Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ειδα το Warrior με τον Tom Hardy, μπορω να πω οτι με επεισε οτι μπορει να κανει ενα πολυ καλο Bane.. Κατα τα αλλα μου αρεσε παρα πολυ αλλα:
     
    Μεγαλο ψεμμα αυτο που εγινε κατα τη γνωμη μου, ο δασκαλος απλα ηταν αδυνατο να κερδισει. Θα ηταν καλυτερο πχ να κερδιζε το φαβορι ο Ρωσσος αλλα στην εξελιξη της ταινιας να λυνοταν ολα τα προβληματα καπως αλλιως. Θα ηταν πολυ πιο ρεαλιστικο imo.

    Κατα τα αλλα ταινιαρα, GZ πρεπει να την εχεις δει σιγουρα αφου γουσταρεις underdog stories..

    Comment


    • Εγώ είδα χθες στο σινεμά το Sherlock Holmes: A Game of Shadows, μου άρεσε αλλά το πρώτο θεωρώ ήταν καλύτερο.

      @i Have no Equal:
      Καλά που μου το θύμισες το Warrior, το έχω κατεβάσει εδώ και καιρό αλλά δεν το έχω δει ακόμα .

      Τον Tom Hardy τον είχα μάθει από την ταινία Bronson και λίγο καιρό μετά τον είδα στο rocknrolla και είχα πάθει πλάκα με την διαφορά ;)

      Comment


      • Το Rocknrolla το εχω δει αλλα δεν τον ηξερα τοτε και δεν θυμαμαι. Αυτη ειναι η πρωτη ταινια του που βλεπω και ξερω ποιος ειναι(λογο Bane..) και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε σαν ηθοποιος..

        Solid δες το, θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη ταινια και να μη σου αρεσει και τοσο το MMA.

        Comment


        • Εμένα μου άρεσε πιο πολύ το 2ο Sherlock απο το πρώτο. Προχθές σινεμά το δα.
          Warrior νομίζω το χω ξαναποστάρει αλλά είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή ταινία. Περίεργο που την περάσαμε στο ντούκου στην Ελλάδα. Tom Hardy ηθοποιάρα...

          Comment


          • Βάζω τώρα να δω το Warrior ;)

            Το 2008 o Hardy είχε παίξει στο Bronson και στο rockenrolla. Δεν παίζει να καταλάβαινα ότι είναι ο ίδιος ηθοποιός αν δεν το ήξερα από πριν, μιλάμε για πραγματική μεταμόρφωση στο Bronson. Άσχετο αλλά έπαιζε και στο Inception .

            Εμένα μου άρεσε πιο πολύ το 2ο Sherlock απο το πρώτο. Προχθές σινεμά το δα.
            Κοίτα σαν ταινία ήταν καλύτερη η πρώτη αλλά το 2ο ήταν πιο large, πιο James Bondικο .

            Comment


            • Originally posted by i Have no Equal View Post
              Ειδα το Warrior με τον Tom Hardy, μπορω να πω οτι με επεισε οτι μπορει να κανει ενα πολυ καλο Bane.. Κατα τα αλλα μου αρεσε παρα πολυ αλλα:
               
              Μεγαλο ψεμμα αυτο που εγινε κατα τη γνωμη μου, ο δασκαλος απλα ηταν αδυνατο να κερδισει. Θα ηταν καλυτερο πχ να κερδιζε το φαβορι ο Ρωσσος αλλα στην εξελιξη της ταινιας να λυνοταν ολα τα προβληματα καπως αλλιως. Θα ηταν πολυ πιο ρεαλιστικο imo.

              Κατα τα αλλα ταινιαρα, GZ πρεπει να την εχεις δει σιγουρα αφου γουσταρεις underdog stories..

              Το είδα και εγώ. Πραγματικά πολύ καλό, με πολύ ωραίες ερμηνείες και ιδανικές σκηνές mma ξύλου.
               
              Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλα στον κινηματογράφο "granite chin" beats everything .


              Εγώ πριν έβλεπα θετικά τον Hardy ως Bane και τώρα είμαι ακόμα πιο pumped up.
              Ρε τι εξωπραγματικές ωμοπλάτες είχε ο Hardy στην ταινία.

              Comment


              • Είδα το "The imaginarium of Dr Parnassus" του Τέρι Γκίλιαμ, την τελευταία ταινία του Χηθ Λέτζερ με Κρίστοφερ Πλάμερ, Λίλι Κόουλ, Τζόνι Ντεπ (για 5 λεπτά), Τζουντ Λω (για 10 λεπτά), Κόλιν Φάρελ (για 20 λεπτά) και βέβαια το ΘΕΟ Τομ Γουέιτς στο ρόλο του Διαβόλου. Την είχα χάσει όταν είχε βγει στους κινηματογράφους και χτες που το σκεφτόμουν στρώθηκα και την είδα.

