Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φωτογραφία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Θελει λιγο Bloom για να μοιασει στο Alan Wake, να ετσι:

    Do a barrel roll!

    Comment


    • Έλεος οι 2 σας...

      Οι εικόνες μοιάζουν σαν από την πρωινή μεριά του Alan Wake, μα η 2η εικόνα το κάνει να μοιάζει πολύ στο Alan Wake μέσα στο δάσος. Αν βλέπατε τα gameplay trailers, όπως εγώ, θα καταλαβαίνατε αμέσως...
      sigpic

      Comment


      • Τα είδαμε όπως εσύ, αλλά μάλλον μας θύμησε περισσότερο δάσος που έχουμε επίσης δει (και περπατήσει). Wtf τι συζητάμε :xp: .

        Comment


        • Χαχαχα επική τροπή στο thread!
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Kαι που να δεις τις ρωγες του Εβανς που εχει στο blog του.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • Originally posted by Azrael View Post
              Kαι που να δεις τις ρωγες του Εβανς που εχει στο blog του.
              Epic :xp:
              sigpic

              Comment


              • evans μολις θυμηθηκα πως μια φορα παραπλανηθηκα και επισκευτηκα το μπλογκ σου... και εκει που περιηγομουν στα τοπια αρχισω και βλεπω ιμηγυμνες φωτο σου με τριχες κλπ...μπλιαξ...

                Comment




                • Awwww....♥♥♥♥
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Kαθαρή Δευτέρα στη Λευκάδα

                    παραλία πευκούλια:







                    celebrity της Λευκάδας:

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      Στην τελευταία έδωσα μόνο λίγο contrast (ελάχιστο), το ίδιο και στην προ-τελευταία. Ουσιαστικά έτσι ακριβώς τις τράβηξα. Στην πρώτη πείραξα αρκετά τα χρώματα στο RAW αρχείο.
                      Settings για τη μεσαια θυμασαι?

                      Comment


                      • Eννοείς με τι διάφραγμα, ταχύτητα και ISO την τράβηξα, ή πώς την επεξεργάστηκα στο photoshop; Τραβάω πάντα σε raw οπότε ό,τι και να θες μπορώ να στο πω .

                        Comment


                        • Originally posted by Evans View Post
                          Eννοείς με τι διάφραγμα, ταχύτητα και ISO την τράβηξα, ή πώς την επεξεργάστηκα στο photo shop; Τραβάω πάντα σε raw οπότε ό,τι και να θες μπορώ να στο πω .
                          f και ταχυτητα βασικα, λογικα με τριποδο σε χαμηλο ISO την τραβηξες? Θελω να βγαλω μερικες τετοιο στυλ σαν τη δευτερη αλλα παντα δεν βγαινουν καλα η πολυ φωτεινες η εχουν πολυ θορυβο.. Κανε μερικες HDR εχεις υλικο θα βγουν πολυ καλες..

                          Πολυ ωραιες ολες παντως..

                          Comment


                          • Αρχικά να πω ότι έχω έναν 35άρη φακό με 2.0 διάφραγμα, οπότε:

                            f/2.0
                            4" ταχύτητα
                            ISO 800

                            Προφανώς με τριπόδι . Στις 6 το απόγευμα την έβγαλα, στην περίοδο των γιορτών για τα Χριστούγεννα (άρα ήταν τελείως σκοτεινά). Γενικά μία συμβουλή είναι να έχεις όσο χαμηλότερο ISO όταν χρησιμοποιείς τριπόδι, δε σε ενδιαφέρει ο χρόνος έκθεσης, αφού έτσι κι αλλιώς η φωτογραφική μηχανή μένει σταθερή. Εγώ στην παραπάνω έκανα χαζομάρα και είχα 800 ISO, δεν κέρδισα τίποτα παρά λίγο θόρυβο. Επίσης, για να αποφεύγεις να πατάς εσύ το πλήκτρο όταν βγαίνει μία φωτογραφία (και όταν χρησιμοποιείς τέτοιες ταχύτητες), βάζε την αντίστροφη μέτρηση. Η παραμικρή κίνηση προκαλεί λίγο κούνημα και αυτό σίγουρα θέλεις να το αποφεύγεις.

                            HDR δεν έχω βγάλει ως τώρα, αν και θα ήθελα να βγάλω μερικές κυρίως για την πλάκα μου.

                            Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει πάντως, σου προτείνω να αγοράζεις το παρακάτω βιβλίο. Είναι πολύ φτηνό και έχει πάρα πολλά θεωρητικά πράγματα για την τεχνική της φωτογραφίας, πράγματα που είναι καλό να τα ξέρεις, αν θέλεις να βγάζεις σωστότερα τις φωτογραφίες σου. Έχει και κάποια λίγα κεφάλαια για επεξεργασία στο photoshop, είναι τα βασικά πράγματα που κάνει ο οποιοσδήποτε για να βελτιώσει (λίγο ή πολύ) τις φωτογραφίες του. Επίσης καλό θα είναι να τραβάς RAW αρχεία, είναι αρκετά μεγάλα (με τη δικιά σου μηχανή λογικά θα φτάνουν τα 15MB) αλλά πίστεψε με, οι δυνατότητες που έχεις μετά για επεξεργασία και διόρθωση εκθέσεων και λαθών είναι ΑΠΕΙΡΕΣ.



