Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σόρι παιδιά δεν το είχα δει.

    Το the Usual Suspects είχε κάνει τρομερή αίσθηση και παραμένει ταινιάρα, από τις πιο έξυπνες αμερικανικές ταινίες της 20ετίας και βάλε. Και ο Κάιζερ Σόζε μεγάλη μορφή, ειδικά εκεί που περιγράφει το τι έκανε σε αυτούς που πείραξαν την οικογένειά του είναι all time classic. Μόνο που δε θυμάμαι τι spoiler είχα πετάξει...
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Originally posted by Somari View Post
      Ε, οκ, τοτε να το θέσω αλλιώς -- για την δική μου αντίληψη των πραγμάτων ήταν politically incorrect
      Αυτό πάλι είναι κάτι εντελώς άλλο.

      Νοηματικά δεν πρέπει να στέκει καν αυτό που λες, καθώς η ίδια η έννοια της πολιτικής ορθότητας αναφέρεται στην αντίληψη των πραγμάτων με βάση το κριτήριο της Μάζας ή ομάδων με πολιτική ισχύ, το οποίο έχει με τη σειρά του διαμορφωθεί από το εκάστοτε κατεστημένο. Η εντύπωση που έχω από τον κόσμο τριγύρω μας είναι πως οτιδήποτε αντιτίθεται στο καθεστώς της δυτικής αστικής δημοκρατίας δαιμονοποιείται καταρχήν σε όρους πολιτικής ορθότητας και άρα το ότι κατά τη γνώμη σου η ταινία κάνει κάτι τέτοιο την καθιστά για εσένα πολιτικά ορθή και όχι το αντίθετο - άλλωστε ο όρος έχει αρνητική χροιά στο 99% των περιπτώσεων στις οποίες χρησιμοποιείται.

      Τέλος πάντων, πάλι άρχισα τα κατεβατά... Όπως και αν ονομάζεται αυτό το πράγμα, συμφωνώ μαζί σου πως η ταινία το κάνει και μάλιστα άκομψα. Το Dark Knight από την άλλη περνούσε λίγο πιο λεπτά κι έντεχνα τα όποια νοήματα (τα οποία τα βρίσκω και αρκετά σοβαρότερα στο περιεχόμενό τους) και αυτό είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους το θεωρώ καλύτερο του Rises. Επίσης συμφωνώ και με τα υπόλοιπα τα οποία έγραψες παραπάνω.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Το Dark Knight από την άλλη περνούσε λίγο πιο λεπτά κι έντεχνα τα όποια νοήματα (τα οποία τα βρίσκω και αρκετά σοβαρότερα στο περιεχόμενό τους)


        Θα ήθελες να αναλύσεις;

        Comment


        • Το the Usual Suspects είχε κάνει τρομερή αίσθηση και παραμένει ταινιάρα, από τις πιο έξυπνες αμερικανικές ταινίες της 20ετίας και βάλε. Και ο Κάιζερ Σόζε μεγάλη μορφή, ειδικά εκεί που περιγράφει το τι έκανε σε αυτούς που πείραξαν την οικογένειά του είναι all time classic. Μόνο που δε θυμάμαι τι spoiler είχα πετάξει...
          βάζω αστεράκια στο επίμαχο σημείο

          Originally posted by Titus View Post
          Στους "Συνήθεις Ύποπτους" ο *** είναι ο Κάιζερ Σόζε.

          :icon_twisted: :icon_twisted: :icon_twisted:

          Comment


          • Originally posted by Raf View Post
            Θα ήθελες να αναλύσεις;
            [/SIZE]
            Δεν υπάρχει κάτι ν' αναλύσω, μόνο και μόνο η ύπαρξη του Joker στην ταινία δικαιολογεί αυτό που έγραψα.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Thn eida kai egw thn tainia shmera.
              Einai h xeiroterh sthn trilogia kata thn apopsh mou.
              Perimena oti den tha mou aresei, alla den mou arese perissotero aposo perimena.

              Yphrxan shmeia pou htan kala, h Catwoman marese, to Bat-plane htan wraio, to telos htan arketa kalo.
              Genika kourastikh arxh, den ekshgei arketa to ti symvainei kai giati symvainei, polla pragmata ginontai poly grhgora h poly arga, yparxoun polla kena senariaka (kai to kako se antithesh me thn defterh tainia einai oti edw ta prosexeis) kai fysika opws exw ksanapei den mou aresoun oi kakoi.

              Afta, den exw oreksh gia poly analysh afth th stigmh, aplws tha katalhksw sto oti den diaskedasa thn tainia sxedon katholou.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Thn eida kai egw thn tainia shmera.
                Einai h xeiroterh sthn trilogia kata thn apopsh mou.
                Perimena oti den tha mou aresei, alla den mou arese perissotero aposo perimena.

                Yphrxan shmeia pou htan kala, h Catwoman marese, to Bat-plane htan wraio, to telos htan arketa kalo.
                Genika kourastikh arxh, den ekshgei arketa to ti symvainei kai giati symvainei, polla pragmata ginontai poly grhgora h poly arga, yparxoun polla kena senariaka (kai to kako se antithesh me thn defterh tainia einai oti edw ta prosexeis) kai fysika opws exw ksanapei den mou aresoun oi kakoi.

                Afta, den exw oreksh gia poly analysh afth th stigmh, aplws tha katalhksw sto oti den diaskedasa thn tainia sxedon katholou.
                +1 σε όλα.

                Comment


                • BTW ΕΠΟΣ!

