Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω ξεσκιστεί στις ταινίες απο αρχές Σεπτέμβρη.
    Πρώτα, είδα όλες τις Batman.
    Η πρώτη του 1989 είναι κλασσική και cult, η δεύτερη είναι επίσης πολύ προσεγμένη ενώ μου άρεσε και το Batman Forever αν και φάνηκε λίγο χαζούλα. Το ανόητο ήταν το Batman and Robin (ο Mr. Freeze θα μπορούσε με Nolan αισθητική να γίνει ο καλύτερος villain και σίγουρα όχι γελοίος). Γενικά οι παλιές ταινίες πιάνουν αθώα το θέμα του Batman. Το Batman Begins μου άρεσε περισσότερο απο όλα, είναι κορυφαία. Το Dark Knight και αυτό μου άφησε καλές εντυπώσεις αν και στο σενάριο συμβαίνουν πολλά πράγματα το ένα πάνω στο άλλο και χάθηκα για λίγο. Πράγματι ταινιάρα και η ερμηνεία του Joker μοναδική (θα ήθελα να δω περισσότερους κακούς με αυτό το ρεαλιστικό ύφος που τους αρμόζει) αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πολύς ντόρος.

    Το Street Kings είναι μια συμπαθητική αστυνομική ταινία με πολλές γνωστές φατσούλες.

    Το Funny Games US στην αρχή σε βίαζε ψυχολογικά με έναν μοναδικό τρόπο ενώ μετά έχασε κάθε ουσία.

    Το Rambo πλάκα είχε, καθαρά ταινία του ποπ-κορν, θα ήθελε να προσφέρει μέσω αυτής της βίας κάποιο μύνημα αλλά εννοείται, αποτυγχάνει.

    Το Doomsday μια επίσης καθημερινή ταινία σε post-apocalyptic σκηνικό, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά βλέπεται.

    Το Hellboy μου φάνηκε λίγο άκυρο, γενικά ο Hellboy είναι άκυρος ήρωας, μου θύμησε το Constantine σε κάποιες φάσεις.

    Το 10.000 B.C, δεν λέω, είχε την πόρωση του και το setting του είχε τα φόντα για κάτι μεγαλειώδες μα εγώ δεν είδα κάτι φανταστικό.

    Το Phantom Menace το ευχαριστήθηκα μα κάποια πράγματα με χάλασαν, όπως το οτι μερικές φορές φαντάζει παιδικό και απλοϊκό. Τώρα θα δω ολόκληρο το Attack of the Clones και όλες τις υπόλοιπες Star Wars.

    Όπου να'ναι θα δω το No Country for Old Men και το Happening να πω εντυπώσεις.

    Comment


    • Πάντως από όλα τα Batman τα μόνα που μου άρεσαν και μπορώ να μιλάω για αυτά είναι τα δύο πρώτα του Burton. Τα 2 που ακολούθησαν δε με ενδιαφέρουν σαν ταινίες, ενώ τα δύο τελευταία τα θεωρώ κλασσική χολιγουντιανή περιπέτεια που θέλει να πει κάτι αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνει (και ΙΜΗΟ δε θα τα καταφέρει). Μία αισθητική είχαν μόνο τα πρώτα, όλα τα άλλα ένα αμάλγαμα δανειζόμενων στοιχείων ήταν από ένα γενικότερο προσανατολισμό που έχουν όλες οι ταινίες δράσης του Χόλιγουντ.

      Comment


      • Το matrix (αυστηρα και μονο το πρωτο) ηταν μια πολυ συμπαθητικη ταινια. και ας ειχε απειρα δανεισμενα στοιχεια απο το "δικο μας" dark city, ηταν πολυ αξιολογο.
        Ωστοσο, κατακρεατουργηθηκε και ξεχαστηκε μολις κυκλοφορησε το Equilibrium. Ο Christian Bale για ακομα μια φορα εδωσε ρεσιταλ. Επος.
        [/b]
        βασικα το Equilibrium θα μπορουσε να κανει και μεγαλυτερη επιτυχια, ισως δεν το διαφημησαν σωστα, ισως φταιει κι ο παραγωγος. πηγε καπως χαμενο. γενικα αν το παιρναν οι Wachowski θα μπορουσαν να το μεταφερουν καλυτερα κι απ'το Μatrix πιστευω! κριμα που δε θα υπαρξει sequel...



        επισης αναρωτιεμαι πως και δεν εχουν κανει ακομα sequel για το Judge Dredd ? ειδικα με τον Judge Death στο ρολο του κακου.

        το Doomsday που ειπε ο Raphael το εχω δει και το ποσταρα λιγες σελιδες πιο πισω τον Αυγουστο, νταξει μετριοτητα.

