Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Συγχωρέστε με αν κατάλαβα κάτι λάθος, απλά ήταν και καλό παράδειγμα για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοούσα με το σχόλιό μου πιο πάνω.

    Συνεχίζοντας, όντως ο Evans έχει δίκιο, αλλά κατ' εμέ όχι απόλυτο. Η χρήση όρων όπως "κουλτούρα", "δήθεν", "light" και λοιπά, εξυπηρετεί και μάλιστα πολύ όταν γίνεται συμβιβαστικά και με σκοπό να προσδιορίσει το που κινείται το εκάστοτε έργο.

    Ξέρετε πολλά παιδιά που να βλέπουν "κουλτουριάρικες" ταινίες; Εγώ κανένα. Ίσως εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον ένα μικρό παιδί να απολαύσει μια "βαριά" ταινία, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Αυτό δεν δίνει κάποιο νόημα στον διαχωρισμό; Όχι ότι υπάρχει κάποια σαφής γραμμή, βέβαια...[/b]
    Δε με κατάλαβες . Σε παλιότερο μου post έγραψα ότι διαφωνώ πλήρως με τη χρήση των όρων αυτών και αυτό ήθελα να αφήσω να εννοηθεί στο παραπάνω post. Ρευστές έννοιες, ο καθένας τις ορίζει όπως θέλει. Στο προηγούμενο μου post προσπάθησα να "πιάσω" και τις δύο "πλευρές", μιλώντας πολύ πιο γενικά (στην πρώτη παράγραφο), ενώ δεν παρέλειψα να τοποθετηθώ πιο προσωπικά (στη δεύτερη).

    Τα πράγματα είναι τόσο υποκειμενικά που θα μπορούσαν εύκολα να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Για παράδειγμα, οι περισσότερες ταινίες που αναφέρθηκαν μου έκαναν κλικ πριν από δύο χρόνια, τις έβλεπα και έλιωνα, ενώ τώρα δε μου προκαλούν σχεδόν τίποτα. Casablanca, V for Vendetta, π, Ο κύκλος των χαμένων ποιητών (κάποτε, μάλιστα, αναφερόμουν σε αυτήν ως "η αγαπημένη μου ταινία"). Μου αρέσουν ακόμα και τώρα, θα τις έβλεπα και θα τις απολάμβανα, αλλά δε θα με έκαναν να σκεφτώ μετά από το τέλος της ταινίας. Από την άλλη, η Οδύσσεια του διαστήματος, το Κουρδιστό Πορτοκάλι και το Broken Flowers (Haneke αν δεν κάνω λάθος), μου άρεσαν πολύ περισσότερο και πραγματικά αισθάνθηκα ότι κάτι σου έλεγε ο σκηνοθέτης με αυτά του τα έργα.

    Οι ταινίες που αγγίζουν εμένα είναι αυτές που ντύνουν το σενάριο με μία αισθητική και σου περνάνε όσα θέλουν να σου περάσουν με έμμεσο τρόπο, που δε σου δίνουν τα πάντα "έτοιμα στο πιάτο". Τα "list wars" πραγματικά δεν έχουν νόημα, γιατί περί list wars πρόκειται αυτό που γίνεται τώρα. Ο καθένας ξέρει πολύ καλά τι βλέπει, αλλά, δυστυχώς, συνηθίζεται να μην ξέρει ούτε καν ότι υπάρχει και κάτι εναλλακτικό και αυτός είναι ο λόγος που όταν βλέπει αυτό το κάτι εναλλακτικό το θεωρεί σκουπήδι.

    Comment


    • Δε με κατάλαβες . Σε παλιότερο μου post έγραψα ότι διαφωνώ πλήρως με τη χρήση των όρων αυτών και αυτό ήθελα να αφήσω να εννοηθεί στο παραπάνω post. Ρευστές έννοιες, ο καθένας τις ορίζει όπως θέλει. Στο προηγούμενο μου post προσπάθησα να "πιάσω" και τις δύο "πλευρές", μιλώντας πολύ πιο γενικά (στην πρώτη παράγραφο), ενώ δεν παρέλειψα να τοποθετηθώ πιο προσωπικά (στη δεύτερη).

