Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βασικά το trailer του Avatar ήταν πλήρως απογοητευτικό και δεν κολάκευε καθόλου την ταινία.
    Απόδειξη ότι όταν πρωτοβγήκε στο youtube τα σχόλια ήταν κυρίως αρνητικά.

    Το όποιο hype του Avatar βρίσκοταν στο ότι ήταν στην παραγωγή για πολλά χρόνια, ο Κάμερον είχε δώδεκα χρόνια να γυρίσει ταινία και τεχνολογικά η ταινία ήταν/είναι μπροστά.

    Και τουλάχιστον στον τεχνολογικό τομέα το hype επιβεβαιώθηκε.

    Τώρα για το Book Of Eli έχω ελπίδες γιατί είναι των Hughes Bros που είχαν κάνει το αρκετά καλό From Hell.
    ίδωμεν.

    Comment


    • Originally posted by Strawhat Nikos View Post
      Ειδα τον Αντιχριστο του Λαρς βον Τριε, εκπληκτικη ταινια οπως βεβαια καθε ταινια που βγαζει και οσον αφορα την αληγορια με το τι ειναι ο αντιχριστος στη ζωη μας δενε ειχε καθολου αδικο...
      Άσε ρε που όλες οι ταινίες του Τρίερ είναι καλές . Ποιες έχεις δει αν επιτρέπεται;

      Για τον Αντίχριστο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμα, γιατί δεν τον έχω δει. Το ξεκίνησα με ένα φίλο μου, αλλά κοιμηθήκαμε και οι δύο (δεν έφταιγε η ταινία, ήμασταν χώμα :xp: ), αλλά φάνηκε απίστευτα ενδιαφέρον έργο. Η αισθητική ήταν μοναδική.

      Comment


      • Ωχ!

        Μόλις έμαθα ότι το περίφημο βιβλίο που θα σώσει την ανθρωπότητα στο Book Of Eli είναι
         
        η Βίβλος!
        :kill:

        Comment


        • Originally posted by deus_d0pe View Post
          Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος πήγε να δει Avatar για το σενάριο, τις ερμηνείες, τη πλοκή και τους διαλόγους μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται. Κυνικά, η ταινία ήταν ένα οφθαμόλουτρο και τίποτε περισσότερο. Ακόμα και το soundtrack μάπα ήταν, αν παρατηρήσατε ένα συγκεκριμένο σκέλος της μουσικής ήταν copy-paste από Troy. Ήταν ένα 12εύρω παρατεταμένο χαζοχαρούμενο χαμόγελο. Pathetic αλλά τονωτικό που και που.
          Συμφωνώ, αλλά απ’ την άλλη δε νομίζω να πήγε κανείς να δει το Avatar για να θαυμάσει ένα συνονθύλευμα από κλισέ δεκαετιών και cheesy διάθεσης αμερικανιάς. Για να μη παρεξηγηθούμε κιόλας, δεν ζήτησε κανείς απ’ το Avatar να το παίξει Bergman. Ένα αξιοπρεπές Fantasy film ζητήσαμε όπως τόσα και τόσα που υπάρχουν.

          Προσωπικά πήγα να δω το Avatar για τους λόγους που πάω να δω μια Fantasy ταινία γενικά. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τον πολύ όμορφο και εντυπωσιακό κόσμο του, σαν ταινία Fantasy, υποκειμενικά, τη βρήκα κάτω του μετρίου. Περά λοιπόν από τον κόσμο και την απόπτωση της φύσης, προσωπικά δε θα έχω να θυμάμαι τίποτα παραπάνω. Από ένα Fantasy film, περιμένεις κάτι παραπάνω από έναν όμορφο κόσμο και ένα τεχνολογικό show off. Δεν είναι αυτό το Fantasy. Αλλιώς δε κάνεις κινηματογράφο, κάνεις ένα ωραιότατο 3D animation και το βάζεις να παίζει για screensaver.

          Τέλος πάντων, πολύ ασχοληθήκαμε και δεν αξίζει κιόλας.

          Καλή χρονιά σε όλους τους αλήτες του forum!
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Originally posted by Evans View Post
            Άσε ρε που όλες οι ταινίες του Τρίερ είναι καλές . Ποιες έχεις δει αν επιτρέπεται;

            Για τον Αντίχριστο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμα, γιατί δεν τον έχω δει. Το ξεκίνησα με ένα φίλο μου, αλλά κοιμηθήκαμε και οι δύο (δεν έφταιγε η ταινία, ήμασταν χώμα :xp: ), αλλά φάνηκε απίστευτα ενδιαφέρον έργο. Η αισθητική ήταν μοναδική.