        το Hellboy επισης μετριο, αν και προσπαθησαν αρκετα απο τι φαινεται... ισως φταιει ο ηρωας που βγαινει αστειος.
        το 2 δεν το εχω δει και δε νομιζω να το δω.

        το No Country for Old Men μου αρεσε αρκετα, αν και καπου με χαλασε το τελος.

        σημερα ειδα το Ben X, το οποιο ξεφευγει λιγακι απ'οσα βλεπω συχνα, αφου ειναι καθαρο δραμα...



        και το προτεινω σε οσους νιωθουν ακομα και ειδικα αυτους που ασχολουνται με MMORPGs.

        Comment


        • Πάντως από όλα τα Batman τα μόνα που μου άρεσαν και μπορώ να μιλάω για αυτά είναι τα δύο πρώτα του Burton. Τα 2 που ακολούθησαν δε με ενδιαφέρουν σαν ταινίες, ενώ τα δύο τελευταία τα θεωρώ κλασσική χολιγουντιανή περιπέτεια που θέλει να πει κάτι αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνει (και ΙΜΗΟ δε θα τα καταφέρει). Μία αισθητική είχαν μόνο τα πρώτα, όλα τα άλλα ένα αμάλγαμα δανειζόμενων στοιχείων ήταν από ένα γενικότερο προσανατολισμό που έχουν όλες οι ταινίες δράσης του Χόλιγουντ.
          [/b]
          Τα 2 πρωτα πολυ καλα για την εποχη τους και cult αλλα τα 2 τελευταια του Nolan ειναι επικα, ε κλασσικη χολιγουντιανη περιπετεια θα ηταν τα μπατμαν τι περιμενες καμια underground παραγωγη με φιλοσοφικες προεκτασεις? it's teh batman dude.. B) B)

          Μιλαμε για εναν δισσεκατομυριουχο που τα βραδια ντυνεται νυχτεριδα και σπαει τα μουτρα των κακων, και με αυτο το concept ο Nolan εφτιαξε 2 ρεαλιστικες ταινιες σε σχεση με κατι γελοιοτητες οπως batman and robin που ειχαν βγει παλια.. ;)

          Αν επρεπε να τα βαλω σε σειρα:

          The dark knight>Begins>>Batman89>Batman returns>>>>>Batman Forever>>>>>>>>>>>>>>>>Batman and robin

          PS: Επος το Equilibrium.. B) B) B)

          Comment


          • Ε ναι βρε φίλτατε, απλώς ο burton έδωσε και μία αισθητική στις ταινίες του (goth) που είναι το χαρακτηριστικό του γνώρισμα (πλέον) και αυτό είναι κάτι που προσωπικά λατρεύω. Οι καινούριες ταινίες για μένα δεν έχουν χαρακτήρα, σε αντίθεση με τις παλιές.

            W/e γούστα .

            Comment


            • Το matrix (αυστηρα και μονο το πρωτο) ηταν μια πολυ συμπαθητικη ταινια. και ας ειχε απειρα δανεισμενα στοιχεια απο το "δικο μας" dark city, ηταν πολυ αξιολογο.
              Ωστοσο, κατακρεατουργηθηκε και ξεχαστηκε μολις κυκλοφορησε το Equilibrium. Ο Christian Bale για ακομα μια φορα εδωσε ρεσιταλ. Επος.
              [/b]
              Πιστευεις δλδ πως τα The Matrix επισκιαστηκε απο το Equilibrium;Προσωπικα ειμαι λατρης της ταινιας ομως ειναι σχεδον αγνωστη, καμια σχεση με την επιτυχια της προαναφερθουσας τριλογιας.
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • το αντιθετο συνεβη, το Equilibrium επισκιαστικε απο το The Matrix, αφου δε πουλησε τοσο. μεχρι και ασχημες κρητικες ειδα για το πρωτο. ο Getta προφανως λεει τη προσωπικη του γνωμη του απλα για τη ταινια, και μαλλον προτιμα Equilibrium περισσοτερο.

                Comment


                • Pistevw kai egw pws to Equilibrium tha mporouse na einai kalytero apo to Matrix kai einai sigoura kalytero apo ta Matrix 2 kai 3.

                  Poly adikhmenh tainia.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Ενταξει ρε παιδια και εγω ειμαι φαν του Equilibrium αλλα οχι και επιπεδου Matrix
                    καλο το gun-kata αλλα το Matrix ηταν εξυπνη και ψαγμενη ταινια
                    αντιθετα το Equilibrium περα απο τις μαχες ηταν ανυπαρκτο σαν ταινια.

