Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mιλάει κάποιος που ακούει Meshuggah.
    BTW συμφωνώ σε όσα λες,όμως να σου τονίσω εδώ πως το Thornography είναι ένας πολύ ιδιαίτερος δίσκος.Οκ σίγουρα δεν είναι το καλύτερό τους,όμως είναι αρκετά πειραματικός όλος ο δίσκος.Και γι'αυτό τον είχα λατρέψει τότε.Αφού δεν μπορώ να έχω κάτι σαν τα παλιά,τουλάχιστον ας εστιάσω στα θετικά του.Δεν ξέρω,ίσως φταίει το ότι περίμενα τα χειρότερα και γι'αυτό έχω τόσο θετική εικόνα για τον δίσκο.

    Από τον καινούριο το θεωρώ από τα χειρότερα το Spawn of Love and War,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι κομματάρα.Πω ρε γμτ,χαίρομαι που βλέπω πως υπάρχουν κι άλλοι οπαδοί τους εδώ μέσα.
    Πείτε το αγαπημένο σας κομμάτι ever.
    Εγώ είμαι ανάμεσα στα Queen of Winter Throned,The Forest Whispers My Name (Vempire edition),Bathory Aria(Benighted Like Usher,A Murder of Ravens In Fugue,Eyes That Witnessed Madness),Her Ghost In The Fog.
    Για να ακούω τα δικά σας.
    Carpe diem

    Comment


    • Cursed χαλάρωσε ρε συ. Εμπορικοί ξε εμπορικοί λίγα group είχαν τέτοιο αντίκτυπο στο extreme metal. Ασχέτως που πλέον είναι επιχείρηση όπως και άλλα πόσα group δλδ, τα "και καλά" πειραματικά- ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε.

      Altair σχετικά με best of κομματιών να τα πούμε στο metal section;)

      Σε αυτή τη φάση ακούω κι εγώ το Vengeance των Crom και ομολογώ πως είχα καιρό να ακούσω τόσο καλό και ατμοσφαιρικό επικό δίσκο. Ψάχνω να βρω το σπαθί από τις Απόκριες του 92-93 για να βγω στο μπαλκόνι να το κραδαίνω και να φωνάζω HAIL:dwarf:

      Αχεμ...

      Επίσης με έχει πιάσει μια "Well theres floodin down in Texas" φάση.

      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Originally posted by Burai_Fighter View Post
        Altair σχετικά με best of κομματιών να τα πούμε στο metal section;)
        Νόμιζα πως εκεί είμαστε.

        Άντε μπείτε εκεί και γράψτε.
        Carpe diem

        Comment


        • Originally posted by Burai_Fighter View Post
          Cursed χαλάρωσε ρε συ. Εμπορικοί ξε εμπορικοί λίγα group είχαν τέτοιο αντίκτυπο στο extreme metal. Ασχέτως που πλέον είναι επιχείρηση όπως και άλλα πόσα group δλδ, τα "και καλά" πειραματικά- ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε.
          Ώπα, ώπα... Εκτός του ότι έκανα πλάκα για να την πω στον Altair, δεν έχω πρόβλημα με καμία μπάντα λόγω εμπορικότητας. Το πρόβλημά μου με τους Cradle of Filth αφορά στην καθαυτή μουσική τους, την οποία για δικούς μου λόγους σιχαίνομαι και άρα δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω ευρύτερα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Είπα κι εγώ. Γενικά σε ξέρω για ανοικτό στα ακούσματα και χαλαρό και μου έκανε εντύπωση.

            Τώρα ειδικά για τους Cradle νομίζω ότι είναι love/ hate κατάσταση δεν παίζει ενδιάμεση λύση.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Originally posted by Burai_Fighter View Post
              Τώρα ειδικά για τους Cradle νομίζω ότι είναι love/ hate κατάσταση δεν παίζει ενδιάμεση λύση.
              Ε, ναι, έτσι είναι. Κι εγώ εδώ έπεσα στο hate, τι να κάνουμε;
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                Άπειρα άπειρο, τέλεια τέλειο και ό,τι καλύτερο σε μουσική που χορεύεται γενικότερα. Έχω λιώσει τη ζωή με αυτό το κομμάτι. Ντρέπομαι να το ακούσω για να μη μειώσω τις εκπλήξεις και τις συγκινήσεις που μου επιφυλάσσει για την επόμενη φορά. Μιλάμε για σεξ χιλίων διεισδύσεων το δευτερόλεπτο. Εγγυημένος οργασμός. Ας με πυροβολήσει κάποιος, δεν αντέχω τόση ηδονή.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Druqks ftw, γενικα ολο το αλμπουμ ειναι πολυ καλο αν τα κομματια του Aphex μονο χορευτικα δε θα τα χαρακτηριζα.
                  Η μουσικη του ειναι αρκετα ιδιαιτερη και σπανια ειμαι σε φαση να ακουσω κατι τετοιο, αλλα οσο να ναι εκτιμω και με το παραπανω τις συνθεσεις του.

