Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μόλις είδα την 25η ώρα του Spike Lee. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν απίστευτα...

    Η ταινία ουσιαστικά διηγείται την ιστορία ενός εμπόρου ναρκωτικών που κάποια στιγμή τον πιάνουν και πρόκειται να τον βάλουν φυλακή. Το σενάριο επικεντρώνεται στις τελευταίες 25 ώρες που είναι έξω από τη φυλακή, δείχνοντας τις σκέψεις που κάνει ο πρωταγωνιστής (Έντουαρτ Νόρτον) προτού μπει μέσα και αφιερώσει 7 χρόνια της ζωής του. Τις ώρες αυτές θα έρθει σε σύγκρουση με τους μοναδικούς του φίλους ενώ ταυτόχρονα θα έρθει πάρα πολύ κοντά μαζί τους, θα χρεώσει στην κοπέλα του την προδοσία, μέχρις ότου καταλάβει τον παραλογισμό που τον διαπέρασε αυτές τις ώρες και συμφιλιωθεί μαζί τους μέσα στο μυαλό του, χωρίς να έχει έρθει άμεσα σε ρήξη μαζί τους. Θα περάσουν από μπροστά του όλες οι σκέψεις για τον κόσμο που τον περιβάλλει, για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έζησε και θα καταλήξει να αρνηθεί όλα όσα στο τέλος θα αποδεχτεί.

    Το τέλος είνα τέλειο... αυτά τα 10 λεπτά πραγματικά θα μου μείνουν αξέχαστα. Δείτε την, δεν υπάρχει περίπτωση να μη σας αρέσει.......
    [/b]

    Evans οντως πολυ ωραια ταινια. Ο μονολογος στο μπανιο και τα τελευταια 10 λεπτα ειναι ο,τι καλυτερο στην ταινια. Παρολο που εχει ανοιχτο τελος δεν με ξενησε καθολου. ;)


    Εδιτ:

    Χτες ειδα και το Godfather Part 3. Δεν ειχε την αιγλη των δυο προηγουμενων, αλλα μου αρεσε πως τελειωσε η ιστορια. Εκεινο που με ξενισε ηταν η αποτομη (ή ετσι μου φανηκε) αλλαγη στον χαρακτηρα του Andy Garcia
    που απο γκομενιαρης και παιχνιδιαρης νεος εγινε σαν τον παππου του.

    Γενικα υπηρχε μια λυτρωση στο τελος και απο την μερια του κοινου, αλλα και για τον ιδιο τον Michael. Και παλι. Η ιστορια εκλεισε ωραια.
    My blog:Doppel's Den

    Comment


    • Oντως πολύ καλή ταινία η 25η ώρα! Εξαιρετική ερμηνεία του Νόρτον και εξαιρετικό κομμάτι η Ροζαριο Ντοσον (Με είχανε πεταχτεί τα μάτια έξω σε λέω ) Ωραία και η τελευταία σκηνή αλλα προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Doppel, η σκήνη που βρίσκεται στον καθρέφτη και μπινελικώνει τους πάντες και τα πάντα (συμπεριλαμβανομενου και του εαυτό του) είναι οτι ποιο δυνατό έχει να επιδείξει η ταινία και απο τις δυνατότερες στιγμές σε ταινία γενικότερα τα τελευταία χρόνια.

      http://www.youtube.com/watch?v=5Za2k5wA3sk
      F@CK! F@CK! F@CK! F@CK! F@CK!!!!!!!!

      Edit: Α ξέχασα! Και η σκηνή που τον πλάκωσε ο φίλος του στο ξύλο! Κορυφαία!!
      I attack sharks
      when i smell them bleed
      I dont go swimming
      water just wants to be around me.

      Comment


      • "16 τετράγωνα" είχε χτες το πρόγραμμα με Bruce Willis και τον μπάτσο που έπαιζε στο HouseMD -δν με νοιάζει πως τον λένε, έτσι τον έμαθα!-.

        Θα ξεκινησω όπως αρέσει στον Burai....
        ---> Πολύ ωραία ταινία...μπαμ μπουμ..κτλ...Pop corn και τέτοια φάση. Κλασσική ιστορία αλλά ο B.Willis έπαιζε μια χαρά....κτλ...κτλ....κτλ....

        Σοβαρά πάντως, ενώ δν μπορώ να πω ότι μου πολυαρέσει ο B.Willis όσες έχω δει ταινίες του μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ! Η υπόθεση είναι όντως εύκολη και γνωστή. Απλά πρέπει να πάει έναν προφυλακισμένο στο δικαστήριο -16 τετραγωνα πιο κάτω δλδ - για να καταθέσει ενάντια σε κάποιου άλλους αστυνομικούς. Και εκεί αρχίζει το πάρτι. Προσπαθούν να τον στματήσουν, να τον σκοτώσουν, να πάρουν τον φυλασκισμένο κτλ...κτλ...και αφύ έχουν γίνει φίλοι μεταξύ τους τόση ώρα....φτάνεισ το τέλος η ταινία με ένα πολύ ωραία φινάλε πραγματικά. Ανατροπές απ'την μέση και μετά της ταινίας έχει αρκετές και εύστοχες.
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • Οντως αρκετα ενδιαφερον σεναριο με ανατροπες ειχε.

