Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το 3d στα 24 frames είναι μια χαρά, το HFR 3D από την άλλη έχει αποσπάσει άσχημες κριτικές. Γενικά όμως το 3d δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην ταινία, οπότε είναι απλά θέμα αν σου αρέσει η gimmickια του 3d ή όχι .

    Για την ταινία και το πιο ανάλαφρο τόνο της σε σχέση με το LOTR, ασφαλώς και ισχύει αν και η αλήθεια είναι ότι το βιβλίο ήταν ακόμα πιο παιδικό και ανάλαφρο.

    Κάτι άλλο που θέλω να πω είναι ότι οι αλλαγές που έκανε ο PJ μου άρεσαν, έδωσαν στην ταινία κάτι παραπάνω για να σταθεί ως πρώτο μέρος καλύτερα. Αλλά αυτό που γούσταρα πιο πολύ και μου έδιωξε αρκετά τον αρνητισμό για το θέμα τριλογία είναι οι προσθήκες που έκανε από άλλα βιβλία, πχ White Council και Necromancer/Sauron ήταν απλές αναφορές και μάθαμε περισσότερα σε άλλα βιβλία. Οπότε (θελω να) πιστεύω ότι αυτό θα συνεχιστεί σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό στα επόμενα.

    Edit:
    Αναμένουμε και τη συνέχεια για να δούμε τελικό απολογισμό στο τέλος.
    Καλά μην περιμένεις όμως σε καμιά περίπτωση την επικουρα και κλιμάκωση του LOTR, δεν γίνεται λόγο υλικού να φτάσει αυτά τα επίπεδα.

    Comment


    • E nai sigoura den tha mporouse pote na piasei to LOTR, to ksanaeipa kai prin, to idio to yliko den einai isaksio eksarxhs, mporei na kanei poly kalh douleia vasizomenos sto original alla pali einai periorismenos apo to senariou tou vivliou.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Den to kanw gia na ksanarxisw syzhthsh, apla hthela na postarw thn gnwmh kapoiou pou pragmatika aksizei na akousei kapoios.
        Opoios den kserei poios einai o Kevin Smith mporei na to googlarei.

        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Το βίντεο δεν το είδα,αλλά ναι,η ταινία είναι γεμάτη plot holes,o Batman λάμπει διά της απουσίας του και όποτε εμφανίζεται την είδε μάγκας και κάνει ντου για ξύλο,αντί να το χειριστεί όπως ο Batman.Γενικά η ταινία για μένα αποτελεί μια πολύ βιαστική δουλειά,κάτι που από τον Νόλαν δεν το περίμενα.Παρόλα'αυτά όμως είχε πολύ καλό ρυθμό και όλη την ώρα ανυπομονούσες να δεις τι θα γίνει.Ο Bane,ένας χαρακτήρας που με άφηνε αδιάφορο,στη συγκεκριμένη ταινία είναι γαμάτος,η Catwoman είναι απίστευτα σέξυ και γενικά η ταινία μου άρεσε αρκετά.Κατώτερη από Begins & The Dark Knight φυσικά,καλύτερη από άλλες Batman movies.Όμως για να είμαι αντικειμενικός,θα βάλω να ξαναδώ τις 4 πρώτες,που έχω να τις δω από πριν βγει το Begins,ώστε να τις συγκρίνω με το Rises.Για τις άλλες 2 ούτε λόγος.Παραμένουν στην κορυφή και ατενίζουν από ψηλά.
          Carpe diem

          Comment


          • Πάντως βλέπω βιντεάκια από το Lotr και εκ της συγκρίσεως με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο που τα ορκ γίναν χαρακτήρες του toy story αντί για κανονικοί άνθρωποι... Δε μπορεί ρε μάστορα να βγάζεις ταινία 10 χρόνια μετα (!!!!) και να είναι λιγότερο ρεαλιστική από την προηγούμενη δουλειά σου
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Για να είμαστε 100% ακριβείς δεν ήταν τέρμα cg. Σίγουρα ήταν πιο cgi heavy από τα LOTR (που και σε αυτά είχαμε σημεία με cgi orc πχ Mines of Moria) αλλά υπήρχαν και ηθοποιοί που έπαιζαν τα ορκ -goblins



              Οπως είπα και σε άλλο ποστ αν και δεν είμαι φαν του υπερβολικού cg (γκουχουstarwarsγκουχου) εμένα δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου όταν το είδα, αλλά το κακό με το cg είναι ότι όσο περνούν τα χρόνια τόσο πιο outdated θα μοιάζουν.

              Comment


              • Οπως είπα και σε άλλο ποστ αν και δεν είμαι φαν του υπερβολικού cg (γκουχουstarwarsγκουχου) εμένα δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου όταν το είδα, αλλά το κακό με το cg είναι ότι όσο περνούν τα χρόνια τόσο πιο outdated θα μοιάζουν.
                Aυτό. Αν εξαιρέσεις ότι το cgi τους έδινε μια καρτουνίστικη αλαφρότητα, δεν υπήρχε καποιο άλλο θέμα...ΑΛΛΑ, τα γκόμπλιν της Μόρια ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκονται. Ο γκόμπλιν κινγκ σε 10 χρόνια όμως, χλωμό το βλέπω.


                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • O Goblin King einai athanatos re ti les?

                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • xaxa...

