Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Raf
    Τελείως υποκειμενικό ζήτημα! ;)
    Όχι, αλλά ΟΚ.

    Η παγίδα της υποκειμενικότητας είναι μεγάλη, αλλά δυστυχώς σε ζητήματα Τέχνης υπάρχουν πάντα μια - δυο παράμετροι οι οποίες δεν ακριβώς "υποκειμενικές", με την ευρεία έννοια: Είναι υποκειμενικές επειδή της αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, παραμένουν μια εικόνα, παραμένουν η άποψή μας για "κάτι" (το οποίο μπορεί να μην είναι και υπαρκτό στην τελική...), μπλα, μπλα, μπλα, με κάθε πιθανή φιλοσοφική προσέγγιση στον όρο. Μέχρι εδώ καλά. Η έννοια της υποκειμενικότητας σε αυτές τις περιπτώσεις ισοπεδώνεται σε πρακτικό επίπεδο όταν μπαίνουν μέσα παράμετροι οι οποίες αφορούν την ανθρώπινη φύση, δηλαδή "την τομή των υποκειμενικοτήτων μας" αν θες.

    Οι διαφορές στην προσέγγιση μεταξύ ποιοτικού και μη σινεμά έχουν πλέον ενταθεί σε τρομακτικό βαθμό. Το σύγχρονο σινεμά απ' τη μια είναι στο μεγαλύτερο μέρος του απαλλαγμένο από κάθε έννοια Τέχνης και στις "βαριές" σινεφίλ παραγωγές προηγούμενων δεκαετιών από την άλλη ήταν εντελώς απούσα η έννοια της διασκέδασης.

    Για να μην παρεξηγηθώ, καμία "βαριά" ταινία δεν είναι απαραίτητα καλή, ούτε και κάποια "ανάλαφρη" είναι απαραίτητα κακή. Ωστόσο, η δυσκολία στην παρακολούθηση είναι δείκτης της κατεύθυνσης των δημιουργών.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Ξέρω, από άτομο που δουλεύει στα village, ότι αν κάποια ταινία ακούγεται ότι έχει πάρει oscar, ο κόσμος πηγαινει να τν δει από περιέργεια στην αρχή λόγω Oscar και σε ένα μεγάλο ποσοστό αυτών των περιπτώσεων οι περισσότεροι βγαίνουν με σκυμμενα μούτρα στη μέση της ταινίας κ πολλά κακά σχόλια μετά στα άτομα που δουλεύουν..
      Δύσκολα θα δεχόμουν ως επιχείρημα τις προσδοκίες και τις αντιδράσεις του κοινού των village.

      Όχι, αλλά ΟΚ.

      Η παγίδα της υποκειμενικότητας είναι μεγάλη, αλλά δυστυχώς σε ζητήματα Τέχνης υπάρχουν πάντα μια - δυο παράμετροι οι οποίες δεν ακριβώς "υποκειμενικές", με την ευρεία έννοια: Είναι υποκειμενικές επειδή της αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, παραμένουν μια εικόνα, παραμένουν η άποψή μας για "κάτι" (το οποίο μπορεί να μην είναι και υπαρκτό στην τελική...), μπλα, μπλα, μπλα, με κάθε πιθανή φιλοσοφική προσέγγιση στον όρο. Μέχρι εδώ καλά. Η έννοια της υποκειμενικότητας σε αυτές τις περιπτώσεις ισοπεδώνεται σε πρακτικό επίπεδο όταν μπαίνουν μέσα παράμετροι οι οποίες αφορούν την ανθρώπινη φύση, δηλαδή "την τομή των υποκειμενικοτήτων μας" αν θες.

      Οι διαφορές στην προσέγγιση μεταξύ ποιοτικού και μη σινεμά έχουν πλέον ενταθεί σε τρομακτικό βαθμό. Το σύγχρονο σινεμά απ' τη μια είναι στο μεγαλύτερο μέρος του απαλλαγμένο από κάθε έννοια Τέχνης και στις "βαριές" σινεφίλ παραγωγές προηγούμενων δεκαετιών από την άλλη ήταν εντελώς απούσα η έννοια της διασκέδασης.

