Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Burai_Fighter View Post
    Φυσικά υπάρχει αντικειμενικότητα η οποία βέβαια απαιτεί αρκετή γνώση- που εγώ τουλάχιστον δεν κατέχω-
    Εκεί είναι το κουμπί. Κανείς δεν την κατέχει και απλά προσπαθούμε να την προσεγγίσουμε. Επίσης, εκτός από γνώση, χρειάζεται ευρύτητα πνεύματος (που επίσης κανείς δεν κατέχει σε απόλυτο βαθμό), για να μπορεί κανείς να εκτιμήσει και πράγματα που για διάφορους λόγους μπορεί προσωπικά να μη τον καλύπτουν.

    Κατά τα άλλα, επειδή την επιπλέον μουσική δεν την ακούς για να λες πόσο γαμάτη είναι και να ηδονίζεσαι, αλλά για να σου ανοίξει τους ορίζοντες, δε θα έλεγα ποτέ σε κανέναν να σταματήσει να ακούει αυτά που του αρέσουν, ούτε και θα κατέκρινα ποτέ κανέναν γι' αυτά που του αρέσουν. Εγώ, ο ίδιος, όπως με βλέπετε, ακούω Lady Gaga και δε ντρέπομαι καθόλου.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • [YOUTUBEHD]ALhwQKTRAgA&feature=player_embedded#![/YOUTUBEHD]
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • εχω δουλεψει 2 χρονια σε δισκαδικο οποτε τετοιες συζητησεις με πανε χρονια πισω καθως ητανε μερος της καθημερινοτητας μου με ομοιρικες αντιγνωμιες και μικρους καυγαδες (τουλαχιστον εβλεπα και ενα καρο αγαπημενα bands/projects free) αν και τα τελευταια 2 χρονια δεν παρακολουθω και πολυ στενα τα δρωμενα στα μουσικα μου πεδια προτιμησης (ειμαι σε μια φαση σαν τον burai περιπου)

        cursed μαρεσει ο τροπος που αναλυεις την σκεψη σου και το ποσο ανοιχτος εισαι με κανεις σχεδον να ντρεπομαι γιατι στην ηλικια σου δεν τα εβλεπα τοσο ανοιχτα τα πραγματα οντας gothas μη μασας και μη θεοποιεις κανεναν, να θυμασαι οτι παρθενογενεσεις δεν υπαρχουνε και δεν υπηρχανε ποτε ακομα και αυτους που θεωρεις μεγαλους και τρανους μουσικους εχουνε τις επιρροες τους και προσπαθησανε να συνεχισουνε τα ακουσματα τους για να δωσουνε αυτο που ενδεχομενος σε εντυπωσιασε

        ωραια η κουβεντα σας παιδια θα προσπαθησω να σας προβληματισω και να σας δωσω εναν extra αντιλογο για περαιτερω συζητηση, θα εστιασω στην αντικειμενικοτητα μιας και θιχτηκε

        Ποιος μπορει πιστευετε να βγει και να ορισει με αντικειμενικοτητα ή ακομα χειροτερα ποιοι θα τολμησουν να του δωσουνε την εξουσιοδωτηση η το χρησμα της αντικειμενικοτητας σε κατι τοσο χαοτικο και απροσδιοριστο που δεν μπαινει σε καλουπια και φορμες οπως ειναι η μουσικη?

        ενας super virtuozos μουσικος που ατυχυσε στην καριερα του? η καποιος που καθεται στο pc του παιζοντας με τα synthia και εχει γινει πασιγνωστος βγαζοντας λεφτα με το τσουβαλι επειδη εδωσε 2 hitakia?


        αν καπου μπορει να μπει ο ορισμος της υποκειμενικοτητας και της προσωπικης προτιμησης του καθενος αυτο ειναι σιγουρα η μουσικη,

        ξερετε η διαχωριστικη γραμμη που θα ακουσεις τεχνικη jazz και ενδεχομενος να σε παρει ο υπνος που λεει ο λογος ειναι πολυ ευκολο να την περασεις και να βρεθεις στην αλλη οχθη που θα ακουσεις 2 νοτες σε μια λουπα μιας τρανσιας και θα δακρυσεις

        οσο μεγαλωνει κανεις αποχτα εμπειριες αλλαζουνε τα μυαλα και μπορει πολυ ευκολα να αλλαξουνε και τα γουστα, επισης πολυ σημαντικο ειναι και το mood του καθενος σε καθε στιγμη της καθημερινοτητας για το τι μπορει να επιλεξει να ακουσει.

