Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ειδα και εγω το Batman χθες, overall ηταν πολυ ωραιο και χορταστικο αν και σαφως κατωτερο του 2ου (που ηταν και πιο ανοικτη σαν ταινια -ξεφευγε απο τα ορια της περιπετειας- λογω των κοινωνικων θεματων που εθιγε). Παντως πολυ καλος ο Τομ Χαρντι στο ρολο του Bane, πραγματικα δεν χορταινα να ακουω την φωνη του!

    Comment


    • Και γώ γούσταρα κάθε λεπτό της ταινίας, ενώ πιστεύω πως θίγει και κοινωνικά θέματα, όχι τόσο άμεσα όμως.
      Η φωνή του Bane με ξενέρωσε λίγο να πω την αλήθεια. Ενώ στο trailer μου ακουγόταν ιδανικά, στο σινεμά βάραγε κόφτη πολλές φορές!
       
      Όπως π.χ. την οικονομία, το σύστημα, την παραπληροφόρηση του κόσμου. Χαρακτηριστική ατάκα όταν του είπε ο χρηματιστής "εδώ είναι χρηματηστήριο, δεν έχει τίποτα να κλέψεις!" "Και τότε τί κάνετε όλοι εσείς εδώ;;"
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Μου αρέσει που λες όχι άμεσα μηνύματα αλλά το παράδειγμα που δίνεις είναι άμεσο.
        Εγώ το πραγματικά άμεσο μήνυμά της το βρήκα πάντως λίγο politically incorrect
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Ναι εννοώ η ταινία δεν επικεντρώνεται σε τέτοια θέματα όπως το 2, όπως είπε και ο nooto. Απλά τα έχει σαν side-quests!
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Bασικά δεν είχε καθόλου Batman η ταινία. Ούτε 1 gadget, ούτε μια stealth σκηνή. Είναι σαν να βλέπεις James Bond και να μην έχει Q ή Moneypenny

            waaait a minuuuuute...
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Den exw dei akomh thn tainia alla epeidh exw diavasei poly giafthn nomizw pws o Somari exei dikio se afta pou leei.

              Wraio to Orama tou Nolan alla tha hthela na dw enan Batman poio sxetiko me ta comics, detective fash kai tetoia.

              Telos pantwn tha thn dw prwta kai tha grapsw perissotera
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • κράψω = γράψω + κράξω merge???

                Aκριβώς όμως, όταν βλέπεις ταινία Μπάτμαν θες να δεις αυτό:

                Watch this Music Video - https://youtu.be/JzJlL9V0SLwStream This FIRE Album - https://olumide.ffm.to/roadtoriches.OYDFollow Us on TikTok - https://tiktok.com...


                όχι έναν τύπο που απλά παίζει μπουνίδια, αν είναι έτσι ας δούμε κατευθείαν punisher ξερω γω.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Me ksenerwse kai to telos ligo.
                  An den htan Batman h tainia tha htan gamato alla epeidh einai Batman to vriskw ligo mhmhmhmhmhhmmh

                   
                  1000 robin exei, aftos phge kai evale enan asxeto?
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία πάντως. Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τον Batman των comics/animated series ίσως γιαυτό ο Batman του Nolan είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου.

                    Comment


                    • Ναι οτι η ταινια δεν ειχε Batman μεσα ειναι αληθεια απλα λογω της φυσης του vilain πιστευω οτι ο Nolan ηθελε να δειξει και μια straight-forward αναμετρηση.
                       
                      Βεβαια και εγω ξενερωσα που ο Batman δεν χρησιμοποιουσε tactics και σχεδιασμο αλλα την επεφτε χυμα... θεωρω οτι στα πλαισια του πως κινειται σαν ηρωας και η πρωτη μαχη θα ειχε τελειως διαφορετικη καταληξη...


                      Επισης πανω σε αυτο που ειπε ο Ryu
                       
                      Ναι σαφως υπηρχαν και εδω διαφορα ζητηματα που εθιγε η ταινια αλλα επειδη ο στοχος της Λεγεωνας των σκιων ηταν ουσιαστικα η καταστροφη της Gotham εν τελει δεν εμενες εκει. Βασικα οτι γινοταν ειχε να κανει περισσοτερο με την παραπληροφορηση και τον ελεγχο της μαζας παρα με τις χαοτικες καταστασεις και τα ερωτηματα που εθετε στο κοινωνικο συνολο ο Joker. Αυτο βεβαια απο τη μια ηταν καλο γιατι παρουσιασε κατι διαφορετικο στην τριτη του ταινια ο Nolan, αλλα απο την αλλη μειωνε το ευρος που ειχε η ταινια (πχ τη δευτερη την ειχα προτεινει και σε κοσμο που δεν εχει σχεση με τον ηρωα ή που δεν τρελαινεται για περιπετειες ενω εδω δεν ξερω αν θα εκανα το ιδιο).


                      Παντως η αισθηση του χαυος που ειχε καταφερει να προκαλεσει ο Joker στο Dark Knight μου φανηκε πολυ μεγαλυτερη απο την αντιστοιχη του Rises, παροτι δομικα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο .

