Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cine - news

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    To Stanley Kubrick's The Shining είναι μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών και έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην εξέλιξη των ψυχολογικών θρίλερ. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι τι στο καλό μπορεί να λέει ώστε να κάνει κάποιους να πιστεύουν ότι η ταινία του Kubrick δεν είναι καλή...
    [/b]
    Aν το διαβάσεις, θα δεις ότι δεν έχει πολλή σχέση με την ταινία, δηλαδή όχι όπως το Misery ή το Stand by me, ξέρω γω. Εννοείται ότι η ταινία είναι απίστευτη, δεν είπα το αντίθετο.
    gently hold our heads,
    gently hold our heads on high

    Comment


    • #77
      Εννοείται ότι η ταινία είναι απίστευτη, δεν είπα το αντίθετο.
      [/b]
      Δεν αναφερόμουν σ' εσένα, εννοείται.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • #78
        Σήμερα είδα και εγώ το I am legend...

        Εντάξει η ταινία ήταν καλύτερη από ότι περίμενα.Δεν ήξερα πως θα είναι zombie movie .Πολύ καλή σκηνοθεσία για zombie movie,πολύ καλή ερμηνεία από τον Will Smith και το ενδιαφέρον στο αμείωτο.Ομολογό πως τρόμαξα σε αρκετές στιγμές .Αξίζει χαλαρά να πάτε να την δείτε ;)

        Spoiler...Το ending δεν μου άρεσε.Προτιμούσα εντελώς sad ending και ΟΧΙ τόσο αμερικανιά...Μέχρι και την σημαία δείξανε(κλασικά όπως πάντα...) ΕΛΕΟΣ πια!!! End Spoiler.

        Κατα τα άλλα όμως ήταν μία καλή και ευχάριστη ταινία,μου κράτησε το ενδιαφέρον και την ευχαριστήθηκα.


        Comment


        • #79
          το Misery
          [/b]
          Τι μου θύμισες τώρα...Όσοι δεν το έχετε δει κάντε το και δε θα χάσετε.Ο ψυχολογικός τρόμος σε όλο του το μεγαλείο.Αν θυμάμαι καλά η πρωταγωνίστρια της ταινίας έχει πάρει και Oscar για αυτήν της την ερμηνεία.Την είχα δει και πριν αρκετά χρόνια την ταινία,δεν μπορούσα μετά να κοιμηθώ για μία εβδομάδα

          Επίσης σήμερα -ξανά-πήγα cinema(το έχω λιώσει I know) μιας και η παρέα -ξανά-είχε όρεξη για εργάκι και είδαμε το American Gangster.Πολύ ωραία ταινία,μου άρεσε και η σκηνοθεσία του Ridley Scott και φυσικά η ερμηνεία του Denzel Washington,κυρίως,αλλά και αρκετών από τους υπόλοιπους ηθοποιούς.Ναι και ο Crowe που δεν είναι από τους αγαπημένους μου θα είμαι ψεύτης αν πω ότι δεν μου άρεσε σε αυτήν την ταινία.Δε θα μπω στη διαδικασία να το συγκρίνω με το Godfather γιατί το θεωρώ ιεροσυλία ,αλλά γενικά πιστεύω πως είναι από τις καλές Gangsterικές ταινίες όπως τα The Departed,Goodfellas κτλ.κτλ.
          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

          Comment


          • #80
            Neltharion κάτι βασικό:την ταινία την είδα πριν διαβάσω το βιβλίο, όχι όμως αυτήν του Κιούμπρικ αλλά εκείνη με τις 2 βιντεοκασέτες που ήταν τεράστια και τα'χα παίξει.Δε θυμάμαι ποιος την είχε κάνει αλλά απ'έξω έλεγε στηβεν κινγκ ενώ η άλλη κιουμπρικ οπότε υπέθεσα ότι τη μία την έκανε ο στήβεν και την άλλη ο στανλευ...αυτά....
            Carpe diem

            Comment


            • #81
              Εντάξει δε χάλασε κι ο κόσμος. ;) Καθένας μπορεί να κρίνει με βάση τα δικά του πιστεύω.Δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε παντού και να έχουμε κοινή άποψη σε όλα.Έτσι απλά για την ιστορία,ο ίδιος ο Stephen King όταν είδε την "Λάμψη" του Kubrick όχι απλά δεν του άρεσε,αλλά απαγοητεύτηκε κιόλας από το τελικό αποτέλεσμα διότι θεώρησε πως η ταινία δεν ακολουθούσε το "πνεύμα" του βιβλίου,αλλά και γιατί δεν ήθελε ο Jack Nicholson να είναι αυτός που θα υποδυόταν τον πρωταγωνιστικό ρόλο μιας και σύμφωνα με τον King από την 1η σκηνή ο Nicholson έμοιαζε ήδη να μην έχει καλά τα λογικά του πράγμα που χαλούσε την κλιμάκωση του δράματος και της αγωνίας.Γι'αυτό το λόγο άλλωστε ζήτησε τη δημιουργία νέας ταινίας σε μορφή τηλεταινιών με περιορισμένα επεισόδια αρκετά χρόνια αργότερα.
              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

