Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • δεν μπορώ να βάλω δίπλα δίπλα το Batamn Begins/Dark Knight με το Wanted
    [/b]
    Ερωτηση:Πως μπορει καποιος να κρινει μια ταινια που δεν εχει δει;;;
    <div align="center">

    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

    Comment


    • E συγνώμη κι όλας αλλά έχοντας δει εκατοντάδες ταινίες και ξέροντας πολλά πράγματα σχετικά με την ιστορία του κινηματογράφου, τεχνικές, περιόδους, ρεύματα κτλ σίγουρα μπορώ να ξέρω τι να περιμένω από την κάθε αμερικάνικη παραγωγή της στιγμής με τις άπειρες ποζεριές και την άθλια μουσική του trailer. Δεν μπορώ να ξέρω την ταινία στο σύνολό της, αλλά μπορώ κάλλιστα να ξέρω περί τίνος πρόκειται και τι να περιμένω. Το ίδιο ισχύει σε οποιοδήποτε χώρο στον οποίο κάποιος έχει την Χ εμπειρία.

      Πέρα από όλα αυτά, μετράει πολύ και ο σκηνοθέτης. Είχα δει έργα του Νολαν και ήξερα πάνω κάτω τι μπορώ να περιμένω, ενώ υπήρχε και το Batman Begins, το οποίο μου έδινε ένα καλό μετρο σύγκρισης.

      Comment


      • Καταρχην να πω οτι εισαι κατανοητος και σε νιωθω σε αυτο που λες.
        Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι επειδη ο κινηματογραφος ειναι τεχνη αλλα και θεαμα υπαρχουν πολλες και διοφορετικες μεταξυ τους ταινιες
        και πιστευω οτι ειναι λαθος να συγκρινουμε την μια πλευρα με την αλλη η να κρινουμε την μια με τα κριτηρια της αλλης
        απο εκει και περα ειναι τι ζηταει ο καθενας
        εγω προσωπικα λατρευω τις ταινιες και μου αρεσει να βλεπω σοβαρες ταινιες που εχουν κατι να πουν
        αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσει να βλεπω πχ μια ταϊλενδεζικη ταινια πολεμικων τεχνων

        για να το εξηγησω θα δωσω ενα παραδειγμα
        μπορεις απο την μια να πας να δεις μιο πολυ σοβαρη και ψαγμενη θεατρικη παρασταση
        και μπορεις να πας στο τσιρκο να δεις ακροβατικα και θεαμα

        το τι προτιμας ειναι θεμα γουστου
        εγω ομως γουσταρω και τα δυο και μου προσφερουν εντελως διαφορετικα πραγματα
        και τα βλεπω ως κατι εντελως διαφορετικο.


        Για εμενα δεν ειναι αμεσα συγκρισιμες δυο ταινιες που αποσκοπουν σε διαφορετικα πραγματα
        ισως ο μοναδικος τροπος "συγκρισης" μεταξυ τν δυο ειναι με το να αναλογιστουμε το τι θελει να κανει η μια το ποσο φιλοδοξο ειναι αυτο το κατι και κατα ποσο το καταφερνει
        τοτε μπορεις να αισθανθεις το ποιο υπερτερει εναντι του αλλου και μετα απλα ψαχνεις τροπους να το δικαιλογησεις .

        Υ.Γ.Κοιτα να δεις που εδω στο φορουμ υπερασπιζομαι την μια πλευρα ενω στην ζωη εκτος ιντερνετ υπερασπιζομαι την αλλη

        Comment


        • Υ.Γ.Κοιτα να δεις που εδω στο φορουμ υπερασπιζομαι την μια πλευρα ενω στην ζωη εκτος ιντερνετ υπερασπιζομαι την αλλη
          [/b]

          Ποιος είπαμε ότι είναι ο τύπος στο avatar σου?
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • Ποιος είπαμε ότι είναι ο τύπος στο avatar σου?
            [/b]
            lol

