Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλούτσικη ήταν, αλλά δεν ακουμπάει MCU.

    Comment


    • Δεν εχω καταφερει να το δω ακομα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει. Πρεπει να ειμαι και απο τους λιγους που θεωρουν το BvS flawed μεν, διαμαντι δε. Μπορει σαν ταινια να εχει θεματα, αλλα το cinematography, σχεδον ολες οι μαχες, καθως και το δεσιμο της εικονας με τον ηχο (και την γενικοτερη μουσικη επενδυση) ειναι pure art απο πολλες αποψεις και αρτιστικα, imo παντα, καμια ταινια της Marvel δεν το πλησιαζει (ακομα και αν ειναι καλυτερη σαν συνολο). Την εχω δει απειρες φορες πραγματικα και παντα παρατηρω καινουργια πραγματα, υπαρχει εξαιρετικη λεπτομέρεια σε καθε καρε. Ειναι κριμα που μεριδα απο το κοινο και κριτικοι μπηκαν στη διαδικασια της συγκρισης και ζητησαν κατι παρομοιο με αυτο που δινει το MCU, κατι που οδηγησε αλλωστε και στο πρωτο justice leage. Ευτυχως δεδομενου οτι πλεον υπαρχει τρελος κορεσμος απο το MCU approach και την ολη μανιερα που χρησιμοποιει, η προσεγγιση του Snyder εχει αρχισει να γινεται περισσοτερο αποδεκτη

      Οπως και να εχει ειμαι πολυ χαρουμενος που το συγκεκριμενο cut καταφερε να κυκλοφορησει, και θα γραψω εντυπωσεις οτα με το καλο το δω..
      Last edited by nooto; 19-04-2021, 11:09 AM.

      Comment


      • αλλα το cinematography, σχεδον ολες οι μαχες, καθως και το δεσιμο της εικονας με τον ηχο (και την γενικοτερη μουσικη επενδυση) ειναι pure art
        Ακριβώς τα λόγια μου, παιχτούρα nooto. Δες το και περιμένουμε feedback.




        10/10. Η καλύτερη ταινία που δε θα ξαναδώ ποτέ.

        Comment


        • Originally posted by nooto View Post
          Δεν εχω καταφερει να το δω ακομα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει. Πρεπει να ειμαι και απο τους λιγους που θεωρουν το BvS flawed μεν, διαμαντι δε.
          Και εγώ το ίδιο.

          Το είδα το Snyder Cut, μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ και ισως περισσοτερο απο τα προσφατα της Marvel τα οποία με κουρασαν. Απορω πως ο Whedon καταφερε να καταστρεψει τοσο την ταινια.

          Comment


          • 10/10. Η καλύτερη ταινία που δε θα ξαναδώ ποτέ.
            Παίζει να μην έχω ξανακλάψει έτσι σε ταινία. Ίσως η καλύτερη αντιπολεμική ταινία που έχω δει, χωρίς καν να δείχνει πόλεμο.
            Για όποιον ενδιαφέρεται, το Netflix έχει τις περισσότερες, αν όχι όλες τις ταινίες του Studio Ghibli.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Εξαιρετικη ταινια, αλλα νομιζω δεν ειναι Ghibli

              Εdit. Ειναι Ghibli
              Last edited by hideo; 20-04-2021, 08:27 PM.

              Comment


              • Πρέπει να το σχολιάσω και γω το Grave of the Fireflies γιατί μου το 'χε προτίνει κάποτε κάποιος σε αυτό εδώ το φόρουμ.
                Πραγματικά λατρεύω τις πολύ συναισθηματικές ταινίες, αλλά με αυτή παραλίγο να πιάσω λεπίδα.
                Αυστηρά ακατάλληλη για ευαίσθητους, αν έχετε παιδιά καλύτερα δώστε τους GTA.

                Κατά τα άλλα 10/10, masterpiece.

                Comment


                • Την είχα δει μικρός, νομίζω πως αν την ξαναδώ τώρα θα καταλάβω πολλά περισσότερα και δεν θέλω.

