Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμ όχι για πολλούς λόγους. Αrchive, Anathema. HIM etc etc η χαρά του ελληνικού κοινού. Τώρα ΚΑΙ στο νταμάρι Βαλαώρας- το οποίο έχει τέλεια ακουστική και δεν το λέω επειδή είμαι από Αρτα.( πέρα από την πλάκα είναι ιδανικός χώρος για συναυλίες απλά σε αυτό τον τόπο ακόμη και τα σωστά έργα δεν αξιοποιούνται... όχι σε λέω θα ακούς συναυλίες σε ολυμπιακές εγκαταστάσεις με τσίγκινους τοίχους. σκάω..)

    Εγώ θα είμαι πιο μούχλας κλασικά




    ΕDIT:
    Ναι το Φακ γιου είναι καλό κομμάτι, αλλά μια περίοδο είχα λαλήσει να το ακούω από ήχο sms μέχρι και στο γυράδικο της γειτονιάς
    Τίτε γερνάμε...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Βαριόμουν και είπα να βάλω το καλύτερο κομμάτι όλων των εποχών...

      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • τελευταία ακούω τον τελευταίο δίσκο των Virgin steele

        παρτε μια ιδεα.

        Comment


        • Originally posted by TheCursed View Post
          Βαριόμουν και είπα να βάλω το καλύτερο κομμάτι όλων των εποχών...

          http://www.youtube.com/watch?v=grvr4nK4AZA
          Λάθος λινκ.Αυτό είναι το σωστό.
          Painkiller (Official Video) Stream Top Tracks on Spotify https://smarturl.it/PriestTopTracksListen on Apple Music https://smarturl.it/BritishSteelListen on A...
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            Λάθος λινκ.Αυτό είναι το σωστό.
            http://www.youtube.com/watch?v=nM__lPTWThU&ob=av2el
            Εντάξει, postάρω το Jennifer και απαντάς με το Painkiller, ο καθένας ας κρίνει ποιος εκ των δυο μας έχει ιδέα τι λέει και ποιος όχι.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Μα δεν έχεις καταλάβει ότι Painkiller>>>>All;Εντάξει δεν σε αδικώ,μικρός είσαι ακόμα,κάποια στιγμή θα το καταλάβεις.;)
              Carpe diem

              Comment


              • Αχέμ...


                To έχουν πει και οι Τenacious D ;)

                Εdit
                Άσε ο theCursed περνάει τη φάση της αμφισβήτησης. Σε λίγο καιρό θα βάζει και μουσική μοναχών από το Θιβετ- διασκευές σε Neil Sedaka και Cat Stevens
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Φιλικά πειράγματα είναι, αγαπιόμαστε κατά βάθος.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Oι Tenacious D και η άποψή τους δε μου λέει κάτι.Η δική σου πάλι,κάτι λέει.
                    Προσωπικά θεωρώ πολύ μεγαλύτερη μια μπάντα η οποία μεγαλουργούσε καθόλη τη διάρκεια της πορείας της,παρά μία η οποία μπορεί να επηρέασε άπειρες αλλά έβγαλε μόνο 4 δίσκους (Led Zeppellin) ή έβγαλε τους καλύτερους δίσκους της στα πρώτα της βήματα (Βlack Sabbath).
                    Oι Juads Priest βγάλανε δισκάρες στα 70's (Sad Wings of Destiny),80's (British Steel,Screaming For Vengeance,Defenders Of The Faith),90's (Painkiller).Και όταν λέω δισκάρες εννοώ κυριολεκτκά monuments του σκληρού ήχου με καθολική αποδοχή.Αλλιώς θα έβαζα και ένα δίσκο τους για τα 00's (Angel of Retribution),καθώς και κάμποσες ακόμα δουλειές τους πχ το Ram it Down.
                    Με τον TheCursed όντως αγαπιόμαστε καταβάθος.Πολύ βάθος λέμε όμως.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                      Άσε ο theCursed περνάει τη φάση της αμφισβήτησης. Σε λίγο καιρό θα βάζει και μουσική μοναχών από το Θιβετ- διασκευές σε Neil Sedaka και Cat Stevens
                      Εντάξει, ξέρω ότι κάνεις πλάκα, αλλά όσο διευρύνεται το γούστο καθενός, όλο και βελτιώνονται οι επιλογές του, έτσι δεν είναι; ;)

