Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είσαι πολύ σωστός ρε φίλτατε Burai... Ελπίζω να τις κρατάς αυτές τις ταινίες με το γνωστό τρόπο ;) .

    Comment


    • Ποιον τρόπο??
      Πάντως πήρα και ένα φυλλαδιάκι της ταινίας να έχω.
      Έμαθα πως βγαίνει και σε DVD αλλά συνιστώ σε όσους αγαπούν το cinema να το δουν σε κινηματογράφο.Είναι αλλιώς.Eίναι η πρώτη επίσημη προβολή 40 χρόνια μετά(στη χούντα δεν παιζόταν)και φυσικά είχε και πρόβλημα το παπαδαριό.Σε τέτοιες ταινίες(με την πρώτη ευκαιρία παίρνω και το βιβλίο)βρίσκεται η ουσία της πίστης.Αλλά σταματάω εδώ...

      Α,ναι ξαναείδα και το Spellbound του Χίτσκοκ χθες.Πολύ καλή ταινία δε λέω αλλά ο Χριστός του Ντασέν το επισκίασε χαλαρότατα.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Χαχα, κάθησες και το ξανάδες τελικά; Δεν ξέρω, εγώ δεν έχω εντυπωσιαστεί από τον Χίτσκοκ. Δεν μπορώ να αρνηθώ τη μαεστρία του, ούτε τις φοβερές του ταινίες, αλλά δε με συγκινεί.

        Δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη δεν παίζεται ο Χριστός, αλλά αν έρθει δε θα χάσω την ευκαιρία. Αλλιώς σε DVD (όταν βγει, αν βγει).

        Comment


        • Πρόσφατα είδα...

          Blade Runner χάρη στον φίλτατο Evans...Φανταστική,μοναδική,καταπληκτική!! !!!Τρέξτε να την δείτε!!!!! B)

          21...Εντάξει pop corn movie...τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.Παρόλα αυτά μου άρεσε,με παρεούλα σε σινεμά είναι ότι πρέπει,σας το προτείνω ;)


          Comment


          • Έχει σκοπό να δει κανείς την "Ιστορία 52" του Αλέξη Αλεξίου? Χωρίς να περιμένω να δω κάτι εξαιρετικό(άλλωστε δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις περισσότερες ελληνικές προσπάθειες,δυστυχώς) με έχει "ψήσει" ένας φίλος να το δούμε και σκέφτομαι να της δώσω μία ευκαιρία.Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω,αξίζει να πάω ή θα χάσω τα λεφτά μου?
            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

            Comment


            • Χθες το βραδυ ενοικιασα και ειδα με την αδερφη μου το "Shoot 'em up".Ηξερα πολυ καλα τι επροκειτω να δω:culta τρελλη,πειραματισμος,υπερβολη και αφασια.Το συνιστω στους φιλους του "ακριβου" cult καθως και στους πιστους των Tarantino,Rodriguez,Richie κτλ.Light and cool,perfect for the occasion - Just the way I like it ;) .
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • Χθες το βραδυ ενοικιασα και ειδα με την αδερφη μου το "Shoot &#39;em up".Ηξερα πολυ καλα τι επροκειτω να δω:culta τρελλη,πειραματισμος,υπερβολη και αφασια.Το συνιστω στους φιλους του "ακριβου" cult καθως και στους πιστους των Tarantino,Rodriguez,Richie κτλ.Light and cool,perfect for the occasion - Just the way I like it ;) .
                [/b]
                Το είδαμε με τα παιδιά πριν μερικές μέρες και ρίξαμε τρελό γέλιο. Cultίλα στο κόκκινο&#33; Κάνει το Crank να ωχριά μπροστά του, ειδικά η σκηνή με την πτώση από το αεροπλάνο είναι όλα τα λεφτά.

                Comment


                • Το είδαμε με τα παιδιά πριν μερικές μέρες και ρίξαμε τρελό γέλιο. Cultίλα στο κόκκινο&#33; Κάνει το Crank να ωχριά μπροστά του, ειδικά η σκηνή με την πτώση από το αεροπλάνο είναι όλα τα λεφτά.
                  [/b]
                  To Crank δε μου αρεσε καθολου φιλτατε.Αν κι ο Statham μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθης η ταινια μου φανηκε πολυ προχειρη και αδιαφορη...γνωμη μου παντα.
                  <div align="center">

                  "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                  Comment


                  • Η κεντρική ιστορία της ταινίας είναι απλά μια δικαιολογία για συνεχή δράση. Ρηχή από άποψη σεναρίου, όπως και το shoot em up. Από την άλλη βέβαια δεν βλέπεις τέτοιες ταινίες για το σενάριο ή για την πλοκή (νοίκιασε κανένα αστυνομικό καλύτερα) αλλά για την cultίλα τους.