            Comment


            • Το Happening είναι μία καλοφτιαγμένη μετριότητα. Δηλαδή το οτι την έφτιαξε ο Shyamalan εγγυείται αγωνιώδεις σκηνές και καλή σκηνοθεσία, μα το σενάριο και η κακή ερμηνεία (εκτός απο την συμπρωταγωνίστρια) πνίγουν τα υπόλοιπα.
              Η υπόθεση είναι χαζή. Είναι αόριστη τελείως και σε αφήνει στο σκοτάδι μέχρι το τέλος, ακόμα και αν προσπάθησε να εξηγηθεί, άτυχα κατ&#39;εμέ. Οι ερμηνείες ξύλινες, ο πρωταγωνιστής παίζει τον Max Payne στην ταινία που έρχεται και αυτό με ανησυχεί...Μα όπως είπα πριν έχει κάποιες δυνατές σκηνές. Τίποτα όμως σαν τα παλιά του Shyamalan.

              Το Attack of the Clones καλό ήταν αν και της έλειπε η αρχή η μέση και το τέλος. Το οτι εξιστορείται όμως μέρος του έπους που λέγεται Star Wars την εξυψώνει παραπάνω απο ό,τι ίσως της αξίζει.
              Το Revenge of the Sith αντίθετα είναι κορυφαίο. Το κρεσέντο της τριλογίας, μία μεγάλη ανατροπή και μία συναισθηματική θύελλα. Πραγματικά λυπήθηκα για τα γεγονότα, χάρηκα όμως γιατί είδα μία ξεχωριστή ταινία.
              Το A New Hope τώρα, για ταινία 30 χρονών ήταν πολύ μπροστά. Δένει απροσδόκητα καλά με τα prequels και αναρωτιέμαι αν ο Lucas είχε γράψει όλη την ιστορία απο την αρχή-αρχή. Ίσως είχε σχεδιάσει ήδη ένα υπόβαθρο, δεν εξηγείται το οτι δένουν τόσο καλά μεταξύ τους. Ελπίζω όμως τα επόμενα δύο επεισόδια να ακολουθήσουν διαφορετικό μοτίβο, να διαδραματίζονται σε άλλα περιβάλλοντα (και όχι μόνο σε κλινικά όπως το New Hope).

              Α&#33; Το Shoot&#39;em Up&#33; Φοβερή ταινία. Κυριολεκτικά κανένα νόημα. Απ&#39;όσες ταινίες έχω δει όμως, το Shoot&#39;em Up αποτελεί την καλύτερη ταινία στο πιστολίδι, στα κολπάκια, στο καμπιωτιλίκι.
              Και τα Kill Bill μου άρεσαν πάρα πολύ, ίσως φταίει που έχω και προϊστορία στα anime και με προσέγγισε καλύτερα, μα το Deathproof το βρήκα ανόητο και βαρετό. Πιστεύω δηλαδή πως ο Tarantino προσπαθώντας να φανεί πρωτότυπος χάνει το δάσος και στο τέλος δεν προσφέρει και τίποτα στο κάτω-κάτω, ούτε καν άμυαλη δράση (η περισσότερη ταινία είναι βαρετές συζητήσεις). Αν είναι να δούμε μία άμυαλη ταινία τουλάχιστον αυτή να είναι καθαρόαιμα άμυαλη και όχι ψευτοφιλοσοφημένη άμυαλη...

              Comment


              • Επειδη αγαπητε φιλε Evans σου ειχα προτεινει εγω το Wanted και σου ειχα εξηγησει για τι τυπου ταινια προκειται θελω να πω πως εργα σαν αυτο (Planet Terror/Deathproof, Kill Bill Vol.1/2, Shoot &#39;em up κ.α) αποτελουν cult παραγωγες οι οποιες εχουν σα στοχο κυριως να διασκεδασουν τον θεατη μεσω κωμμικοτραγικων καταστασεων.Μπορει να μην αναλυουν τη θεωρια της σχετικοτητας ομως ορισμενες απο αυτες ειναι πολυ καλες σε αυτο που κανουν και καταφερνουν να παραγουν καλη διαθεση και να βελτιωσουν την ψυχολογια του θεατη.