                      Αμφισβήτηση καθόλου, τους Metallica εξακολουθώ να τους θεωρώ Θεούς, ας πούμε. Αλλά, εντάξει, κάποτε κάποιοι μεγαλώνουμε (και δεν εννοώ ηλικιακά, ούτε αναφέρομαι σε συνολική ωρίμανση του ατόμου - για καλλιέργεια καλλιτεχνικής αντίληψης μιλάω) και καταλαβαίνουμε ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα εκεί έξω, που δυστυχώς χρειάζονται χρόνο, αλλά τον αξίζουν. Δε το λέω για να μειώσω εσάς, αλλά τουλάχιστον εγώ μέσω αυτής της διαδικασίας άλλαξα απόψεις.

                      Originally posted by Altair View Post
                      Και όταν λέω δισκάρες εννοώ κυριολεκτκά monuments του σκληρού ήχου με καθολική αποδοχή.
                      Εμ... Του ποιου ήχου;

                      Πάντως αν θέλετε να μιλήσουμε για μεγαλύτερη μπάντα ever, με το συμπάθιο, αλλά ούτε για πλάκα δεν είναι κάποια από αυτές που αναφέρθηκαν. Οι Led Zeppelin έχουν βγάλει κορυφαίο υλικό, αλλά έχουν κλέψει άπειρα κι έχουν βγάλει και πολλές ανοησίες, οι Black Sabbath ήταν απλώς πολύ καλοί μετά τους πρώτους δίσκους, ενώ οι Judas Priest... Καλά, τι κάθομαι και συζητάω, anyway, λες και θα βγάλω άκρη με εσάς που έμπλεξα.

                      Καλύτερος δίσκος σύγχρονης μουσικής ever, πάντως, εξ' όσων έχω ακούσει, εύκολα το Faust IV, από το οποίο είναι και το κομμάτι που linkαρα πιο πάνω.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Metallica Suck.Τα υπόλοιπα που έγραψες βαριέμαι και να τα σχολιάσω.Σκληρό ήχο εννοώ οτιδήποτε έχει σχέση με metal.Τα υπόλοιπα suckάρουν.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • έβγαλε μόνο 4 δίσκους
                          Ψάξτο καλύτερα βρε αρχηγέ. ;)

                          theCursed εννοείται πως συμφωνώ. Για πλάκα το έβαλα το stairway δεν πιστεύω καν σε ορισμούς καλύτερη μπάντα κτλ κτλ. Στη μουσική- ακόμη και σε κλασική jazz- είναι τόσο πολύ θέμα γούστου τα πράγματα που κανείς δεν μπορεί να σου πει τπτ. Και φυσικά μπράβο σου που εξελίσσεις τα ακουσματά σου και απόλυτα σεβαστό γιατί οκ πόσο metal να ακούσεις πια?- και μιλάμε για το ευρείας κατανάλωσης ετσι?. Γιατί οκ καλά κάποια είδη μουσικης αλλά σε περιορίζουν πολύ, imo Χώρια που από ότι θα έχεις δει είμαι ο τελευταίος που θα κατακρινει μουσικά γούστα κτλ.

                          Τους Judas Priest ας πούμε πλέον δεν τους θεωρώ τπτ παραπάνω από ένα πολύ καλό συγκρότημα όπως και τους Metallica, Megadeth( για τους οποίους δε σήκωνα μύγα). Δεν αμφισβητώ την αξία τους αντικειμενικά η οποία είναι δεδομένη, αλλά οκ εγώ πλέον θαβάλω να ακούσω σε καμμιά μπυροκατάνυξη με κανά κολλητό, αν και πάλι θα πιάσουμε εν τέλει πιο bluesy πράγματα. Σε μένα πλέον έχουν να πούνε πολύ περισσότερα πράγματα δίσκοι από Tom Waits, Nick Cave, Al Di Meola φερ'ειπείν. Μουχλιάζω αλλα΄τι να κάνω δε φταίω εγώ. Παρόλ'αυτά οι Clutch ειναι θεοί.
                          Καλά, τι κάθομαι και συζητάω, anyway, λες και θα βγάλω άκρη με εσάς που έμπλεξα.
                          Tώρα παρεξηγείς εμένα, ειδικά αν δεις κατά καιρούς τι ακούω κτλ. ;)