      Για να μην παρεξηγηθώ, καμία "βαριά" ταινία δεν είναι απαραίτητα καλή, ούτε και κάποια "ανάλαφρη" είναι απαραίτητα κακή. Ωστόσο, η δυσκολία στην παρακολούθηση είναι δείκτης της κατεύθυνσης των δημιουργών.


      Όλα αυτά έχουν περάσει απ' το μυαλό μου προ πολλού και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Τότε προς τι η διαφωνία θα ρωτήσεις. Χρησιμοποίησες τον generic όρο "καλό" και μια ταινία που εγώ απόλαυσα τη λέω καλή. Το τι θα απολαύσω ή όχι είναι τελείως υποκειμενικό και προσωπικό ζήτημα. Το γούστο μου έχει μεταβλητές τη τεχνική/ακαδημαϊκή γνώση που έχω πάνω στο αντικείμενο και άλλα πολλά πρακτικά αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει σαν συνομιλητή. Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, για το λόγο που λέω είναι πρακτικά ακατόρθωτο (και όχι λόγω μεγέθους) να συντάξεις μια αντικειμενική λίστα που ανταποκρίνεται στη μια και μοναδική αλήθεια με τις καλές ταινίες αφήνοντας έξω όλες τις υπόλοιπες. Ακόμα και άνθρωποι γνωστικοί με το ζήτημα θα διαφωνήσουν ο ένας με τον άλλον.

      Comment


      • Το λέω με τν έννοια ότι κάποια ταινία που μπορεί να αποσπάσει βραβεία στα oscar δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορεί κ να απευθύνεται στο ευρύ κοινό.Εντάξει έχουμε έναν άρχοντα κ ένα Τιτανικό να έχουν σαρώσει κ στα δύο αλλά τις περισότερες φορές θέλει ψάξιμο το πράγμα(τι σου αρέσει εσένα,να δεις κανά trailer,καμμιά υπόθεση).Όχι όμως π.χ. όπως κάποιοι πελάτες των village "α πήρε Oscar πάμε να τν δούμε no brain,παίζουν κ τόσο καλοί ηθοποιοί δεν μπορεί να μν μας αρέσει"

        ....
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • Κατάλαβα εγώ λάθος τότε συγνώμη..

          Comment


          • Μια χαρά ταινίες είναι αρκετές από αυτές που πάνε στα όσκαρ, ασφαλώς δεν είναι οι καλύτερες ταινίες αλλά ψευτοκουλτουριάρικες ξεψευτοκουλτουριάρικες αποτελούν ένα genre από μόνες τους . Και στο κάτω κάτω η καθαρή τέχνη δεν γίνεται να είναι διαγωνιστική, εκφυλίζεται μόνο και μονό αν μπει στα πλαίσια ενός διαγωνισμού.

            Από εκεί και πέρα Ταραντινο και τα μυαλά στα κάγκελα .

            Comment


            • Teleftaia tainia pou phre oscar kai goustara poly pantws htan to Gladiator
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Καλά τα ακούσαμε όλα εδώ μέσα. Ναι οι ταινίες που περνούν τα Oscars είναι οι βαρετές και οι ψεφτοταινιούλες. Το να σου αρέσει ο ευρωπαϊκός ή ασιατικός κινηματογραφος δεν είναι κακό, και μένα μου αρέσει. Το να λες όμως ότι οι ταινίες που περνούν Oscars δεν τα αξίζουν τότε απλά δεν σου αρέσει το cinema. Είναι πολύ απλό, δεν είναι ντροπή.

                Το Django Unchained θέλω και εγώ πολύ να το δω. Σκηνοθέτης ο Tarantino που γουστάρω, πρωταγωνιστούν ο σταθερής αξιας DiCaprio, και ο απλά απίστευτος Christoph Waltz (που μέχρι και στο The Green Hornet ήταν μαγικός). Ανυπομονώ.