                No offense αλλα το καλυτερο που μπορει να κανει κανεις ειναι να εχει μια οσο γινεται σφαιρικη οικονα της Χ βιομηχανιας, στην περιπτωση του κινηματογραφου κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να βλεπουμε και κατι διαφορετικο που και που ;) .
                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment


                • Το Wanted ηταν παρα πολυ καλο, λιγο γρηγορο ισως απ&#39;τη μεση και μετα. Βεβαια και μουφα να ελεγα οτι ειναι δε θα αλλαζε κατι. Αυτοι που θελουν να το δουν θα το δουν κι αυτοι που δε θελουν το εχουν ηδη βαλει σε μαυρη λιστα.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • No offense αλλα το καλυτερο που μπορει να κανει κανεις ειναι να εχει μια οσο γινεται σφαιρικη οικονα της Χ βιομηχανιας, στην περιπτωση του κινηματογραφου κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να βλεπουμε και κατι διαφορετικο που και που[/b]
                    Πιστεύω ότι ήδη κατέχω μία σφαιρική άποψη για τη συγκεκριμένη βιομηχανία και με τίποτα δε θα μπορούσα να πω ότι βλέπω συγκεκριμένου είδους ταινίες . Αυτό το "cult" ό,τι να&#39;ναι το έφαγα στη μάπα σε όλα μου τα παιδικά χρόνια μέχρι και την τρίτη λυκείου, πλέον κινούμαι αλλού γιατί εκεί βρίσκω ενδιαφέρον. Όπως είπα και παλιότερα, η μεγαλύτερη πλειοψηφία των αμερικάνικων παραγωγών στα μάτια μου είναι οι ίδιες, δε βλέπω τίποτα καινούριο και από τη στιγμή που δε μου προσφέρουν τίποτα, δεν έχω λόγο να τις παρακολουθώ. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν είμαι ιδιαίτερος λάτρης του σύγχρονου κινέζικου και ιαπωνικού κινηματογράφου, λόγω της εμφανέστατης επιρροής τους από την αμερικάνικη κουλτούρα.

                    Comment


                    • Οπως και να το κανουμε υπαρχει cult κινηματογραφος κι οπως δηλωνει και το ονομα του απλα δεν απευθυνεται σε ολο τον κοσμο.Ισως να μην απολαμβανεις τετοιου τυπου ταινιες εχεις ομως σκεφτει το ενδεχομενο να εισαι αρνητικα προδιαθετημενος;Λιγη mindless fun δεν εβλαψε κανεναν, μπορεις καλλιστα να δεις μια ταινια σα το Wanted με την ιδια λογικη που παιζεις Castle Crashers.
                      <div align="center">

                      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                      Comment


                      • Επειδη αγαπητε φιλε Evans σου ειχα προτεινει εγω το Wanted και σου ειχα εξηγησει για τι τυπου ταινια προκειται θελω να πω πως εργα σαν αυτο (Planet Terror/Deathproof, Kill Bill Vol.1/2, Shoot &#39;em up κ.α) αποτελουν cult παραγωγες οι οποιες εχουν σα στοχο κυριως να διασκεδασουν τον θεατη μεσω κωμμικοτραγικων καταστασεων.Μπορει να μην αναλυουν τη θεωρια της σχετικοτητας ομως ορισμενες απο αυτες ειναι πολυ καλες σε αυτο που κανουν και καταφερνουν να παραγουν καλη διαθεση και να βελτιωσουν την ψυχολογια του θεατη.

                        No offense αλλα το καλυτερο που μπορει να κανει κανεις ειναι να εχει μια οσο γινεται σφαιρικη οικονα της Χ βιομηχανιας, στην περιπτωση του κινηματογραφου κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να βλεπουμε και κατι διαφορετικο που και που ;) .
                        [/b]
                        Το Wanted τα εσπασε..