                          Άντε και επειδή είστε και καλά πιγιάκια
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Τι 4,τι 9;
                            Ούτως ή άλλως ποτέ δεν μου άρεσαν.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                              Tώρα παρεξηγείς εμένα, ειδικά αν δεις κατά καιρούς τι ακούω κτλ. ;)
                              Όχι ρε αδερφέ, πλάκα έκανα. Και τον Altair ακόμα που είναι κολλημένο μέταλο, τον υπεραγαπώ και του τα συγχωρώ όλα και δέχομαι απόλυτα την εκτίμηση που έχει στους Judas Priest και σε όποια άλλη μπάντα. Είπαμε, φιλικά πειράγματα γίνονται, δε γίνεται να μου τη λέει μόνο αυτός για τους Meshuggah.

                              Το προηγούμενο post μου είχε λίγο περίεργες διατυπώσεις, το έκανα πάλι edit αλλά γενικά δε σώζεται. Το ρεζουμέ είναι ότι σέβομαι όλες τις απόψεις και δεν είμαι καθόλου ελιτιστής (κάθε άλλο...), παρόλ' αυτά πιστεύω στην αντικειμενικότητα στη μουσική (τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου) κι εντάξει, όσο να 'ναι ξυνίζω λίγο με κάποια blatantly obvious πράγματα. Π.χ. το ονομάζεις καλύτερη μπάντα ever μια Metal μπάντα (τουλάχιστον μια που προσεγγίζει τον Metal ήχο συμβατικά), ε, σόρρυ, αλλά ξεφεύγει.

                              Κατά τα άλλα, ούτε κι εγώ πιστεύω πραγματικά ότι μπορεί να βγει μια καλύτερη μπάντα, πόσο μάλλον ένα καλύτερο τραγούδι (για τον δίσκο και το τραγούδι που έγραψα πριν είναι καθαρά δική μου άποψη, το διατυμπάνισα για χιούμορ και αύριο μπορεί πολύ απλά να ακούσω κάτι καλύτερο). Ωστόσο, οι κουβέντες αυτές με εξιτάρουν, αρκεί να γίνονται σε μια λογική και ευρεία βάση και να μη το πάμε πάλι σε Judas Priest versus Iron Maiden - οι οποίες, εν τω μεταξύ, είναι μπάντες που πιθανότατα να ακούω περισσότερο από άλλες, τις οποίες παραδέχομαι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

                              EDIT: Al Di Meola
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Μπα σε μένα δε θα πάει εκεί. Επειδή έχω γινει μούχλας πιο πιθανό να πάει σε Pink FLoyd VS Beatles Αλλά πραγματικά πλέον ούτε καν μπαίνω στον κόπο για πώς και για γιατί. Φυσικά υπάρχει αντικειμενικότητα η οποία βέβαια απαιτεί αρκετή γνώση- που εγώ τουλάχιστον δεν κατέχω- τόσο από άποψης ακουσμάτων όσο και από γνώση μουσικής( μη φτάνει βέβαια στο πωωωω κοίτα πόσες νότες παίζει ) Ας πούμε μακάρι να μπορούσα, αλλά Πετρίδης δε θα γίνω ποτέ για πάρα πολλούς λόγους.

                                Με krautrock φερ'ειπείν δεν έχω ιδέα τι παίζει. Τώρα αν κάποια στιγμή θελήσω να ασχοληθώ ξέρω από που να αρχίσω- το κομματι είναι όντως πάρα πολύ καλό. Αυτα.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X