              Comment


              • #82
                Αύριο κάνει πρεμιέρα στα Oden το "Άλιεν εναντίον Κυνηγού 2". Να το έχετε υπ' όψιν όσοι σκοπεύετε να το δείτε. ;)
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • #83
                  Αύριο κάνει πρεμιέρα στα Oden το "Άλιεν εναντίον Κυνηγού 2". Να το έχετε υπ' όψιν όσοι σκοπεύετε να το δείτε. ;)
                  [/b]
                  Θέλω πολύ να το δω,αλλά...κολλάω σε 2 σημεία.Κανείς από την παρέα μου δε θέλει να το δει...και δεν έχω δει ακόμα το 1ο.Συνέχεια το αναβάλλω Μάλλον θα τα δω και τα 2 "καπάκια" όταν βγει σε DVD
                  Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                  Comment


                  • #84
                    Θέλω πολύ να το δω,αλλά...κολλάω σε 2 σημεία.Κανείς από την παρέα μου δε θέλει να το δει...και δεν έχω δει ακόμα το 1ο.Συνέχεια το αναβάλλω Μάλλον θα τα δω και τα 2 "καπάκια" όταν βγει σε DVD
                    [/b]
                    Όσον αφορά το ότι κανείς δεν θέλει να το δει μαζί σου δεν έχω κάτι να πω, αλλά όσον αφορά το ότι δεν έχεις δει το πρώτο δεν πρέπει να ανησυχείς. Δεν χάνεις και κανένα φοβερό σενάριο, αλλού είναι το ωραίο σ' αυτές τις ταινίες... :icon_twisted:

                    Προσωπικά έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για δυο διαφορετικές προβολές αύριο (πρεμιέρα και δεύτερη προβολή) και ίσως το δω και τις δυο.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #85
                      Όσον αφορά το ότι κανείς δεν θέλει να το δει μαζί σου δεν έχω κάτι να πω, αλλά όσον αφορά το ότι δεν έχεις δει το πρώτο δεν πρέπει να ανησυχείς. Δεν χάνεις και κανένα φοβερό σενάριο, αλλού είναι το ωραίο σ' αυτές τις ταινίες... :icon_twisted:

                      Προσωπικά έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για δυο διαφορετικές προβολές αύριο (πρεμιέρα και δεύτερη προβολή) και ίσως το δω και τις δυο.
                      [/b]
                      Είναι απλά αυτή η "περιέργεια" που έχω ακόμα και όταν μιλάμε για μία ταινία που το σενάριο παίζει από δευτερεύουσα έως και...καθόλου σημασία να νιώθω ότι κάτι μου λείπει αν δεν έχω δει τα προηγούμενα μέρη της,αν αυτά υπάρχουν.Τελικά,άρχισα να τους ψήνω να πάμε να το δούμε(τους έταξα δωρεάν εισητήρια,κερασμένα pop corn και όλα τα σχετικά ),επομένως το μόνο που μου μένει είναι να μην κυκλοφορήσει καμία καλύτερη ταινία ,ωστόσο, για να ψηθούν να δουν αυτή και να δω το 1ο.
                      Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                      Comment


                      • #86
                        Είδα το Aliens vs Predator 2.

                        Για να είμαι ειλικρινής απογοητεύτηκα σε κάποιον βαθμό, ωστόσο μου άρεσε γενικά. Προειδοποιώ άπαντες: μείνετε με τα χίλια μακριά από spoilers σκηνών, πλοκής και reviews, γιατί θα σας καταστρέψουν ολοσχερώς την εμπειρία. Λόγω αυτού, δεν γράφω κι εγώ τίποτα σχετικό. Ίσως αργότερα. Θα παραθέσω, μόνο, ένα σχόλιο με το οποίο συμφωνώ 100%:

                        "The only major complaint I personally have with this film is the marketing. The R-rated trailer literally showed every single onscreen death, aside from the chestburstings. The directors claimed there were still many more ?shocking moments that will never be shown in any trailer.? ?Well I didn?t see them?"


                        Το σχόλιο αυτό το βρήκα στο http://imdb.com/title/tt0758730/board/nest/93173105 και νομίζω πως η άποψη αυτή είναι ένας πολύ καλός λόγος να μείνετε μακριά και από τα trailers. Το ότι ήμουν τόσο καλά προετοιμασμένος για το τι επρόκειτο να δω, ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίο απογοητεύτηκα.

                        Θα την ξαναδώ στον κινηματογράφο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #87
                          Λοιπόν παιδιά,είδα το τρέιλερ του Dark Knight.O Joker δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ,προτιμώ 100 φορές την έκδοση του 89.Επίσης τι σόι batmobil είναι αυτό;Πολύ άσχημο και bulky (χειρότερο και από αυτό της προηγούμενης ταινίας)
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #88
                            To batmobile μου φάνηκε το ίδιο με το Begins...Εκτός κι αν εννοείς το batcycle.Εμένα πάλι μου άρεσε ο Γιόκερ.Ειδικά το γέλιο και η φωνή είναι καταπληκτικά imho.
                            Βασικά έχω κατεβάσει το HD trailer όπως με το Begins είχα κατεβάσει το υψηλότερης τότε ανάλυσης με dial up.Νυχτερίδας μέχρι το κόκκαλο!

                            Mappy thinks Batcycle is Mappa.
                            End of Story.


                            [/b]
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #89
                              Mappy thinks Batcycle is Mappa.
                              End of Story.

                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #90
                                O tropos me ton opoio paizei ton Joker o kainourios einai ekplhktikos (apo ta trailer toulaxiston) kai thewrw ton eafto mou harcore batman kai joker fan (agaphmenos hrwas kai vilain antistoixa).
                                O Joker tou Nickoloson einai yperoxos alla diaforetikos apo ton Joker twn comic, o kainourios einai o Joker twn comic alright alla den engrinw to make up tou.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X