      Τα πράγματα είναι τόσο υποκειμενικά που θα μπορούσαν εύκολα να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Για παράδειγμα, οι περισσότερες ταινίες που αναφέρθηκαν μου έκαναν κλικ πριν από δύο χρόνια, τις έβλεπα και έλιωνα, ενώ τώρα δε μου προκαλούν σχεδόν τίποτα. Casablanca, V for Vendetta, π, Ο κύκλος των χαμένων ποιητών (κάποτε, μάλιστα, αναφερόμουν σε αυτήν ως "η αγαπημένη μου ταινία"). Μου αρέσουν ακόμα και τώρα, θα τις έβλεπα και θα τις απολάμβανα, αλλά δε θα με έκαναν να σκεφτώ μετά από το τέλος της ταινίας. Από την άλλη, η Οδύσσεια του διαστήματος, το Κουρδιστό Πορτοκάλι και το Broken Flowers (Haneke αν δεν κάνω λάθος), μου άρεσαν πολύ περισσότερο και πραγματικά αισθάνθηκα ότι κάτι σου έλεγε ο σκηνοθέτης με αυτά του τα έργα.

      Οι ταινίες που αγγίζουν εμένα είναι αυτές που ντύνουν το σενάριο με μία αισθητική και σου περνάνε όσα θέλουν να σου περάσουν με έμμεσο τρόπο, που δε σου δίνουν τα πάντα "έτοιμα στο πιάτο". Τα "list wars" πραγματικά δεν έχουν νόημα, γιατί περί list wars πρόκειται αυτό που γίνεται τώρα. Ο καθένας ξέρει πολύ καλά τι βλέπει, αλλά, δυστυχώς, συνηθίζεται να μην ξέρει ούτε καν ότι υπάρχει και κάτι εναλλακτικό και αυτός είναι ο λόγος που όταν βλέπει αυτό το κάτι εναλλακτικό το θεωρεί σκουπήδι.
      [/b]
      Εντάξει, υπό αυτήν την οπτική συμφωνώ απόλυτα. ;)

      Ζητώ συγνώμη, αλλά δεν παρακολουθούσα πολύ στενά την ουσία των όσων γράφονταν στις προηγούμενες σελίδες και συνεπώς έχασα κάπου την ροή και είδα τα τελευταία posts αυτούσια.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Δεν πειράζει ρε συ, λογικό είναι να γίνονται τέτοιες παρανοήσεις σε forum.

        Comment




        • Από εκεί και πέρα, όμως, όντως δεν θεωρώ πως δεν έχει ο οποιοσδήποτε δικαίωμα να με ειρωνευτεί επειδή κάθισα και είδα την τάδε "(συμβιβαστικά ) κουλτουριάρικη" ταινία, όπως αντίστοιχα δεν έχει δικαίωμα να με ειρωνευτεί επειδή ξέρω τον πληθυσμό της Χιλής π.χ., αλλά αυτό είναι ένα άλλο, γενικότερα κοινωνικό πρόβλημα. Είναι λυπηρό το γεγονός ότι ο κάθε άσχετος κάνει πλάκα με το άτομό σου σαν να σε ξέρει από χτες, επειδή όταν οι φίλοι σου λένε κάτι ανάλογο γελάς κι ο ίδιος.

          [/b]
          Αυτό ακριβώς...Ο καθένας βλέπει ότι τον ευχαριστεί δίχως να πρέπει να κρίνεται για αυτό.

          Originally posted by 'Evans'
          Ο καθένας ξέρει πολύ καλά τι βλέπει, αλλά, δυστυχώς, συνηθίζεται να μην ξέρει ούτε καν ότι υπάρχει και κάτι εναλλακτικό και αυτός είναι ο λόγος που όταν βλέπει αυτό το κάτι εναλλακτικό το θεωρεί σκουπήδι.
          Συμφωνώ.Τίποτα όμως παρόλα αυτά δεν πρέπει να το κρίνουμε αν δεν το δούμε...

          Εγώ προσωπικά βλέπω και τα δύο "είδη"(κακώς τα ονομάζω είδη αλλά γίνεται για λόγους κατανόησης)και γουστάρω περισσότερο τις "κουλτουρίαρικες"(my ass) ταινίες.Οι άλλες δεν με χαλάνε όμως,ιδίως με παρεούλα και ευχάριστη διάθεση είναι τέλειες.Όλα έχουνε τον καιρό τους

          Δεν κρίνω όμως κανέναν αν βλέπει αποκλειστικά "χαλαρές" ταινίες,δικαίωμά του.Καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με κριτήρια που αυτός θέτει

          Τέλος πάντων το ποστ το έκανα για άλλο λόγο,ούτως ή άλλως το θέμα έληξε...Είνα ψηλό off topic αλλά δεν έλεγε να ανοίξω καινούργιο θέμα.