            Σχεδον ολες τις εχω δει, απο τη πρωτη τριλογια εχω δει μονο την επιδημια βεβαια, απο τη τριλογια της χρυσης καρδιας τα παντα, νομιζω ειναι και το αριστουργημα του! μετα μια αλλη ταινια με πιστολερο που ειχε σκηνοθετησει πολυ μετρια ομως, και τα δυο τελευταια για την Αμερικη, επισης μετρια... ο Αντιχριστος ομως τα σπασε μπορω να πω πως ισως επηρεαστηκε λιγο απον αγαπημενο μου δημιουργο ταινιων Κιμ κι ντουκ... (απομονομενο ζευγαρι που σφαζεται αγκαλιαζεται γαμιεται κλπ)

            Comment


            • Είδα το Let The Righn One In,ή όπως λέγεται τελοσπάντων.Η κατάσταση από την αρχή μύριζε fail.6 φαντάροι πρωί πρωί που περίμεναν να δουν το θρίλερ της δεκαετίας, είδαν αυτό το δημιούργημα και έφριξαν.Τελικά μόνο σε μένα και σε ένα άλλο παιδί άρεσε.Η ερμηνεία της μικρής απίστευτη.Η μουσική απίστευτα ατμοσφαιρική ενώ και κάποιες δυνατές σκηνές κάνανε όλο το σαλόνι να παγώσει.Πρέπει να το ξαναδώ asap μόνος μου βράδυ.
              Carpe diem

              Comment


              • Γιαυτό καλό είναι να παίρνει κανείς τα DVD's σε τέτοιες προφυλάξεις. Μην περιμένετε να δείτε και πολλά καλά πράγματα. Πάει η δεκαετία του 90 όπου μας δώσανε πολύ ωραίες και κλασσικές ταινίες και με το που πάτησε πόδι ο 20ος αιώνας τα έχουν διαολοστείλει. Είδατε παράδειγμα τι κάνανε στο Dragonball. Είμαι από μικρό παιδί φίλος των anime και τέτοια ταινία-έκτρωμα ούτε που την αναγνωρίζω. Σημαίνει ένα αποδεικτικό στοιχείο για μένα. Αυτοί εκεί ΔΕΝ ξέρουν από παιχνίδια και από anime και ασχολούνται να το κάνουν μία μάπα ταινία. Ως και τον άχρηστο τον Uwe Boll άφησαν να κάνει δουλειά στην πασίγνωστη σειρά Alone In The Dark και Blood Rayne. Κανονικά θα έπρεπε να περαστεί μία σωστή κριτική, αντί να βγάζει κανείς τέτοιες ταινίες μάπες. Τώρα πια βλέπουμε μία φορά στο τόσο Steven Spielberg και George Lucas μία φορά στο τόσο, από ότι ήταν στην δεκαετία του 90'. Προς το παρόν μέχρις να βάλουν μυαλό οι άχρηστοι στην Hollywood μεριά, εγώ το έχω γυρίσει τέλεια και παύλα στα anime και στις Ιαπωνικές ταινίες. Αυτοί εκεί το μόνο που κάνουν είναι κοινωνικά, φανταρίστικα, αστυνομικά, κωμικά, των οποίων ΔΕΝ βγάζουν καν νόημα. Έχω παρατηρήσει ότι αντιγράφουν ταινίες Ιαπώνων, τις οποίες είναι μεγάλα Ιαπωνικά αριστουργήματα, όπως το The Ring.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Altair View Post
                  Είδα το Let The Righn One In,ή όπως λέγεται τελοσπάντων.Η κατάσταση από την αρχή μύριζε fail.6 φαντάροι πρωί πρωί που περίμεναν να δουν το θρίλερ της δεκαετίας, είδαν αυτό το δημιούργημα και έφριξαν.Τελικά μόνο σε μένα και σε ένα άλλο παιδί άρεσε.Η ερμηνεία της μικρής απίστευτη.Η μουσική απίστευτα ατμοσφαιρική ενώ και κάποιες δυνατές σκηνές κάνανε όλο το σαλόνι να παγώσει.Πρέπει να το ξαναδώ asap μόνος μου βράδυ.
                  Είναι όντως μία πολύ καλή ταινία, κρίμα που την είδες κάτω από αυτές τις συνθήκες. Προσωπικά δεν μπορώ να απολαύσω μία ταινία αν δεν τη βλέπω μόνος ή με παρέα που θα την εκτιμήσει (ή έστω σε κινηματογράφο που δε μιλάνε). Θα φροντίσω να την ξαναδώ κάποια στιγμή, την πρώτη φορά δεν την απόλαυσα όπως θα έπρεπε (νύσταζα :xp: ).

                  Τι λες πάλι ρε Tannosuke; Δηλαδή μόνο το Hollywood υπάρχει; Έχεις ιδέα από σύγχρονο κινηματογράφο; Είναι τουλάχιστον άστοχο να λες ότι δεν υπάρχουν καλές ταινίες σήμερα.

