ' το χιούμορ του και μέσα απ' τις ιδιοτροπίες του. Το Reservoir Dogs που είπε ο Cursed μετριοτότητα, εγώ το εξυμνώ. Ακόμα και η συζήτηση στην αρχή της ταινίας περί tips για τη σερβιτόρα ήταν για εμένα απολαυστική. Απο' κει και πέρα δε περιμένω απ' το καθένα να χωνεύει το ίδιο τα ίδια τεχνάσματα.
                E με αυτή την εννιά τότε και εμενα που μου αρέσει παρα πολύ η ταινία να μην το δέχομαι. Πραγματικά πολύ επιβλητικές σκηνές και ερμηνείες.
                Originally posted by Altair View Post
                10/10 Βραβείο Altair καλύτερης χρονιάς για το 2013 ως τώρα.
                Αυτά είναι.Άντε να την δω και εγώ ελπίζω αυτές τις μέρες.

                Comment


                • Originally posted by Ground_zero View Post
                  Des kiales tainies tou Tarantino.
                  Νομίζω πως τις έχω δει όλες εκτός από το Django, αν θυμάμαι καλά την ταινιογραφία του.

                  EDIT: ΟΚ, δεν ήξερα καλά την ταινιογραφία του εν τέλει, υπάρχουν κάποιες ακόμη που δεν έχω δει. Αλλά μεταξύ των περισσότερο γνωστών του ταινιών εμμένω σε αυτό που έγραψα.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Oυ ρε που είναι μετριότητα το reservoir dogs .

                    Ο QT έχει σκηνοθετήσει: Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof, Inglourious Basterds και Django Unchained. Για εμένα είναι όλα ένα κι ένα Ισως το Jackie Brown να είναι το πιο αδύναμο αλλά και αυτό κακή ταινία δεν το λες.

                    Οσον αφορά το βίντεο του Mikeus, έχω να πω ότι είναι τεράστιο φάουλ αυτό που λέει για το Inglourious Basterds. Μιλάει για φιλμ σνομπ που πηγαίνουν να δουν αμερικανιες και μετά παραπονούνται για το πόσο αμερικανιες ήταν, ενώ αυτός πάει και βλέπει Ταραντίνο και παραπονιέται για τους διαλόγους, trololo δηλαδή.

                    Comment


                    • Ειδα το Flight. Παρα πολυ καλο, φοβερος και ο Denzel.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                        Ο QT έχει σκηνοθετήσει: Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof, Inglourious Basterds και Django Unchained.


                        Το Jackie Brown πάντως το θεωρώ αρκετά καλύτερο του Reservoir Dogs, το βρίσκω υποτιμημένο.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Οκ, αλλά το λινκ από Wiki γιατί μου το έβαλες ; από εκεί τα έκανα copy paste .

                          Εγώ προσωπικά δύσκολα ξεχωρίζω τις ταινίες του, μου αρέσουν όλες. Ακόμα και το death proof που ο ίδιος το θεωρεί μακράν το χειρότερο του, εμένα είναι από τα αγαπημένα μου .

                          Comment


                          • Το reservoir dogs ηταν επος, μαζι με το pulp fiction οι 2 καλυτερες ταινιες του Tarantino για μενα.. Το Jackie Brown αν και δεν τη λες ασχημη ταινια μαλλον αδιαφορη σαν το Basterds..

                            Δειτε και το Thursday αν θελετε φιλότιμη Tarantino-clone προσπαθεια..

                            Comment


                            • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                              Οκ, αλλά το λινκ από Wiki γιατί μου το έβαλες ; από εκεί τα έκανα copy paste
                              Γιατί αναφέρει κι άλλες ταινίες...
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Οσον αφορά το βίντεο του Mikeus, έχω να πω ότι είναι τεράστιο φάουλ αυτό που λέει για το Inglourious Basterds. Μιλάει για φιλμ σνομπ που πηγαίνουν να δουν αμερικανιες και μετά παραπονούνται για το πόσο αμερικανιες ήταν, ενώ αυτός πάει και βλέπει Ταραντίνο και παραπονιέται για τους διαλόγους, trololo δηλαδή.


                                Ο Mikeius μου φαινόταν ευφυής μέχρι που κατάλαβα πως ήταν μια μέτρια απόδοση του George Carlin στα ελληνικά.

                                Comment

                                Working...
                                X