          Πρόσφατα έμαθα πως υπάρχει ένα συμβόλαιο που λέει πως στους κινηματογράφους πρέπει το 90% των ταινιών που προβάλλονται να είναι αμερικάνικης παραγωγής-διάθεσης... :blink: .Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για αυτό?Μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο και συγχρόνος τόσο καταπιεστικό(εώς φασιστικό...).


          Comment


          • Δεν ξέρω αν ισχύει το τελευταίο που λες, αλλά δε νομίζω να ισχύει, τουλάχιστον όχι σε όλους τους κινηματογράφους. Σε αυτούς που πηγαίνω εγώ (στους "παρακμιακούς") παίζονται συνήθως 2-3 ταινίες τη φορά (σπάνια 3) και δεν υπάρχει μία σταθερή αναλογία μεταξύ αμερικάνικων/άλλων.

            Comment


            • Δεν ξέρω αν ισχύει το τελευταίο που λες, αλλά δε νομίζω να ισχύει, τουλάχιστον όχι σε όλους τους κινηματογράφους. Σε αυτούς που πηγαίνω εγώ (στους "παρακμιακούς") παίζονται συνήθως 2-3 ταινίες τη φορά (σπάνια 3) και δεν υπάρχει μία σταθερή αναλογία μεταξύ αμερικάνικων/άλλων.
              [/b]
              Όχι σίγουρα ισχύει,το έχω ακούσει από ειδικό κινηματογραφιστή που μας μίλησε στο σχολείο...Για τους παρακμιακούς τώρα δεν ξέρω,σιγά μην τους ελένχουν κιόλας .Επίσης,αν δεν το πρόσεξες,η παραγωγή-διάθεση μετράει,όχι ο σκηνοθέτης ή οι ηθοποιοί.Πχ και το 2046 έχει αμερικάνικη διάθεση(νομίζω και παραγωγή) όπως επίσης και το Babel έχει αμερικάνικη παραγωγή,ταινίες δλδ που δεν έρχονται ατόφια από την Αμερική.


              Comment


              • αν αναφέρεσαι σε μένα φίλε FiOth να σε πληροφορήσω πως τις έχω δει τις ταινίες που αναφέρεις όπως και άλλες αρκετά πιο "ποιοτικές".
                [/b]
                Δεν αναφερομαι σε εσενα φιλε μου.Για να ακριβολογω δεν αναφερομαι σε κανεναν συγκεκριμενα.

                Οταν μιλησα για τα "V" και "π" στην ιδια παραγραφα εννοουσα (οπως γραφτηκε και πιο πανω) πως η μια ειναι πιο απαιτητικη απο τον θεατη.Ο The Cursed το εθεσε πολυ ομορφα (+1 φιλε μου).

                UEG δεν εκανα καποιο σχολιο για τη νοημοσυνη σου - δεν εχω κανενα λογο ή ορεξη να το κανω - .Μια φιλικη συμβουλη απλα,το στυλ του "σε ειρωνευομαι μεσω της πλαγιας οδου για να φανω cool" θυμιζει πολυ παιδι ηλικιας 15 ετων...δε σε τιμα.

                Γνωμη μου παντα.


                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment



                • UEG δεν εκανα καποιο σχολιο για τη νοημοσυνη σου - δεν εχω κανενα λογο ή ορεξη να το κανω - .Μια φιλικη συμβουλη απλα,το στυλ του "σε ειρωνευομαι μεσω της πλαγιας οδου για να φανω cool" θυμιζει πολυ παιδι ηλικιας 15 ετων...δε σε τιμα.

                  Γνωμη μου παντα.
                  [/b]
                  Δεν ειρωνευομαι κανεναν... ;) ;)

                  Και το στυλ "Δειτε καμια σοβαρη ταινια ρε noobs.." θυμιζει ακριβως το ιδιο πραγμα.. ;)

                  Comment


                  • το να τσακωνεστε για ταινιες ή να προσπαθειτε να την πειτε ο ενας στον αλλον για το ποιος βλεπει ποιοτικοτερα πραγματα φανταζει τελειως ηλιθιο, σαν να τσακωνονται δυο ατομα που ακουνε διαφορετικη μουσικη για παραδειγμα. αλλο προτιμα ο ενας, αλλο ο αλλος, απλουστατο ειναι το θεμα, ο καθενας με τα γουστα του...