                  :xp:

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Thn eida kai egw thn tainia shmera.
                    Einai h xeiroterh sthn trilogia kata thn apopsh mou.
                    Perimena oti den tha mou aresei, alla den mou arese perissotero aposo perimena.

                    Yphrxan shmeia pou htan kala, h Catwoman marese, to Bat-plane htan wraio, to telos htan arketa kalo.
                    Genika kourastikh arxh, den ekshgei arketa to ti symvainei kai giati symvainei, polla pragmata ginontai poly grhgora h poly arga, yparxoun polla kena senariaka (kai to kako se antithesh me thn defterh tainia einai oti edw ta prosexeis) kai fysika opws exw ksanapei den mou aresoun oi kakoi.

                    Afta, den exw oreksh gia poly analysh afth th stigmh, aplws tha katalhksw sto oti den diaskedasa thn tainia sxedon katholou.
                    Αντιθέτως εμένα μου φάνηκε η καλύτερη της τριλογίας. Είχε απίστευτη ροή η ταινία, δεν βαριόσουν καθόλου και σε αυτό έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι νέες προσθήκες σε χαρακτήρες. Ειδικά η Hathaway ήταν πολύ καλή στον ρόλο της, αλλά και ο Hardy μου άρεσε πολύ ως Bane, χαρακτήρας που και εγώ δεν εκτιμούσα ως villain πριν την ταινία.

                    Η αρχή επίσης τα έσπαγε, η ταινία ξεκινούσε με απίστευτη σκηνή, και στη συνέχεια σε πέταγε στη Γκόθαμ 8 χρόνια μετά την 2η ταινία, εξηγώντας τα απαραίτητα, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν κάτι παραπάνω. Το μόνο που προσωπικά βρήκα να μπάζει, είναι πως ο Ρόμπιν γνώριζε την ταυτότητα του Batman, αυτό ήταν άκυρο και δεν το εξήγησε καθόλου.

                    Comment


                    • O Bane gia mia arxh einai lathos kai den to perimena afto apo ton Nolan, alla entaksei akomh kai na to paravlepsoume afto diavase to prwhgoumeno post apo Enpsty, des kai afto to video pou dinw twra kai tha deis polla pragmata ta opoia den mou aresan.
                      Exei spoiler gia osous den exoun dei thn tainia.


                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • xaxaxa, κορυφαίο το video. Έχει κάποια good points, κυρίως αυτό με τους μπάτσους.

                        Περνώντας μία γρήγορα τα προηγούμενα posts καταλαβαίνω ότι υπάρχουν παράπονα κυρίως ως προς το ότι θα έπρεπε να είναι πιο Batman ο Batman (), περισσότερα gadgets, πιο stealth τακτικές κτλ. Προσωπικά δεν με πείραξε τόσο αυτό, ίσως και γιατί δεν έχω εντρυφήσει στο σύμπαν του Batman από τα comics κτλ. Αντιλαμβάνομαι την προσπάθεια του Νόλαν σαν μία ταινία βασισμένη σε μία βασική ιδέα, και όχι σαν μία μεταφορά του comic. Σαν ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί είχε εμβάθυνση στους χαρακτήρες, απίστευτη ροή και ρυθμό, καλές ερμηνείες, τις απαραίτητες ανατροπές. Καταλαβαίνω ότι ο πιο hardcore fan του σκοτεινού ιππότη ίσως να ήθελε μία ταινία που να επικεντρώνεται περισσότερο σε αυτόν.

                        Comment


                        • Twra pou eida thn tainia Spahar, pistevw pws to oti den eixe afta ta stoixeia mesa mou fenetai to mikrotero meiwnekthma ths
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Ground_zero View Post
                            Twra pou eida thn tainia Spahar, pistevw pws to oti den eixe afta ta stoixeia mesa mou fenetai to mikrotero meiwnekthma ths
                            Τι να πω, παίζει και ρόλο η προδιάθεση όταν πας να δεις μια ταινία. Εγώ πήγα με ενθουσιασμό, χωρίς να με νοιάζει αν θα είναι καλύτερη από την 2η κτλ, πιστεύοντας ότι όπως και να έχει θα δω μία καλή ταινία. Και όντως αυτό έγινε.

                            Για παράδειγμα δεν συμφωνώ ούτε με το ότι δεν εξηγεί πολλά πράγματα (πέρα από αυτό με το πως ξέρει ο άλλος την ταυτότητα του Batman, εκεί το αφήνει τελείως στο κενό), αλλά ούτε με το ότι ο ρυθμός της δεν ήταν καλός, αντιθέτως για μένα ο ρυθμός της ήταν πολύ καλός, με τις εναλλαγές στους χαρακτήρες να σε κάνουν να γουστάρεις.

                            Comment


                            • Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που θεωρεί την τρίτη ταινία την καλύτερη της τριλογίας. Λογικό για Lost Odyssey fans.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Επιστροφή από παρατεταμένες διακοπές και βλέπω διχογνωμία για το TDKR που δεν έχω δει ακόμα .

                                Μέχρι να βγει το Batman στους κινηματογράφους να σπεύσετε να δείτε το The Raid. Μιλάμε για ταινιάρα και για αχαλίνωτο βρωμόξυλο, όχι αστεία.
                                +1 στον Titus.
                                Την έχω δει και εγώ και το μόνο που έχω να πω είναι Ryu, Ground και λοποι action fans δείτε την asap.

                                Comment

                                Working...
                                X