                            Το παραπάνω βιβλίο μπορείς να το κατεβάσεις και από το site που σου έδωσα. Εγώ προτιμώ το έντυπο παρά το ηλεκτρονικό, μπορώ να το παίρνω οπουδήποτε και να το μελετάω όσο θέλω (αν και όσα λέει τα ήξερα και πριν το διαβάσω). Είναι φτηνό βιβλιαράκι, στην πρωτοπορία κάνει 10€ αν δεν κάνω λάθος.

                            Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα .

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Αρχικά να πω ότι έχω έναν 35άρη φακό με 2.0 διάφραγμα, οπότε:

                              f/2.0
                              4" ταχύτητα
                              ISO 800

                              Προφανώς με τριπόδι . Στις 6 το απόγευμα την έβγαλα, στην περίοδο των γιορτών για τα Χριστούγεννα (άρα ήταν τελείως σκοτεινά). Γενικά μία συμβουλή είναι να έχεις όσο χαμηλότερο ISO όταν χρησιμοποιείς τριπόδι, δε σε ενδιαφέρει ο χρόνος έκθεσης, αφού έτσι κι αλλιώς η φωτογραφική μηχανή μένει σταθερή. Εγώ στην παραπάνω έκανα χαζομάρα και είχα 800 ISO, δεν κέρδισα τίποτα παρά λίγο θόρυβο. Επίσης, για να αποφεύγεις να πατάς εσύ το πλήκτρο όταν βγαίνει μία φωτογραφία (και όταν χρησιμοποιείς τέτοιες ταχύτητες), βάζε την αντίστροφη μέτρηση. Η παραμικρή κίνηση προκαλεί λίγο κούνημα και αυτό σίγουρα θέλεις να το αποφεύγεις.

                              HDR δεν έχω βγάλει ως τώρα, αν και θα ήθελα να βγάλω μερικές κυρίως για την πλάκα μου.

                              Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει πάντως, σου προτείνω να αγοράζεις το παρακάτω βιβλίο. Είναι πολύ φτηνό και έχει πάρα πολλά θεωρητικά πράγματα για την τεχνική της φωτογραφίας, πράγματα που είναι καλό να τα ξέρεις, αν θέλεις να βγάζεις σωστότερα τις φωτογραφίες σου. Έχει και κάποια λίγα κεφάλαια για επεξεργασία στο photoshop, είναι τα βασικά πράγματα που κάνει ο οποιοσδήποτε για να βελτιώσει (λίγο ή πολύ) τις φωτογραφίες του. Επίσης καλό θα είναι να τραβάς RAW αρχεία, είναι αρκετά μεγάλα (με τη δικιά σου μηχανή λογικά θα φτάνουν τα 15MB) αλλά πίστεψε με, οι δυνατότητες που έχεις μετά για επεξεργασία και διόρθωση εκθέσεων και λαθών είναι ΑΠΕΙΡΕΣ.



                              Το παραπάνω βιβλίο μπορείς να το κατεβάσεις και από το site που σου έδωσα. Εγώ προτιμώ το έντυπο παρά το ηλεκτρονικό, μπορώ να το παίρνω οπουδήποτε και να το μελετάω όσο θέλω (αν και όσα λέει τα ήξερα και πριν το διαβάσω). Είναι φτηνό βιβλιαράκι, στην πρωτοπορία κάνει 10€ αν δεν κάνω λάθος.

                              Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα .
                              Εγω εχω τον βασικο φακο 55 το χαμηλοτερο ειναι 4.5 σε εμενα, το προβλημα με τις νυχτερινες μου ειναι οτι η θα ειναι πολυ φωτεινες και κιτρινιζουν καπως η θα ειναι σκοτεινες.

                              Την ταχυτητα 4" που εβαλες την εκανες manual η στο auto το ειχες και την εβαλε αυτοματα? Με το τριποδο ετσι κανω το ρυθμιζω και περιμενω βγαζω και το antishake στο off. Κατι κανω λαθος με τις νυχτερινες και δεν εχω καλο αποτελεσμα. Παντα βαζω το ISO 100/200 και την ταχυτητα στο auto. Ισως πρεπει να δοκιμασω καποια manual settings δεν ξερω.

                              Θα το τσεκαρω το βιβλιο σιγουρα γιατι εχω πολλα να μαθω, αυτο που κανω σαν επεξεργασια και βολευει για αρχαριους ειναι να τραβαω σε RAW εννοειτε και μετα παιζω με Lightroom που ειναι πιο ευκολο και εχει περισσοτερες επιλογες. Τα RAW μου βγαινουν μεταξυ 15 και 22MB.

                              Το προβλημα ειναι με τις νυχτερινες, εχω μαθει να τραβαω σχετικα καλα πορτραιτα τοπια και γενικα τη μερα. Το βραδυ ομως κατι κανω λαθος και εχω ακολουθησει αρκετα random tutorial του google.

                              Thanks για τις συμβουλες..

                              Comment


                              • Φωτογραφια 17 GIGApixels:

                                Comment

                                Working...
                                X