        θεωρω δεδομενο οτι μιλαμε παντα για την μεριδα του κοσμου με μουσικη παιδεια γιατι υπαρχουνε αρκετοι που οτι ακουνε απο το ενα αυτι μπαινει απο το αλλο βγαινει

        υπεπεσα σε παραδειγματα και γενικοτητες το εκανα επιτηδες θελοντας να πιασω ευρυτερα το τετριμενο αλλα παντα επικαιρο θεμα της μουσικης ποιοτητας και αντκεμενικοτας

        Comment


        • Πολύ μπλα μπλα και αναλύσεις ρε γαμώτη σας.
          Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Ποιο το καλύτερο είδεος μουσικής;METAL!Ποιο το καλύτερο συγκρότημα παίζει αυτή τη μουσική βάσει των κριτηρίων που έθεσα πιο πριν;JUDAS PRIEST.
          Ποιος ο καλύτερος δίσκος τους;PAINKILLER γιατί τον βγάλανε σε μια εποχή που άλλοι απλά κοπιάρουν τον εαυτό τους.Ποιο το καλύτερο κομμάτι από το PAINIKILLER;Αυτή είναι ερώτηση παγίδα,γιατί ότι και να διαλέξεις έπος θα είναι,αλλά αν μου βάζανε το πιστόλι στον κρόταφο θα διάλεγα PAINKILLER & A TOUCH OF EVIL.Ναι ρε γαμώτο!Δύο.Γιατί αυτά τα δύο απλά δεν πιάνονται.
          Πλέον που σας έγραψα τι συμβαίνει με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια και σας το δικαιολόγησα,μπορείτε απλά να το αποδεχτείτε ως σωστό για να λήξει το θέμα.Αυτά και άντε γεια χαρά.
          Carpe diem

          Comment


          • Μόλις παρέλαβα το βινύλιο του Paracletus. Παναία μου σκιάχτηκα. Οκ πρέπει να πέσουν αρκετές ακροάσεις μιας και από μια δυο φορές που το άκουσα σε mp3 από αρχή εώς τέλους με εξίταρε. Τώρα βέβαια με στίχους κτλ αποκτάει άλλο νόημα. Eκ πρώτης δεν έχει και πολύ σχέση με το Si Momentum- από το οποίο το Carnal Malefactor είναι κομματάρα.



            Να είστε καλά που τους είχατε αναφέρει ρε παιδιά, νομίζω είχε ποστάρει ο theCursed κομμάτι από το Paracletus.

            Βtw η έκδοση σε βινύλιο είναι υπέροχη.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Από το υλικό των DSΩ, είχα μείνει... Καράμπελας όταν πρωτοάκουσα το Paracletus, αλλά σιγά - σιγά έχασε τη μαγεία του. Εξακολουθώ να το θεωρώ φοβερό, ωστόσο το πρώτο σοκ έχει περάσει. Το Si Monvmentvm το κατέβασα πρόσφατα σχετικά και δε μπορώ να πω πως με ξετρέλανε. Οπότε, ο δίσκος που προσκύνω αυτή τη στιγμή και είναι και ο πρώτος που είχα ακούσει, είναι το Fas, το οποίο, βέβαια, είναι στην πραγματικότητα το πιο δύσκολο στο άκουσμα από τα τρία, για διάφορους λόγους.

              Τα Shrine of Mad Laughter και Bread of Bitterness (το οποίο απ' ό,τι θυμάμαι είναι το κομμάτι που έχω postάρει εδώ και όχι κάποιο από το Paracletus) τα θεωρώ τα καλύτερα τους κομμάτια - τουλάχιστον εξ' αυτών των τριών δίσκων.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • To Fas Ite δεν το έχω ακούσει. Προς το παρόν θα πιάσω το Paracletus το οποίο είναι αρκετά πιο άμεσο από το Si Momentum- έστω τα κομμάτια που έχω ακούσει- και δεν έχει αυτή την ατμόσφαιρα που προκύπτει από τη χρήση ψαλμωδιών κτλ αλά βασίζεται περισσότεο στη λογική της κατάργησης της αρμονίας και μελωδίας όπως το Thorns του 2001. Tέλος πάντων σίγουρα δεν είναι ο δίσκος που αλλάζει τη ζωή αλλά είναι ωραίο έν έτει 2011 να ακούω πράγματα από black που ακόμη με κάνουν να εκπλησσομαι.