                  BTW

                  Τώρα πια βλέπουμε μία φορά στο τόσο Steven Spielberg και George Lucas μία φορά στο τόσο, από ότι ήταν στην δεκαετία του 90'.
                  Aυτοί δηλαδή θεωρούνται καλοί σκηνοθέτες; Ο Spielberg σίγουρα δεν είναι καλός κινηματογραφιστής, ο δε Lucas δεν έκανε και καμιά σοβαρή δουλειά. Τα καλύτερα SW είναι αυτά που ΔΕΝ έκανε ο ίδιος. Καλός παραγωγός ναι, καινοτόμος κτλ σίγουρα, κινηματογραφιστής ούτε καν.

                  Πέραν όλων αυτών, στον 20ο αιώνα δημιουργήθηκε ο κινηματογράφος (συγκεκριμένα τέλη 1890), στον 21ο αιώνα αναφέρεσαι.

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post

                    Πέραν όλων αυτών, στον 20ο αιώνα δημιουργήθηκε ο κινηματογράφος (συγκεκριμένα τέλη 1890), στον 21ο αιώνα αναφέρεσαι.
                    Τέλη 1890 ήταν ακόμα 19ος
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      Aυτοί δηλαδή θεωρούνται καλοί σκηνοθέτες; Ο Spielberg σίγουρα δεν είναι καλός κινηματογραφιστής
                      Τι είπες ωρέ;;;;;;;;;;;;;

                      @ Loggo

                      To Avatar δεν είναι fantasy, είναι sci-fi.

                      Comment


                      • Το Avatar, δομικά, είναι πολύ πιο κοντά στο Fantasy απ’ ότι στο Sci Fi.
                        Αν παίξουμε τελείως με τα settings και τα genres όμως, τότε το Avatar, τυπικά, ανήκει στο Science/Fantasy.

                        Όπως και να χει όμως, ακόμα και pure Sci Fi να ήταν, που δεν είναι, δεν βλέπω πως μπορεί να αναιρεθεί τίποτα από τα παραπάνω, που στη τελική είναι υποκειμενικά.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Είδα εγώ το Avatar ρε παιδιά. Απίστευτη ταινία.

                          Δεν θα πω τίποτα για την μουσική, αλλά είχαν δίκιο ορισμένοι ότι έχουν κάνει copy paste τη μουσική υπόκρουση. Αλλά το έχουν χέσει με το copy paste και την ανάμειξη των μουσικών τραγουδιών με τις πολεμικές σκηνές.

                          Σενάριο ήταν λίγο ότι να ναι. Πολύ απότομα άρχισαν την ταινία και πολύ απότομα την τελείωσαν, τόσο που δεν έχω καταλάβει ΠΩΣ έγινε αυτό και το πως τον βρήκαν αυτόν τον σακάτη φαντάρο. Το μοναδικό πράγμα που ΣΙΧΑΘΗΚΑ σε όλη την ταινία ήταν που ΠΗΓΑΝ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ τους υπότιτλους !

                          Σαν εικόνα θύμιζε πολύ το Warcraft και σε κάποιες σκηνές έχω κλάψει πραγματικά. Γενικά η ταινία ήταν ανάμειξη της Utopia με τους δεινόσαυρους και των φανταστικών πλασμάτων και μου άρεσε πάρα πολύ ως εκεί. Οι Navy ήταν για μένα Μπλε Ξωτικά του Δάσους, αλλά αυτό που δεν μου άρεσε κάπως ήταν ότι είχαν το σχήμα μαύρων ιθαγενών. Ένιωθες σαν να έβλεπες μία ανάμειξη λευκών και μαύρων ανθρώπων, και αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. Δυστυχώς κρατάει 3 ώρες και ήταν κάπως κουραστικό.

                          Σε γενικό επίπεδο του βάζω βαθμολογία 7/10.

                          Προσωπικά αυτό του έριξε πολύ Αμερικλανία ως το μεδούλι.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Tannosuke View Post
                            Οι Navy ήταν για μένα Μπλε Ξωτικά του Δάσους, αλλά αυτό που δεν μου άρεσε κάπως ήταν ότι είχαν το σχήμα μαύρων ιθαγενών. Ένιωθες σαν να έβλεπες μία ανάμειξη λευκών και μαύρων ανθρώπων, και αυτό δεν μου άρεσε καθόλου.


                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Originally posted by Somari View Post
                              Τέλη 1890 ήταν ακόμα 19ος
                              Όντως, απέτυχα άσχημα :xp: .

                              Comment


                              • Somari, όχι και ρατσιστής. Απλά αν είχαν φέρει διαφορετικό σχήμα και το ψάχνανε παραπάνω θα ήταν ακόμα πιο ωραίο το artwork στους χαρακτήρες τους.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X