                    Παντως και εγω πιστευω οτι αδικηθηκε
                    οχι απο τον κοσμο(αλλωστε εχει πολυ μεγαλο cult following) αλλα απο τους παραγωγους που δεν το πιστεψαν καθολου
                    σε τετοιο βαθμο που σε μια συνεντευξη του σκηνοθετη που ειχα διαβασει
                    εξαιτιας του μικρου μπατζετ και της πιεσης του χρονου αναγκαστηκε να γυρισει τις περισσοτερες σκηνες δρασης μονο μια φορα και αυτο χαρη στον Bale ο οποιος μπορουσε να απομνημονευσει πολυ γρηγορα τις χορογραφιες και να τις εκτελει με την μια χωρις λαθος

                    αν μη τι αλλο αξιζε κατι καλυτερο.

                    Ε ναι βρε φίλτατε, απλώς ο burton έδωσε και μία αισθητική στις ταινίες του (goth) που είναι το χαρακτηριστικό του γνώρισμα (πλέον) και αυτό είναι κάτι που προσωπικά λατρεύω. Οι καινούριες ταινίες για μένα δεν έχουν χαρακτήρα, σε αντίθεση με τις παλιές.[/b]
                    Στο πρωτο σκελος συμφωνω
                    αλλα οι νεες ταινιες δεν εχουν χαρακτηρα επειδη δεν ειναι γκοθικ ;
                    γιατι αν κατι ξεχωριζει τα Μπατμαν του Μπαρτον ειναι η Γκοθικ αισθιτικη του
                    δηλαδη αν μια ταινια δεν ειναι τοσο ιδιαιτερη και εκεντρικη αισθητικα σημαινει οτι δεν εχει χαρακτηρα ;
                    νομιζω οτι το αναλυεις πολυ το θεμα
                    το Dark Knight ειναι μια καλοφτιαγμενη περιπετεια βασισμενη στα κομικ
                    αν σου αρεσει το ειδος ειναι πολυ δυσκολο να μην σου αρεσε η ταινια
                    και αν εχεις επαφη και με τα κομικ του Μπατμαν τοτε θα την εκτιμησεις ακομα περισσοτερο
                    αυτες τις ταινιες πρεπει να καθεσαι να τις βλεπεις και να τις απολαμβανεις για αυτο που ειναι χωρις να αναζητας βαθια κρυμεννα μηνυματα





                    Comment


                    • Ωπα ωπα παρεξήγησες . Αρχικά, είπα ότι για μένα δεν έχουν χαρακτήρα που σημαίνει ότι με βάση τα δικά μου γούστα η ταινία υστερεί αρκετά. Δεν τη βάζω πάνω από την κάθε αμερικάνικη περιπέτεια που για μένα είναι ταινίες δίχως προσωπικότητα. Θέμα γούστου είναι και όχι υπερανάλυσης. Όπως συζητούσα σήμερα και με ένα φίλο και δυσκολευόταν να το καταλάβει, για μένα αυτές οι ταινίες δεν είναι διασκεδαστικές, ούτε ενδιαφέρουσες και δεν τις απολαμβάνω. Το ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι ταινίες με βάθος και με πολύ νόημα και ότι είναι απλώς για να τις βλέπεις και να περνάς καλά, αλλά... περνάω καλύτερα με άλλες, πιο εσωστρεφείς και πιο ουσιώδεις ;) . Δε σημαίνει ότι δε χαίρομαι να βλέπω μία στο τόσο, απλώς δεν μπορώ και να μη δεν κάνω την κριτική μου.

                      Comment


                      • Παντως και εγω πιστευω οτι αδικηθηκε
                        οχι απο τον κοσμο(αλλωστε εχει πολυ μεγαλο cult following) αλλα απο τους παραγωγους που δεν το πιστεψαν καθολου [/b]
                        γι&#39;αυτο εγραψα οτι εγραψα πριν ;) :

                        βασικα το Equilibrium θα μπορουσε να κανει και μεγαλυτερη επιτυχια, ισως δεν το διαφημησαν σωστα, ισως φταιει κι ο παραγωγος. πηγε καπως χαμενο. γενικα αν το παιρναν οι Wachowski θα μπορουσαν να το μεταφερουν καλυτερα κι απ&#39;το Μatrix πιστευω&#33; κριμα που δε θα υπαρξει sequel...[/b]
                        φανταστειτε στη θεση του Μatrix το Equilibrium, με πιο μεγαλη τη πολη και το σεναριο ελαφρως μεγαλοποιημενο, περισσοτερες σκηνες δρασεις και φυσικα αυτο το χαρακτηριστικο bullet time της καμερας...