                    Comment


                    • Ενα ειναι το απολυτο dvd. Ο Sith lord το ξερει ειδη. Αυτο που εχει το House μεσα. Σκεφτομαι μηπως τελικα οι εντολες ηταν 11 και η τελευταια ελεγε να "Βλεπεις House".

                      Παντως Sith Lord με το Nip Tac ξερεις ενα πραγμα

                      "Στο προηγουμενο επισοδειο (δειχνει σκηνη με τον Troy να πηδαει μια γκομενα)"

                      Κι ενα αστειο που εχει βγαλει ο Irvine

                      "Χμ... η κατασταση σου ειναι πολυ σοβαρη. Πρεπει να σε αναλαβει η δοκτορ ΜακΜουναρα"


                      Και κατι τελευταιο για να κλεισει το off topic. Για του φαν του Hugh Laurie.Ακουστε το You don&#39;t always get what you want απο band from TV σε στυλ ρεγκε. Μαντεψτε ποιος τραγουδαει στην αρχη
                      My blog:Doppel&#39;s Den

                      Comment


                      • Ενα ειναι το απολυτο dvd. Ο Sith lord το ξερει ειδη. Αυτο που εχει το House μεσα. Σκεφτομαι μηπως τελικα οι εντολες ηταν 11 και η τελευταια ελεγε να "Βλεπεις House".

                        Παντως Sith Lord με το Nip Tac ξερεις ενα πραγμα

                        "Στο προηγουμενο επισοδειο (δειχνει σκηνη με τον Troy να πηδαει μια γκομενα)"

                        Κι ενα αστειο που εχει βγαλει ο Irvine

                        "Χμ... η κατασταση σου ειναι πολυ σοβαρη. Πρεπει να σε αναλαβει η δοκτορ ΜακΜουναρα"
                        Και κατι τελευταιο για να κλεισει το off topic. Για του φαν του Hugh Laurie.Ακουστε το You don&#39;t always get what you want απο band from TV σε στυλ ρεγκε. Μαντεψτε ποιος τραγουδαει στην αρχη
                        [/b]

                        Eγώ είμαι φαν του Χιου,αλλά μόνο με Βρεττανική προφορά.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Χθες είδα το Κουρδιστό Πορτοκάλι του Κιούμπρικ

                          Αρρωστημένο αλλά με αρκετή δόση αλήθειας . Δείχνει την κατάσταση της κοινωνίας και την αντιμετώπιση των ατόμων που προκαλούν...

                          Comment


                          • Eγώ είμαι φαν του Χιου,αλλά μόνο με Βρεττανική προφορά.
                            [/b]
                            Ω πιστεψε με εχω και τετοια τραγουδια. Πατα στο youtube I&#39;m in love with Steffi Graf

                            οκ οφφ τοπικ εντς here.
                            My blog:Doppel&#39;s Den

                            Comment


                            • Ω πιστεψε με εχω και τετοια τραγουδια. Πατα στο youtube I&#39;m in love with Steffi Graf

                              οκ οφφ τοπικ εντς here.
                              [/b]
                              Εννοω σε σειρες,όχι τραγούδια.
                              Prince George accent>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >> >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>House&#39;s accent.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • το να τσακωνεστε για ταινιες ή να προσπαθειτε να την πειτε ο ενας στον αλλον για το ποιος βλεπει ποιοτικοτερα πραγματα φανταζει τελειως ηλιθιο, σαν να τσακωνονται δυο ατομα που ακουνε διαφορετικη μουσικη για παραδειγμα. αλλο προτιμα ο ενας, αλλο ο αλλος, απλουστατο ειναι το θεμα, ο καθενας με τα γουστα του...
                                [/b]
                                Τελείως ηλίθιο είναι να μην καταλαβαίνει κάποιος κάτι και να μιλάει για αυτό . Συζήτηση κάναμε και ΙΜΗΟ ωραία συζήτηση, ειπώθηκαν ωραίες απόψεις και το σημαντικότερο (πάλι ΙΜΗΟ) είναι ότι υπήρχαν διαφορετικές γνώμες/απόψεις. Lol δηλαδή που τσακωνόμασταν κι όλας .

                                Comment

                                Working...
                                X