                Το Inglourious Basterds ταινιάρα είναι. Style, ερμηνείες... Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ.

                Comment


                • Cursed δε μπήκες όμως στο κόπο να μου εξηγήσεις πώς εσύ ενημερώνεσαι για τα φιλμ που αξίζουν.

                  Comment


                  • Comment


                    • Originally posted by Raf View Post
                      Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, για το λόγο που λέω είναι πρακτικά ακατόρθωτο (και όχι λόγω μεγέθους) να συντάξεις μια αντικειμενική λίστα που ανταποκρίνεται στη μια και μοναδική αλήθεια με τις καλές ταινίες αφήνοντας έξω όλες τις υπόλοιπες. Ακόμα και άνθρωποι γνωστικοί με το ζήτημα θα διαφωνήσουν ο ένας με τον άλλον.
                      Έχεις απόλυτο δίκιο.

                      Ωστόσο
                      , το ανάποδο (δηλαδή "μια αντικειμενική λίστα που ανταποκρίνεται στη μια και μοναδική αλήθεια με τις μη αριστουργηματικές ταινίες αφήνοντας έξω όλες τις πραγματικά πολύ καλές") θα μπορούσε να συνταχτεί με αρκετή ευκολία, αν δεν υπήρχαν τα εμπόδια του περιορισμένου χρόνου και του μεγάλου όγκου των παραγωγών.

                      Και ΟΚ, συμφωνώ πως δεν είναι αυτοσκοπός να στοχεύεις στην κορυφή, αλλά είναι κρίμα το ότι έχουμε καταντήσει να βλέπουμε παραγωγές που κάνουν το ακριβώς αντίθετο και ανταγωνίζονται η μια την άλλη στο ποια είναι η πιο άτσαλη, τετριμμένη, κοινή, κενή και ποια δίνει τη λιγότερη τροφή για σκέψη.

                      Originally posted by Aion View Post
                      Το να λες όμως ότι οι ταινίες που περνούν Oscars δεν τα αξίζουν τότε απλά δεν σου αρέσει το cinema.
                      Το σε ποιον αρέσει το σινεμά είναι μεγάλη κουβέντα, εγώ νομίζω πάντως πως αυτός που μένει στο "Αυτή η ταινία πήρε Όσκαρ, είναι η καλύτερη της χρονιάς!" σίγουρα υποτιμά την κινηματογραφική τέχνη, ανεξάρτητα απ' το αν "του αρέσει" ή όχι.

                      Κάποιες ταινίες που έχουν βραβευτεί μπορεί να αξίζουν να τις δει κανείς (και πράγματι έτσι είναι), όμως αυτό απέχει από το να λες πως αξίζουν να χαρακτηριστούν οι καλύτερες της χρονιάς τους.

                      Originally posted by Raf View Post
                      Cursed δε μπήκες όμως στο κόπο να μου εξηγήσεις πώς εσύ ενημερώνεσαι για τα φιλμ που αξίζουν.
                      Δεν υπάρχει μεθοδολογία σε αυτό. Βρες έναν - δυο ανθρώπους των οποίων τη γνώμη εμπιστεύεσαι και ζήτα τους προτάσεις. Ψάξε λίστες με τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών και δοκίμασε κάποιες από τις λιγότερο διάσημες.

                      Γενικά, μην περιμένεις να βρεις χρυσό με την πρώτη. Αλλά αν επιμείνεις στη σωστή αναζήτηση, αργά ή γρήγορα θα δεις κάτι ανέλπιστα καλό και είναι πιθανό (στο εύχομαι δηλαδή, γιατί δε συμβαίνει και τόσο συχνά αυτό) να αναθεωρήσεις και για τις οσκαρικές παραγωγές τότε.