                    Comment


                    • Τελικα αυτο το πασχα δεν αγορασα καινουργια κονσολα οπως ονειρευομουν αλλα ξεσκιστικα στις ταινιες&#33;&#33;&#33; ειδα τις εξης:


                      Resident Evil: Extinction
                      ~> αρκετα ενδιαφερον αν και τελειωσε καπως περιεργα και ηθελα συνεχεια. γενικα νομιζω οτι πλεον στο σεναριο εχουν ξεμεινει λιγακι απο ιδεες γι&#39;αυτο προσπαθουν να μας μεταφερουν σε διαφορα σκηνικα (απο την ερημο Νεβαδα στο Λας Βεγκας, που ηταν επισης ερημο), ενω μου θυμισε και κατι απο Matrix αυτο με τoυς κλωνους της Αlice. λειπει η ποικιλια και η ατμοσφαιρα οπως ειχαν τα δυο προηγουμενα...

                      Saw 1, 2, 3, 4
                      ~> τα ειδα ολα μαζεμενα καθοτι συνεχιζονται, απο αυτα μου φανηκε πως το πρωτο ειχε πιο πολυ σεναριο απο τι τα υπολοιπα, με μοναδικη εξαιρεση ισως το 4 που ξετυλιγει κι αλλο την ιστορια γυρω απο τον ανθρωπο Jigsaw. τρομερο κολλημα ολες και περιμενω και το 5ο που ετοιμαζεται τωρα, αναρωτουμενος ποιος θα στηνει τις παγιδες..?

                      Τransformers ~> επισης ενδιαφερουσα ταινια και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι οταν ημουνα μικρουλης γουσταρα και εβλεπα φανατικα τη σειρα, της δινει ενα πλεονεκτημα σε συγκριση με τις υπολοιπες που ειδα. αρκετα οκ σεναριο και αξιολογη δραση, αν και καπου χανοταν πιστευω στο τελος εκει στη πολη γιατι δεν αφοσιωνοταν σε μονο μια μαχη και η καμερα καπου στριμοχνωταν νομιζω. επισης θα γουσταρα περισσοτερα transformers, μου φανηκαν λιγα οσα ειχε και δε τους πολυκαταλαβα και 100% (εκτος φυσικα των Optimus Prime, Megatron, Bumblebee, Starscream που ξεχωριζουν)...

                      Aliens vs Predator - Requiem ~> well γι&#39;αυτη τη ταινια δε κατεληξα και πολυ καλα αν ειναι καλυτερη της προηγουμενης ή οχι. αρκετα μπερδεμενη, οχι τοσο σεναριακα οσο στη δραση κι ετσι οπως εξελισοταν, και το τελος απογοητευτικο παρα πολυ (θυμιζωντας το Resident Evil 3: Nemesis). λιγα εφε και οι μαχες τελειωναν γρηγορα ενω ο Predator εχει τοσες ικανοτητες που μπορουσαν να χρησιμοποιησουν...

                      Comment


                      • Η φωλιά του κούκου...Πολύ ωραία ταινία.Πολύ ανθρώπινη και θίγει ένα θέμα κάπως ευαίσθητo,δεν είναι και τόσο common theme.Πραγματικά η κατάσταση ήταν θλιβερή εκείνα τα χρόνια...Είναι ταινία που θα γελάσετε και θα στεναχωρηθείτε,συνδιάζει τα πάντα.Κλασικά η σκηνοθεσία πολύ καλή και η ερμηνεία του Jack Nicolson δίνει ρέστα.Δείτε το,προτείνεται αν θέλετε να δείτε κάτι ανθρώπινο και διαφορετικό


                        Comment


                        • Είδα το "Μία Νύχτα Στο Μουσείο".