                EDIT:
                Οποιοσδήποτε έχει σε στοιχειώδη εκτίμηση την σύγχρονη Metal, παρακαλείται, για δικό του καλό, να ακούσει άμεσα το Paracletus των Deathspell Omega. Είμαι μόλις στη μέση και ήδη το βρίσκω κορυφαίο.
                Αυτό είχα διαβάσει βασικά.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Καλά, πόσοι δίσκοι άλλωστε αλλάζουν ζωές;

                  Καλή διασκέδαση, λοιπόν, με το Paracletus και μη ξεχάσεις να πας κατευθείαν στο Fas στη συνέχεια, έχοντας κατά νου πάντως ότι δύσκολα θα σε εντυπωσιάσει με την πρώτη. Θέλει τον χρόνο του.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Α δεν ξέρω για εμένα το Wish you were here και Is there anybody out there? είναι εμπειρίες. Από τους λίγους δίσκους- ίσως οι μοναδικοί που αν ξεκινήσω την ακρόαση δεν αντέχω αν δε φτάσω στο τελευταίο κομμάτι. Σε όλους τους άλλους όσο κι αν μου αρέσουν- από το Τexas Flood μέχρι το Μezzanine, το skip θα το κάνω
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Θέλω να βάλω τα κλάματα. Μόλις χάθηκε τεράστιο κείμενο όπου σχολίαζα από DSΩ μέχρι Lady GaGa και διάφορα για το πως άκουγα ροκ και μέταλ πριν 6 χρόνια με τις πρώτες προτάσεις από μέλη του cgm και gamepro forum και πως σήμερα. Και παρέθεσα τρία κομμάτια από δίσκους που ακούω σχεδόν έναν χρόνο τώρα ασταμάτητα and I'm too pissed off to continue. Πάρτε τα έτσι ξερά και τα σχολιάζω άλλη στιγμή όταν μου ξανάρθει η όρεξη.







                      Comment


                      • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                        Α δεν ξέρω για εμένα το Wish you were here και Is there anybody out there? είναι εμπειρίες. Από τους λίγους δίσκους- ίσως οι μοναδικοί που αν ξεκινήσω την ακρόαση δεν αντέχω αν δε φτάσω στο τελευταίο κομμάτι. Σε όλους τους άλλους όσο κι αν μου αρέσουν- από το Τexas Flood μέχρι το Μezzanine, το skip θα το κάνω
                        Εγώ, εμπειρίες ζωής, θεωρώ τους εξής δίσκους σύγχρονης μουσικής:

                        Faust - Faust IV
                        Kraftwerk - Radio-Activität
                        Meshuggah - Catch Thirty-Three
                        Pain of Salvation - Remedy Lane

                        Δυστυχώς με τους Pink Floyd δεν έχω και την καλύτερη σχέση, τους θεωρώ αρκετά υπερτιμημένους.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Φοβερά πράγματα. Το radio-protector του Xeno στάθηκε αφορμή να κατεβάσω δισκογραφία 65dos, το para-noir του τίτου φυσικά έχει τον απόλυτο σεβασμό μου, μαζί με τους Pink Floyd και τους Judas Priest που αναφέρθηκαν επίσης Ωραία αλλαγή και από το συνηθισμένο κλίμα του thread, αν και δε τη γλiτώσαμε τελείως τη metal




                          Leave me out with the waste / This is not what I do / It's the wrong kind of place / To be thinking of you

                          It's the wrong time / For somebody new / It's a small crime / And I got no excuse

                          And is that alright? Yeah / Give my gun away when it's loaded / That alright? Yeah
                          If you don't shoot it how am I supposed to hold it?

                          That alright? Yeah / Give my gun away when it's loaded / That alright? Yeah, with you?

                          Leave me out with the waste / This is not what I do / It's the wrong kind of place / To be cheating on you

                          It's the wrong time / She's pulling me through / It's a small crime / And I got no excuse

                          And is that alright? Yeah / To give my gun away when it's loaded / (Is that alright with you?)
                          Is that alright? Yeah / If you don't shoot it how am I supposed to hold it?

                          Comment


                          • Ενα κομματακι για τον Burai και για τα ξενυχτια ελεω υπηρεσιας .

                            Comment


                            • Και να σκεφτεί κανείς πως τους ήξερα από το Face to Face- ναι ναι από το OST του Batman Returns. Πω άλλο ένα γκρουπάκι να τσεκάρω.

                              Αν και για κάποιον λόγο όποτε ακούω μεταμοσονύχτια δουλειά κτλ πάντα μ έρχεται στο μυαλό το ακόλουθο


                              Α ναι στους δίσκους παραπάνω ξέχασα να αναφέρω και το Nebraska του Springsteen.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Δε θα πω πολλά για τον αθάνατο και ανορθόδοξο Jeff Healey παρά μόνο θα παραθέσω μια διασκευή που κατάφερε καλύτερα ακόμη κι από τον Santana:


                                Ένα ήδη βαρύ, δυνατό και τόσο μελαγχολικό κομμάτι, γίνεται περισσότερο από όλα στα χέρια του.


                                Comment

                                Working...
                                X