                        Τωρα τελευταια γουσταρω τρελα ταινιες του Tarantino/Rodriguez και γενικα σε αυτο το στυλ, μπορει να μην ειναι η τρελη ποιοτητα με τη φιλοσοφια αλλα ειναι πολυ διασκεδαστικες και cult, μερικες καλες να δειτε εκτος απο αυτες που αναφερεις fioth ειναι:

                        From dusk till dawn
                        Pulp Fiction (εννοειτε το εχετε δει ολοι.. )
                        True Romance
                        Natural Born Killers
                        Desperado
                        Reservoir Dogs
                        Thursday

                        Ειναι καλες αν δεν τις εχετε δει και σας αρεσει το ειδος μην τις χασετε.. ;)

                        PS: Εγω εχω φτασει στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν εχω το απαιτουμενο IQ για να δω τις ποιοτικες ταινιες που λετε, αναγνωριζω οτι βλεπω "σκουπιδια" αλλα τι να κανω τις βαριεμαι απιστευτα τις υπολοιπες.. Μακαρι βεβαια να μπορουσα να τις δω αφου για να το λετε σιγουρα καλες θα ειναι αλλα το μυαλο μου δεν ξερω δε φτανει μεχρι εκει μαλλον για να τις απολαυσω/καταλαβω..

                        Comment


                        • Bασικά ρε παιδιά κάπου χάνουμε τα αυγά και τα πασχάλια... Τώρα από που να το πρωτοπιάσω και που να το αφήσω. Δεν έχει και νόημα βασικά, αλλά εντάξει, θα πρέπει να ανοίξουμε γενικότερα ένα θέμα για την τέχνη, για το κατά πόσο η τέχνη είναι κατευθυνόμενη και για το εαν αυτό που μας πασάρετε αποσκοπεί σε κάτι ή όχι. Αν θέλετε να μπλέξουμε με κάτι τέτοιο ευχαρίστως, αλλά στα πλαίσια μίας συζήτησης για κινηματογράφο σίγουρα θα μείνουμε καθαρά και μόνο στην επιφάνεια.

                          Άντε πολύ τα είπαμε, τα ξεκαθαρίσαμε ελπίζω, ας το σταματήσουμε γιατί από ένα σημείο και μετά κουράζει. Δεν το λέω με νεύρα ή κάτι τέτοιο, απλώς η συζήτηση γίνεται σε πολύ περιορισμένα πλαίσια και πραγματικά δεν μπορώ να εκφραστώ όπως θέλω. Άσε που πολλές φορές μπλέξαμε τα μπούτια μας με τις "ποιοτικές/κουλτουριάρικες" ταινίες που βλέπει ο ένας και με τα "σκουπίδια" που βλέπει ο άλλος και πάντα κάναμε κύκλους.

                          UEG δεν είναι θέμα IQ, σιγά... Και εγώ δεν παίζω τα action παιχνίδια που παίζεις εσύ, τι σημαίνει αυτό, ότι είμαι n00bας στα vgames;

                          Ουφ ουφ . Δείτε ότι σας αρέσει, χαρείτε το, τέλος, αμάαααν xD . Εγώ μία κριιτκή για το batman ήθελα να κάνω και να πω ότι είδα το Fanny and Alexander και τελικά καταλήξαμε να μιλάμε για το Wanted.

                          Άσχετο και για να επανέλθω...