                      ΒTW
                       
                      Πως σας φανηκε η σκηνη με τον χορο σε συγκριση με το πως παρουσιαστηκε στο Returns του Burton?

                      Comment


                      • Originally posted by Somari View Post
                        Bασικά δεν είχε καθόλου Batman η ταινία. Ούτε 1 gadget, ούτε μια stealth σκηνή. Είναι σαν να βλέπεις James Bond και να μην έχει Q ή Moneypenny

                        waaait a minuuuuute...
                        Και το Dark Kight έτσι ήταν με εξαίρεση την πολύ μικρή σκήνη που αρπάζει τον Κινέζο.
                        Θεός ο Νόλαν αλλά με εξαίρεση το Begins οι άλλες 2 ταινίες θα μπορούσαν να ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες με ένα άλλο χαρακτήρα στην θέση του Μπάτμαν.
                        Ελπίζω στο reboot που ετοιμάζουν να ακολουθήσουν μία πιο Rocksteady λογική που είναι ότι πιο κοντινό σε κόμικ του Μπάτμαν.

                        Comment


                        • Originally posted by Enpsty View Post
                          1-Και το Dark Kight έτσι ήταν με εξαίρεση την πολύ μικρή σκήνη που αρπάζει τον Κινέζο.
                          2-Θεός ο Νόλαν αλλά με εξαίρεση το Begins οι άλλες 2 ταινίες θα μπορούσαν να ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες με ένα άλλο χαρακτήρα στην θέση του Μπάτμαν.
                          1- http://www.youtube.com/watch?v=ZFSqcqK3KB4
                          2
                           
                          Μάλλον εννοείς με εξαίρεση το 2. Begins + Rises "ναααιιιιι γιέεεη πάλι η league of shadows θέλει να καταστρέψει το γκόθαμ, γιέεεεη"
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Etoimazoun reboot hdh?
                            Elpizw na exoun diavasei to Batman Hush, pws thelw na to dw se tainia afto to comic!!

                            EDIT: Apolyto to skhniko pou evales Somari.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Somari View Post
                              Εγώ το πραγματικά άμεσο μήνυμά της το βρήκα πάντως λίγο politically incorrect


                              Θα ήθελες να το εξηγείς αυτό λίγο; Έστω και μέσω ΠΜ, γιατί πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Σε ποιο ακριβώς μήνυμα αναφέρεσαι και τι το κάνει πολιτικά μη-ορθό;
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Originally posted by Somari View Post
                                1- http://www.youtube.com/watch?v=ZFSqcqK3KB4
                                2
                                 
                                Μάλλον εννοείς με εξαίρεση το 2. Begins + Rises "ναααιιιιι γιέεεη πάλι η league of shadows θέλει να καταστρέψει το γκόθαμ, γιέεεεη"
                                Εξαιρώντας το sound vision (που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν σαν thermal vision σε άλλη ταινία) δεν βλέπω τίποτα το batmanίστικο. Και πρέπει ο Nolan να μάθει να κουνάει λιγότερο την κάμερα.

                                Σημασία έχει ότι το Begins δεν θα μπορούσε να γίνει αν άλλαζες τον χαρακτηρα από Batman σε κάτι άλλο, τα άλλα 2 ναι. Φαντάσου ο Joker να ήταν κάποιος τρελός εγκληματίας και ο Batman κάποιος γυμνασμένος με πρόσβαση σε υψηλή τεχνολογία. Τέτοιοι ήρωες ένα σωρό, αλλά ο Batman είναι ένας.

                                Τον Νόλαν τον λατρεύω αλλά στο θέμα με τα Batman είναι ότι στην πορεία αποφάσισε να ασχοληθεί όλο και περισσότερο με την ψυχολογία του ήρωα (και καλά κάνει), αλλά κάπου ξέχασε την μυθολογία στην πορεία.
                                Είναι σαν να κάνεις ταινία του spider-man και να αφοσιώνεσαι αποκλειστικά στο ''with great power comes great responsibility'' και να ξεχνάς ότι έχεις να κάνει με έναν ήρωα που σκαρφαλώνει σε τοίχους και πετά ιστούς.

                                Για να μην παρεξηγηθώ το DK το έχω 5-6 φορές οπότε προφανώς και μου άρεσε, αλλά είχε αρκετά ελλατώματα κατά την γνώμη μου, με πρώτο και καλύτερο την ''στείρωση'' του ήρωα.

                                Originally posted by Ground_zero View Post
                                Etoimazoun reboot hdh?
                                Elpizw na exoun diavasei to Batman Hush, pws thelw na to dw se tainia afto to comic!!

                                EDIT: Apolyto to skhniko pou evales Somari.
                                Ναι. Σύντομα κι όλας, κάπου για 2015 λένε. Φήμες λένε ότι ο Nolan θα είναι πάλι σεναριογράφος και παραγωγός.

                                Comment

                                Working...
                                X