Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μετά τη συζήτηση που είχαμε για post rock στο θέμα για τις συναυλίες (Laharl ήδη βρήκα δισκογραφία από Crippled Black Phoenix και τη μελετάω εκτεταμένα, ευχαριστώ πολύ!) ορίστε ένα ακόμα πολύ αξιόλογο γκρουπ που νομίζω το έχω ξανααναφέρει παλιότερα.



    Από το δίσκο "421 Wythe Avenue". Είναι δυνατόν συγκρότητμα με όνομα "Ιεραποστολή της Αλκοολικής Πίστης" να μην είναι καλό?
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment




    • Comment


      • Έκανα μία ακρόαση στο δίσκο της Imany "Shape of a Broken Heart" επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση η χροιά της φωνής της στο σουξέ "You will never know". Τελικά ψιλοαπογοητεύτηκα, εκτός από δύο-τρία κομμάτια δεν υπάρχει κάτι το ενδιαφέρον, σχεδόν όλα είναι σε φάση μου λείπει η αγκαλιά σου/φοβάμαι χωρίς εσένα/που να βρίσκεσαι, χλιαρές μελωδίες και flat ενορχήστρωση. Αλλά φωνάρα όμως, φωνάρα.

        Comment


        • Έχω πιάσει πολύ κλασικούρα τις τελευταίες δύο εβδομάδες Rainbow, Deep Purple, Led Zeppelin etc. Έχω πχ αγοράσει το νέο των Crippled Black Phoenix και το έχω ακούσει ελάχιστα εξαιτίας αυτών.
          Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει αλλά έχω κολλήσει με τα ακόλουθα κομμάτια σε εκνευριστικό βαθμό...







          και με τη συγκεκριμένη εκδοχή του Love me two times των Doors από Aerosmith
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Κλασικουρα FTW ρε, κι ας την κράζουν οι μεταλάδες

            Ωραία εκτέλεση του Tyler δεν την είχα ακούσει, προτιμώ βέβαια του Μόρισον ;)

            Comment






            • Περιμένω πότε θα περάσουν μια βόλτα από δω!


              Comment


              • Ανακάλυψα αυτούς τους τύπους οι οποίοι είναι πολύ καλοί, και ειδικά το παρακάτω:




                Και bonus τραγούδι από τους La bruja muerta (Ένα από τα πολλά ονόματα που χρησιμοποιεί ο B.D Foxmoor για να βγάζει δίσκους) τους οποίους έμαθα προχθές και απ' ότι φαίνεται, τα σπάνε (μεταφορικά πάντα γιατί τί να σπάσεις όταν παίζεις low bap; ):

                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Τις τελευταίες μέρες θυμήθηκα δύο καλοκαιρινές μου αγάπες: Thievery Corporation & Groundation.

                    Comment


                    • Κοιτα συμπτωση, με αυτα τα ονοματα εφυγε πολυ ευχαριστα το μεγαλυτερο μερος της θητειας μου.
                      Τους TC τους ηξερα μεν αλλα δεν ειχα ασχοληθει μαζι τους επι της ουσιας, ενω τους Groundation τους εμαθα απο ενα φιλο εκει.

                      Ιδιως ΤC ακουω μεχρι σημερα παρα πολυ συχνα, μου φαινεται πως εχουν την τελεια μουσικη για χαλαρωση κτλ και δε με κουραζουν στο ελαχιστο τα κομματια τους. Θα τελειωσω αυριο βεβαια αν αρχισω να αναφερω αγαπημενα κομματια, οποτε σταματαω εδω για την ωρα.

                      Comment


                      • Είναι χάσιμο και οι μεν και οι δε. Αγαπημένο κομμάτι το Marching the Hate Machines από το Cosmic Game του 2005 και άλλα πολλά που δε τα γνωρίζω ονομαστικά επειδή τα άκουγα μαζεμένα σε playlist όταν δούλευα. Το ίδιο και για τους Groundation, των οποίων το αγαπημένο μου το δημοσίευσα στο παραπάνω post.

                        Αυτό που έχουν κοινό τα δύο συγκροτήματα για εμένα είναι πως με αγγίζει βαθιά ο ήχος τους παρ' ότι προέρχεται από μουσικά ρεύματα εντελώς ανεξερεύνητα.

                        Comment


                        • Από Thievery Corporation το The Richest Man in Babylon είναι κορυφή, ο Xeno θα το ξέρει και Raf άκου το ολόκληρο οπωσδήποτε. Αγαπημένο κομμάτι μακράν το...






                          Όντως, για lounge / chillout φάσεις είναι οι κατάλληλοι, αν και η πορεία τους ήρθεσε αντίθεση με τους στόχους τους. Οι ίδιοι έλεγαν πως δεν ήθελαν να γράφουν μουσική για σκέψη και όχι απλά για να πίνει κάποιος το ποτό του, όμως κατάφεραν ακριβώς αυτό.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Σχεδόν ό,τι έχω ακούσει από Thievery, σε μία προσεκτική ακρόαση είναι ικανό να σε ταξιδέψει, να σε τριπάρει, να σε στείλει σε άλλες σφαίρες. Είναι καλή μουσική, έχει βάθος, εμένα αυτό με ενδιαφέρει.

                            Comment


                            • Aς αναφερω κι εγω μερικα αγαπημενα κομματια, γιατι ξεχαστηκα τελειως αυτες τις μερες.
                              La Femme Parallel:
                               

                              Blasting Through the City:
                               

                              Liberation Front:
                               


                              Επισης λατρευω τα πολυ ηρεμα κομματια τους με γυναικεια φωνητικα, οπως το Beautiful Drug και το αρκετα γνωστο Until the Morning. Tα πρωτα που θυμαμαι να ακουω παντως ειναι το Lebanese Blonde - επισης παρα πολυ καλο και το The Heart's a Lonely Hunter λογω και της συμμετοχης του David Byrne.

                              Το πιο πληρες album νομιζω πως ειναι το Cosmic Game, αλλα και τα Mirror Conspiracy και The Richest Man in Babylon κυμαινονται σε αναλογα επιπεδα. Εγω προσωπικα θεωρω και το Radio Retaliation παρα πολυ καλο (τα 2 πρωτα κομματια που εβαλα ειναι απο εκει, οπως και το Beautiful Drug που ανεφερα πιο μετα).

                              Comment


                              • Ωραία κομμάτια!

                                Στο ίδιο στυλ:

                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X