                          Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, χαρούμενη ταινία σίγουρα αλλά δν με έκανε να γελάσω όπως άλλες ταινίες του.
                          Σειρά έχει το "Shoot Em Up" για Pop corn κτλ...κτλ...
                          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                          Comment


                          • Φιλε Shadow προσεχε.κατα την ταπεινη μου γνωμη ολες οι ταινιες που ανεφερες (πλην των Transformers η οποια ηταν πολυ κοντα στο πνευμα του αρχικου υλικου και του πρωτου Saw) ειναι ικανες να προκαλεσουν ανεπανορθωτες κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις απο την πολυ μουφα...
                            <div align="center">

                            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                            Comment


                            • Εγώ, πιστός στο "replay" ταινιών, είδα ξανά το 2001: Α Space Odyssey, το οποίο και εκτίμησα ακόμα περισσότερο. Λόγια και πάλι δεν υπάρχουν, μόνο το αίσθημα την πληρότητας. Ο κινηματογράφος στα καλύτερά του.

                              Από αύριο αρχίζει και πάλι ένα "πανόραμα" ποιοτικού κινηματογράφου. Το υλικό που μάζεψα στην άκρη είναι πραγματικά άπειρο, βρήκα ,τελείως ανέλπιστα, κάποιες φοβερές πηγές και επιτέλους μπορώ να συνεχίσω το ψάξιμο.

                              Η παρένθεση του παλιού, βωβού, κινηματογράφου μένει ανοιχτή, αλλά στο ενδιάμεσο βάζω και άλλες ταινίες, παλιές και νέες, προσεκτικά επιλεγμένες. Για αρχή, λοιπόν, έχω το "I&#39;m a cyborg but that&#39;s ok" του Chan-Wook Park. Θέλω να δω αυτήν την "εναλλαγή" του ύφους του (για την οποία και θα μιλήσω αύριο, αφού δω την ταινία).

                              Αχ ρε, videogames σου λέει μετά... Ο κινηματογράφος είναι βιταμίνη .

                              Edit: Laharl, Παρασκευή/Σάββατο/Κυριακή ετοιμάσου για Αγγελόπουλο.-

                              Comment


                              • Φιλε Shadow προσεχε.κατα την ταπεινη μου γνωμη ολες οι ταινιες που ανεφερες (πλην των Transformers η οποια ηταν πολυ κοντα στο πνευμα του αρχικου υλικου και του πρωτου Saw) ειναι ικανες να προκαλεσουν ανεπανορθωτες κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις απο την πολυ μουφα...
                                [/b]
                                βασικα ηθελα να δω και το V for Vendetta αλλα παλι δε το βρηκα. και οι ταινιες αυτες ειναι που ηθελα να δω απο οταν κυκλοφορησαν τοτε, ειδικα τα Saw, αλλα δε τα καταφερα ειτε λογο χρονου ειτε λογο ορεξης (μονος σινεμα δε λεει).

                                αναλυτικοτερα, τα Saw τα πηρα σαν σειρα μονοκοπανια ολα μαζι και δε τα ειδα ξεχωριστα σαν μια ταινια μονο γιατι δε βλεπονται ετσι, ασε που αδικουνται κι ολας, δηλαδη σεναριακα αμα συγκρινουμε το 1 με το 2 καπου χανει το 2 και το καταλαβαινεις (ετσι κι αλλιως δυσκολα καποια ταινια sequel να περασει την αρχικη και να βγει καλυτερη). ποσο μαλλον για το 4 που ο Jigsaw ειναι πλεον νεκρος. οπως και να χει εμενα μ&#39;αρεσαν πολυ και πλεον ειμαι φανατικος τους. επισης βρισκω την ιδεα αυτη με τις παγιδες κατι αρκετα πρωτοτυπο&#33;

                                καπως ετσι αμα δεις και τα Resident Evil ισως σου αρεσει και το 3. παρτο σαν συνεχεια του 1 και του 2, μη το βλεπεις ξεχωριστα, γιατι ειναι αδυνατο να σταθει μονο του&#33; επισης θεωρω πως πλεον ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει με ζομπι, παλιοτερα ειχαμε τα Living Dead του Romero, ε στην εποχη μας βολευομαστε με τα Resident Evil.

                                τωρα για τα Transformers και Aliens vs Predator - Requiem θα συμφωνισω.

                                Comment

                                Working...
                                X