Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν θα υπάρξει ξανά Batman και Joker σαν του Νόλαν. Ούτε ταινία Silent Hill σαν του Γκανς. Ούτε Metal Gear σαν του Kojima… τα υπόλοιπα μου φαίνονται παιδικά.

    Last edited by majorfox; 16-03-2022, 09:58 AM.

    Comment


    • ...ούτε νονός σαν του Φράνσις Φορντ Κόππολα, ούτε πόκεμον σαν τον Πίκατσου.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by Ryu_gr View Post
        Διαφωνώ με το σκεπτικό του majorfox και το θάψιμο στις τελευταίες ταινίες Spider-man - Batman - Τζόκερ. Καταλαβαίνω ότι θέλεις το κάτι παραπάνω έχοντας δει τις επικές του Nolan (που ακόμα και αυτός δυσκολεύτηκε με την τρίτη batman ταινία που έχει ανάμεικτες κριτικές) αλλά από τη μία σχεδόν όλες οι ταινίες της marvel την ίδια συνταγή χρησιμοποιούν οπότε συνήθως ξέρεις τι θα δεις (και σίγουρα δεν θα δεις κάτι επικό).

        Από την άλλη το Τζόκερ σύμφωνοι ήταν έξυπνο αναμάσημα παλιών ταινιών αλλά ο Χοακίν κάνει τη διαφορά οπότε αξίζει τα λεφτά της, δεν είναι αριστούργημα (η ερμηνεία του είναι) αλλά δεν θα σκάσουμε κιόλας.

        Στο Spiderman No Way Home θα του έβαζα κάτω από 9 γιατί

         
        Η επιστροφή των παλιών Spider-man δεν έβγαζαν δυναμισμό, τους είδα πολύ χλιαρούς. Ο Goblin ευτυχώς έσωσε την ταινία. Ή είσαι κακός ή δεν είσαι, οι άλλοι το σκέφτονταν και ο Sandman ακόμα να μάθουμε γιατί συμμετείχε.

        10άρι εύκολο βάζω στο Into the spider-verse, τόλμησε την ανανέωση με σωστή υλοποίηση. Πολύ μάγκικη παραγωγή.

        Τέλος το Batman θα συμφωνήσω ότι δεν ήταν συνταρακτικό αλλά φέρθηκαν με σεβασμό στην ταινία. Τα πλάνα είναι άψογα, έχει καλές ερμηνείες και μουσικάρα. Αυτό που γούσταρα περισσότερο είναι
         
        που έτρωγε σφαίρες like a boss (super hero είναι θα τον φυσάς και θα πέφτει;) και το ρεαλιστικό glide (οκ super hero αλλά μην το παρακάνουμε).

        Επίσης πώς στο καλό ο Πιγκουίνος είναι ο Colin Farrell;
        Μια χαρα ταινια ηταν, το επομενο βημα στο franchise. Ο Major δε προκειται να ξεκολλησει απο τη τριλογια του σκοτεινου ιπποτη γιατι ειναι κολλημενος με τον Νολαν. Κι εμενα μ αρεσει οπως και η τριλογια αλλα ηταν καιρος να ξεπεραστει.

        ΥΓ: Το spidy ηταν χλιαρο fan service. Wow moments ανευ ουσιας.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Δε θα έλεγα ότι με ενόχλησε κάτι στον spidey. Ο δόκτωρ ήταν πολύ καλός, όπως και όλο το υπόλοιπο cast. Όπως είπα και πριν, το forced drama αλα lion king με ψιλοχαλασε, όπου μετα απο 5 λεπτά από το θάνατο του Bufaza έχουν φτιάξει συγκρότημα και ροκαρουν.

          Comment


          • Originally posted by Ramparter View Post
            Μια χαρα ταινια ηταν, το επομενο βημα στο franchise. Ο Major δε προκειται να ξεκολλησει απο τη τριλογια του σκοτεινου ιπποτη γιατι ειναι κολλημενος με τον Νολαν. Κι εμενα μ αρεσει οπως και η τριλογια αλλα ηταν καιρος να ξεπεραστει.

            ΥΓ: Το spidy ηταν χλιαρο fan service. Wow moments ανευ ουσιας.

            δεν θα ξεπεραστεί ποτε ο Νολαν ότι είδους ταινία να φτιάξει. Οι ταινίες του Νολαν είναι πολύπλοκα σχεδιασμένες με καθε λεπτομέρεια γι αυτό και έχει και το λογότυπο SYNCOPY σε ύφος λαβύρινθου σε κάθε ιντρο. Για όσους έχουν δει τα γυρίσματα από το δεύτερο blu Ray του inception , interstellar , Dunkirk , και Tenet θα καταλάβει πόση δουλειά πέφτει στις ταινίες του.



            https://en.m.wikipedia.org/wiki/Syncope_(medicine)




            Last edited by majorfox; 17-03-2022, 05:50 AM.

            Comment


            • Originally posted by majorfox View Post
              δεν θα ξεπεραστεί ποτε ο Νολαν ότι είδους ταινία να φτιάξει.
              λολ αυτο πλεον ξεπερναει τα ορια του φανμποισμου και αγγιζει τον δογματισμο
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Οι ταινίες του Νολαν είναι πολύπλοκα σχεδιασμένες με καθε λεπτομέρεια γι αυτό και έχει και το λογότυπο SYNCOPY σε ύφος λαβύρινθου σε κάθε ιντρο.
                Τι επιχείρημα είναι ακριβώς αυτό; Βλέπεις τις ταινίες του και σε πιάνει συγκοπή;
                Επίσης όποιος έχει κάποιες βασικές γνώσεις θερμοδυναμικής κριντζάρει καθ'όλη τη διάρκεια του Tenet (και στο τέλος του Interstellar).
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Εμένα μ'άρεσε πολύ το καινούργιο Batman, σεναριάκα το θεωρώ το κορυφαίο που 'χω δει μέχρι τώρα. Σαν συνολική αίσθηση το ξεπερνάει μόνο το The Dark Knight και αυτό όπως το 'χα δει στο release γιατί σε 2η πιο αντικειμενική θέαση δεν τρελάθηκα.