                    βλεπω αυτη τη στιγμη το Dredd, προς το παρον μου αρεσει αρκετα, επισης η σκηνογραφια / χρωματισμος μου θυμιζει πολυ futuristic ASIAN movie παρά αμερικάνικη για κάποιο λόγο, και γουστάρω ακόμα πιο πολύ...
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Eida kai egw to Dredd, gamw tis tainies, poly mou arese, aplo kai katanohto badassiliki.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Κι εγώ την κατέβασα καπάκια και την είδα μόλις διάβασα τα σχόλιά σας. Αυτό που είπε ο Ground βασικά. Αν εξαιρέσω μερικές, ελάχιστες, σκηνές γυρισμένες για το 3d του πράγματος, η ταινία γάμησε.
                        sigpic

                        Comment


                        • Λοιπον, ξαναειδα το hobbit, για να δω το 3δ... αν και ειμαι (ημουν, οπως εφαρμοζοταν) hater μπορω να πω πως ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ με το 3δ...fuck james cameron, ΑΥΤΟ ειναι τεχνολογικο βημα... μηδενικο tearing effect (και μεταφορικα στην οθονη... αλλα και κυριολεκτικα στο ματι - εννοω αυτο που στο 3d του αβαταρ πχ ειχε out of focus τα αντικειμενα κοντα στην οθονη και πεταγαν μπλε οθονη τα ματια σου και ετσουζαν), το 48φπς εκτος απο την αρχη (που σου φαινεται λες και παει στο fast forward) στα 10-15 λεπτα σου εχει γινει δευτερη φυση και προσθετει 1000% στο ολο immersion της ταινιας..., και μαλιστα οταν το συνηθισα μου φανηκε πολυ πιο ρεαλιστικο απο το 24φπς... αυτα... για πειτε και οι αλλοι που το χετε δει και στα 2 φορματ
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Το ειδα κι εγω 2η φορα σε 48fps αλλα δε τρελαθηκα. Ισχυουν οσα λες απλα μετα απο λιγο μου φαινοταν normal, μαλλον απλα δε με κερδιζει το 3d ακομη κι αν ειναι σωστο. Επισης μου τη σπαει που λογω των γυαλιων ολη η εικονα γινεται πιο σκοτεινη, το ευχαριστηθηκα περισσοτερο σκετο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Noμιζω λογω 48, ηταν πιο φωτεινο απο αλλα 3δ... Επισης αυτο που λες μου φαινοταν "νορμαλ" το παρατηρησα και εγω... αλλα ειχε καταφερει να με κανει να νομιζω πως βλεπω μεσα απο ενα παραθυρο εναν αλλο κοσμο, και οχι μια ταινια που αναλωνεται σε cheap 3d tricks (δε ξερω αν με καταλαβαινεις/το περιγραφω σωστα, πχ, αν βγουμε εγω και συ για καφε, νορμαλ θα σε βλεπω, δε θα θελω να πεταγονται σπαθια στη μουρη μου για να καταλαβω πως η μεταξυ μας αποσταση εχει βαθος) το οποιο με αφησε μαλακα στις σκηνες που εδειχνε τοπια, ενοιωθα λες και ειχα παει στη νεα ζηλανδια...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Είδα κι εγώ το Hobbit!

                                ΤΟ ΕΠΟΣ.

                                Πολύ καλύτερο από τον Άρχοντα, τρομερή βελτίωση στη σκηνοθεσία και την ατμόσφαιρα, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ προσαρμογή του υλικού και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πραγματική Μέση Γη, όπου κάθε ιστορία είναι ένα κομμάτι μιας μεγαλύτερης. Καταπληκτική πραγματικά προσαρμογή όλου του υπόβαθρου του ταξιδιού (με το Λευκό Συμβούλιο, την ιστορία του Οίκου του Ντούριν, το Νεκρομάντη του Ντολ Γκούλντουρ κλπ) και κυρίως ένα πραγματικό χόμπιτ, όχι τα άλλα τα βλαμμένα. Έμεινα πραγματικά εντυπωσιασμένος από τη βελτίωση στο ότι δε βλέπαμε ένα εντυπωσιοθηρικό χολιγουντιανό blockbuster, όπως ξεκάθαρα ήταν ο Άρχοντας, αλλά μια αυτοτελή ιστορία με πολύ μεγάλο σεβασμό. Πιστεύω πως η επιρροή του ντελ Τόρο στη σκηνοθεσία είναι εμφανέστατη, με πολύ καλύτερα πλάνα, ρυθμό και λήψεις (επιτέλους τα όσα βλέπεις έχουν ΟΥΣΙΑ, όχι το φαντεζί κενό πράμα του άρχοντα, ο Τζάκσον από μόνος του είναι σκέτος τροχονόμος) και παρόλο που είναι το πρώτο μόλις κομμάτι δε σου αφήνει την αίσθηση του ανολοκλήρωτου. Επίσης οι νάνοι δεν είναι καρικατούρες αν και βγάζουν φυσικό χιούμορ, ο Θόριν κάνει ΤΕΛΕΙΩΣ σκόνη τον Άραγκορν και ο Γκάνταλφ κάνει αυτό που θέλαμε να δούμε σε όλο τον Άρχοντα - μαγικά!

                                Γενικά ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος, σε βαθμό να ξαναρχίσω να διαβάζω το βιβλίο και να ανυπομονώ για την επόμενη ταινία!

                                Δύο παράπονα όμως - το πολύ αργό πρώτο ημίωρο, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, και η έντονη θολούρα στα μακρινά πλάνα, σε βαθμό που να βλέπεις ghosting. Την ταινία την είδα στην απλή έκδοση στην αίθουσα 10 των Odeon στη Συγγρού.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X