                  Comment




                  • Solid reboot. Σχετικά καλό casting με κανα δυο αστοχιες σε σχεση με το παλιο (1995). Καλο pacing, και build up για το finale. Μου άρεσε που το story έδωσε βάση στους 2 αιώνιους αντίπαλους (little spoiler: τις προτομές στο poster). Aπ'οτι κατάλαβα μπορεί να πάει για τρι-τετραλογια. 7/10.



                    Enjoy.
                    Last edited by thunderjohn; 24-04-2021, 11:05 AM.

                    Comment


                    • Το είδα και εγώ το Grave of the Fireflies μετά τα posts σας.

                      Αριστοτεχνική ταινία για τον λόγο που είπε ο straier, δεν δείχνει ούτε αίμα καλά-καλά όμως όταν την σκέφτεσαι σε πιάνει αυτό το περίεργο συναίσθημα που δεν ξέρεις αν θέλεις να το έχεις ή όχι.

                      Η παιδική αθωότητα δεν μπορεί να επιβιώσει στον πόλεμο και εκεί είναι πιστεύω που σε πιάνει "off-guard" συναισθηματικά η ταινία.

                      Μπράβο thunderjohn για την πρόταση, σίγουρα θα την πρότεινα και εγώ σε κάποιον σινεφίλ.
                      Last edited by Ryu_gr; 14-05-2021, 09:13 AM.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Τελικά δεν άντεξες και υπέκυψες στο ασταμάτητο bullying για τη δείς.



                        Comment


                        • Μετα απο πολλες αναβολες ειδα το Ετερος Εγω.

                          ΟΚ απλα θα πω οτι κακως δε το χα δει νωριτερα. Προσωπικα με καθηλωσε. Περισσοτερο βεβαια κι απ την ιδια τη πλοκη με κερδισε η ερμηνεια του Δαδακαριδη.

                          ΥΓ: Η ταινια υπαρχει free στο youtube, δεν εχετε δικαιολογια...
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Αρχικά να πω πως λάτρεψα και εγώ το Grave of the Fireflies.

                            Ραμπαρτερ έχουμε την ίδια ακριβώς γνώμη για το Έτερος Εγώ. Μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ η ταινία, πέρα από την καταπληκτική ερμηνεία του Δαδακαρίδη μου αρέσει πάρα πολύ το ότι πρόκειται για αστυνομικό θρίλερ που έχει σχέση με τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό, αυτό την κάνει να ξεχωρίζει κατά την γνώμη μου και είναι πολύ θετικό το ότι κυκλοφόρησε επιτέλους ελληνική ταινία ( και σειρά) που έχει τον δικό της χαρακτήρα και δεν αποτελεί αντιγραφή αντίστοιχων ξενόγλωσσων.

                            Να δεις οπωσδήποτε πάντως και την σειρά. Είναι πολύ καλύτερη από την ταινία της οποίας η πλοκή προχωράει κάπως αργά κατά την γνώμη μου. Αφού σου άρεσε η ταινία η σειρά θα σε συναρπάσει. Έχουν κυκλοφορήσει 2 κύκλοι 8 επειδοδίων ο καθένας και γυρίζεται και ο τρίτος αυτήν την στιγμή. Η πλοκή είναι απίστευτη και σε ρουφάει από την πρώτη στιγμή και παίζουν πολλοί γνωστοί Έλληνες ηθοποιοί.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Ναι γνωριζω για τη σειρα, μετα τη ταινια ειναι στα πλανα.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Σίγουρα ο τρόπος που χρησιμοποιεί τους αριθμούς του Πυθαγώρα είναι έξυπνος, αλλά δεν είδα κάτι που με συντάραξε σαν σύνολο. Φυσικά και είναι ωραία ταινία και την προτείνω.
                                Εντύπωσε μου έκανε και η προσωπικότητα του σκηνοθέτη, αναμένουμε και άλλες δουλειές του.

                                Παραβλέψτε ότι είναι σε εκπομπή της Σκορδά, τα λέει πολύ ωραία:


                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X