                          Το fanny and alexander το έχει δει κανένας; Μπήκε κανένας στον κόπο να δει τι είναι όταν το ανέφερα; Τον Bergman τον ξέρει κανένας; Είδε κανένας ταινίες του; Ρωτάω μπας και ενδιαφερθεί κανένας να πω και εγώ δύο κουβέντες. Άμαν . 10 χρόνια είχα να κάνω σοβαρό post εδώ και το χάσαμε xD . Διαβάζω και μία υπέρτατη βλακεία τώρα για τη σχολή, spare my sanity, grr @_@

                          Comment


                          • Pantws gia to Wanted tha symfwnhsw me ton Evans, den mou arese katholou...
                            Kai ypoteithetai oti egw eimai pou goustarw ta trela skhnhka kai tis pozeries.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Το fanny and alexander το έχει δει κανένας; Μπήκε κανένας στον κόπο να δει τι είναι όταν το ανέφερα; Τον Bergman τον ξέρει κανένας; Είδε κανένας ταινίες του; Ρωτάω μπας και ενδιαφερθεί κανένας να πω και εγώ δύο κουβέντες. Άμαν tongue.gif . 10 χρόνια είχα να κάνω σοβαρό post εδώ και το χάσαμε xD . Διαβάζω και μία υπέρτατη βλακεία τώρα για τη σχολή, spare my sanity, grr @_@[/b]
                              Εγω εχω ασχοληθει με Bergman ειχα δει πριν μερικα χρονια το Fanny and Alexander και την εβδομη σφραγιδα τα οποια ειναι αριστουργηματα
                              και τωρα τελευταια εχω δει το καλοκαιρι με την μονικα και το μετα την προβα τα οποια τα εχω παρει απο το περιοδικο Σινεμα
                              πληροφοριακα το σινεμα δινει καθε μηνα μια ταινια + μια ταινια του Μπεργκμαν
                              ως τωρα εχει δωσει 5 με 6

                              θα ηθελα να κανω καποιον σχολιασμο πανω στις ταινιες αλλα οσες φορες εχω επιχειρησει να κανω κατι τετοιο στην πορεια το μετανιωνω γιατι αισθανομαι οτι παω να γραψω εκθεση

                              Comment


                              • Μισό λεπτό παιδιά, γιατί διαβάζω απόψεις που μου προκαλούν εντύπωση. Καταρχάς, μην βάζετε την ταμπέλα "cult" σε όλες τις ταινίες που έχουν άμυαλη δράση (δεν υπονοώ πως κάποιος το έκανε αυτό, γενική ήταν η παρατήρηση). Ο όρος "cult" αναφέρεται σε κάτι το πολύ συγκεκριμένο, το οποίο δεν περιέχει απαραίτητα άμυαλη δράση.

                                Ταινίες του τύπου Wanted (χωρίς να έχω δει την ταινία, κρίνω απ&#39; όσα έχω ακούσει / δει σε trailers) και Shoot &#39;em Up δεν τις λέω cult ούτε γι&#39; αστείο, γιατί πολύ απλά περιέχουν πάρα πολύ mainstream υλικό μέσα, σχεδόν σε όλους τους τομείς. Οι μερικές "cultίζουσες" σκηνές και η υπερβολική και ασταμάτητη βία σε καμία περίπτωση δεν ανατρέπουν την κατάσταση. Αντίθετα, τα Death Proof και Planet Terror είναι αναμφισβήτητα cult. Μάλιστα, η "cultίλα" του πρώτου, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, έγκειται ακριβώς στους βαρετούς και ανούσιους διαλόγους που το έκαναν να μην αρέσει στον Raphael.

                                Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και οι πιο σοβαρές Action ταινίες, οι οποίες συνήθως έχουν κάτι παραπάνω να δώσουν από μερικούς τόνους αίμα (τύπου Serenity, 3000 Miles to Graceland, Lucky Number Slevin κ.α.), όπως υπάρχουν και οι επικές περιπέτειες δράσης οι οποίες ξεφεύγουν τελείως σε φιλοσοφία από τα προαναφερθέντα είδη (π.χ. The Good, the Bad and the Ugly).

                                Οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ αυτών των ειδών Action είναι σαφείς πιστεύω, αν και αυτό δεν σημαίνει πως κάθε ταινία δράσης πρέπει σώνει και καλά να ανήκει σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X