                  Και το Spiderman μου άρεσε σχεδόν στα ίδια επίπεδα όσο τα προηγούμενα δύο. Είναι αρκετά fun και η η συνταγή της Μάρβελ ακόμα χαζεύεται πολύ ευχάριστα από μένα με τα tie-ins του, τον γρήγορο ρυθμό και τις κλασικά πολύ καλά ερμηνείες από όλους. Ειδικά ο Tom μου το ανεβάζει γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά συμπαθής.

                  To Spiderman Into The Verse δεν μου άρεσε καθόλου απ'την άλλη, βαρέθηκα ανελέητα.
                  Στα ίδια και το Invincible που είναι critically acclaimed, αλλά το βρήκα πολύ κακό.
                  Το χειρότερο από όλα, όμως, είναι το Eternals το οποίο δεν χρειάζεται να δει κανείς ούτε από περιέργια, φοβερό μόνο ως snooze fest.


                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Τι επιχείρημα είναι ακριβώς αυτό; Βλέπεις τις ταινίες του και σε πιάνει συγκοπή;
                    Επίσης όποιος έχει κάποιες βασικές γνώσεις θερμοδυναμικής κριντζάρει καθ'όλη τη διάρκεια του Tenet (και στο τέλος του Interstellar).

                    σου εξήγησα για το "syncope" μου θυμίζεις κάτι τύπους που δεν καταλαβαίνουν ούτε τα πιο απλά πράγματα σε μια ταινια.
                    Μόνο ένας καθυστερημένος γκριντζάρει το Τένετ και το interstellar. Ο αστροφυσικός και παραγωγός του interstellar Κιπ Θορν είναι ξεκάθαρος για την ταινία από το ντοκιμαντέρ στο δεύτερο δίσκο . Τώρα αν τους ενοχλεί και ο Θόρν και ο Στίβεν Χόκινγκ τι να πω, εγώ με ανώμαλους δεν μιλάω.
                    Last edited by majorfox; 17-03-2022, 11:54 PM.

                    Comment


                    • σου εξήγησα για το "syncope" μου θυμίζεις κάτι τύπους που δεν καταλαβαίνουν ούτε τα πιο απλά πράγματα σε μια ταινια.
                      Αν δεν εξηγούνται (ή δεν εξηγείς) καλά δε φταίω εγώ. Μπορείς να βελτιώσεις τον τρόπο έκφρασής σου για να γίνεις πιο κατανοητός. Εκτός αν το επιχείρημά σου είναι πως το logo έχει λαβύρινθο γιατί του αρέσουν οι περίπλοκες ιστορίες... Ουάου, φοβερό.

                      Μόνο ένας καθυστερημένος γκριντζάρει το Τένετ και το interstellar.
                      Ε ναι για να κριντζάρεις με την "αντρίστροφη εντροπία" ή με τον πρωταγωνιστή που πετάει σε πολυδιάστατο σύμπαν πρέπει να είσαι καθυστερημένος...
                      Ο Κιπ Θορν είχε πολύ συγκεκριμένο input στο Interstellar (που είχε να κάνει με τον τρόπο που απεικονίζονται οι μαύρες τρύπες, time dilation κλπ) και όχι με το τέλος της ταινίας. Με το Tenet δεν ήθελε καμία σχέση (ο Χόκινγκ πού κολλάει;). Αυτό είναι το πρόβλημα με δημιουργήματα ψυχαγωγίας που το παίζουν high science.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Originally posted by straier View Post
                        Αν δεν εξηγούνται (ή δεν εξηγείς) καλά δε φταίω εγώ. Μπορείς να βελτιώσεις τον τρόπο έκφρασής σου για να γίνεις πιο κατανοητός. Εκτός αν το επιχείρημά σου είναι πως το logo έχει λαβύρινθο γιατί του αρέσουν οι περίπλοκες ιστορίες... Ουάου, φοβερό.

                        Ε ναι για να κριντζάρεις με την "αντρίστροφη εντροπία" ή με τον πρωταγωνιστή που πετάει σε πολυδιάστατο σύμπαν πρέπει να είσαι καθυστερημένος...
                        Ο Κιπ Θορν είχε πολύ συγκεκριμένο input στο Interstellar (που είχε να κάνει με τον τρόπο που απεικονίζονται οι μαύρες τρύπες, time dilation κλπ) και όχι με το τέλος της ταινίας. Με το Tenet δεν ήθελε καμία σχέση (ο Χόκινγκ πού κολλάει;). Αυτό είναι το πρόβλημα με δημιουργήματα ψυχαγωγίας που το παίζουν high science.

                        σωστα ! Είναι καθυστερημένοι όλοι όσοι κριντζαρουν στις ταινίες του Νολαν.
                        Αν δεν ξερεις που κολλάει ο Χόκινγκ άσε. Δες τον πικατσου καλύτερα και κάντε και παρέα.

                        Comment


                        • Η κομμένη σκηνή από το Batman

                           
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • Originally posted by Ryu_gr View Post
                            Η κομμένη σκηνή από το Batman

                             


                            η αντιγραφή πάει σύννεφο ! 😂

                            Comment


                            • Προετοιμάζομαι ψυχολογικά για την ταινία...
                              IMG_20220401_224538.jpg

                              Comment




                              • "They think that I hide in the shadows. But in fact, I am the shadows"

                                10/10

                                ​​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X