                      Το κακό με το σινεμά είναι πως (για διάφορους λόγους) σε υψηλό τεχνικό και καλλιτεχνικό επίπεδο είναι σχεδόν πάντα πολύ δύσκολο στην προσέγγιση, σε αντίθεση για παράδειγμα με τη μουσική όπου αυτός ο κανόνας έχει αμέτρητες εξαιρέσεις (αν και υφίσταται κι εκεί ως το σύνηθες).

                      Τέλος, να ξεκαθαρίσω πως η άποψη μου δεν κινείται στο "κάθε παραγωγή που βραβεύεται με Όσκαρ είναι σκουπίδι", αυτό είναι υπερβολικό και σαφώς και υπάρχουν κάποιες πολύ καλές ταινίες οι οποίες αναγνωρίστηκαν και στο θεσμό αυτό. Απλώς θεωρώ τουλάχιστον άστοχο να ψάχνει κάποιος για ποιότητα στα βραβεία της Αμερικάνικης Ακαδημίας Κινηματογράφου. Καλώς ή κακώς αυτή η διοργάνωση είναι η Eurovision του σινεμά, ένα πανηγυράκι αναζωογόνησης της εμπορικότητας, προώθησης της επικρατούσας αισθητικής (η οποία εξ' ορισμού δε μπορεί να είναι παρά μέτρια στην καλύτερη, αλλά ΟΚ, εδώ πάλι στο φιλοσοφικό το γυρνάμε) κι ενίσχυσης της κερδοφορίας της βιομηχανίας.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Άλλο να λες αδικήθηκε η τάδε ταινία στα Oscars ή ότι ένα συγκεκριμένο Oscar έπρεπε να δοθεί αλλου, και άλλο να λες ότι οι ταινίες που χτυπούν τα Oscars δεν αξίζουν και είναι για αυτούς που θέλουν να το παίζουν σοβαροί.

                        Comment


                        • Originally posted by Aion View Post
                          Άλλο να λες αδικήθηκε η τάδε ταινία στα Oscars ή ότι ένα συγκεκριμένο Oscar έπρεπε να δοθεί αλλου, και άλλο να λες ότι οι ταινίες που χτυπούν τα Oscars δεν αξίζουν και είναι για αυτούς που θέλουν να το παίζουν σοβαροί.
                          Πρώτον, καταλαβαίνεις πως αν τα πιθανά "τάδε" και "αλλού" είναι καμιά δεκαπέντε - είκοσι ταινίες, υπάρχει πρόβλημα...

                          Δεύτερον, τις περιπτώσεις των "σοβαροφανών" ταινιών τις ανέφερα ως σπανιότερες. Η αλήθεια είναι πως οι περισσότερες ταινίες που έχουν βραβευτεί ως οι καλύτερες της χρονιάς τους είναι αρκετά ανάλαφρες, αυτό που λέω είναι πως συχνά όταν η βραβευμένη ταινία δεν ήταν τρομερά ανάλαφρη, ήταν ασόβαρη με δήθεν στιβαρό ύφος.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Mιας και αναφέρθηκε το Crash πιο πάνω σαν δείγμα καλής ταινίας. Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεχάσει τι ακριβώς γινόταν στην ταινία (την είχα δει όταν βγήκε σχεδόν) αλλά είμαι ο μόνος που μου είχε αφήσει ακριβώς την αίσθηση της σοβαροφανούς και δήθεν ψαγμένης ταινίας που στην ουσία ήταν ένα συνονθύλευμα "political correct" καταστάσεων;

                            Comment


                            • Originally posted by sub_zero View Post
                              Mιας και αναφέρθηκε το Crash [...] είμαι ο μόνος που μου είχε αφήσει ακριβώς την αίσθηση της σοβαροφανούς και δήθεν ψαγμένης ταινίας που στην ουσία ήταν ένα συνονθύλευμα "political correct" καταστάσεων;
                              Όχι.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Άσχετο... έχεις κατά νου καμιά καλή ταινία με παρόμοια θεματολογία;

                                Comment

                                Working...
                                X