                Δεν ξέρω...Πανέξυπνη σύλληψη, εξαιρετικές ερμηνείες από όλους, πανέμορφα σκηνικά αλλά...υπερβολικά χαοτικό, και στο ρυθμό και στην πλοκή. Το ξέρω ότι μιλάμε για τον Τέρι Γκιλιαμ και φράσεις σαν "too much" ακούγονται σαν κομφορμιστικές συντηρητικούρες, αλλά έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέται "γιατί βλέπω αυτή τη σκηνή και τι ρόλο βαράνε όλοι αυτοί?" την πρώτη ώρα της ταινίας. Ο χαρακτήρας του Λέτζερ ειδικά εξελίσσεται πολύ άγαρμπα. Βέβαια σε αυτό έχει παίξει μεγάλο ρόλο και το ότι ο Λέτζερ πέθανε κατά τα γυρίσματα, οπότε δεν υπήρχαν περιθώρια ελιγμών, αλλά και πάλι μερικές σκηνές θυμίζουν περισσότερο πρόβες και αυτοσχεδιασμούς παρά οργανικά μέρη της ταινίας.

                Από εκεί και πέρα έχει όλα μα όλα τα συστατικά ενός σουρεαλιστικού αριστουργήματος. Έναν πανέξυπνο κεντρικό μύθο, κλασσικά παραμυθένια ονειρικά τοπία, έναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Διάβολο (God's away, God's away, God's away on business) που μακάρι να είχε γράψει και το soundtrack, ένα σωρό ευρηματικές σκηνές και πραγματικά κορυφαίες ερμηνείες. Ο Λέτζερ ξεχωρίζει πραγματικά, είναι απίστευτο το πώς ωρίμασε, αν και σε μερικές φάσεις μου θίμισε την περσόνα του Τζόκερ στις κινήσεις του. Τζόνι Ντεπ και Τζουντ Λω στέκονται επάξια, ο Κόλιν Φάρελ δε μου αρέσει έτσι κι αλλιώς, ενώ πραγματικό αστεράκι η Λίλι Κόουλ με εμφάνιση αγγλικής πορσελάνινης κούκλας αλλά και ερμηνευτική γκάμα. Σκηνοθετικά ο Γκίλιαμ είναι εξαιρετικός αλλά σεναριακά δεν αποφεύγει το χάος, που δε μπορεί να χρεωθεί μόνο πάνω του ασφαλώς.

                Κοινώς, επιλογή για ταινιοθήκη. Μια ημιτελής ταινία, αναπόφευκτα χαοτική, μόνο που αυτό το χάος δεν προσθέτει στη σουρεαλιστική διάστασή της παρά μόνο αφαιρεί (βαρέθηκα να τους βλέπω να κλωθογυρίζουν γύρω από την άμαξα την πρώτη ώρα). Αξίζει όμως τον κόπο να τη δει κάποιος, έστω και μόνο για το Διάβολο.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Ektos apo tis ermhnies, tous hthopoious, ton sourealismo kai ta tiafta einai katholou kalh tainia?
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω, όχι. Είναι ασύνδετη και έχει όχι απλά κοιλιές, μπάκες. Οι λόγοι, ξαναλέω, είναι προφανείς και αναπόφευκτοι και είναι πολύ κρίμα, θα μπορούσε να ήταν ορόσημο.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Apo to trailer pou eixa dei elega oti tha einai best movie ever kai thn exw katevasmenh edw kai pollous mhnes, to thema einai oti den eixa thn efkairia na thn dw.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Αφού την έχεις κατεβάση δες τη! Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πέρα από λίγο χρόνο και στα σημεία θα σου αρέσει.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Eida ta Stroumfakia.
                          Megalo xali, olh h tainia htan mia diafhmish (product placement everywhere).
                          Mono gia paidia katw twn 10.

                          Legontas afta, o Drakoumel kai o Psipsinel (Azrael) htan koryfaioi, afth h tainia eprepe na einai sxetikh me aftous!
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Ναι, την ταινία αξίζει να τη δει ένας μεγάλος για τον Δρακουμέλ και για το CGI αν το γουστάρει.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Kako interaction metaksy CG kai alhthinwn anthrwpwn, to effe den htan katholou kalo
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • ida to heat aporo pos mou xefige tosa xronia polli orea tenia

                                Comment

                                Working...
                                X