          Δειτε το Lucky Number Slevin οπωσδηποτε!
          My blog:Doppel's Den

          Comment




          • τελειωσα την 8αλογια Hellraiser επιτελους. ολα ητανε ενα κι ενα!

            Comment


            • Μολις ειδα τη δευτερη απο τις δυο ταινιες animation Star Wars:The Clone Wars Series.Και τα δυο ηταν υπεροχα,με λεπτομερεστατα σκιτσα,πολυ πετυχημενο χιουμορ (χωρις σε καμια περιπτωση να γινεται γελοιο) και ορισμενα απο τα πιο cool stunts που εχουμε ποτε την ευκαιρια να δουμε απο Jedi.Παρα πολυ καλα σαν αυτοτελη δημιουργηματα και must-see για τους φιλους του συμπαντος του George Lucas, τοσο λογω της ποιοτητας τους οσο και το feedback που δινουν για πολλα απο τα γεγονοτα της πρωτης (χρονολογικα) τριλογιας.
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • είδα πριν καμιά ώρα ξανά το πρώτο saw που είχα να το δω από τότε που παιζότανε στους κινηματογράφους.ακόμα και τόσα χρόνια μετά το φινάλε παραμένει εκπληκτικό.τώρα που κρύωσε κάπως το 360 πάω να δω και το 2.
                Carpe diem

                Comment


                • πολυ καλα και τα Saw, απο τις αγαπημενες μου ταινιες&#33; τα εχω δει και τα 4. με το τελευταιο να ειναι λιγακι ακαταλαβιστικο αλλα δε πειραζει, ελπιζω στο 5 που τωρα ετοιμαζουν να εξηγισουν περισσοτερα...

                  Comment


                  • ναι κι εγώ τα έχω δει.αλλά τα είχα δει όλα από μία φορά με αποτέλεσμα να ξεχνάω κάποια πραγματάκια που προσθέτουν από σίκουελ σε σίκουελ.αυτό που μ&#39;αρέσει βασικά είναι ότι δεν μοιάζουν μεταξύ τους.σίγουρα έχουν κοινά στοιχεία αλλά μετά την επιτυχία του πρώτου πολλοί απλά θα το αντέγραφαν προκειμένου να επαναλάβουν την επιτυχία ή αν έβλεπαν ότι δεν τα καταφέρνουν θα έκαναν κάτι τελείως διαφορετικό που θα πάτωνε όμως.γι&#39;αυτό μ&#39;αρέσουν τόσο.είναι πραγματικά αρρωστημένα ιδιοφυείς για ταινίες του είδους.θα κάτσω σήμερα να δω και τα 3,4 και μετά πιάνω hellraiser deader που έχω περιέργεια.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • βασικα και το Deader και το Hellworld εχουν να κανουν με ομαδες παιδιων που μπλεκουν καπου, απλα στο Deader εχει ξεκαθαρη πρωταγωνιστρια απο το ξεκινημα ενω στο αλλο οχι ακριβως...

                      Comment


                      • Τι μισο Evangellion εχει μαχες κτλ. Τωρα απο το 14 και μετα (δηλαδη μεχρι το 15 που εχω δει) αρχισαν τα κουλτουριαρικα

                        (κουλτουριαρικα λεω οποιαδηποτε προσπαθεια μεταδοσης ενος μηνυματος μεσα απο ταινια κοροιδευτηκα. Οχι οτι δεν τα παω-ακριβως το αντιθετο. Απλα τα λεω ετσι )
                        My blog:Doppel&#39;s Den

                        Comment


                        • Άσχετο με cinema,αλλά ξεκίνησα πρόσφατα να βλέπω "Φιλαράκια" από τον 1ο κύκλο (ναι,αυτά που είχε δώρο το Θέμα ).Γενικά δεν είχα δει έως τώρα πολλά επεισόδια και αυτά που έχω δει είναι πιο πρόσφατα σχετικά. Χθες τελείωσα τον 1ο κύκλο και έχω ενθουσιαστεί.Πολύ γέλιο και σου δημιουργεί και μία παράξενη αίσθηση οικειότητας απέναντι στους πρωταγωνιστές Ακόμα και τα γέλια που ακούγονται στο background που τα απεχθάνομαι γενικότερα τα βρίσκω ταιριαστά με το όλο κλίμα.Πρέπει να νοικιάσω να δω τον 2ο κύκλο ASAP...
                          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                          Comment


                          • Υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο αυτόν που δεν έχει δει φιλαράκια ...
                            ΠΡΕΠΕΙ να τα δεις όλα τα επεισόδεια φίλε Neltharion και ξανά και ξανά και ξανά γιατί πρέπει

                            Comment


                            • Εγώ δεν έχω δει και δε θέλω .

                              Comment


                              • Υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο αυτόν που δεν έχει δει φιλαράκια ...
                                ΠΡΕΠΕΙ να τα δεις όλα τα επεισόδεια φίλε Neltharion και ξανά και ξανά και ξανά γιατί πρέπει
                                [/b]
                                και ξανά.. και ξανά.. και ξανά.. ούτε ξέρω πόσες φορές έχω δει το καθένα τώρα πια. Πρέπει να μαι πάνω από τις 8 τώρα. Να ναι καλά η ξενιτιά και ο κολόκαιρος της Ολλανδίας. Φοβερή σειρά απλά.


                                Comment

                                Working...
                                X