                  Comment


                  • Originally posted by Xeno View Post
                    Druqks ftw, γενικα ολο το αλμπουμ ειναι πολυ καλο αν τα κομματια του Aphex μονο χορευτικα δε θα τα χαρακτηριζα.
                    Το Drukqs το θεωρώ αριστούργημα, πραγματικά. Δε μπορώ να καταλάβω πως πολλοί το θεωρούν το χειρότερό του. Πληρέστατος δίσκος, με ποικιλία υλικού και ιδανικές εναλλαγές μεταξύ έντασης και ηρεμίας.

                    Τώρα, για το Vordhosbn... Προσωπικά πιστεύω ότι χορεύεται άνετα (συζητήσιμο), άρα είναι χορευτικό. Το ότι έχει πολλά περισσότερα να δώσει από το να προκαλέσει διάθεση για χορό είναι αυτονόητο, αλλά αυτό δεν αναιρεί αυτό που είπα πριν. Όπως και να 'χει, εγώ το χορεύω (αναγκαστικά, αδύνατον να κρατηθώ ) ενώ ταυτόχρονα παίρνω και όλα τα άλλα που μπορεί να πάρει κάποιος από καλή μουσική σε κάθε επίπεδο.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Accept - Blood of the Nations

                      Στην αρχή όταν το πρωτοάκουσα,σκέφτηκα πολύ ωραίος δίσκος,και το άφησα στην άκρη.Τώρα,έπειτα από κάμποσες ακροάσεις τολμώ να πω ότι είναι δισκάρα.Οι φανς του συγκεκριμένου ήχου,ας σπεύσουν.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • μιας και εχω ορεξεις για oρχηστρικα epic κομματια αυτες τις μερες





                        οσο για το ''τι εστι'' audiomachine

                        Comment


                        • Vaynard είσαι θεούλης.Δεν είχα ιδέα αλλά τα σπάνε.Κατεβάζω δισκογραφία.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Θεούλης τίτος με Laibach πάμε γερά και καλά που είδα Aphex Twin, ας ξεκινήσω να κατεβάζω τίποτα.

                            Αν και αυτό το καιρό έχω καταπιαστεί με την country, στις πιο βαριές, σκοτεινές και βρώμικες εκδοχές της. Και για όλα φταίει αυτό (και το κομμάτι και η σειρά):


                            -------------------------------------------------





                            Φτωχός και μόνος καμπόης

                            Comment


                            • Πολύ πολύ σωστός ο Φερρυμάνος, και επαυξάνω! Ούτε τα δικά σου ούτε το δικό μου το λες country βέβαια (περισσότερο προς το Americana πάνε) αλλά σκίζουν.

                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Κομματάρα... Ναι, δεν είναι κλασσική country, αν και ασχολήθηκα και με Johnny Cash, Dixie Chicks, Cat Power, Wilco κτλ (αλλά μου έπεσαν πολύ ελαφριά), παρόλα αυτά έχουν αρκετά στοιχεία (ειδικά οι wovenhand και το συγκεκριμένο album από BRMC) και σαν ατμόσφαιρα είναι τελείως bad-ass western κατάσταση κι αυτό είναι που μετράει. O Jace Everett π.χ. στην Wikipedia αναφέρεται ως country αλλά ok, πιο πολλά κοινά στοιχεία έχει με το alternative rock... Αλλά τώρα από ταμπέλες άλλο τίποτα: alternative country, roots rock, bluegrass, rockabilly, alternative rock, folk rock, cowpunk, outlaw country και πάει λέγοντας...

                                Άντε να παίξουμε και κανά Red Dead Redemption τώρα...

                                Comment

                                Working...
                                X