                        Comment


                        • Μολις ειδα το "Η Ομιχλη" του Stephen King.Αν και δε το περιμενα μου αρεσε πολυ, οι περισσοτερες ερμηνειες ηταν αξιολογες και το τελος κατα τη γνωμη μου συγκλονιστικο.Επεισης απολαυσα πολυ το τελος μιας συγκεκριμενης χαρακτηρος αφου το αξιζε (οπως οι περισσοτεροι "ανθρωποι" του ειδους)...Καλη επιλογη για τους λατρεις του ειδους κι οχι μονο.
                          <div align="center">

                          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                          Comment


                          • Όπως συζητούσα σήμερα και με ένα φίλο και δυσκολευόταν να το καταλάβει, για μένα αυτές οι ταινίες δεν είναι διασκεδαστικές, ούτε ενδιαφέρουσες και δεν τις απολαμβάνω. Το ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι ταινίες με βάθος και με πολύ νόημα και ότι είναι απλώς για να τις βλέπεις και να περνάς καλά, αλλά... περνάω καλύτερα με άλλες, πιο εσωστρεφείς και πιο ουσιώδεις [/b]
                            Thewrw periergo pantws to oti diaskedazeis me filosofhmena senaria.
                            Synhthws o kosmos diaskedazei me to ntavantouri (drash) oxi me thn filosofia

                            Pantws whatever, den prepei na rixnoume oles tis peripeteies sto idio kazani, merikes einai pragmatika tainiares.

                            A nai:

                            απλώς δεν μπορώ και να μη δεν κάνω την κριτική μου.[/b]
                            Foverh ekfrash
                            Kai den korohdevw, kai egw etsi milaw
                            Thumbs up&#33;
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Pantws whatever, den prepei na rixnoume oles tis peripeteies sto idio kazani, merikes einai pragmatika tainiares.[/b]
                              Σαφώς, δεν αντιλέγω. Με το παραπάνω ήθελα να πω ότι καμία δε μου προσφέρει το "κάτι παραπάνω" που αναζητώ σε άλλες ταινίες, αλλά δεν μπορώ να βάλω δίπλα δίπλα το Batamn Begins/Dark Knight με το Wanted. Συγκεκριμένα η δεύτερη αποτελεί ταινία που ποτέ δε θα δω, σε αντίθεση με την πρώτη (και επιλέγω με ιδιαίτερη αυστηρότητα τις ταινίες που βλέπω).

                              Ρε παιδιά άσχετο αλλά γιατί νομίζεται ότι ψάχνω κάτι "φιλοσοφημένο" . Από τις ταινίες που έχω δει δύσκολα οι 3 στις 10 να είναι "φιλοσοφημένες". Από ένα σημείο και μετά κουράζομαι να εξηγώ τι μου αρέσει και τι όχι, τόσο δύσκολα γίνομαι κατανοητός .

                              ΥΓ: G_0 ώρςε ώρες μπερδεύομαι με τον τρόπο που μιλάω και δεν ξέρω αν είναι σωστός ή όχι .

                              Comment


                              • Ωπα ωπα παρεξήγησες . Αρχικά, είπα ότι για μένα δεν έχουν χαρακτήρα που σημαίνει ότι με βάση τα δικά μου γούστα η ταινία υστερεί αρκετά. Δεν τη βάζω πάνω από την κάθε αμερικάνικη περιπέτεια που για μένα είναι ταινίες δίχως προσωπικότητα. Θέμα γούστου είναι και όχι υπερανάλυσης. Όπως συζητούσα σήμερα και με ένα φίλο και δυσκολευόταν να το καταλάβει, για μένα αυτές οι ταινίες δεν είναι διασκεδαστικές, ούτε ενδιαφέρουσες και δεν τις απολαμβάνω. Το ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι ταινίες με βάθος και με πολύ νόημα και ότι είναι απλώς για να τις βλέπεις και να περνάς καλά, αλλά... περνάω καλύτερα με άλλες, πιο εσωστρεφείς και πιο ουσιώδεις ;) . Δε σημαίνει ότι δε χαίρομαι να βλέπω μία στο τόσο, απλώς δεν μπορώ και να μη δεν κάνω την κριτική μου.
                                [/b]

                                Ε ναι ρε συ έτσι είμαι και εγώ,δεν το κατάλαβες ?Και εγώ εννοείτε πως διασκεδάζω με πιο "φιλοσοφημένες" ταινίες απλά και αυτές για μία στο τόσο που λες δεν είναι καθόλου άσχημες.Ίσα ίσα έχουνε και αυτές την πλάκα τους,περνάνε αρκετά ευχάριστα οι 2 ώρες και ξεφεύγεις από την διαδικασία της σκέψης .Πλάκα στην πλάκα χρειάζεται και αυτό μερικές φορές...


                                Comment

                                Working...
                                X